OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Giresun Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun, her dönem yağış alması sebebiyle yeşilin her tonunu görebilmek mümkündür. 2023 tahmini verilere göre 455.000 kişilik nüfusa sahip olan 

Giresun’un en önemli geçim kaynağı fındıktır. Giresun’da görülecek çok sayıda harika yerler ve yılın neredeyse her döneminde serin havası ve yemyeşil doğasıyla baş döndürecek manzaralarını gelen ziyaretçilerine sunmaktadır. Ayrıca lezzetli ve doyurucu olmasıyla bilinen Giresun mutfağı, yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği mutfaklarından biridir. Geniş bir yelpazeye sahip olan Giresun mutfağı, sağlıklı olma açısından da ön plana çıkmaktadır.

Giresun Tarihi

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun, günüme kadar birçok dönemden geçip farklı imparatorluklar tarafından yönetilmiştir. Antik Çağ’da Pers İmparatorluğu, Pontus Krallığı ve Roma İmparatorluğu tarafında yönetilmiştir. Roma Dönemi’nde Roma ve Bizans hakimiyetine geçmiştir. Beylikler ve Osmanlı Dönemi’nde Osmanlı hakimiyetine geçen Giresun, son olarak Cumhuriyet Dönemi’ne geçmiştir.

Giresun'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun, bütçenize ve tercihinize göre pek çok konaklama imkânı sunmaktadır. Modern otellerin ön planda olduğu konaklama tesisleri arasında dağ evleri ve orman evleri de yer almaktadır. Yabancı turistlerin genellikle tercihi olan modern tesisler, daha çok sahil kesiminde ve şehir merkezinde konumlanan konaklama tesisleri, turistlerin beğenisini kazanmaktadır.

Giresun'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun’a ulaşmak için pek çok alternatif vardır. Havayolu tercih edecekler, Ordu- Giresun arasında bulunan Ordu-Giresun Havalimanı’na uçuş gerçekleştirebilirler. Karayolu ile gitmek isteyenler, Giresun Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne yolculuk eden seferli otobüslerle ulaşımlarını sağlayabilirler. Son olarak da gemi seferleri sayesinde Giresun’a ulaşmanız mümkündür. Trabzon, Samsun ve Sinop başta olmak üzere çevredeki şehirlerden yapılan gemi yolculukları sonunda Giresun limanına ulaşabilirsiniz.

Giresun'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun’da şehir içi ulaşımınızı sağlayabilmeniz için belediye otobüsler, dolmuşlar ve taksileri tercih edebilirsiniz.

Giresun'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun mutfağı, fındık, sebze yemekleri ve deniz mahsulleriyle sağlıklı olma açısından da ön plana çıkmaktadır. Lezzetli ve doyurucu olmasıyla bilinen Giresun mutfağı, yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği mutfaklarından biridir. Giresun’un ziyaret eden turistler tarafından tercih edilen en popüler yöresel yemekleri arasında; Karalahana Çorbası, Tel Kadayıf, Karalahana Sarması, Hamsili Pilav, Fasulye Turşusu Kavurması, Pezik, Görele Pidesi, Hamsi Böreği, Yağlaş, Mendek Çorbası, Isırgan Çorbası ve Darı Unu Helvası bulunmaktadır.

Giresun'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun’un pazarlarında alışveriş yapmak bir o kadar da zevklidir. Giresun’dan sevdiklerinize ve kendinize Giresun hatırası için alabileceğiniz birçok çeşitli hediyelik el emeği veya gıda ürünleri bulunmaktadır. Giresun’a gelen ziyaretçiler, şehri simgeleyen buzdolabı magnetleri, anahtarlıklar ve el işlemeli ürünler, turistler tarafından sıklıkla tercih edilen fındık, çay, Giresun balı, pekmez, Şebinkarahisar ilçesinden el işiyle yapılan Tamzara dokumasını alırlar.

Giresun'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun’un gece hayatı canlı müzikten karaoke etkinliklerine pek çok aktivitenin yapıldığı eğlence mekanları yılın her günü hizmet vermektedir. Gençlerin ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği eğlence mekanları, her bütçeye uygun olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

Giresun'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun, gezilip görülecek konusunda hem tarihi hem de doğal alternatifler bakımından zengin bir seçenek sunmaktadır.

Giresun Kalesi

Yüzlerce yıllık geçmişe dayanan tarihi ile ön plana çıkan Giresun Kalesi restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Şehrin simgeleri arasında yer alan kale, fotoğraf çekmek isteyenlerin de uğrak noktaları arasında bulunmaktadır.

Giresun Müzesi

Mimari yapısıyla dikkat çeken Giresun Müzesi, hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar açısından önemli parçalar bulundurmaktadır. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu müze ve çevresi, doğa ile iç içe olmak isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Giresun tarihini anlamlandırmak için mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden olan müze, şehrin en büyük müzesi olmasıyla da bilinmektedir.

Tirebolu Kalesi

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Tirebolu Kalesi, fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında bulunmaktadır. Deniz seviyesinden yüksek bir bölgede bulunan Tirebolu Kalesi’nin yılın her günü ziyarete açık olduğu bilinmektedir.

Meryem Ana Manastırı

Turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan manastır, kilise ve kütüphaneden oluşmaktadır. Doğal güzelliklerin içerisinde bulunan manastır, sessiz ve sakin bir bölgede yer almasıyla da ön plana çıkmaktadır

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası, Alp Dağları’nı aratmayan büyüleyici manzarası ve oksijen seviyesi yüksek havasıyla sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden insanları kendine çekiyor. Deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte uzanan yayla, tertemiz havasıyla sağlık gezilerinin de önemli merkezlerinden biri haline gelmiş durumdadır.

Bektaş Yaylası

Orman gülleriyle çevrili yayla evleri, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, buz gibi şifalı kaynak suları ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla 1990 yılında turizm merkezi ilan edilen Bektaş Yaylası’nda ahşap yayla evlerinden orman köşkleri ve donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Yayla, her yıl temmuz ayında düzenlenen şenlikleriyle de Türkiye’nin her yerinden binlerce insanı kendine çekiyor.

Sis Dağı Yaylası

Dağ eteklerinde 1950 metre yükseklikte uzanan ve çok sevilen bir gezi alanı olan Sis Dağı Yaylası için de her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Sis Dağı’nda yamaç paraşütü, kaya tırmanma, dağcılık, dağ bisikleti, doğa gezileri, fotoğraf ve ATV safarileri gibi onlarca etkinliğe katılabilirsiniz. Oksijen seviyesi yüksek havasında yılın bütün yorgunluğun atabileceğiniz ve bulutları sardığı el değmemiş güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Sis Dağı’nın çam ormanlarıyla süslü zirvelerini de rehberlerle birlikte gezebilirsiniz.

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası, büyüleyici güzelliğinin korunması için doğal sit alanı olarak koruma altına alınan bir doğa cenneti. Kış aylarında karla kaplanan çam ormanlarıyla ve tamamen ahşap malzemelerle inşa edilmiş yayla evleriyle fotoğrafçıların da sen sevdiği Karadeniz yaylalarından biri olan Gölyanı Yaylası; dağ bisikleti gezileri, kampçılık, trekking ve dağ yürüyüşleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor

Kuzalan Şelalesi

El değmemiş bakir doğal güzelliklerinin korunması amacıyla 2013 yılında milli park ilan edilmiştir. Bir benzeri dünyada sadece Yellowstone Ulusal Parkı’ndan bulunan, orman içinde gizlenmiş 1800 metrelik travertenleriyle büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz şelale; endemik bitki türleri, çam ormanları arasından akan bembeyaz suları, karların erimesi ile dolan buz gibi kaya göletleri, ahşap köprüler ve seyir teraslarıyla tam bir doğa cenneti.

Mavi Göl

Beş tane küçük gölün birleşiminden oluşan ve Aksu Çayı ile birleşen Mavi Göl, çevresini saran sarp kayaları süsleyen endemik bitki türleri ve el dememiş doğal güzellikleriyle fotoğrafçıları büyülüyor. Mavi Göl, her doğa severin mutlaka görmesi gereken tabiat harikalarımızdan biridir.

Giresun'un Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Giresun

Eşsiz doğası, yaylaları ve lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren, Karadeniz’in ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Giresun mutfağının yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Alucra Oğlak Kebabı, Fındık Ezmesi, Isırgan, Kalınkara Fındığı, Sivri Fındığı, Tombul Fındık, Görele Dondurması, Piraziz Elması, Tamzara Dokuması, Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi, Çavuşlu Ekmeği ve Şebinkarahisar Karadutu’dur.

Menü