OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bitlis Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan, türkülere konu olan tarihi camileri, görkemli kalesi ve yüzlerce yıllık çarşısıyla ünlü Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır ve 349.396 nüfusa sahip bir şehirdir.

Topraklarının %30’undan fazlası yemyeşil ormanlardan oluşan Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biridir. Yılın dört mevsimi de ziyaret edebileceğiniz şehirde yapılabilecek birçok eğlenceli aktivite de bulunmaktadır.

Bitlis Tarihi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentin geçmişi yedi bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Fakat Gerçekte Bitlis tarihi Neolotik Çağ dediğimiz Yenitaş dönemine kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000 yıllarında Hititlilerin hakimiyeti altında olmuş ve daha sonra Asurlular ve Urartuların hâkimiyetine geçmiştir.

Bitlis'te Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’te tercihinize göre konaklama olanakları bulunmaktadır. Hem kış hem de yaz tatillerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Bitlis’e her sene şehir dışından binlerce turist gelmektedir. Bu sebeple Bitlis’te konaklayabileceğiniz tesis sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Tesislerin bazısı şehir merkezinde yer alırken bazısı ise ilçelerinde yer almaktadır.

Bitlis'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’e Türkiye’nin hemen her şehrinden direkt otobüs seferi bularak rahatça ulaşabilirsiniz. Ana otogarın Tatvan ilçesinde yer aldığı şehirde Tatvan’dan yolcu servisleri ve belediye otobüsleri ile 30 dakikada kolaylıkla Bitlis merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı bulunmayan şehre uçakla gitmek istiyorsanız ise en yakın havalimanları olan Muş Sultan Alparslan Havalimanı, Batman Havalimanı ve Van Ferit Melen Havalimanı’na direkt veya aktarmalı uçuşlarla gidebilir, bu havalimanlarından şehir otogarlarına geçerek otobüsler ve minibüsler ile Bitlis’e ulaşabilirsiniz. Trenle keyifli bir yolculukla da ulaşabileceğiniz Bitlis’e Ankara ile Tatvan arası, haftada iki gün hizmet veren Van Gölü Ekspresi ile gitmeniz mümkündür.

Bitlis'te Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’te şehir içi ulaşımınızı halk otobüsleri, minibüsler ve taksilerle sağlayabilirsiniz. Bitlis Kalesi, Bitlis Çarşısı ve İhsaniye Medresesi gibi birçok turistik noktada ve büyük caddelerde durakları bulunuyor. Otobüsler ve minibüslerle Tatvan gibi merkeze yakın ilçelere de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bitlis'te Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’in yemekleri de oldukça meşhurdur. Damağınıza lezzet katacak yöresel yemeklerin tadına bakarak mide şöleni yaratabilirsiniz. Bitlis’i gezerken ilk denemeniz gereken lezzetler ise özel tandırlarda pişirilen büryan kebabı ve Bitlis köftesi olarak da bilinen içli köfte. Lahana dolması, kabak dolması, keledoş, katıklı dolma, halise yemeği ve turşu aşı çorbası gibi yöresel lezzetler de gelen turistler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bitlis'te Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’te ne alınır sorusuna pek çok seçenek vardır. Bitlis’in ilçelerini ziyaret ederek birbirinden farklı ve göz alıcı el işlemeli kök boyalı kilimler, şehir merkezinden rahatlıkla bulabileceğiniz farklı model ve motifli buzdolabı magnetleri, Ahlat ilçesinden Ahlat bastonu, Kavakbaşı Beldesinden el emeği çömlekler, Adilcevaz ilçesinden Adilcevaz cevizi, Mutki ve Hizan ilçesinden Kara Kovan Balı, Hizan ilçesinden Hizan Balı, Tatvan Semt Pazarı’ndan yöresel peynir ürünlerini sevdiklerinize ve kendinize Bitlis anısı olarak alabilirsiniz.

Bitlis'te Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’te sert ikliminin de etkisiyle sakin bir gece hayatına sahip, ev gezmeleri oldukça yaygın. Tatvan’ın Van Gölü kenarındaki sahilleri, Adilcevaz ilçesinin uzun sahili ve Nemrut Krater Gölü çevresindeki otellerde çeşitli eğlence mekanları, barlar ve kafeler bulabilirsiniz. Şehir merkezinde de az sayıda türkü barları ve cafeler bulunmaktadır.

Bitlis'te Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’te gezilip görülmesi gereken birçok yer ve mekân bulunmaktadır. Her sene şehir dışından pek çok yerli ve yabancı turist tatil amaçlı şehre gelmektedir. Şehir, uzun tatillerin yanı sıra günübirlik geziler için de tercih edilmektedir.

Nemrut Dağı

Eşsiz manzarası ile dikkat çeken bölge, hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde ziyaret edilen yerlerden biri olmuştur. Şehir dışından birçok yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yer Van Gölü’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Van Gölü

Bitlis’in ilçelerinden biri olan Tatvan, Van Gölü kıyısının büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, doğa turizmi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu bölgede yüzmenize imkân sağlayan birçok plaj bulunmaktadır.

Nemrut Krater Gölü

Tertemiz göl suyu ve eşsiz manzarası ile gelen ziyaretçilerini ağırlayan Nemrut Krater Gölü, Türkiye’nin en büyük ve dünyanın ise ikinci büyük gölü olmaya hak kazanmıştır. Ayrıca gölün etrafında bir şeyler yiyip içebileceğiniz oturup manzarasını izleyebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır.

Bitlis Ulu Cami

Bölgenin görülmeye değer tarihi yapılarından biri olan Bitlis Ulu Cami, 1150 senesinde Ebu’l Muzaffer Muhammed tarafından inşa edilmiş ve caminin kitabesi günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Bitlis Kalesi

Bölgenin önemli tarihi yapıları arasında yer alan Bitlis Kalesi, M.Ö. 312 yılında dik bir yamaç üzerine inşa edilmiş ve daha sonra Büyük İskender’in emri üzerine Leys Beldis tarafından yaptırılmıştır.

El Aman Hanı

16.yüzyılda Hüsrev Paşa tarafından inşa etilen han, toplam 45 odadan oluşmakta ve han içerisinde cami, havuz, hamam gibi bölümler de yer almaktadır.

Ahlat Müzesi

Birçok medeniyete ait tarihi eserler sergileyen Ahlat Müzesi’nde, Roma Dönemi’nden kalma tarihi eserleri, kandilleri, sikkeleri, Selçuklu Dönemi’ne ait birtakım tarihi eserleri, Urartu Dönemi’ne ait bilezikleri, tokaları yakından görebilmeniz mümkündür.

Nemrut Kayak Merkezi

Kayak sporu yapmanıza imkân sağlayan Nemrut Kayak Merkezi, Van Gölü manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir dışından gelen birçok turist, kış tatili için bu bölgeyi tercih etmektedir.

Bitlis Kaplıcaları

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü Köyü’nde yer almakta olan Bitlis Kaplıcaları, hem bölge halkı tarafından hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. Başta cilt hastalıkları olmak üzere; romatizmal ağrılar, bel ve boyun fıtıkları, kemik hastalıkları, basur, eklem rahatsızlıkları, böbrek taşı gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

12.yüzyıl tarihi yapıları arasında yer alan ve Selçuklu Dönemi’nde kalan Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nda, yaklaşık olarak 1000 tane kabir bulunmaktadır.

Bitlis Etnografya Müzesi

Toplam 3 kattan oluşan müze, yapıldığı dönemde vali konağı olarak kullanılıp 2005 yılında müzeye dönüştürülerek, halkın hizmetine açılmıştır.

Süphan Dağı

Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte sakin ve huzurlu vakitler geçirebileceğiniz yerler arasında yer alan Süphan Dağı, yemyeşil doğası ve temiz havası ile dikkat çekmektedir. Dağ, yaklaşık olarak 4.058 m yüksekliği ile tırmanış aktivitesini yapma imkânı sunmaktadır. Bu aktivite için en uygun dönem ise Haziran-Eylül ayları arasıdır.

Bitlis Tarihi Evleri

Özellikle tarih meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu tarihi evler, şehir merkezinde yer almakta olup mimari özellikleriyle de dikkat çekicidir. Tarihi evlerin yapımında kesme taşlar kullanıldığı için merdiveni andıran bir görüntü oluşmaktadır.

Bitlis'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nin turistik şehirlerinden biri olan, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Bitlis’in patent almış ürünleri; Adilcevaz Bastonu, Ahlat Bastonu ve Büryan Kebabı’dır.

Menü