OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Balıkesir Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Balıkesir, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on yedinci şehri. Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, topraklarının bir kısmı ise Ege Bölgesi’nde yer alan ilin hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunur.

2023 tahmini verilere göre 1.261.782 nüfusu bulunan bu ilde 20 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1129 mahalle bulunmaktadır. İklimi, Ege kıyılarında, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi etkilidir.

Balıkesir Tarihi

İlin eski adı ‘Karesi’ olup 24 Ekim 1926 tarih ve 4248 sayılı Kararname ile Balıkesir olmuştur. Balıkesir genelindeki pek çok höyük, mağara ve düz yerleşim yerlerinde yapılan araştırmalarda bu topraklara MÖ 8000-3000 yılları arası yerleşildiği ortaya çıkmıştır. Havran’a 8 km. mesafedeki İnboğazı mağaralarında Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik devirlerinden kalma kalıntılar bulunmuştur. Birçok devirden geçen Balıkesir, Antik Çağ, Roma ve Bizans Dönemi, Selçuklular Dönemi, Karesi Beyliği Dönemi, Osmanlı Devleti Dönemi, Kurtuluş Savaşı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi’ne tanıklık etmiştir.

Balıkesir'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Balıkesir, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Birçok fiyat alternatifi olan konaklama seçenekleri arasında oteller, moteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Özellikle temmuz sonu ile ağustos ayı başlarında çok yoğunluk olduğu gözlenmiştir. Ahşap evlerin de bulunduğu şehirde konforlu bir şekilde konaklama hizmeti alınmasına olanak sağlanmaktadır.

Balıkesir'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Balıkesir, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Balıkesir gitmek için her yöntem bulunmaktadır. İster kara yolu ister hava yolu ister deniz yolu isterseniz de demir yolu ile Balıkesir’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kara yolu ile gitmek isteyenler özel araçlarla veya şehirlerarası otobüs seferleriyle gidebilir. Genellikle yabancı turistler tarafından çok tercih edilen hava yolu yani uçakla ulaşım için Koca Seyit Havalimanı sayesinde kolaylık sağlanmıştır. Gemi ile gelmek isteyenler için de Balıkesir’de bulunan Bandırma Limanı’na gelen seferli yolculukla ulaşabilirler. Tren ile gelmek isteyen yolcular ise Altıeylül ilçesinde bulunan Balıkesir Garı sayesinde ulaşımlarını sağlayabilirler.

Balıkesir'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Güney Marmara’da yer alan Balıkesir, özellikle yaz turizmi açısından sıklıkla ziyaret edilen şehirler arasındadır. Kış aylarında sakin bir trafiğe sahip olan şehir, yaz aylarında turistlerle birlikte zaman zaman yoğun trafiğe maruz kalmaktadır. Balıkesir’de şehir için ulaşım sağlayabilmek için birçok alternatif bulunur. Bunlardan biri araç kiralamak. Araç kiralamak turistler için bir yandan ekonomik bir yandan da rahatlık sağlamaktadır. Bir diğer alternatif ise şehir içi belediye otobüsleridir.  BTT adıyla bilinen bu otobüslerle ulaşım sağlayabilmek için Balkart adıyla bilinen otobüs kartını satın almanız gerekmektedir. Ekonomik açısından iyi olan bu kartı satın alıp içine para yükleyerek şehir içinde ulaşımı sağlayabilirsiniz. Kartlarla uğraşmak istemezseniz de ilçeler arası dolmuş ve minibüslerle de Balıkesir’de ulaşımı sağlamak mümkündür.

Balıkesir'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Balıkesir, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Zengin mutfağıyla ön plana çıkan Balıkesir, doğal lezzetleriyle Etli yemeklerden sulu yemeklere pek çok yiyeceğin bulunduğu Balıkesir mutfağı, doyurucu ve lezzetli olmasıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir. Balıkesir’in kendine has lezzetlerin yerinde denemek isteyenler; Balıkesir Mantısı, tirit, keşkek, düğün çorbası, Susurluk tostu, saçaklı mantı, Ayvalık tostu, peynirli patlıcan, sura, börülce ekşileme, sarımsaklı bulgur pilavı, Bigadiç güveç, erdemit köftesi, çevketli bostan lezzetlerinden es geçmeyecekleri yiyeceklerdir.

Balıkesir'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Balıkesir’den dönmeden kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız hatıra ve hediyelik ürünler şüphesiz yörenin doğal ürünleri olacaktır. Şehir hatırası açısından da önemli bir yere sahip olan hediyelik eşyalar, ekonomik açıdan uygun olmasıyla da bilinmektedir. Balıkesir’de bulunan başlıca hediyeler arasında höşmerim tatlısı, Balıkesir kolonyası, Yağcıbedir halı ve kilimleri, zeytin şekeri, buzdolabı magnetleri Balıkesir balı, zeytin ve zeytinyağı ve iğne oyası yer almaktadır.

Balıkesir'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Balıkesir, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Gece hayatı açısından da aktif bir bölgede bulunan Balıkesir, pek çok eğlence mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli alkollü içeceklerin servis edildiği eğlence mekanlarında ekonomik fiyatlarla hizmet alınması mümkündür. Gece boyunca hizmet sağlayan Balıkesir barları, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Aileler için ise belde sahilinde aile çay bahçesi bulunmaktadır. Sakin bir gece geçirmek isterseniz de kumsalda oturup gitar çalan gençlere eşlik edebilirsiniz.

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Oldukça geniş bir yüzölçümüne sahip olan Balıkesir, turizm faaliyetleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Doğasıyla, tarihiyle ve çok güzel sahiliyle Balıkesir’de ziyaret edecek ve gezecek çok yer vardır. Gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Balıkesir, günlerce gezi programı yapabileceğiniz şehirlerden biridir.

Kaz Dağları Milli Parkı

Doğa aktiviteleri konusunda ön plana çıkan park, kamp ve piknik aktivitelerin de sıklıkla tercih edildiği yerdir. Eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Kaz Dağları, fotoğrafçıların da sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Rahmi Koç Müzesi

Pek çok tarihi yapının bulunduğu Rahmi Koç Müzesi, turistlerin uğrak noktalarından biri ve sosyalleşme açısından da tercih sebebidir. Mimari yapısıyla da dikkat çeken müze, yaklaşık 1000 metrekare alanı kapsamaktadır.

Kuşcenneti Milli Parkı

Yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden biri olan milli park, kamp ve piknik açısından da tercih sebebidir. Saatlerce vakit geçirebileceğiniz bölge, oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.

Kuvayi Milliye Müzesi

Mimari yapısıyla da tercih sebebi olan milli park, pek çok tarihi ve kültürel parçalar da bulundurmaktadır. Gençlerin sıklıkla ziyaret ettiği Kuvayi Milliye Müzesi, fotoğrafçılar tarafından da ziyaret edilmektedir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

Her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen müze, Balıkesir’in turistik mekanlarından biridir. Oldukça geniş bir bölgeyi kapsayan müze, binlerce parçadan oluşmaktadır.

Marmara Adası

Kamp ve piknik aktiviteleri açısından popüler olan Marmara Adası, mavi bayraklı plajlarıyla da tercih sebebi olan ve fotoğrafçıların sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

Balıkesir'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Balıkesir

Balıkesir’in coğrafi işaret almış tescilli ürünleri, Ayvalık Zeytinyağı, Höşmerim Tatlısı, Balıkesir Kaymaklısı, Kuzu Eti, Balıkesir Pullusu, Burhaniye Zeytinyağı, Erdemit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Erdemit Zeytinyağı, Gönen İğne Oyası, Kapıdağ Mor Soğanı, Manyas Kelle Peyniri, Marmara Adası Mermeri, Savaştepe Sarıbeyler Seferberlik Çöreği, Susurluk Ayranı, Susurluk Tostu, Yağcıbedir El Halısı, İvrindi Kelle Peyniri’dir.

Menü