OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Nevzine

Otelegidelim-Coğrafi İşaretler-Kayseri

Kayseri Nevzinesi; un, yağ, ceviz içi, tahin, sirke ve kabartma tozu ile yapılan hamurun pişirildikten sonra üzerine üzüm pekmezli şerbet gezdirilmesi suretiyle üretilen Kayseri’ye özgü yöresel bir tatlıdır. Üretimde; bitkisel yağ, tereyağı ve zeytinyağı karışımı kullanılır. Kayseri’de bayram, düğün ve misafir tatlısı olarak bilinen nevzine, aynı zamanda kız isteme merasimlerinde ve ramazan ayında iftar sofralarında da önemli bir yere sahiptir. Yeni doğum yapmış gelinlere nevzine ikram etmek, eskiden beri süregelen Kayseri geleneklerinden biridir.

Kayseri Nevzinesinin üretiminde kullanılan bileşenler tepside yoğrulduğundan ve elde edilen hamur elle basılarak tepsiye yayıldığından, yörede “nevzine yapmak” yerine “nevzine basmak” deyimi kullanılır. Nevzine basımında kullanılan tahin, üzüm pekmezi ve ceviz içi ile hamurun yumuşamadan şerbetlenmesi tatlıya kendine özgü tadını verir. Eski dönemlerde her evde fırın olmamasından dolayı sadece mahalle fırınlarında basılabilen ve bu yüzden önemli gün ve önemli misafirlerin tatlısı olan Kayseri Nevzinesi, günümüz şartlarında evlerde de yapılabilmektedir. Geçmişi eskiye dayanan, Kayseri geleneklerinde ve mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan, coğrafi sınıra özgü üretim metodu bulunan Kayseri Nevzinesinin coğrafi sınır ile ün bağı oluşmuştur.

Coğrafi

Kayseri Nevzinesinin geçmişi eskiye dayanır. Kayseri geleneklerinde ve mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olup coğrafi sınıra özgü üretim metodu vardır. Bu sebeplerle coğrafi sınırla ün bağı bulunan Kayseri Nevzinesinin tüm üretim aşamaları, coğrafi sınırda gerçekleşir.

Menü