OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kırıkkale Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale, binlerce yıllık uzun tarihinden kalan arkeolojik alanları ve ören yerleriyle ilgi çeken şehirdir ve yüzlerce yaşında camiler ve dini öneme sahip türbeleriyle için de çok ziyaret ediliyor. 2023 verilerine göre yaklaşık 277.000 kişilik nüfusa sahip olan Kırıkkale, kendine özgü mutfağıyla da gastronomi konusunda ilgi çeken şehirlerden biri haline gelmiştir.

Kırıkkale Tarihi

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de bugüne kadar eski çağlara ışık tutacak herhangi bir arkeolojik kazı yapılmamıştır ancak Japon bilim heyetinin araştırmaları sonucu pek çok bulguya rastlanmıştır. Bu araştırma sonucunda 21 höyük ve düz iskana rastlanmıştır. Bu sebeple Neolitik Çağ ve sonrası döneme işaret edildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur, Frig, Hellenistik Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait kalıntılar ve yerleşim yerlerine rastlamamıştır.

Kırıkkale'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de bütçenize uygun birçok konaklama yeri bulabilmeniz mümkündür. Hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde bulunan konaklama tesislerini tercih ederek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kırıkkale'ye Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’ye otobüs, uçak ve trenle sağlayabilirsiniz. Kırıkkale Otogarı’na düzenlenen otobüs seferleriyle, Kırıkkale’ye en yakın olan Ankara Esenboğa Havalimanı’na uçuş gerçekleştirip servisle karayolundan Kırıkkale’ye kısa bir yolculuk ederek veya Van Gölü Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi ve Doğu Ekspresi ile yapılan Ankara, Tatvan ve Kars arası tren seferler gerçekleştiren trenle şehre ulaşabilirsiniz.

Kırıkkale'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de yerel halk şehir içi ulaşımlarını özel halk otobüsler, minibüsler ve taksilerle sağlamaktadır.

Kırıkkale'de Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de bereketli tarım alanlarından dolayı onlarca çeşit kaliteli ürüne ve binlerce yıllık lezzetleri ile çok zengin bir mutfağa sahiptir. Kırıkkale’de taze alabalıklar ve et yemeklerinden sebze yemekleri ve pekmezli tatlılara kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz. Turistlerin damak zevkini şenlendiren lezzetler arasında; yoğurtlu tarhana çorbası, bulama, katma, tuvalak, sızgıt, Madımak yemeği, omaç, katmer, gölleme, haside, sarığı burma, ekmek aşı, pelte, etli e mercimekli bulgur pilavı, keskin tava ve dönderme vardır.

Kırıkkale'de Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de alışveriş yapabileceğiniz AVM, küçük mağazalar ve dükkanlar mevcuttur. Şehirde alışveriş yaparken bir yandan da sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar da görebilirsiniz. El işlemeli oyalar, boncuk süslemeler, dokuma çantalar, kilimler, seccade ve yolluklar sevdiklerine ve kendinize Kırıkkale hatırası için alabileceğiniz hediyelik ürünler arasındadır.

Kırıkkale'de Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de üniversite öğrencilerinden dolayı açılan cafeler, barlar, türkü evleri ve eğlence mekanları ile daha renkli hale gelmiştir. Gece yarılarına kadar açık birçok mekân bulabilirsiniz. Müzik dinlemek ve yemek yiyebilmek için son derece ideal mekânlar mevcuttur.

Kırıkkale'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale, hızlı gelişmeyle her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Kırıkkale doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yerleriyle her dönem yabancı ve yerli turistlerin ilgisini çeken özelliklere sahiptir.

Karaahmetli Tabiat Parkı

Kırıkkale’nin en sevilen doğa cennetlerinden biri olan Karaahmetli Tabiat Parkı, 2019 yılında tabiat parkı olarak ilan edilerek koruma altına alındı. Kızılırmak Nehri kenarındaki Kapulukaya Baraj Gölü’nün çevresini kapsayan, zengin bitki örtüsü ve kuş çeşitliliği ile dikkat çeken park; yürüyüş parkurları, mesire alanları, kamp alanları ve bisiklet yollarıyla temiz havada güzel zaman geçirebileceğiniz alana sahiptir.

Sulu Mağara

Sulu Mağara, binlerce yıllık bir fosil mağarası. Antik dönemlerde yerleşim amaçlı da kullanılan ve 3 kattan oluşan 285 metre derinliğindeki mağara, geçitlerle birbirine bağlanan bölmeleri ile etkileyici manzaralara sahiptir.

Silah Sanayi Müzesi

1990 yılında hizmete açılan bu etkileyici müze, 15. ve 20. yüzyıl arası üretilen silahların sergilendiği etkileyeceği koleksiyonlarıyla Türkiye’nin en ilginç müzelerinden biri. 300’den fazla silaha ev sahipliği yapan ve kronolojik olarak sıralanmış silahların bulunduğu sergileriyle ilgi gören müze, aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel silah müzesidir.

Çeşingir Köprüsü

1200 yıllarında yapıldığı tahmin edilen ve ünlü Ankara Savaşı’nda Timur’un devasa ordularının kullandığı Çeşnigir Köprüsü, Kırıkkale’nin en önemli tarihi eserlerinden biri. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış köprüde etkileyici doğa manzaralarının fotoğraflarında çekebilirsiniz.

Tarihi Konak

Bugüne kadar birçok restorasyon görmüş olsa da yine de tarihi güzelliğini yansıtan bu konağın sahibinin Rahmi Pehlivanlı olduğu tahmin edilir. Rahmi Pehlivanlı ise ülkemizin en önemli ressamları arasında yer alır.

Kırıkkale'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırıkkale

Kızılırmak’ın geçtiği bereketli toprakları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden olan Kırıkkale’de meşhur yemeklerin yanı sıra az sayıda da olsa tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Delice Doğal Kaynak Tuzu, Keskin Tava ve Kılıçlar Soğanı’dır.

Menü