OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Nevşehir Şehir Rehberi

Şehir Rehberi - Nevşehir

Nevşehir, Osmanlı döneminde ‘’Muşkara’’ adıyla bilinir ve Osmanlıcada ‘’Yeni Şehir’’ anlamına gelir. Ayrıca Nevşehir, Anadolu’nun “masal kenti” olarak da adlandırılır. Nevşehir’in önemi Kapadokya’dan gelir. Kapadokya adını eski Kapadokya Krallığı’ndan almıştır. Kapadokya kelimesi, “güzel atlar diyarı” anlamına gelen ‘’Katpatuka’’ kelimesinden türemiştir. Nevşehir’e tarihi ve turistik açıdan özel bir anlam yükleyen Kapadokya, üç büyük yanardağın küllerinden oluşan taş yığınlarından meydana gelir.

Nevşehir Tarihi

Kent, Orta Çağ ve Yeni Çağ’da, Neapolis, Seandos, Nissa ve Muşkara adıyla anılıyordu. Anadolu, Büyük Selçuklu Devleti’nin elindeyken eski adı Nissa’nın yerinde Muşkara adında bir köy vardı. Muşkara sağlam yapılı anlamındadır. 18 evlik küçük bir köy olan Muşkara, Ürgüp’e bağlıydı.

Osmanlılar döneminde ise Muşkara yerine Nevşehir kullanılmaya başlandı. IV. Mehmet’in oğlu Şehzade III. Ahmet’in sır katibi, Muşkaralı İbrahim, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa olarak sadrazamlığa getirildiğinde doğduğu kent olan Muşkara’da büyük bayındırlık hareketine girişti. İmaretler, camiler, medreseler, hamam ve çeşmeler yaptırdı. Muşkara adını değiştirerek, kente Yenişehir anlamına gelen Nevşehir adını verdi.

Nevşehir'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Nevşehir’i bu denli özel kılan, yerli yabancı turistlerin en çok dikkatini çeken bölge olan Kapadokya’dır. Bu nedenle konaklama seçenekleri genellikle Kapadokya’da yoğunlaşmıştır. Şehrin merkezinde ve Kapadokya’da butik oteller, pansiyon ve moteller bulunur. Ayrıca Kapadokya’da bölgeye özgü mağara otelleri, tarihi dokuyu hissetmek isteyenler için ideal bir seçenektir.

Nevşehir'e Ulaşım

Şehir Rehberi - Nevşehir

Hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından her yıl binlerce turisti ağırlayan Nevşehir’e en kolay şekilde hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Gelişmiş bir kara yolu ağına da sahip olan Nevşehir’e Türkiye’nin her şehrinden otobüslerle ve arabayla ulaşma imkanınız var İstanbul’dan 742 kilometre uzaklıkta olan Nevşehir; Ankara’ya 306 kilometre, Konya’ya 225 kilometre ve Kayseri’ye ise sadece 80 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Nevşehir'de Şehir İçi Ulaşım

Şehir Rehberi - Nevşehir

Nevşehir şehir içinde ulaşım minibüs ve otobüsler aracılığıyla sağlanmaktadır. Ayrıca Nevşehir seyahatinizi daha maceralı kılmak isterseniz bisiklet ve ATV’lerle de şehri keşfedebilir, gününüzü geçirebilirsiniz. Avanos, Kapadokya, Ürgüp gibi şehrin tarihi ve turistik bölgelerine de şehir merkezinden kalkan otobüs ve minibüsler ile gidebilirsiniz.

Nevşehir'de Ne Yenir?

Şehir Rehberi - Nevşehir

Nevşehir tarihi ve doğal güzelliklerinin meşhur oluşu kadar yemekleri ile de meşhurdur. Yemekler ağırlıklı olarak et üzerinedir. Ekmek yerine daha çok çörek ve yufka tercih edilmektedir. Mercimek, patates, nohut ve buğday çok kullanılmaktadır. En bilindik ve tadına baktın mı denecekler arasında kömbe, sütlü çorba, Nevşehir tavası, dıvıl, soğanlama, ağpakla, katma aşı meşhurdur.

Nevşehir'de Alışveriş

Tarihi İpek Yolu duraklarından biri olan Nevşehir ve ilçelerinde birçok hareketli çarşı ve pazar var.  Özellikle Avanos ilçesi, bölgenin alışveriş cenneti konumunda. Seramik ve çömlek atölyeleriyle dolu olan ilçede hem ustaları iş başında izleyebilir hem de el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. El yapımı halılarıyla da tanınan Nevşehir’de hem halıları yapan kadınları izleyebilir hem de zevkinize göre pek çok halı çeşidi bulabilirsiniz. Kaliteli üzüm bağlarında dünya standartlarında şaraplar üretilen Nevşehir’de Kapadokya şarapları da en çok alınan hediyelik eşyalar arasında.

Nevşehir'de Gece Hayatı

Nevşehir merkezinde ve turistik ilçelerinde akşamları güzel zaman geçirebileceğiniz pek çok mekan ve etkinlik bulabilirsiniz. Şehirde mağaralar içindeki eğlence merkezleri ve restoranlarda yöresel lezzetler tadabilir; fasıl geceleri, semazen gösterileri, oryantal danslar ve canlı müzik eşliğinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Nevşehir’de DJ performansları eşliğinde dans edebileceğiniz diskolar ve gece kulüpleri de hizmet veriyor. Şehrin en popüler yerleri ise antik mağaralar ve taş konaklarda hizmet veren, ünlü Kapadokya şaraplarını tadabileceğiniz kaliteli şaraphaneler.

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Şehir Rehberi - Nevşehir

Doğal ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Nevşehir, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’nin önemli turistik yapılarının yer aldığı şehir, gezginlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Özellikle Kapadokya bölgesini içerisinde barındıran Nevşehir, haftalık gezi programları düzenlenecek şehirler arasındadır.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Şehir merkezinin 45 kilometre uzağında yer alan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesine özel araçlarla veya otobüsler yardımıyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen türbe, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

İçerisinde yer alan tarihi ve kültürel parçalar, turistlerin ilgisini çekmektedir. Oldukça geniş bir bölgeyi kapsayan türbe ve külliye, 1964 yılında ziyarete açılmıştır. Araç girişine de uygun bir bölgede yer alan türbe, şehir merkezinden oldukça yüksek bir konumda bulunmaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen müzenin sabah 09:00’dan itibaren akşam 18:00’e kadar ziyaretçileri ağırladığı bilinmektedir. Saatlerce vakit geçirebileceğiniz müzede fotoğrafçılık aktiviteleri de sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Nevşehir’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan türbeye girişler sadece müzekart ile yapılmaktadır.

 

Göreme Açık Hava Müzesi

Doğal ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Göreme Açık Hava Müzesi, şehir merkezinden 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özel araçlarla veya gezi otobüsleriyle ulaşım sağlayabileceğiniz müze, oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Her yıl yüz binlerce kişinin tercihi olan açık hava müzesi, saatlerce vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır.

Tarihi yapılar açısından kilise ve manastırların yer aldığı müzede pek çok savaş aleti bulunmaktadır. Doğal güzellikler kategorisinde pek çok vadinin ve peri bacasının bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi, fotoğrafçılık aktiviteleri açısından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bölgede yer alan seyir tepeleri sayesinde açık hava müzesinin eşsiz fotoğraflarını çekmenize olanak sağlanmaktadır.

 

Nevşehir Kalesi

Şehir merkezinde yer alan Nevşehir Kalesi, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yürüyerek rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz kaleye şehir içi otobüs hatları veya özel araçlar yardımıyla da ulaşım sağlamanız mümkündür. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz Nevşehir Kalesi, doğal yapısıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir.

Oldukça geniş bir bölgeyi kapsayan kale ve surlar, yüzlerce yıllık tarihiyle bilinmektedir. Günümüzde turistik yerler listesinde bulunan Nevşehir Kalesi, deniz seviyesinden yüksek bir bölgede bulunmaktadır. Nevşehir merkezinin büyük bir kısmını seyredebileceğiniz kale, saatlerce vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır.

 

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Şehir merkezinde yer alan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, tarihi yapısıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Yürüyerek rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz külliye, araç girişine de uygun bir bölgede yer almaktadır.

Her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen külliye, pek çok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Cami, şadırvan, medrese ve hamam gibi çeşitli aktivitelere olanak sağlayan bu mekanlar oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen külliyenin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir. Özgürce ziyaret edebileceğiniz külliyede, fotoğrafçılık aktiviteleri de ön plana çıkmaktadır.

 

Kızılırmak Nehri

Doğal güzelliğiyle turistlerin beğenisini kazanan Kızılırmak Nehri, Nevşehir merkezinin 45 kilometre uzağında bulunmaktadır. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz doğal yapı, fotoğrafçılık açısından sıklıkla tercih edilmektedir.

Türkiye’nin en uzun ırmağı olarak bilinen Kızılırmak, adını renginden almaktadır. Yer yer kırmızı renge bürünen nehir, yaklaşık 1.200 kilometre uzunluğa sahiptir. Kamp ve piknik aktivitelerinin düzenlendiği nehir çevresi, araç girişine de uygun bir bölgede yer almaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen nehrin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir. Gençlerin uğrak noktaları arasında bulunan doğal yapıyı özgürce ziyaret etmeniz mümkündür.

 

Güvercinlik Vadisi

Şehir merkezinin 9 kilometre uzağında yer alan Güvercinlik Vadisi, doğal görüntüsüyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşabileceğiniz vadi, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Oldukça geniş bir bölgeyi kapsayan vadi, pek çok tarihi ve doğal güzellikten oluşmaktadır. Kilise ve manastır gibi tarihi yapıları barındıran vadi içerisinde peri bacaları gibi doğal güzellikler yer almaktadır. Saatlerce vakit geçirebileceğiniz vadi, Nevşehir’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Üç Güzeller Peribacaları

Doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Üç Güzeller Peribacaları, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özel araçlarla veya otobüsler yardımıyla ulaşım sağlayabileceğiniz doğal yapı, şehir merkezinin 19 kilometre uzağında bulunmaktadır.

Fotoğrafçılık açısından da harika bir bölgede bulunan doğal yapı, turistlerin ilgisini çekmektedir. Hikayesiyle de tercih sebebi olan Üç Güzeller Peribacaları, gezginlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Nevşehir'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Şehir Rehberi - Nevşehir

Nevşehir’in kendine özgü coğrafi ve tescilli ürünleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Nevşehir Simidi, Kaymaklı Çöreği, Avanos Çömleği ve Kaymaklı Kuru Kaymağıdır.

Menü