OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Batman Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman, Dicle’nin can verdiği topraklara yayılan ve zengin bir tarihi geçmişe sahip, anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. Tarihi açıdan yeni bir şehir olmakla birlikte, bu alanda kurulan şehirlerin tarihi Sümerlere kadar uzanır.

Nüfusu yaklaşık 477.456 kişilik olan bu şehir Türkiye’nin 72. ili olmuştur. Bu şehri ziyaret ettiğinizde sizler de doğal güzellikleri ve tarihi yapıları görmek isteyebilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Batman Tarihi

Batman’ın tarihi hakkında en eski bilgilere mitler ve Heredot tarihinde rastlanmaktadır. İluh tepesinin bulunduğu alanda, bir Sümer şehir yerleşiminin bulunduğu bilinmektedir. Ancak bataklık bir arazi üzerine kurulu olduğu için şehrin zamanla yer altına göçtüğü söylenmektedir. Bu nedenle Batman adını ‘batmak’ kelimesinden almıştır. Birçok hakimiyete giren Batman sırasıyla; Elekhan, Lesepkoslar, Partlar, Romalılar, Sasniler ve Bizans’ın hakimiyetine girmiştir. Daha sonrasında Artuklular, Moğollar, İlhanlılar, Celdiler, Karakoyunlular, Akkoyunlular, ve Savefiler’in eline geçmiştir.

Batman'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en keyifli illerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Şehre gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz pek çok doğal güzelliği ve tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Son 20 yılda çok hızlı bir gelişim gösteren Batman’da otellerin çoğu il merkezinde ve merkeze yakın bölgelerde yer almaktadır. Her bütçeye uygun otel, motel ve belediye belgeli tesisler de bulunmaktadır.

Batman'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Batman’a Türkiye’nin her yerinden çeşitli seçenekleri tercih ederek gidebilirsiniz. Kara yolları kullanarak özel araçla veya şehirler arası otobüs seferleriyle gidebilirsiniz. Uçakla gitmek isteyenler ortalama 2 saat süren yolculukla tarifeli uçakla seyahat edebilirsiniz. Demir yolunu tercih etmek isteyenler ise, Haydarpaşa-Kurtalan Demiryolu Hattı’nı takip ederek Batman’a ulaşabilirler.

Batman'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Yöre halkının ve turistlerinin de büyük bölümünün tercih ettiği belediye otobüsleri ve minibüsleri kullanarak sizler de en ucuz şekilde Batman’ın dilediğiniz noktasına ilerleyebilirsiniz. Batman şehir içi ulaşımda yaklaşık 74 otobüs hizmet vermektedir. Bir diğer alternatif ise Batman şehir merkezinde en rahat ve konforlu ulaşım seçenekleri olarak özel taksiler ve kiralayabileceğiniz özel araçlar dikkat çekmektedir.

Batman'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Batman mutfağının temel taşının et olduğu söylenebilir. Etle birlikte hamur işi ve tatlılar da bir hayli ön plana çıkmaktadır. Batman’a gittiğinizde geleneksel mutfağın güzel yemeklerini tadarak tatilinizi çok daha unutulmaz ve keyifli hale getirebilirsiniz. Kaburga Dolması, Şam Böreği, Mumbar Dolması, Perde Pilavı, Tandır Ekmeği, Batman Usulü Kütülk, Tırşık, Yoğurtlu Leben, Yayla Çorbası, Ayran Çorbası, Havdel ve Bayram Tatlısı Batman’da tatmak isteyeceğiniz yemeklerin başında gelir.

Batman'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Batman’a gittiğinizde tatilinizi daha unutulmaz bir hale getirmek adına hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. Batman’da yerel halkın yaptığı iğne oyası, dantel, kanaviçe üzerinde nakış parlak ipek sim işlemeli kumaşlar, yün çorap, kazak ve benzeri el örme işleri de çok yaygındır. Batman’dan kendinize ve sevdiklerinize hediye almak isterseniz tercihinizi Sason Balı, Batman Halısı, Batman Kilimi, Batman Dokumaları, Sason Cevizi, El Yapımı Bebekler, Tiftik Seccadeler ve Battaniyeler, İğne Oyası, Dantel ve Yün Çoraplardan kullanabilirsiniz.

Batman'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Batman’da gece hayatı, Sıra gecelerinin düzenlendiği mekanlar, türkü evleri ve etkinlik salonları daha çok tercih edilir. Yanık sesleriyle türkü söylerler, çiğ köfte yoğururlar ve sohbet ederler. Bir diğer eğlence türü ise kafelerde nargile içmektir. Genç nüfusun çoğunlukla tercih ettiği eğlence türüdür. Şehir merkezinde bulunan cafelerde buluşup sohbet ederek nargilelerini içerler.

Batman'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en keyifli illerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Şehre gittiğinizde görmek isteyebileceğiniz pek çok doğal güzelliği ve tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Batman, mağaraları, kiliseleri, manastırı ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Hasankeyf Kalesi

M.S. 363 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilen bu kale, Süryani piskoposluğun merkezi olarak kullanılmıştır. Dicle Nehri kıyısına kurulan bu kale, Bizanslıların doğuda yaptığı en sağlam kale olarak dikkat çekmiştir. Yüksekliği yaklaşık 200 metre olarak bilinen bu kalenin bir diğer adı Hisno Koyfa yani Kaya Kalesi’dir.

Bozkıran Kalesi

1.300 metrelik bir yükseklikte bulunan bu kale, yapıldığı dönemde stratejik anlamda önemliymiş. Yüzlerce yıldır bu bölgede yer aldığı için günümüze yalnızca kalenin iç bölümü ve bazı dış sur duvarları kalmıştır.

Pertükan Kalesi

Geçmişte yaşanan savaşlardan dolayı kaleyi ziyaret ettiğinizde duvarlarında çeşitli çökmeler ve hasarlar olduğunu görebilirsiniz. Unutulmaya yüz tutmuş olsa da Pertükan Kalesi, görünümü bakımından Batman’ın en önemli ve heybetli tarihi yapılarından biridir.

Kozluk Kalesi

Bir kayalık üzerine inşa edilen kale, yapım tarihi M.S. 416 olarak belirlenmiştir. İpek Yolu’nun tüm ulaşımının kontrol edildiği bir üs olarak da kullanılan bu yapı, O yıllar Per Hanedanlığı’nın dini merkezi olarak da bilinmekteydi.

Rabat Kalesi

Büyük bir bölümü zamana yenik düşen bu önemli tarihi yapı, M.S. 4. yüzyılda yapıldığı bilinen ve Bizanslılar tarafından Pers ordusunu savunmak adına inşa ettirildiği söylenmektedir. Günümüze kadar hasar alarak ulaşan bu yapı, geçmiş dönemlerde büyük bir toplulukta insana ev sahipliği yapmaktaydı.

Batman Müzesi

Sayıları 500’ü aşmış olan eserler sergilenmeye devam edilmekte olan müze, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar binlerce yıllık tarihin resmedildiği ve 3 ayrı teşhir salonu ile dikkat çekmektedir. Bunlar, Paleolitik – Neolitik, Ilısı ve Hasankeyf salonları olarak isimlendirilmiştir.

İmam Abdullah Zaviyesi

Hz. Muhammed’in soyundan gelen İmam Abdullah’a ithafen yaptırılan bu zaviye, kulenin yapımında ise 14. yüzyıl sanat işçiliğinin ön plana çıktığı, Dicle Nehri’nin kuzey tepesinde yer alan mezarlığında ortasında bulunmaktadır. Günümüze pek çok farklı onarım ile ulaşabilen bu yapı, Osmanlı döneminin son yıllarına dek önemini sürdürmüştür.

Mor Kiryakus Manastırı

Turabidin bölgesinde bulunan manastır, Dicle Nehri kıyısında inşa edilmiş, içerisinde 80’e yakın manastır ve kilise bulunmaktadır. M.M. 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülen bu yapı, 1940’lı yıllara kadar aktif bir şekilde kullanılsa da yavaş yavaş kullanım açısından arka plana atılmıştır.

Hasankeyf Ören Yeri

Sümerler, Akadlar, Asurlar, Medler, Persler, Bizanslılar, Emeviler, Artuklular, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılar gibi tarihin en önemli milletlerine ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf Ören Yeri, tahmini verilere göre buradaki yaşam 3500-12000 yıl öncesine aittir.

Hallan Çemi Höyüğü

Türkiye’nin güneydoğusunda çıkarılan en eski yerleşim yeri olarak dikkat çeken Hallan Çemi Höyüğü, yapılan çalışmalarla birlikte bölgede yaşam izlerinin M.Ö. 11. yüzyıla tarihlendiği bilinmektedir. Yapılan çalışmalar ile bölgede ilk kez tarımla uğraşıldığı, tohum ekip mercimek ve bezelye elde edildiği bilinmektedir.

Hasankeyf Mağaraları

El işçiliği ile meydana getirilmiş olan bu yerleşim yerlerinde dört bin adet civarında yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Mağaranın içerisinde müthiş matematiksel hesaplamalar ile sifon sistemi ve su taşıması sistemlerinin yapıldığı da bilinenler arasındadır.

On Kemerli Köprü

Köprünün üzerinden yük trenleri geçebildiği gibi aynı zamanda insan ve hayvanlar için de inşa edilen bu köprü yaklaşık olarak 508 metre uzunluğundadır.

Memikan Köprüsü

Gerçekleştirilen çalışmalar tam tarihi vermese de bu köprünün yüzlerce yıllık olduğu kesinleşen köprü, antik dönemde de yapılmış olduğu ve bir diğer rivayete göre 6. yüzyılda bölgeye hükmeden Müslümanlar tarafından yapıldığı düşünülmüştür. Çeşitli restorasyonlarla birlikte günümüze kadar gelebilmiştir.

Zeynel Bey Kümbeti

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey adına Abdurrahman oğlu Pir Hasan tarafından inşa edilen bu kümbet, 1460 – 1467 yılında yapılmıştır. 4,5 metre yüksekliğinde olan ve tuğla-taş karışımı bir şekilde inşa edilen kümbetin önünde bulunan kitabede yazılanlara göre Zeynel Bey, Otlukbeli Savaşı’nda şehit düşmüştür.

Batman'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Batman’ın patent alan tescilli ürünleri pek fazla bulunmamakla beraber; Sason Çileği ve Şam Böreği’dir.

Menü