OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Karabük Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük, hem doğal hem de tarihsel dokusuyla gezilecek pek çok yeri vardır. Yıl içerisinde birçok ziyaretçilerin uğrak noktası olan Karabük, Doğal güzellikleriyle birlikte tarihi zenginlikleriyle de göz doldurmuştur. 2023 verilerine göre yaklaşık 254.000 kişilik nüfusu olan Karabük UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu evlerine sahiptir.

Karabük Tarihi

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük’ün bilinen en eski yerleşimin M.Ö. 2500 yıllarında olduğu tahmin ediliyor. Bunlar; Hititler, Romalılar, Osmanlılar ise mimarisiyle kültürel anıtlar bırakmış medeniyetlerdir.

Karabük'te Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük’te kent otellerinin yanı sıra tarihi konaklarda da hem tarihi hem de mistik dokusuyla konaklayabileceğiniz birçok alternatif mevcuttur.

Karabük'e Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük’e ulaşım havayolu ve karayolu ile mümkündür. Havayolunu tercih edenler Karabük’e en yakın havalimanı olan Kastamonu Havalimanı’nı kullanmalıdır. Karayolundan gitmek isteyenler ise Karabük şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Karabük Otogarı’na kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Karabük'te Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük’te şehir içi ulaşımlarınızı otobüs, minibüs ve taksilerle sağlayabilirsiniz.

Karabük'te Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük’e gelen gezginlerin kente özgü tadına bakabilecekleri pek çok yöresel lezzet bulmaktadır. Karabük iline özgü yöresel yemekler arasında; Uzun Fasulye, Peruhi, Bütün Et Yemeği, Mısır Çorbası, Cevizli Keşli Yayım, Karamancar, Çullu Börek, Safranbolu Bükmesi, Zerde, Safranbolu Baklavası, Bandırma ve Safranlı Pilav yer almaktadır.

Karabük'te Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük, il merkezinde ya da ilçelerinde, sevdiklerinize pek çok yiyecek türü ve hediyelik süs eşyası bulabileceğiniz dükkanlar yer almaktadır. Sevdiklerinize ve kendinize şehir merkezinden Ahşaptan yapılmış vazolar, küçük buzdolabı ürünleri, anahtarlıklar ve duvar süslemeleri, Safranbolu ilçesindeki Eski Çarşı, Arasta Çarşısı ve Demirciler Çarşısı’ndan geleneksel Safranbolu ev maketleri ve Safran lokumu ve Karabük güzelliklerini taşıyan buzdolabı magnetleri ve heykellerini alabilirsiniz.

Karabük'te Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük’te gece hayatı barlarda ve canlı müzik gerçekleştiren mekanlarda geçmektedir. Gündüz saatlerinde turistik yerlerin tadını çıkaran gezginler; akşam saatlerinde dinlenmek ve eğlenmek amacı ile Karabük ilinde bulunan eğlence mekanlarında günü sonlandırabilmektedir.

Karabük'te Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Karabük, tarihi, doğal güzellikleri, doğa sporları ve doğal güzellikleri ile kendinden fazlasıyla söz ettirmekle beraber; gezginlerin keşif noktası haline gelmiştir.

Safranbolu Evleri

Geçmişi 18 ve 19. yüzyıla dayanan Safranbolu Evleri, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Osmanlı Dönemi’nde bu evlerin yumurta akından yapıldığı ve depreme uzun süre dayandığı söylenilmektedir. Buraya gelen gezginler, evlerin eski zamanı yansıtan mimarisini inceleyip hoş fotoğraflar çekilebilmektedir.

İncekaya Su Kemeri

Su kaynağından ilçeye su taşımak amacıyla inşa edilen İncekaya Su Kemeri’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Su Kemeri 116 m uzunluğunda, yerden yaklaşık olarak 60 m yüksekliktedir.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

1904-1906 yıllarında Hükümet Konağı olarak inşa edilen bu mekân 19 Ocak 1976 tarihinde çıkan yangın sonucunda tanınmaz bir hale gelmiştir. 2000 yılında restore edilmiş 2006 yılında Kent Tarihi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Buraya gelen gezginler, Safranbolu’nun geçmişten günümüze kadar gelen tarihini müzede bulunan fotoğraflar ve eşyalardan öğrenme imkânı bulmaktadır.

Kasım Sipahioğlu Konağı

Kasım Sipahioğlu Konağı, 300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Konak, günümüze kadar ilk günkü halini koruyarak gelmeyi başarmıştır. Yörük Köyü’nde bulunan bu konak en eski ev unvanına sahiptir.

Safranbolu Kalesi

Kale, Bizans Dönemi’nde yapılmıştır. Safranbolu Kalesi’nin Dadybra Kalesi olarak anıldığı da bilinmektedir. Günümüzde sur ve duvarları yıkılmıştır.

Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi; Safranbolu’ya yerleşen ilk Türklerin konuşlandığı ve yağmur duasına çıkıp Hıdırellez kutlamaları yaptıkları noktadır. Tepe’de; Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi, Hızır (Hıdır) Paşa’nın makamı ve Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından biri olarak gösterilen Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı bulunmaktadır. Tatilciler; bu türbe ve mezarları inceledikten sonra eşsiz manzaranın da tadını çıkarabilir.

Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşı; bölgenin geçmişini yansıtan hediyelik eşyaların ve yöreye özgü çeşitli yiyeceklerin satıldığı oldukça geniş bir çarşıdır.

Safranbolu Saat Kulesi

Anadolu’nun ilk saat kulesi olan Safranbolu Saat Kulesi; kesme taş ve molozdan inşa edilmiştir. Londra’dan özel olarak getirtilen saat ile süslenen kule; hoş fotoğraflar çekilmek ve şehrin tarihi dokusunu inceleyebilmek için oldukça uygundur.

Tokatlı Kanyonu

Eşsiz bir manzara ve oldukça temiz havaya sahip olan Kanyon, uzun doğa yürüyüşleri için oldukça idealdir. Öyle ki; 9 km’lik uzun bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Pek çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan Kanyon, yaban hayatı incelemek için de oldukça uygundur. Ziyaretçiler; burada aileleri ya da arkadaş gruplarıyla birlikte kamp veya piknik yapma şansına sahiptir. Kanyon, aynı zamanda İncekaya Su Kemeri’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Sırçalı Kanyonu

Pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan Kanyon, temiz havanın ve kuş cıvıltılarının keyfini çıkarmak için oldukça idealdir. Kanyon, aynı zamanda eşsiz bir manzaraya da ev sahipliği yapmaktadır. Tatilciler; burada bulunan taş terastan manzaranın keyfini çıkarma şansına sahiptir.

Şeker Kanyonu

Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan doğaseverlerin fazlasıyla dikkatini çeken Kanyon, oldukça büyüktür. Tatilciler; buradaki zorlayıcı yürüyüş parkurlarına doğa gezintiye çıkabilir, yüzebilir ve tırmanabilir. Aynı zamanda; Kanyon içerisinde bisiklet turları düzenlenebilir.

Safranbolu Dipsiz Göl

İçerisinde iki adet kaynak suyu bulunan Göl; aynı zamanda şifa kaynağı olarak da bilinmektedir. Ziyaretçiler; burada aileleri ya da arkadaş gruplarıyla birlikte göl suyundan faydalanabilir, doğa ile iç içe bir gün geçirebilir.

Hızar Mağarası

Ziyaretçilerine eşsiz fotoğraflar çekilme imkânı sunan Hızar Mağarası; diğer mağaralara oranla daha büyük olan ağzı sayesinde oldukça dikkat çekmektedir. Gezginler; mağarayı ziyaret ederek hoş fotoğraflar çekilebilir ve mağarayı dolaşabilir.

Bulak Mencilis Mağarası

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer bulmayı başaran Bulak Mağarası; astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Oldukça geniş ve uzun olan mağaranın sadece 400 metrelik kısmı serbestçe gezilebilmektedir. Mağaranın geriye kalan kısmı ise özel rehberler aracılığı ile gezilebilmektedir. Eşsiz bir manzaraya sahip olan mağara, hassas bir dokuya sahip olduğundan dolayı içerisinde flaş ile fotoğraf çekilmek yasaktır.

Yenice Kent Ormanı

Doğa sporlarını yapmaktan keyif alan hemen her ziyaretçinin hoşuna gidecek olan Orman; dağ tırmanışları, trekking, kamp ve canyoning gibi daha pek çok aktivite için oldukça uygundur. Tatilciler; burada aileleri ya da arkadaş gruplarıyla birlikte uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, şehir kalabalığından uzaklaşarak rahatlayabilir.

Eğriova Göleti

Şehir kalabalığından uzak, doğa ile iç içe ve huzurlu bir yer olan Eğriova Göleti; kuş cıvıltıları eşliğinde piknik ve kamp yapma imkânı sağlamaktadır. Ziyarete gelen turistler burada uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir, bisiklet turları düzenleyebilir ya da manzara eşliğinde temiz havanın keyfini çıkarabilir.

Karabük'ün Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karabük

Tarihi, doğal ve turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en popüler turistik noktalarından birisi olan Karabük, meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Safranbolu Çavuş Üzümü, Safranbolu Safranı, Maniye Domatesi, Safranbolu Lokumu, Safranbolu Kıtırı, Eflani Hindi Bandırması ve Eflani Çember Bezi’dir.

Menü