OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bartın Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Doğal güzellik alanları, harika plajları ve tarihi yapıları ile dikkat çeken şehir, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. 

Adını, kenarında kurulduğu Bartın Çayı’nın antik çağdaki isminden (Parthenios) alan kent, tarihi Paphlagonia antik kentlerinden Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) ve Erythinoi (Çakraz)’ı sınırları içerisinde bulundurmaktadır.

Romalılar devrinde Bartın Çayına Parthenius deniliyordu. Çayın kıyısında kurulan şehre ise Parthenia adı verildi. Bu isim zamanla Bartın’a dönüşmüştür. 7 Eylül 1991 tarihinde il statüsüne kavuşan Bartın’ın dört ilçesi (Merkez, Amasra, Ulus ve Kurucaşile), Kozcağız, Hasankadı, Arıt, Abdipaşa ve Kumluca beldeleriyle birlikte 260 köyü vardır. Bartın 2023 nüfusu, tahmini verilere göre 204.029 kişidir. 

Bartın Tarihi

Verimli arazilere ve akarsulara sahip olan bu bölge tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 1200’lere kadar Gaska Kavmi’nin egemenliğinde kalan bölge Gaska-Hitit uygarlığının yaptığı savaş sonrasında Krigen Kavmi’nin himayesi altına girmiştir. Daha sonra Kokon, Henet ve Paflagonyalılar bu bölgeye hâkim olmuşlardır. 11. Yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun himayesi altında ticaret merkezi halinde konumlandırılmıştır. Daha sonra 200 yıllık Selçuklu egemenliği altına girmiş. Canadaroğlu Beyliği’nden sonra en son olarak Osmanlı Devleti’nin topakları arasına katılmıştır.

Bartın'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Bartın, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Birçok fiyat alternatifi olan konaklama seçenekleri arasında oteller, moteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Özellikle temmuz sonu ile ağustos ayı başlarında çok yoğunluk olduğu gözlenmiştir. Ahşap evlerin de bulunduğu şehirde konforlu bir şekilde konaklama hizmeti alınmasına olanak sağlanmaktadır.

Bartın'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Doğal güzellik alanları, harika plajları ve tarihi yapıları ile dikkat çeken Bartın’da henüz bir havalimanı hizmet vermediği için uçuşlar, sadece 34 kilometre uzaklıktaki Zonguldak Çaycuma Havalimanı üzerinden sağlanıyor. Havalimanından istenilen saatte Bartın’a gidilebilmesi için özel halk otobüsleri, minibüsler, taksiler, özel transfer servisleri ve taksiler ulaşım hizmeti sunuyor. Otobüsle gitmek isteyenler için ise Türkiye’nin tüm şehirlerinden şehirlerarası otobüsler ile Bartın’a ulaşım sağlanmaktadır. Büyük şehirlerden gündüz ve gece olmak üzere farklı saatlerde otobüs seferleri düzenlenmektedir. Tren ile gitmek isteyenler için ise şehre en yakın mesafede bulunan Zonguldak’a bağlı Saltukova beldesindeki tren istasyonunu tercih edebilirsiniz.

Bartın'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Bartın şehir içi ulaşımı geniş güzergâhlara sahip halk otobüsleri, dolmuşlar ve 24 saat hizmet veren taksiler ile sağlanıyor. Bartın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma araçlarını kullanabilmeniz için Akıllı Kart’a sahip olmanız gerekmektedir.

Bartın'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi mutfaklarının etkisinde olan ve verimli tarım alanlarından dolayı organik ürünlerin yaygın olarak kullanıldığı Bartın’da çok zengin yemek seçenekleri bulabilirsiniz. Et ve sebze yemeklerinin yanı sıra hamur işi ve zeytinyağlı lezzetlerin de çok sevildiği şehirde onlarca çeşit pilav ve dolma çeşidi de deneyebilirsiniz. Amasra Salatası, İsbut, Şapşap Köftesi, Kabak Burması, Pirinçli Mantı, Tavuklu Köy Ekmeği, Gıcır tatmak isteyeceğiniz lezzetler arasındadır.

Bartın'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

250 yıldan uzun zamandır kurulan bir üretici pazarı olan ünlü Galla Pazarı, alışveriş yapmak için şehirde ilk uğramanız gereken yer. Yöresel ve organik ürün çeşitleri de bulabileceğiniz yerdir. Bununla birlikte Amasra’nın Çekiciler Çarşısı, Bartın Park AVM ve Şadırvan Caddesi’nde hizmet veren Maxi Bartın AVM de şehrin en hareketli alışveriş merkezlerine uğrayabileceğiniz yerlerden. Kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz hediyeler; Bartın’a ait semboller bulunan buzdolabı magneti, kalemlik, anahtarlık, kaşıklık, baharatlık, tuzluk, nihale, peçetelik, şimşir kaşık gibi el yapımı ürünler, telkırma yazmaları, anahtarlık, biblo gibi süs eşyaları, reçeller, salçalar, pekmezler, taze süt, manda yoğurdu gibi organik ürünler veya el işlemeli yöresel kıyafetler ve daha fazlası.

Bartın'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Bartın, doğal güzellik alanları, plajları ve tarihi yapıları ile turistik bir şehirdir. Yıl boyunca pek çok turiste ev sahipliği yapan şehirde gece hayatı daha çok cafelerde geçmektedir. Bartın’da kafeler, türkü evleri, aile çay bahçeleri, mesire alanları, otellerin lobi barları ve gece kulüpleri ilgi görüyor. Şehrin turistik ilçeleri olan Amasra ve Kurucaşile de Bartın merkezine göre çok daha çeşitli eğlence mekanları, sahilde sıralanan balıkçı restoranları ve kafelere sahip.

Bartın'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Bartın, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Doğasıyla, tarihiyle ve çok güzel sahiliyle Bartın’da ziyaret edecek ve gezecek çok yer vardır. Gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Bartın, günlerce gezi programı yapabileceğiniz şehirlerden biridir.

Bartın Çayı

Her mevsim muhteşem manzaralarıyla şehrin en önemli turistik alanlarından olan çayın çevresi kır bahçeleri, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, spor sahaları ve restoranlarla çevrili. Yaz aylarında tekne gezisine çıkabileceğiniz Bartın Çayı’nda balık avlama etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Amasra Antik Tiyatrosu

Klasik dönemden Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar pek çok tarihi eserin bulunduğu bölgede inşa edilmiş antik tiyatro, günümüze kadar sağlam kalmış güzel mimarisi ile tarih ve kültür gezilerinin önemli adreslerinden biridir.

Gürcüoluk Mağarası

Tam 15 etkileyici odadan oluşan ve binlerce yıllık kaya sütunları, sarkıtları ve dikitleriyle 169 metre uzunluğundaki mağara, yaz aylarında bile soğuk olan ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen havasıyla ünlüdür.

Balamba Tabiat Parkı

Hem hafta sonu kaçamakları hem de doğa sporları yapmak için en sık ziyaret edilen yer. Turizm olanaklarının gelişmiş olduğu tabiat parkında iyi düzenlenmiş ve rengarenk yapraklı ağaçlarla sarılı yürüyüş yolları, piknik alanları, spor sahaları, çocuk oyun alanları ve kır bahçelerinde keyifli zaman geçirebilir ve yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bakacak Tepesi

Amasra’nın hem de yemyeşil Karadeniz ormanlarının panoramik manzaralarını sunan Bakacak Tepesi, Fatih Sultan Mehmet’in de bölgeye gezerken en çok etkilendiği yer. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolu olan tepenin seyir terasında muhteşem manzaraların fotoğrafları çekebilir, bölgedeki yerel satıcılardan yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Kemere Köprüsü

Zindan Adası ve Amasra ilçesini birbirine bağlayan bir diğer adıyla Roma köprüsü, farklı zamanlarda restorasyon çalışmaları görmüş ve hala ayakta kalmayı başarmıştır. Tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından kullanılan köprü, şehrin önemli tarihi yapıları arasındadır.

Galla Pazarı

Galla Pazarı, 200 yıllık geçmişi ile en sık ziyaret edilen bölgeler arasındadır. Bölgede yaşayan kadınların ürettiği organik ürünlerin satıldığı pazardır. Tarihi bir önemi sahip olan bu pazarı ziyaret ettiğinizde, birbirinden lezzetli ürünlerin tadına da bakabilirsiniz.

Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı, şehrin önemli tarihi çarşılarından biridir. Üretim atölyelerinin bulunduğu çarşıda geleneksel ahşap işçiliği ile hazırlanan ev eşyaları da satılmaktadır. Bütün bu ahşap işçiliğine sahip olan ürünlerin yapım aşamalarını yakından izleyebilmeniz mümkündür.

Direkli Kaya

Cenevizliler tarafından inşa edilen Direkli Kaya, toplam 7 m uzunluğa sahiptir. Harika manzarası ile dikkat bölgeye çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Yapılış amacı denizi aydınlatmak olan Direkli Kaya’nın mermerden iskelesi, kayalara oyulmuş basamakları ve deniz ile bağlantılı havuzları bulunmaktadır.

Bartın'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bartın

Bartın kendine ait patent almış ürünleri; Ağda Tatlısı, Beyaz Baklava, Gözleme, Kabak Burma Tatlısı, Pirinçli Mantı, Tatlı Böreği, Yumurtalı İsput Yemeği, Çöven Ekmeği, İncir Dondurma Tatlısı, Tel Sarma, Telkırma ve Kurucaşile Taş Sac’tır.

Menü