OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bayburt Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Ülkemizin Orta Karadeniz Bölümü ve Doğu Anadolu Bölümü arasında yer alan 85.242 nüfuslu küçük bir şehir olan Bayburt, antik İpek Yolu üzerinde bulunuyor ve tarihi hazineleri ile dikkat çekiyor. 

Özellikle kış aylarında muhteşem manzaralar sunan ve yaz aylarında rafting etkinliklerinin düzenlendiği Çoruh Nehri, çevresindeki restoran, yürüyüş yolları ve otellerle de Bayburt’un en önemli turizm noktalarından biri. Merkez ilçe birçok mekân ve dükkânı barındırmakla beraber tarihi ve turistik bölgeler açısından da çok zengindir. Merkezde ihram satışları yapılır ve bunun yanı sıra Çoruh Nehri’nin eşsiz manzarasına şahit olunur. Birçok kafe ve restoran merkez ilçede bulunur.

Bayburt Tarihi

M.Ö. 3000 yıllarına uzanan tarihe sahip şehrinin adı eski Kafkas dillerinden birini konuşan Urartu-Khaldiler’in bölgeye hâkim olduğu dönemlerde Hint-Avrupa dili Mitanni göçmenlerinin sızmaları sonucunda verilmiştir. Bayburt’un bir müddet Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiş ve ikiye ayrılan bu imparatorluk sonucunda Doğu Roma toprakları içerisinde kalmıştır. Başka bir söylenişe göre Bayburt Türkmenlerin ilk yerleşim yeri olduğu bilinmektedir.

Bayburt'ta Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Önemli tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olan Bayburt’ta konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Bayburt küçük bir şehir olduğu için oteller her nerede bulunuyor olsa da şehrin merkezine ve diğer ilçelere bu otellerden çıkarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz ve kültürel ya da tarihi geziler gerçekleştirebilirsiniz.

Bayburt'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Antik İpek Yolu rotası üzerinde bulunan tarihi Bayburt şehrine otobüsler, özel aracınız veya uçak ile rahatça gidebilirsiniz. Uçakla şehre gitmek için ise Bayburt’a en yakın havalimanları olan Erzurum Havalimanı veya Trabzon Havalimanı’na bilet alabilir ve buradan şehir otogarlarına geçerek otobüsler veya minibüslerle 1-2 saatlik bir yolculukla Bayburt’a ulaşabilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler de Bayburt’ta bulunan Bayburt Otogarı, yüzlerce otobüs seferi ile Bayburt’a yolcu ulaştırmaktadır. Demir yolu ile gelmeyi tercih edenler, Erzincan ve Erzurum’a demiryolu ile gelerek buradan otobüs seferleri ile Bayburt’a ulaşmanız mümkündür.

Bayburt'ta Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Önemli tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olan Bayburt’ta şehir içi ulaşımınızı belediye otobüsleri, dolmuş, minibüs ve taksilerle yapabilirsiniz. Bayburt küçük bir şehir olduğu için trafik anlamında fazla bir yoğunluk gerçekleşmez.

Bayburt'ta Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi Bayburt’ta da kendine özgü yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Hem kendine özgü yöresel yemekleri hem de Doğu Anadolu ve Karadeniz mutfağının etkileriyle çok zengin bir mutfağa ve yemek seçeneklerine sahip Bayburt, gastronomi meraklılarının keyifli zaman geçirebileceği şehirlerden biri. Sebze yemeğinden salata çeşitlere, et yemeğinden tatlılara kadar birçok çeşit sunmaktadır. Bayburt’un meşhur yemekleri olan, galacoş, tel helvası, lor dolması, yalancı dolma, ekşi lahana, lor böreği, süt böreği, tatlı çorba ve kesme çorbası ziyaret eden turistler tarafından tercih edilmektedir.

Bayburt'ta Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Batman

Önemli tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olan Bayburt’ta sevdiklerinize ve kendinize anı olması için alabileceğiniz pek çok hediyelik eşya vardır. Bayburt’un merkez ilçesi de dahil olmak üzere toplam üç ilçesindeki hediyelik eşya dükkanlarında da bulabileceğiniz özel dokuma ve işleme ihram ürünleri gelen ziyaretçiler tarafından çok ilgi görmektedir. Pazar tezgahlarında ve Bayburt’un merkezinde bulunan çeşitli dükkanlarda da satılan el işçiliği ile üretilen yatak örtüleri son derece modern ve şık örtülerdir. Bayburt’un merkez ilçesinde bulunan hemen hemen her dükkândan satın alabileceğiniz Bayburt Balı ve Bayburt’un her yerinde bulabileceğiniz kuşburnu çayı şifalı etkisi ile oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Bayburt'ta Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Önemli tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olan ve sert ikliminin de etkisiyle oldukça sakin bir gece hayatına sahip olan Bayburt’ta, Bayburt Üniversitesi öğrencilerinin etkisiyle eğlence hayatı genellikle Çoruh Nehri kenarındaki kafelerde yaşanıyor. Restoranlarda canlı müzik dinleyerek yemek yiyebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Mekanların bulundukları ilçeler ve faaliyet gösterdikleri saatler birbirinden farklıdır. Küçük şehrimiz Bayburt’ta kaliteli vakit geçirmek ve eğlenmek için bu mekanları tercih edebilirsiniz.

Bayburt'ta Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Önemli tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olan Bayburt’ta gezilecek pek çok yer vardır. Küçük de olsa kültürel zenginliği ile herkesin ilgisini çeken bu şehirde gezilecek birçok alanı rahatlıkla gezebilirsiniz.

Baksı Müzesi

Yörenin en değerli mekânı olarak değerlendirilen bu müze, sanat ürünlerini sergilemektedir. 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü almıştır.

Çoruh Nehri

Bayburt’un tam ortasından geçer ve yukarıdan bakıldığında muhteşem bir görsellik sunan Çoruh Nehri, hem doğal hem de tarihi açıdan büyük önem taşımasının yanı sıra turistler tarafından da ilgi toplamaktadır.

Kop Dağı

Kışın ve yazın ayrı eşsiz güzel görüntüler sunan Kop Dağı, Çoruh Nehri vadisi boyunca uzanmaktadır. Fotoğrafçıların ve dağcıların ayrıca doğa sporcularının ilgisini çekmektedir.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Haftanın her günü açık olan bu müzede, geçmiş medeniyetler hakkında bilgi veren etnik figürler ve tarihi eserler barındırmaktadır.

Soğanlı Geçidi

Dünya’nın en tehlikeli yolu olarak nitelendirilen Soğanlı Geçidi, Of, Çaykara ve Bayburt arasında ulaşımı sağlar ve Derebaşı Virajları olarak da adlandırılır. Görselliği ile oldukça ünlü olan bu geçit, sadece görülmesi tavsiye edilir.

Bayburt'un Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bayburt

Bayburt’un kendine has patent almış ürünleri bulunmaktadır. Bunlar; Aydıntepe Şeker Fasulyesi, Bayburt Balı, Ehram, Ekşi Lahana, Kara Pancar Yemeği, Kavut Çorbası, Kete Lor Dolması, Süt Böreği, Tatlı Çorba, Bayburt Taşı ve Yalancı Dolma’dır.

Menü