OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

İstanbul Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul, Türkiye’de Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alır ve Türkiye’nin 81 ilinden biridir. Ülkenin nüfus bakımından en çok göç alan ve en kalabalık ilidir.

Ekonomik, tarihî ve sosyo-kültürel açıdan önde gelen şehirlerden biridir. 14 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en büyük beşinci şehri. Zaten İstanbul’un tek handikabı da kalabalığı ve trafiği. Sakin ve hafta için mesai saatleri içerisinde daha rahat gezebileceğiniz İstanbul, aynı zamanda iki yakada kurulan ve içinden deniz geçen tek şehirdir.

İstanbul Tarihi

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395-1204 yılları arasında Bizans İmparatorluğu, 1204-1261 yılları arasında Latin İmparatorluğu,1261-1453 yılları arasında tekrar Bizans İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, Hilâfetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam dünyasının da merkezi oldu. İstanbul Bizans ve Osmanlı döneminden kalma çok fazla tarihi esere sahiptir. Sayısız kilise ve camisi vardır. Ayna zamanda 3 semavi dinden biri olan Musevi dinine ait eserler de bulunur. Birçok döneme tanıklık eden İstanbul, tarih öncesi çağlar, Bizantion Dönemi, Bizans İmparatorluğu Dönemi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi’ne ev sahipliği yapmıştır.

İstanbul'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul’da şehrin dört bir yanında yükselen beş yıldızlı lüks oteller konaklama için gösterişli, kentin her semtinde bütçenize göre farklı alternatifli konaklama imkanları sunmaktadır.

İstanbul'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul, dünyanın pek çok şehrinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na veya İstanbul Havalimanı’na direkt uçuşlar vardır. Ayrıca Türkiye’nin her kentinden de Esenler Otogarı’na, Harem Otogarı’na veya Alibeyköy Otogarı’na otobüs ve bazı şehirlerinden de trenle ulaşım mümkündür. Ayrıca İstanbul, Türkiye üzerinden tüm dünyaya aktarma sağlayan deniz, hava ve kara ulaşımının merkezi konumundadır.

İstanbul'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul’da şehir içi ulaşımınızı otobüs, minibüs, tramvay, metrobüs, metro, deniz otobüsü, taksiler ve araç kiralama seçeneğiyle sağlayabilirsiniz. İstanbul’da ulaşımınızı kolaylaştırmak için İstanbulKart adındaki ulaşım kartını kullanabilirsiniz. Bu kart dışında nakit olarak sadece minibüs veya taksileri kullanabilirsiniz.

İstanbul'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul’da Bizans ve Osmanlı kültürüne sahip bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Yaklaşık son 20 yılda Güneydoğu Anadolu bölgesine ait kebapçılar ve restoranlar oldukça popüler olmuştur. İstanbul’a gelen turistlerin yemek istediği lezzetler arasında; döner, hamburger, pizza, lahmacun, dürüm, sandviç, balık ekmek, tantuni, halka tatlısı, lüfer balığı, simit, lokum, badem ezmesi, Kanlıca yoğurdu, Beykoz kebabı, Sarıyer böreği, sakızlı Muhallebi, Vefa Bozası, İstanbul Pilavı, lakerda, fava, tost ve sosisli gibi ürünler tercih edilmektedir.

İstanbul'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul’da dünyanın önemli markalarının mağazalarını pek çok yerde bulabilirsiniz. Nişantaşı, Bağdat Caddesi gibi semtler ünlü markaların mağazalarının bulunduğu yerlerdir. Daha yöresel bir şeyler almak isteyenler Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısını tercih edebilirsiniz. Yabancı turistler en çok altın gümüş takıları ve deri ceket çanta gibi ürünleri tercih etmektedir.

İstanbul'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul’da gece hayatı Türkiye’nin en çok imkân sunan şehridir. Kentte hemen her akşam canlı konser veren mekanlar, çok kaliteli gece kulüpleri bulunur. Taksim ve Beyoğlu’ndaki barlar varlığını sürdürse de son dönemlerde Tünel ve Karaköy’deki mekanlar popüler olmaya başlamıştır. Yazın Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda her akşam yerli yabancı ünlülerin konserleri olur. Bunların dışında ailece sakin bir gece geçirmek isteyenler cafe ve çay bahçelerine giderek vakit geçirebilirler.

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul tarihi ve doğal zenginlikleri bakımından dünyanın en önde gelen şehirlerinden biridir. Bu şehir zamanında iki büyük imparatorluğa ve iki kutsal dine merkez olmuştur.

Ayasofya Müzesi

Yapımına 532 yılında başlanan Ayasofya, dünyanın 8.harikası olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde hala heybetli kubbesiyle dikkat çeken Ayasofya kilise ve cami olarak kullanımından sonra artık müzeye çevrilmiştir.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un başkentlik yaptığı Osmanlığı İmparatorluğu’nun yaşadığı saraydır. Haremlik, selamlık, kutsal emanetler gibi bölümleri vardır.

İstanbul Boğazı

İstanbul’un ortasından geçen boğaz etrafını çevreleyen yalılarla süslenmiştir. Özellikle denizden bir boğaz turu yaparak bu keyifli manzarayı seyredebilirsiniz.

Sultanahmet Cami

Ayasofya ile karşılıklı konumlanmış şehrin önemli camilerinden biridir. 1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Özellikle mavi çini ve vitrayları sebebiyle Blue Mosque olarak da adlandırılmaktadır.

Süleymaniye Cami

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kanuni’nin İstanbul’un fethinden sonra 4.padişah olması sebebiyle 4 minaresi, toplamda da 10. Osmanlı padişahı olduğu için 10 şerefesi bulunmaktadır.

Kapalıçarşı

Dünyanın en eski kapalı çarşılarından biri olan Kapalıçarşı altın, kıymetli eşyalar ve el yapımı halı gibi çok değerleri ürünlerin satıldığı bir yerdir.

Dolmabahçe

Osmanlı İmparatorluğunun Topkapı Sarayı’ndan sonra ikamet ettiği yerdir. Sultan Abdülmecit tarafından 1843-1856 yılları arasında yaptırılmıştır. Konumu denize sıfırdır.

Pierre Loti

Haliç’e karşı bir tepede eski bir kahvehanenin bulunduğu yerdedir. Pierre Loti terasından İstanbul manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz. Eyüp’ten teleferikle çıkılan ve çevresinde pek çok cafe ve restoranlar bulunmaktadır.

Adalar

Antik dönemde Halkın Adaları (Demonisia) olarak anılan adalar, Bizans Dönemi’nde ise Papadonsia olarak anılmaya başlanmıştır. İstanbul’un sayfiye yerlerinden birisidir. Ulaşım sadece denizden sağlanır. Prens adaları olarak bilinir ve Büyükada, Heybeliada, Kanlıca ve Burgaz Ada olmak üzere 4 adadan oluşur.

Kız Kulesi

Üsküdar Salacak sahilinde denizin üzerindeki bir adaya inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Yapımı çok eski yıllara dayanıp efsanelere konu olan bu kule tüm ihtişamıyla çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Ortaköy

Ortaköy, İstanbul’un boğaz kenarında şirin bir semtidir. Çok sayıda kafe, restoran vardır ve eli işi takılar satılır.

Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Beylerbeyi semtinde 1861-1865 yılları arasında Salkis Balyan’a inşa ettirilmiş bir Osmanlı sarayıdır.

Yerebatan Sarnıcı

Bizans imparatoru tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere 6.yüzyılda yapılmıştır. Yerebatan Sarayı olarak da bilinen tarihi mekân Jüstinianus tarafından kentin su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmıştır. Yaklaşık 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir.

Galata Kulesi

Şehrin en romantik yapılarından biri olan bu yapı birçok efsaneler üretilmiş konuşulmuş ve şehrin silüetini oluşturan en önemli unsurlardan biri olmuştur. Bizanslılar tarafından Büyük Kule ismiyle anılmıştır. Osmanlı döneminde hapishane, sığınak, yangın ihbarı ve rasathane olarak kullanılmış ve günümüze kadar her defasında restore edilmiştir.

Haydarpaşa Garı

1873 yılında kurulumu yapılan yapı, Anadolu’nun ilk demir yolu hattı buradan yapılmaktaydı. Yapımı 1908 yılında biten garın Anadolu’ya tren seferleri başlandı.

İstiklal Caddesi

Trafiğe kapalı olan İstiklal Caddesi, Beyoğlu’nun ana caddesidir. 19. Yüzyıl sonlarında yapılmış apartmanların yanı sıra görkemli kapıları ve cepheleriyle de dikkat çekmiş ve eski zamanlarda ‘Grand Rue de Pera’ diye isimlendirilmiştir. Çevresinde barlar, el yapımı takılar satan dükkanlar, ahşap işleri satan tezgahlarla doludur.

Çinili Cami

1640 yılında inşa edilen yapı, çinileriyle tanınır. Cami, devlet yönetiminde etkisi güçlü harem kadınları kuşağının son temsilcisi olan Mahpeyker Kösem Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Ahrida Sinagogu

Ahrida ismi, ilk Yahudi yerleşimcilerin geldiği Makedonya’daki Ohrid kasabasından türetilmiştir. Bizans döneminde kurulmuş, 17 yüzyıl sonunda restore edilmiş ve o günden bugüne kadar ibadete açıktır. Sinagog tur acentelerin önceden aldığı randevu ile rehber eşliğinde ziyaret edilebilir.

Sahaflar Çarşısı

Beyazıt Meydanı’ndan veya Kapalıçarşı’nın içinden girilir ve içerisinde seyahat rehberinden akademik çalışmalara kadar her türde kitap bulunmaktadır. 31 Ocak 1729 tarihine kadar yalnızca elyazması kitaplar satılırdı.

Bozdoğan Kemeri

Bizans sarayları ve çeşmelerine kesintisiz olarak su sağlayan sistemin bir parçası olan kemer, İmparator Valens tarafından M.Ö. 4. yüzyıl sonlarına doğru yaptırılmıştır. 19. yüzyıl sonlarına kadar kente su getirmeye devam eden kemerin kanalları önce toprak daha sonra demir borularla değiştirilmiş ve modern bir su dağıtım şebekesinin kurulmasıyla kullanım dışı kalmıştır.

Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında İstanbul’un fethinin ilk adımı olarak inşa edilmiştir. 1953’te restore edilen hisar, günümüzde açık hava tiyatrosu ve Uluslararası İstanbul Müzik ve Dans Festivali gibi şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Atatürk Arboretumu

Bilimsel araştırmalar ve gözlemler sonucunda oluşturulmuş ağaç koleksiyonlarıdır. Botanik bahçesi de denilen arboretum, Osmanlı döneminden kalan Kirazlıbent ve 1916 yılında oluşturulan Türkiye’nin ilk fidanlığını da barındırır.

Taksim Meydanı

Beyoğlu’nun hareketli semti olan meydan, adını 18. yüzyılda Belgrad Ormanları’ndan gelen suyun kente ‘taksim’ denildiği için ve dağıttığı su terazisinden almaktadır. Meydanın güneybatısında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın eseri olan Taksim Zafer Anıtı yer almaktadır.

Gülhane Parkı

Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan ve içerisinde gül bahçelerinin yer aldığı park, sadece yerel halkın değil yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Otağtepe Sosyal Tesisleri

Yıldırım Beyazıd Han’ın Anadolu Hisar’ının planlarını ve inşaat hazırlıklarını yaptığı yerdir. Yapılış sebebi, İstanbul’un fethi hazırlıkları yapılırken Bizans İmparatorluğu’na Karadeniz üzerinden geçebilecek Rus ve Avrupa Devletlerinin yardımlarını engelleyebilmek için yaptırılmıştır.

Yoros Kalesi

Doğu Roma döneminde kalma tarihi bir kale olan Yoros Kalesi, özellikle bahar ve yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Bulunduğu konum açısından da Boğaz manzarası görülmektedir. Günümüzde iç kesimlerindeki kulelerin bazıları iyi durumdayken duvarlarda da Yunanca yazılar görülmektedir.

Küçüksu Kasrı

Diğer adı Göksu kasrı olan Küçüksu Kasrı İstanbul’un Küçüksu semtinde bulunup şık mimari yapıya sahiptir. İnşası 1856 tamamlanan yapı, Sultan Abdülmecit’in isteği üzerine Nigoğos Balyan’a yaptırılmıştır.

Eyüp Sultan Cami

Yalnızca cami olmayan bu yapı, her gün çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar. Caminin içinde birçok sayıda kabir, türbe, lahit ve dışında serviler, mezarlıklar bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’ten sonra yüzyıllar boyunca padişahların kılıçlarını kuşandığı bir yer olmuştur.

Pera Müzesi

2005 yılından beri sanatseverlerin tutkunu olan bu müze, kültür ve sanat hizmeti vermek amacıyla yapılmış ve gelen tüm misafirlerini rengarenk ortamlarıyla ağırlamaktadır.

Mısır Çarşısı

Baharat Çarşısı da olarak bilinen Mısır Çarşısı, 1660 yılından beri hizmet vermektedir. İstanbul’un en eski çarşıları arasında yer alan tarihi yapı, İstanbul’a gelen turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında ilk sıradadır. Rengarenk baharat, yöresel yemekler, kıyafetler, kuruyemişler, çiçek tohumları ve kahve gibi envaiçeşit bulabileceğiniz bir mekandır.

Miniatürk

2003 yılından beri ziyaretçilerine açık olan ve dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkında Türkiye’deki çeşitli önemli yapıtların minyatürlerini sergilemektedir.

Demir Kilise

Avusturya’dan getirilen demir döküm parçalarının yerinde birleştirilmesiyle inşa edilen yapı, Neo-gotik ve neo-klasik etkiler taşıyan elektrik tarzdaki kilise, tümüyle demir malzemeden ve prefabrik olarak yapılmasıyla benzersiz hale gelmiştir. Rum patrikliğinden ayrı yapılanmaya sahip olarak bağımsızlığını ilan etmesini de simgeliyor.

İstanbul'un Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İstanbul

Tarihi yerler, doğal güzellikler ya da kültürel gezi ne ararsanız bulabileceğiniz bir kent olan İstanbul’un meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Silivri Yoğurdu, Şile Bezi ve Şile Kestane Balı’dır.

Menü