OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kahramanmaraş Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş, konum olarak farklı bölgelerin kesişme noktasında yer aldığından dolayı ikliminde de çeşitlilik görülür. 2023 verilerine göre tahmini 1.183.000 kişilik nüfusa sahip olan Kahramanmaraş, İstiklal madalyalı şehirlerimizden olmuştur.

Kahramanmaraş Tarihi

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş, tarih çağları boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Paleolitik çağdan günümüze kadar Asur, Med, Makedonya, Roma, Selçuklu, Danişment, Dulkabir, Bizans, Haçlı ve Osmanlı gibi birçok döneme tanıklık etmiştir. Önceki zamanlarda ‘Markasi’, ‘Markaji’, ‘Germenice’ ve ‘Maraş’ gibi isimlendirilmiş ve son olarak 7 Şubat 1973’te TBMM’nin aldığı kararla birlikte Kahramanmaraş olarak adlandırılmıştır.

Kahramanmaraş'ta Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş, gelen ziyaretçilere bütçelerine uyacak ve farklı alternatifler sunarak konaklama imkanı sunmaktadır. Şehirde tarihi kaleleri, çarşıları, konakları, müzeleri, şelaleleri, yayları ile öne çıkan şehirde, her kesime ve her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur.

Kahramanmaraş'a Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş’a ulaşım karayolu ve havayolu ile mümkündür. Dileyen Kahramanmaraş Otogarı’na giden otobüs seferleriyle ulaşım sağlayabiliyorken bir diğer ulaşım alternatifi ise Kahramanmaraş Havalimanı’na tarifeli uçuşlarla seyahat edebilirler.

Kahramanmaraş'ta Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş’ta şehir içi ulaşımınızı otobüs, minibüs, dolmuş, taksi ve özel araçlarla sağlayabilirsiniz. Belediye otobüslerinde geçerli olan KahramanKart adındaki kart sistemi ile ödeme kolaylığı ve avantajı sunmaktadır.

Kahramanmaraş'ta Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş’a her sene şehir dışından çok sayıda yerli ve yabancı turist şehri ziyarete etmekte ve yöresel birçok lezzetin tadına bakmaktadır. Kente gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilen lezzetler arasında; Maraş tarhanası, Maraş dondurması, Maraş köfte, acem pilavı, Maraş Tava, cevizli kırma tatlısı, sömelek köfte, mumbar dolması, çöş börek, un sucuğu, ciğerli bulgur pilavı, pazı sarması, eli böğründe ve Maraş paçası yer almaktadır.

Kahramanmaraş'ta Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş’ın çarşılarından ve pazarlarından alışveriş yapmak bir kadar da zevklidir. Kahramanmaraş’tan sevdiklerinize ve kendinize, şehir merkezinden buzdolabı magneti, Bakırcılar Çarşısı’ndan cezve, çaydanlık, şekerlik, sahan gibi bakır ürünler, merkezden meşhur Maraş dondurması, Kapalı Çarşı Bakırcılar Sokağından Osmanlı çakırları ve deri sandalyeler, Maraş işi sim sırma ve Tarihi Maraş Çarşısı’ndan Maraş’a özgü ürünler alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında olmalıdır.

Kahramanmaraş'ta Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş’ın gece hayatında sınırlı sayıda eğlence mekanları, canlı müzik olan cafeler, alkollü veya alkolsüz cafeler de vakit geçirebileceğiniz fırsatlar da sunmaktadır. Şehir, gece hayatı açısından çok gelişmiş olmasa da gelen ziyaretçilerine eğlenebilecekleri farklı mekân seçenekleri sunmaktadır.

Kahramanmaraş'ta Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş, tarihi, kültürel zenginlikleri ce doğa güzellikleriyle keşfedilmeyi bekleyen eşsiz şehirlerden birisidir. Mimari çeşitliliği, dini konumu ve zengin mutfağıyla gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kahramanmaraş Kalesi

Kahramanmaraş Kalesi, şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. M.Ö. 9. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Yapıldığı dönemden günümüze kadar çok sayıda bakım ve onarımdan geçmiştir.

Döngel Mağarası

Döngel Mağarası, toplam 3 mağaradan meydana gelmektedir. Şehrin görülmeye değer doğal güzellik alanları arasında yer almaktadır. Mağara içerisinde yüzebileceğiniz doğal bir havuz bulunmaktadır. Bu doğal havuzun suyu epey soğuktur. Mağara içerisi kaygan zemin olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kahramanmaraş Müzesi

Müze, ilk önce Taş Medrese içerisinde hizmet vermiştir. Sonrasında Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmış ve en son şimdiki binasında hizmet vermektedir. 2012 yılında ziyarete açılan müze içerisinde Grek, Tunç, Roma, Kalkolitik, Neolitik, Paleolitik, Demir ve Bizans zamanlarından kalma yaklaşık olarak 30 binden fazla tarihi eser yer almaktadır.

Tarihi Maraş Konakları

Tarihi konaklar, toplam iki kattan meydana gelmektedir. Giriş katında samanlık, odunluk, mahzen gibi kısımlar yer almaktadır. İkinci katı ise konakta yaşayanlar için tasarlanmıştır

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. En iyi bakır ustalarının çalıştığı çarşıdır. Çarşıda bakır ve kalay üretimi yapan birçok dükkân yer almaktadır. Çarşı, yaklaşık olarak 100 m uzunluğa sahiptir. Her iki tarafından da dükkân bulunmaktadır.

Galgamaç Şelalesi

Galgamaç Şelalesi, Toprakhisar Kanyonu içerisinde konumlanmaktadır. Yaklaşık olarak 20 m yükseklikten akan şelalenin görüntüsü, gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Doğaseverlerin uğrak noktaları arasında yer alan bölge, yemyeşil alanları ile de dikkat çekmektedir.

 

Yedikuyular Kayak Merkezi

Yedikuyular Kayak Merkezi, şehrin ilk kayak merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle kayak sporunu sevenlerin uğrak noktaları arasında yer alan merkezde, keyifli bir kış tatili süreci geçirebilirsiniz. Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da hizmet veren merkezde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

Başkonuş Yaylası

Başkonuş Yaylası, gelen ziyaretçilerini yemyeşil doğası ile karşılayan bölgede, yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Bölgede piknik yapmanıza imkân sunan mesire alanları mevcuttur. Bu alanlarda aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte doğa ile iç içe keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Savruk Mağarası

Savruk Mağarası, mağara içerisinde oluşan sarkıtlar ve dikitler oldukça dikkat çekicidir. Her sene şehir dışından birçok yerli ve yabancı turist, bölgeyi ziyaret etmektedir. Mağara içerisinde yer alan sarkıt ve dikitlerin Paleosen Dönemi’nden kalma olduğu düşünülmektedir.

Yeşilgöz Obruğu

Yeşilgöz Obruğu, mağara tavanının çökmesiyle meydana gelmiştir. Çevresi tamamen yeşilliklerle kaplı olan bölgede Yeşilgöz Mesire Alanı da bulunmaktadır. Bölgede piknik yapabilir, obrukta oluşan buz gibi suda yüzme aktivitesini gerçekleştirebilirsiniz.

Menzelet Mesire Alanı

Menzelet Mesire Alanı, yemyeşil alanları ile dikkat çekmektedir. Bölgeden eşsiz manzarası ile öne çıkan Menzelet Barajı görünmektedir. Yeşillik alanları piknik yapmak için oldukça elverişlidir. Muhteşem manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

Kahramanmaraş'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kahramanmaraş

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan turistik şehirlerden biri olan hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çeken Kahramanmaraş yöresel yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri ise, Çağlayancerit Cevizi, Çörek, Tarhana, Sumak Ekşisi Akıtı, Ravanda Şerbeti, Rahle, Sıkma Peyniri, Kelle Paça, File Nakışı, Dondurma, Camekan, Burma Bilezik, Biber, Yemeni, Oyma Çeyiz Sandığı, Hartlap Bıçağı Andırın Tirşiği, Andırın Andız Pekmezi ve Afşin Koçovası Sarımsağı’dır.

Menü