OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bingöl Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Bingöl ilimiz ”Yukarı Fırat” olarak bilinen bölümünde bulunmaktadır. Komşu illeri; Muş, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Elazığ, Diyarbakır’dır. Bingöl’e demiryolu, karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu sayede oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Yaklaşık olarak 265.000 nüfusludur. Karasal iklimin etkili olduğu Bingöl’de kışlar çok sert geçer, kar kalınlığı 3-4 metre civarındadır. Yaz aylarında da sıcaklık ve kuralık görülür. Genel bitki örtüsü çayır ve meralardan oluşuyor.

Bingöl Tarihi

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl, eski adıyla Çapakçur, ilkçağlarda Urartuların sınırı içinde olduğu bilinmektedir. Tarihi Urartu Yolu da şehirden geçmektedir. Şehir, daha sonra sırasıyla Asurlular, Persler ve Büyük İskender’in hâkimiyetine geçmiştir. 651 yılında, Halife Osman zamanında İslâm orduları hâkimiyetine girdi. Bu hâkimiyet, Bizans ile Müslümanlar arasında sık sık el değiştirdi. Malazgirt Zaferiyle, Büyük Selçuklu İmparatorluğu hâkimiyetine altına giren Çapakçur, Daha sonra; Eyyûbîler , Celâleddin Harezmşah, Timur, Safevîler’in hâkimiyetine geçti. Daha sonra 1927’de Genç vilâyeti lağvedilince Çapakçur Elazığ’a bağlı bir kaza merkezi oldu. 4 Ocak 1936 tarihinde Bingöl iline merkez olmuştur.

Bingöl'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’de kalacağınız süre boyunca konaklayacağınız birçok otel bulunmaktadır.

Bingöl'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’e Türkiye’nin her yerinden kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Bingöl’e havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bingöl’e karayolu ile kolayca ulaşım sağlayabilmek için şahsi aracınızı, taksileri ya da şehirlerarası yolculuk gerçekleştiren otobüsleri tercih edebilirsiniz. Havayolu ile yolculuk etmek isteyenler, Bingöl’de faaliyette olan havaalanı sayesinde İstanbul’dan ve Ankara’dan yaklaşık bir saat içerisinde Bingöl’e ulaşmak mümkündür. Son tercih olan demiryolu ile Bingöl treni, uzun yıllardır hizmette olan bir trendir ve Bingöl’e tren ile de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingöl'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl, yüzölçümü açısından pek büyük bir şehir olmadığından dolayı, şehir için ulaşımda trafik derdi olmadığından rahattır. Bingöl’de şehir içi ulaşımınızı otobüs, minibüs, dolmuş veya taksilerle gerçekleştirebilirsiniz.

Bingöl'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’e ait meşhur yiyecekleri olan Ayran Çorbası, Löl Yemeği, Keldoş Yemeği, Sorina Pel Yemeği, Tutmaç Çorbası, Kaburga Dolması, Mastuva Yemeği, Kuru Dolma, Su Böreği, Tandır, İçli Köfte Kalbur Hurması, Yaprak Sarması, Baklava, Kadayıf Tatlısı, Kabak Tatlısı, Dut Kavurması, Yoğurtlu Bulgur Köftesi, Patile, Sulu Hedik Çorbası ve Gıldırık Köfte vardır.

Bingöl'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’den kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar mevcuttur. Şehir merkezinden ve ilçelerden temin edebileceğiniz Bingöl Balı, Karlıova ilçesinde satılan el dokuması kilimler, Bingöl’ün pek çok yerinde bulabileceğiniz şifalı dut pekmezi, köylerde ve semt pazarlarda bulabileceğiniz yöresel hediye olan Heybe ve Bingöl’e özgü üretilen yün çoraplar vardır.

Bingöl'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’de gece hayatı çok yoğun olmasa da bunun için hizmet veren mekanlar mevcuttur.

Bingöl'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’de gezilecek pek çok yer vardır.

Solhan

Yaz aylarında düzenlenen doğa gezileri ve tarih turlarının önemli adreslerinden biri haline gelen Solhan’ın dağ eteklerinde uzanan yemyeşil yaylalarında da sıcak yaz günlerinde keyifli geziler yapabilirsiniz.

Karlıova

Karlıova, Bingöl’ün popüler doğa sporları merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Engebeli yapısından dolayı yıl boyu düzenlenen trekking, dağ bisikleti, kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktivitelere de ev sahipliği yapan Karlıova’da bahar aylarında yeşilin her tonunu kış aylarında ise tablo güzelliğinde kar manzaralarını görme fırsatınız olacaktır.

Yayladere

Binlerce yıllık uzun bir tarihiyle de ilgi gören Yayladere’de el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü Sülbüs Dağı’nın eteklerinde rehberli doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve bu volkanik dağın büyüleyici manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Adaklı

Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanan Adaklı’nın her köşesinde çarpıcı bir tarihi hazineyle karşılaştığınız Adaklı’da dağlık ve engebeli arazisiyle trekking, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Kiğı

Binlerce yıllık tarihi yapıları ve doğa güzellikleriyle her yıl binlerce insanı kendine çeken Kiğı, çevresindeki Peri Suyu Çayı ve Özlüce Barajı Gölü gibi popüler gezi alanlarıyla çok ilgi görmüştür.

Yolçatı Kurucadağ Kayak Merkezi

Bingöl’ün en çok ziyaret edilen popüler turistik merkezlerinden biri de deniz seviyesinden yaklaşık 1800 metre yükseklikte hizmet veren Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi. Kış aylarında her saat bulabileceğiniz minibüslerle yarım saat içinde kolayca ulaşabileceğiniz kayak merkezi, aralık ayından mart ayına kadar süren kış sezonunda binlerce kişiyi misafir ediyor.

Bingöl'ün Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlamaktadır. Bingöl’ün tarihi ve doğal dokusu ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Doğu turlarında mutlaka önemli bir nokta olan aynı zamanda ülkemiz için de önemli şehirler arasında yer alan Bingöl’e ait patent almış tescil ürünleri; Bingöl Balı, Çobantaşı Kavurması, Sivan Dut Pekmezi ve Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi’dir.

Menü