OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kilis Şehir Rehberi

Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis, Hitiler’in heykel atölyesinin bulunduğu önemli bir merkezdir ve dünyada bu türden tek örnektir. Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri arasında bir kavşak konumunda bulunan Kilis, 2023 verilerine göre tahmini 150.000 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağmurlu geçen bir iklime sahiptir.

Kilis Tarihi

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis, M.Ö. 1700 yıllarında Hiti Devleti’nin önemli kentlerinden biriydi. Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan Asurlularla başlayan uzun tarihinde Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlılara kadar pek çok medeniyetin hakimiyetinde şehir, Hz. Ömer döneminde İslam topluluğuna katılmıştır. Kent 639 yılında Roma (Bizans) için büyük önem taşıyan Ravanda Kalesi’yle birlikte, savaşamadan katılmıştır. Bölgede yaşayan Türkler, Oğuz soyundan olup yerel halkına da Türkmen denilmektedir. 1071 Malazgirt savaşından sonra Selçuklu İmparatorluğu’na bağlı devlet kurulmuş, 1084 yılından sonra da Kilis ve çevresine Türk Beyleri ve Oymakları yerleştirilmiştir.

Kilis'te Nerede Kalınır?

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis’te 4 veya 5 yıldızlı oteller bulunmazsa şehir merkezinde 2 veya 3 yıldızlı konforlu ve temiz oteller mevcuttur. Misafirler tarafından en çok tercih edilen konaklama yeri Kilis Öğretmenevi’dir. Ancak burada sadece 100 oda bulunduğundan dolayı hemen kapasitesi dolmaktadır fakat gitmeden önce rezervasyon yapabilmeniz mümkündür.

Kilis'e Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis’e gidenler çoğunlukla karayolunu tercih ederler. Kilis Otogarı’na seferli yolculukla ulaşımlarını sağlayabildikleri gibi havayolunu tercih eden ziyaretçiler ise Kilis’e en yakın olan Gaziantep Havalimanı’na uçuşlarını gerçekleştirdikten sonra transfer servisleriyle karayolundan Kilis’e ulaşabilmektedirler.

Kilis'te Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis’te belediye otobüsleri, minibüslerle şehrin her yerine ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca belediye otobüslerinde geçerli olan Kart79 adındaki ulaşım kartını kullanarak daha ekonomik ve rahat bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kilis'te Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis, kendine özgü yemekleriyle zengin bir mutfağa sahiptir. Kilis’te yemekler, günlük pişen ve özel günlerde pişen yemekler olmak üzere iki ayrı özelliğe sahiptir. Kilis mutfağına özgü yemekler; Kilis tava, ekşili malhıta, lebeniye, oruk, züngül, burma tatlısı, peynirli irmik tatlısı, şıhılmahşi, sucuk hapısası, Kilis kebabı, teşrübe, haytayla, anasonlu kahte, katmer, gerebiç, tava katmer ve yoğurtlu köfte gibi et, sebze ve bulgur yemekleri ağırlıktadır.

Kilis'te Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis’in Arasta Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı, Çadır Çarşısı, Belediye Pasajı ve Halep Çarşısı’nda keyifle alışveriş yapıp hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Kilis’ten sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; ipek, yün veya pamuk dokumalar, yöre kadınlarının ürettiği el emeği ürünler, Kilis’in önemli simgelerinin üzerinde bulunduğu biblolar ve magnetler, lezzetli Horoz karası üzümleri ile hazırlanan pekmez ve pestiller, organik zeytinler, zeytinyağları ve menengiç gibi onlarca yöresel ürünler ziyaret eden turistler tarafından satın alınmaktadır.

Kilis'te Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis’te gece hayatı pek de hareketli geçmemektedir. Fakat üniversite öğrencileri ile gece hayatı biraz hareketlenip nargile evleri, türkü barlar, kafeler, restoranlar ve çay bahçeleri tercih edilmektedir.

Kilis'te Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis’te görülmeye değer birçok tarihi ve turistik mekân vardır. Her yanı üzüm bağları ve zeytinlikleriyle dolu olan şehirde pamuk ve ipek dokumacılığı ile deri tekstili üretimi de çok önemlidir.

Ravanda Kalesi

Hititler döneminde yapıldığı düşünülen ve günümüze kadar sağlam kalan bölümleriyle dikkat çeken etkileyici kale, bölgede hüküm süren onlarca medeniyet tarafından kullanılmış ve bazı bölümleri değiştirilmiştir. 2008 yılında Ravanda Kalesi’ni turizme kazandırmak için yapılan restorasyonla kaleye daha rahat çıkış sağlanmıştır.

Neşet Efendi Konağı

1925 yılında Neşet Topaloğlu tarafından, Mimar’us Sultan lakabı ile anılan Helapli Mimar Hacı Ahmet Usta ve kalfalarına yaptırılmıştır. Konak, bodrum ve iki kattan oluşmaktadır.

Kilis Ulu Cami

Şehrin en büyük ve en eski camisi olması ile ünlü Ulu Camii, 1388 yılında inşa edilmiş ve 1900’lü yılların başlarında restore edilerek yenilenen Ulu Camii, yöreye özgü taşlarla inşa edilip ve etkileyici mimarisi ile 11. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Kilis Mevlevihanesi

Tarihi ve simgesel yapılardan bir diğeri de 1525 yılında inşa edilmiş olan Mevlevihane, kare mimari yapısı ile şehirde günümüze kadar kalmış en eski yapılardan biridir.

Kilis'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kilis

Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri olan Kilis, meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Cennet Çamuru, Ekşili Kebap, Katmer, Kırk Semseği, Kilis Tava, Kilis Yorganı, Zeytinyağı, Şıhılmahşe ve Kübbülmişviyye’dir.

Menü