OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kars Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’ta her sabah ilk güneş doğuşuna tanıklık eder ve yılın ilk karı bu kente düşer. Karla kaplı dağlarıyla kış turizmi merkezi olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni bünyesinde bulundurmaktadır. Tarihteki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kars, 2023 verilerine göre tahmini olarak 273.000 kişilik nüfusa sahiptir.

Kars Tarihi

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars, geçmişte Bagratlı Krallığı’na ve Cenub-u Garbi Kafkas Hükümeti’ne (Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti) başkentlik yapmış bir sınır şehridir. Bu özelliği ile Türkiye’de herhangi bir ülkeye başkentlik yapmış ender şehirlerden birisidir.

Kars'ta Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’ta bütçenize göre farklı alternatifler sunarak ziyaret eden turistlere birçok konaklama seçeneği sunmaktadır. Kars’ta konaklamak isteyen turistler şehirde bulunan butik oteller, pansiyonlar ve 4 veya 5 yıldızlı otelleri tercih etmektedirler.

Kars'a Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’a gidebilmek için havayolu, karayolu ve demiryolunu kullanabilirsiniz. Havayolunu tercih edecekler ziyaretçiler, Kars Havalimanı’na tarifeli uçuşlarla ulaşabildikleri gibi karayolundan gitmek isteyenler ise Kars Otogarı’na sefer gerçekleştiren otobüslerle yolculuk edebilmektedirler. Bir diğer alternatif ise demiryoludur. Doğu Ekspresi ile eşsiz manzaralara şahit olarak yolculuk edebilirler.

Kars'ta Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’ta şehir içi ulaşımını sağlayan insanlar otobüs, minibüs ve taksileri tercih etmektedirler. Ayrıca ziyaret edilecek turistik yerler birbirine yakın konumladığı için turistler çoğunlukla yürüyerek ulaşımlarını sağlamaktadırlar.

Kars'ta Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars kaşar peyniri ve balıyla ün almışken şehirde unlu yiyecekler, baklagiller ve hayvansal gıdalar tüketilmektedir. Kars’ın meşhur yemeklerinin arasında; umaç çorbası, Kars böreği, ekmek aşı, haşıl, hangel, kete, kuymak, katmer, pişi, elma dolması, höre çorbası, umaç helvası, evelik aşı, bozbaş, kemikli, üzümlü pilav ve kaz dolmasıdır.

Kars'ta Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’ın çarşılarında gezerek alışveriş yapmak, ihtiyacınız olanları, sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar satın almak mümkündür. Boğatepe Köyü’nden Kars gravyeri, deri tulum, Kars kaşarı, çeçil peyniri, küflü çeçil peyniri, göğermiş peynir, beyaz peynir ve çiçek balı, şehir merkezinden yöresel motifli Kars kilimi, magnet, taş ve ahşap eşyalar, gümüş kemer ve takılar, kaz tüyü yastıklar ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından en çok satın alınan hediyelik eşyalara arasındadır.

Kars'ta Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’ta pek yaygın ve renkli bir gece hayatı bulunmamaktadır. Kars’ta akşam vakitlerin canlı müzik hizmeti veren birkaç mekân bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca Kars’ta Kafkas gösterileri sergilen yerler bulunmaktadır. Bu gösteriyi sevdiklerinizle izlemeyi tercih edebilirsiniz.

Kars'ta Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars’ta kış mevsiminde gelen ziyaretçilerine eşsiz doğa güzellikleriyle ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinde tarihi mekanlar, anıtlar ve çarşıları gezebilirsiniz.

Ani Harabeleri

Yapılan kazı çalışmalarına bakılarak tarihi kayıtlarda ilk 5. yüzyılda bahsedilmiştir. Bölgelerdeki yerleşim zamanı Bronz ve Demir çağına aittir. 40 kilise, şapel ve anıt mezarının tespit edildiği harabeler sebebiyle ‘1001 Kilise Şehri’ olarak da anılmaktadır. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdırmaya hak kazanmıştır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kristal kar yapısı, 5 etaplı pistleri ve 12 kilometrelik geniş alanı ile Türkiye’nin en iyi kayak pistleri arasındadır. Etrafı ünlü sarıçam ağaçlarıyla kaplıdır. Özellikle yarıyıl tatil zamanında birçok turisti ağırlamaktadır. Alplerden sonra kristal toz karın yağdığı tek yer olarak bilinmektedir.

Kars Kalesi

1153 yılında Selçuklulara bağlı bir boyun beyi tarafından tepeye konumlandırılmıştır. Lala Kara Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir bir kaledir. 12. Yüzyıldan kalma kale içerisine bir türbe, askeri koğuşlar, cephanelikler ve bir mescit bulunmaktadır.

Kars Müzesi

1964’te Havariler Kilisesi olup daha sonra müzeye dönüştürülerek içerisinde Kars’ın antik kalıntıları sergilenmeye başlamıştır. Arkeolojik, etnografik ve taş eserlerin sergilendiği müzede taş el baltaları ve dinozor kemiği, sikkeler, Eski Tunç Çağı eserleri, Urartu Dönemi eserleri Roma ve Bizans Dönemi eserleri, Hristiyanlık eserleri, Pithoslar ve Selçuklu Dönemi eserleri bulunmaktadır.

Fethiye Cami

  1. yüzyılın başlarında Rusya’nın Kars’ı işgali sırasında kilise olarak yapılmıştır. Daha sonra camiye çevrilmiştir. Kesme taştan dikdörtgen şekilde yaptırılmış, mimarisi Baltık mimarisinden izler taşımaktadır.

Kars'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kars

Türkiye’nin en doğusunda bulunup en çok heykeline sahip olan ve ülkenin en soğuk illeri arasında bulunan Kars, onlarca meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Bal, El Halısı, Kaşar Peyniri, Türk Çoban Köpeği ve Kağızman Uzun Elması’dır.

Menü