OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Amasya Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Anadolu’da örnek bir Türk şehri olarak öne çıkan Amasya, 7500 yıllık geçmişiyle Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Toplamda 7 ilçesi bulunan Amasya’nın 338.267 kişilik nüfusunun yüzde 40’tan fazlası merkez ilçede yaşamaktadır. 

Son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi kitlesine de sahip olan Amasya, Anadolu’nun gelişmekte olan turistik bölgelerinin başında gelmektedir.

Amasya Tarihi

Amasya tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Kentin bilinen en eski adı, söylendiği biçimi ile günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelen Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia ismi okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, Pers, Pontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür. Strabon’a göre Amasya ismi, burada yaşamış olan bir Amazon kraliçesi olan Amasis’den gelmektedir.

Amasya'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapan Amasya, konaklama açısından da birçok seçenek sunmaktadır. Şehir merkezinde 3 yıldızlı veya 5 yıldızlı oteller bulunurken turistler tarafından en çok ilgi gören ve şehrin tarihi dokusunu görüp solumak için tercih edilen oteller, butik otellerdir.

Amasya'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Amasya’ya gitmek isteyen ziyaretçiler, havayolu ile gitmek isteyen Merzifon Havalimanı ile, karayolu ile gitmek isteyenler şehirler arası otobüs seferleri ile veya kendi araçları ile ve demiryolu ile gitmek isteyen ziyaretçiler de Samsun Garı’ndan hareket eden trene binip Amasya Garı’na gelerek ulaşım seçenekleri arasından kendilerine en uygun seçimi yapabilir.

Amasya'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Amasya küçük bir şehir olduğu için pek fazla toplu taşıma ağına sahip değildir. Bu yüzden Amasya’daki ziyaretçiler ve Amasya halkı gezilecek yerleri çoğunlukla yürüyerek gezmeyi tercih ederler. Ancak çevre ilçelere gidebilmek için ulaşımı sağlayan minibüsler sık aralıklarla hizmet verebilmektedir. Amasya ve çevre ilçeleri gezebilmek için bir diğer alternatif ise araba kiralamaktır.

Amasya'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Şehirde hem Karadeniz hem de İç Anadolu mutfağının lezzetli yemeklerini bulmak mümkündür. Amasya’da çatal çorbası, helle çorbası, akla dolması, Amasya Çöreği, etli bamya, Amasya usulü keşkek ve bat yemeği çok tüketilmektedir. Amasya denildiğinde, akla meşhur Amasya elması gelir. Elma ağaçları burada oldukça boldur. Cafe ve çay bahçelerine giderseniz, içinde elma tanelerinin bulunduğu elma çaylarının servis edildiğini de görebilirsiniz. Bunların yanı sıra Şıngır kebabı, Topuz kebabı, Kuzu kebabı, Çökelekli pide, Amasya tatlısını da rahatlıkla bulabilir ve tüketebilirsiniz.

Amasya'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Amasya, tarih boyunca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış bir tarih ve kültür kentidir. Sevdiklerinize Amasya hediyesi veya seyahat sonunda Amasya seyahatinden hatıra olacak hediyeler almak isteyenlerin sıklıkla uğradığı ve tercih edilen mekanların çoğu Amasya merkezde bulunmaktadır. Çok sayıda hediyelik ürünleri vardır. Hediyelik eşya olarak; Merzifon keşkeği, Amasya bamyası, Amasya figürlü dekoratif objeler ve haşhaş ezmesi, Amasya figürlü objeler, yöresel el işleri, yazmalar, ahşap ve tahta süs eşyaları ve dekoratif eşyalar da satın alabilirsiniz.

Amasya'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Bir tarih ve turizm rotası olarak Amasya’da, gün batımından sonra keyifli bir gün geçirmek için gün doğumundan gün batımına kadar tercih edilecek mekanlar da bulmak mümkündür. Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte canlı müzik, fasıl, meyhane, türkü bar, karaoke gibi eğlence seçeneklerinden yararlanabileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz. Fakat bunun dışında disko ve gece kulübü gibi tarzında mekanlar bulamazsınız. Amasya’da ailenizle sakin ve keyifli bir akşam geçirebileceğiniz mekanlar da bulabilirsiniz veya arkadaşlarınızla alkollü hizmet veren mekanlar da bulmak mümkündür. Gençler için canlı müzik, okey salonu, restoran, cafe ve karaoke gibi eğlence alternatiflerin bulunduğu mekanlar da mevcuttur.

Amasya'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Şehrin il merkezinde gezilmesi gereken yerlerin birçoğu birbirine yakın olduğu için Amasya’yı bir günde gezebilmek mümkün. Eğer şehirlerdeki müzeleri de gezmek isterseniz Amasya gezisi için en az iki gün ayırmak gerekir. Osmanlı tarihi açısından da çok önemli bir yere sahip olan bu kent, tarih meraklıları için çok ilgi çekici bir gezi rotası olabilir.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Roma ve Yunan medeniyetleri dahil farklı medeniyetlerden eserlerin sergilendiği müzede, arkeolojik hazineleri ve uzun tarihinin her katmanından izler de taşır. 700 yıllık mumyaların da bulunduğu müzede, Hititlerin ve diğer medeniyetlerin antika silahları, madeni paraları, ahşap işçiliği ile Gökmedrese Camii’nin orijinal kapısı gibi toplamda 24 bin eser sergilenmektedir.

Şehzadeler Müzesi

19.yüzyılda yapılan Şehzadeler Müzesi, yıkılıp daha sonra yeniden inşa edilerek iki katlı müze haline getirilmiştir. İçerisinde Osmanlı padişahlarının heykelleri, şehzade balmumu heykelleri, kıyafetleri, el dokuma halı gibi eşyalar ve özel tarihi belgeler sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı dönemindeki şehzadeler hakkında 30 dakikalık bir tanıtım videosu ziyaretçilere sergilenmektedir.

Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Tarih Müzesi

Amasya merkezde bulunan bu müze 14. Yüzyıldan kalma eski bir hastane olan Bimarhane içerisinde gelen ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’da ilk kez müzikle tedavi gerçekleştirme unvanına sahip olan bu tıp merkezinde, müzik terapisinde kullanılan aletler gibi çok çeşitli eserler sergilemektedir. Müze, dışındaki kabartmaları ve geniş avlusu ile dikkat çekerken Müzik Tedavi Salonu’nda ise Türk Sanat Müziği’nin makamları hakkında da bilgi vermektedir.

Minyatür Amasya Müzesi

Bu minyatür, 20. yüzyılda çekilen Amasya’nın maket fotoğrafına göre yapılmıştır. Hem güneşin doğuşunu hem de akşam saatlerinde ışıkları yanan evleri görebiliyorken, şehrin tarihi ve kültürel yapısı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Dünyadaki aşıkları temsil eden ünlü Ferhat ile Şirin efsanesinin ruhunu yaşatan müze, aşk uğruna verilen emeğin temsili ve özel bir yere sahip olarak Amasya’da sergilenmektedir. Bu müzede sadece Ferhat ile şirinle kalmayıp; Aslı ve Kerem, Leyla ile Mecnun gibi aşıkların balmumu heykelleri de sergilenmektedir. Ayrıca müzede ziyaretçiler için bir çok hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.

Kral Kaya Mezarları

Harşena Kayaları’na oyulmuş eski bir kraliyet sarayı ve Pontus krallarının mezarları bulunan Karl Kaya Mezarları Amasya’nın tepesinde yer almaktadır. Gündüz, kendi has haliyle görünüm sağlarken, gece karanlığında giden ziyaretçiler özel ışıklandırmalarla eşsiz bir manzara ile karşılaşmaktadır. Pontus Krallığı’nın başkenti olması ile de özel bir yere sahip olan bu tarihi mezar toplamda 18 kaya mezarına sahiptir.

Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri hem Yeşilırmak Nehri kıyısındaki konumu hem de geleneksel Osmanlı evlerinin özelliklerini yansıtan Yalıboyu Evleri Hazeranlar Konağı gibi tarihi Osmanları Evlerini de simgelemektedir. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu köşklerde, genellikle bahçesinde ocak, su kuyusu ve avlusu bulunmaktadır.

Amasya Kalesi

Harşena Dağı’ndaki konumu ile bilinen Amasya Kalesi, Harşena Kalesi olarak da bilinmektedir. Bir rivayete göre, ünlü Yunan coğrafya ve tarih adamı Strabon da bu kalede yaşamıştır. Kale, zaman içinde stratejik önemini yitirmiş olsa da, 18.yüzyıla kadar aktif olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Amasya Saat Kulesi

Amasya’nın sembolik yapılarından biri olan saat kulesi 17. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiş, daha sonra hasar görüp yıkıldıktan sonra 2000’li yıllarda tekrar inşa edilerek estetik ve etkileyici bir yapı haline gelmiştir.

Hazeranlar Konağı

Şehrin tarihi simgelerinden biri olan Hazeranlar Konağı, şehrin defterdarı Talat Efendi tarafından inşa edildi. Bir süre yalnız kaldıktan sonra müze haline gelen konakta; gümüş takılar, kadın ziynet eşyalar, gündelik hayatta kullanılan eşyalar, halı ve kilimler, gündelik kıyafetler, konağa ait eski mutfak eşyaları, bindallılar gibi pek çok eser sergilenmektedir.

Bayezid Külliyesi

Sultan II. Beyazıt adına inşa edilen külliye, bir ilahiyat okulu, çeşme ve anıttan oluşmaktadır. Bahçesinde bulunan tarihi çınar ağacı ile, renkli taşlı minaresi ve tarihi açıdan özel detaylar barındırır. İçerisinde maket müzesi ve kütüphane de bulunmaktadır.

Merzifon Kara Mustafa Paşa Camii

Dönemin sadrazamı Kara Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen Cami, 15. Yüzyıl Osmanlı eseridir. Haftanın her günü ibadete açık olan ve turistlere ev sahipliği yapan cami avlu bölümündeki iç tarihi çınar da görülmeye değer.

Amasya'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Amasya

Amasya yöresel mutfağı ve tescilli ürünleriyle de oldukça zengindir. Bu ürünler; baklalı dolması, beji mermeri, etli çiçek bamyası yemeği, keşkek, kiraz, misket elması, patlıcan pehli, toyga çorbası, Amasya yağlısı, çiçek bamyası, Amasya çöreği, burmalı çörek, Merzifon keşkeği, Suluova Soğanı’dır.

Menü