OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Ağrı Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Her yıl yüzbinlerce turist akınına uğrayan Ağrı yani eski adıyla Karakilise Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Çok soğuk bir iklime sahiptir. Nüfusu yaklaşık 539.657 olup yüzölçümü ile geniş bir alanı kapsamaktadır. 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek Anadolu yaylası üzerinde bulunmaktadır. Doğusunda İran, batısında Muş ve Erzurum, kuzeyinde Kars, güneyinde Van ve Bitlis, kuzeydoğusunda Iğdır illeri vardır.

Ağrı Tarihi

Tarihte birden fazla isim değişikliği yaşayan Ağrı, Karakilise, Ararat, Karaköse, ve son olarak Ağrı dağının adından esinlenerek Ağrı ismini almıştır. Osmanlı döneminde bu bölgedeki şehirleşme 1860 yılında Pakrevand (Üçkilise) piskoposu Hovhannes önderliğindeki Bitlisli Ermeni ticaret gruplarının Karakilisa (Kara Kilise) adını verilerek başlamıştır. Bir mülkte 10-15 dükkân kurularak başlatılan şehirleşme sonrası Millî Mücadele’nin ardından kent adı Karaköse adıyla değiştirilmiştir. 1946 yılında ise adı Ağrı yapılmıştır.

Ağrı'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Hem tarihi hem de turistik yerleri ön plana çıkan Ağrı, kış turizminin önemli şehirleri arasında yer alır ve konaklama açısından da her bütçeye uygun tesisler tercih edilir. Ağrı, çoğunlukla kış turizmi ile dikkat çektiği için ziyaretçiler tarafından soğuk iklime karşı ve rahat modern dağ evlerin bulunduğu oteller tercih edilir.

Ağrı'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Şehir merkezinde yer alan Ağrı Havalimanı sayesinde uçaklarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca karayolu ulaşım için de şehirlerarası seferli otobüslerle veya özel araçlarla Ağrı’ya ulaşabilirsiniz.

Ağrı'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilen ve sakin bir trafiğe sahip olan Ağrı’da şehir içi ulaşım için özel halk ve belediye otobüslerini, dolmuşları veya taksileri tercih edebilirsiniz.

Ağrı'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Her yıl yüz binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan Ağrı, zengin, doyurucu ve yöresel mutfağı ile de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başlamıştır. Sağlıklı yaşam açısından da tercih edilmeye uygun olan ve bölgede yetiştirilen bitkilerden çeşitli yemeklerin yanı sıra et ağırlıklı yemekler de hazırlanmaktadır. Ağrı’da tatmadan gitmek istemediğiniz lezzetlerden birkaçı, Abdigör köftesi, Gösteberg Et, Haşıl, Hengel, Erişte, Kuymak, Pişi Erdek, Hasude, Ayranaşı, Ciriş Ketesi, Halise…

Ağrı'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Doğu bölgesinin popüler turistik şehirleri arasında yer alan Ağrı seyahatlerinde hatıra olması açısından çeşitli hediyelik eşyalar da satın almanız mümkündür. Hem uzun süreli kullanabileceğiniz eşya veya tüketmek isteyeceğiniz yiyecekleri gerek çarşılarda gerekse turistik bölgelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Sevdiklerinize anı olmasını istediğiniz ve alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; Nazarlık, Ağrı sembollü buzdolabı magneti, Tiftik çorabı, Ağrı Cacık Peyniri ve Ağrı Balı bulunmaktadır.

Ağrı'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Önceden Ağrı’da gece hayatına dair pek bir aktivite bulunmamaktaydı. Fakat merkezi bölgede Ağrı ziyaretinde bulunan insanlar bazı türkü barlar ve kafelerde vakit geçirmekteydi. Daha sonradan turistlerin yoğunuyla birlikte Ağrı’da hem geleneksel eğlenceler hem de modern aktiviteler de ön plana çıkmaya başlandı. Turistlerin sıklıkla tercih ettiği bar ve pub gibi mekanlar gece hayatı açısından önemli bir yer kaplamaktadır. 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Ağrı’da gezilecek yerler arasında Ağrı Dağı gibi doğal güzellikler içinde barındıran noktalar dışında hem şehir merkezinde hem de şehrin dışında pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Soğuk bir iklime sahip olan şehrin kış turizm açısından ön plana çıkmaktadır. Ağrı’da görülmesi gereken doğal güzelliklerin arasında Ağrı Dağı Milli Parkı, Meya Mağaraları, Buz Mağarası, Meteor Çukuru, Diyadin Kaplıcaları ve Balık Gölü bulunmaktadır.

Ağrı Dağı

Sönmüş bir volkan olan bu dağ yerden yüksekliği 5137 metredir. Büyük Tufan’dan sonra Nuh’un gemisine ev sahipliği yaptığı için büyük bir öneme ve efsanevi bir karaktere sahiptir. Ağrı Dağı’na tırmanmak isteyen turistlerin en uygun zamanı Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Kış aylarında sıklıkla ziyaret edilen bu parka özel araçlarla veya otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Doğa ille iç içe olabileceğiniz bu parkta kamp, doğa yürüyüşü, piknik ve yamaç paraşütü gibi çeşitli aktiviteleri de yapmak mümkündür.

Meya Mağaraları

Oldukça soğuk bir bölgede yer alan mağara yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Ağrı’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alan Meya Mağaraları’nda, eşsiz fotoğraflar çekebilmeniz mümkündür.

Buz Mağarası

Yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen Buz Mağarası oldukça sessiz ve sakin bir bölgede yer aldığı bilinmektedir. Led aydınlatma sistemlerinin yer aldığı mağaranın 24 saat ışık aldığı bilgisini bulunmaktadır. Dar geçit ve tünellerden oluştuğu belirtilen mağaranın büyük bir kısmında merdiven üzerinde yürüyebilirsiniz.

Meteor Çukuru

Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan çukurun gençler tarafından sık sık tercih edildiği ve yabancı turistlerin de ilgisini çektiği bilinmektedir. Yaklaşık 60 metre derinlik ve 35 metre çapa sahiptir. 19. Yüzyılın sonlarına doğru düştüğü bilgisi bulunmakta ve boş bir tarla üzerinde yayılış göstermektedir. Etrafı tel örgü ile çevrili olan çukur, eşsiz yapılara da komşu olduğu bilinmektedir.

Diyadin Kaplıcaları

Her yıl binlerce turisti karşılayan Diyadin Kaplıcaları, şehrin önemli su kaynaklarından biridir. Soğuk havalarda mutlaka görülmesi gereken bu kaplıca, sağlıklı yaşam açısından da kullanılması gereken termal sulardan oluşmaktadır. Sessiz ve sakin bir bölgede yer alan Diyadin Kaplıcaları, Fotoğraf çekmek isteyen turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Balık Gölü

Oldukça yüksek bir rakımda, sessiz ve sakin bir bölgede bulunan Balık Gölü, Ağrı Dağı’na da yakın bir konumda yer almaktadır. Fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilerin ve aile grupları tarafından sıklıkla ziyaret edilen gölde kamp ve piknik gibi aktiviteler de yapmak mümkündür. Günübirlik ziyaretlere uygun olan Balık Gölü, doğa ile iç içe olma konusunda da ön plana çıkmaktadır.

Ağrı'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ağrı

Her yıl yüz binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan Ağrı meşhur yemeklerinin yanı sıra kendine has tescil almış ürünleri de barındırmaktadır. Bunlar; Geven Balı, Haşıl Yemeği, Doğubeyazıt Abdigör Köftesi, Yaprak Döner

Menü