OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Ardahan Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Türkiye’nin kuzeydoğu kısmında, Gürcistan sınırı yakında yer alan ve Türkiye’nin 75. ili olan Ardahan, 27 Mayıs 1992 yılında çıkarılan yasa ile Kars ilinden ayrılmıştır.

Yüksek rakımın etkisiyle, dağlar, platolar, vadiler, doruklar ve gölleri ile oldukça zengindir. 91.762 kişilik nüfusu ile kendine özgü coğrafi yapılara ve iklim şartlarına sahip 5 ilçede ve şehir merkezinde yaşamaktadır.

Ardahan Tarihi

Ardahan kentini anlatan pek çok metinde, bölgenin tarihi ile kentin tarihi birbirine karıştırılmaktadır. Bir rivayete göre Gürcü tarihinde Mtshetos’un oğlu Cavahos Tsunda ve Ardahan kentlerini kurmuştur. Ancak kuruluşu sırasında Ardahan’ın adı Kacta Kalaki’ydi (Şeytan Şehri). Kacta Kalaki daha sonra Huri adını almıştı. Daha sonra Huri adının yerini Artaani almıştır.

Ardahan'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Türkiye’nin en kuzeydoğu ucunda yer alan, Gürcistan ile komşuluğu bulunan ve toplamda 5 ilçeden oluşan Ardahan, yılın her döneminde çeşitli bölgelerden ziyaretçi ağırlamaya devam etmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden olan Ardahan, misafirlerine müthiş doğal alanlar ve eşsiz tarihi bölgeler vaat etmektedir.

Ardahan'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Ardahan’a hem kara yolu hem de hava yolu ile ulaşım sağlanabilir. Fakat demir yolu ile gitmek isteyenler, Ankara’dan hareket eden Doğu Ekspresi ile Kars’a vararak belli bir mesafe uzaklıkla bulunan Ardahan’a kara yolu ile varabilirler. Kara yolu ile gitmek isterseniz kendi araçlarınızla veya şehrin birçok yerinde bulunan şehirci otobüs seferleriyle gelebilirsiniz. Hava yolunu tercih etmek isterseniz de, Ardahan’da henüz havalimanı bulunmadığı için Kars Harakani Havalimanı’na gelerek araç kiralayıp veya otogara gidip otobüsle Ardahan’a ulaşabilirsiniz.

Ardahan'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Ardahan’da şehir içinde ve merkezlere ulaşım sağlayan otobüs, minibüs ve taksiler mevcuttur. Ardahan belediyesine ait olan otobüsler hem yöre halkının hem de turistlerin ulaşım için tercih ettikleri en ucuz ve etkili seçeneklerdendir. Ardahan’da en çok tercih edilen ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de minibüslerdir. Şehrin farklı noktalarına kısa sürede gitmenizi sağlayan dolmuşlar, aynı zamanda ucuz olmalarından dolayı da tercih edilmektedir.

Ardahan'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Ardahan mutfağı, çoğu şehrin mutfağına göre son derece geniş ve iştah açıcıdır. İklim özellikle ve coğrafi konumu tarım ve hayvancılığı etkilediği kadar yemek kültürünü de etkilemiştir. Bölgede yemekler yemek istediğinizde genellikle şehrin merkezinde yer alan restoranlara gitmeniz gerekmektedir. Bu restoranlara giderek Ardahan’a özgü meşhur yemekleri tadabilirsiniz. Ardahan’a tadabileceğiniz meşhur yemeklerden bazıları; helle aşı, evelik çorbası, ayran aşı, haşıl, kelecoş, yarpuzlu köfte, Ardahan köftesi, bişi, hıngel, kaz etli içli pilav, feselli, etli mantı, Göle kaşarı, fodol gevreği, katmer, hasuta ve mafiş tatlısıdır.

Ardahan'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Kalitesi ve tadı ile ün almış Ardahan, kaşar peyniri ve Kafkas arı balı, adına festivallerin düzenlendiği çok özel tatlardır. Ballar ve çeşitli peynirler şehir merkezindeki dükkân ve marketlerden alınabilir. Ardahan denince ilk akla gelen ürünler olan bal ve kaşarın yanı sıra ulusal yarışmalarda ödüller alan Damal bebekleri de şehirde en çok satılan hediyelik eşyalar arasındadır.  Ardahan’da el sanatları da oldukça meşhur ve yaygındır. Gümüş işçiliği ve halı/kilim dokuma başında gelmektedir. Hediyelik eşyaları şehrin pek çok noktasından ve alışverişin kalbinin attığı yer Ardahan AVM’de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ardahan'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Ardahan’da sert kış aylarının da etkisiyle ev gezmeleri oldukça yaygın olduğu için Ardahan’da gece hayatı oldukça sakindir. Kış aylarında ise kafelerde zaman geçiren yöre halkı yaz aylarında da yayla şenliklerine ve festivallere katılmaktadır. Sevdiklerinizle eğlence mekanlarına gitmek isteyenlerin tercihi de Maksim Gazinosu, Büyük Ardahan Oteli, Kongre Caddesi’nde bulunan mekanlar, Alaşara Cafe, Ahsen Cafe şehrin sevilen eğlence mekanları arasındadır.

Ardahan'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Antalya

Genellikle havanın yılın büyük bölümünde soğuk ve serin olduğu Ardahan’da tatiller genellikle ülkenin büyük bir bölümündeki gibi yaz aylarında gerçekleşmektedir. Havanın nispeten daha iyi olduğu bu dönemlerde yaylalara çıkmak, kamp yapmak ve doğa ile iç içe vakit geçirmek yapmak isteyebileceğiniz etkinliklerdendir. Bu doğal güzellikleri ziyaret edebileceğiniz pek çok yer mevcuttur.

Çıldır Gölü

Kars – Ardahan sınırında yer alan Çıldır Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olarak en önemli doğal alanlarından biridir. Bu göl binlerce metre yükseklikte bulunduğu için kış aylarında donmaktadır. Nisan ayına kadar buz tutan göl, ziyaretçilerine eşsiz manzara sunmakta ve gölün üzerinde durabilme fırsatı vererek unutulmaz fotoğraf çekebilme şansı sunmaktadır.

Karagöl – Sahara Milli Parkı

Birbirinden farklı doğal alanların yer aldığı bir bölge olarak da dikkat çeken park, 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Karagöl-Sahra Milli Parkında ücretli konaklama alanları da mevcuttur. Konaklamak isteyenler, çadır yerlerini veya kır evlerini tercih edebilir.

Cemal Tural Tabiat Parkı

Şehrin ilgi çekici doğal alanlarından biri olan tabiat parkı, içerisinde çok sayıda bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. Keyifli bir piknik alanı olarak tercih edilen bu güzel nokta, temiz havası ile de doğa yürüyüşçüleri için bir hayli uygundur.

Yalnızçam Kayak Merkezi

2750 metrelik bir yükseklikte, Uğurludağ üzerinde bulunan bu kayak merkezi, kış sporları ile ilgilenen ve eğlenceli vakitler geçirmek isteyen turistler için en ideal yerlerden biridir. Müthiş bir manzaraya sahip olan bölgeye gittiğinizde müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz.

Şeytan Kalesi

Yüzlerce yıllık bir yapı olan Şeytan Kalesi, Kesin yapım tarihi bilinmese de tarihi kalıntılara bakılarak Urartu döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Günümüzde Şeytan Kalesi olarak geçse de bazı kaynaklarda bu ismin Çıldıran Kalesi, Kaçiş ve İblis Hisarı, Kal’a – ı Şeytan gibi değiştiği de görülmektedir.

Atatürk Silüeti

Ardahan’ın Damal ilçesinde oluşan bu gölge ilk olarak 1954 yılında bir çoban tarafından keşfedilmiştir. O yıldan beri hem yerli hem de yabancı turistler tarafından büyük ilgi ile karşılaşan bu silüet, Genelkurmay Başkanlığı tarafından da koruma altına alınmış bir doğal manzaradır.

Ardahan'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ardahan

Ardahan’da yöresel yemeklerin yanı sıra tescil alan ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Kaz Eti, Çiçek Balı, Damal Bebeği, Posof Elması ve Posof Fasulyesi’dir.

Menü