OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bolu Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu, ülkemizin en popüler gezi noktalarından biridir. Karadeniz ve İç Anadolu’nun arasında oldukça engebeli ve dağlık bir alanda yer almaktadır.

İstanbul’u ve Anadolu’yu birbirine bağlana geçiş güzergahındaki il hem tarihi hem de doğasıyla ülke turizmine büyük ölçüde katkı sağlamıştır Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Bolu’nun nüfusu yaklaşık 318.160’tır. %50’den fazla bölümü ormanlardan oluşan ve 300’den fazla yaylaya sahip Bolu, jeolojik yapısından dolayı oluşmuş onlarca gölü, gölleri çevreleyen tabiat parkları ve doğa koruma alanlarıyla tüm dünyadan doğa severlerin her mevsim akınına uğruyor.

Bolu Tarihi

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’nun tarihi, M.Ö. 1200 yılına kadar uzanıyor. Friglerin elinde olan Bolu, MÖ 6. asırda Persler bölgeye hâkim oldular. Bolu Yöresine Osmanlı akını ilk kez 1324-1326 yılları arasında Osman Gazi tarafından başlatılmıştır. Şehir, Neolitik ve Eski Tunç Çağı’ndan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine uzanan tarihinden kalan hazinelerini özenle koruyor.

Bolu'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’da bulunan pek çok konforlu, kaliteli ve lüks otellerde uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Birçok tarihi, doğal ve turistik alan bulunduğundan çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır.

Bolu'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’ya ulaşım hem büyük şehirlere hem de komşu şehirlere gelişmiş kara yolu ağları ile mümkündür. Bolu-Düzce Yolu üzerinde şehir merkezinin biraz dışında bulunan Bolu Otogarı’na Türkiye’nin her şehri ve ilçesinden her saat otobüs bulabilirsiniz. Havaalanı ve tren garı bulunmayan Bolu’ya uçakla ulaşmak için ise Cengiz Topel Havalimanı veya Sabiha Gökçen Havalimanı’na bilet alabilir ve oradan havaalanı transfer servisleri veya otobüslerle şehre gidebilirsiniz.

Bolu'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’da şehir içi ulaşımınızı halk otobüsleri, minibüsler ve taksilerle sağlayabilirsiniz. Bolu’daki tüm toplu taşıma araçlarında BoluKart kullanarak kolaylıkla şehir içinde gezebilirsiniz. Turistik noktalara da her saat hareket eden minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları saatleri dışında ise pek çok merkezi noktada durağı olan ve 7 gün 24 saat hizmet veren taksilerden faydalanabilirsiniz.

Bolu'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’da pek çok lezzet bulunmaktadır. Bolu’da yiyebileceğiniz yöresel yemeklerin yanında; Ovmaç Çorbası, Abant Kebabı, Mengen Pilavı, Kaldırık Dolması, Paşa Pilavı, Keş, Bolu Köftesi, Bakla Çullaması, Keşli Cevizli Erişte, Kedi Batmaz, Kabaklı Gözleme, Çantıklı Pide ve Bolubeyi Tatlısı yer almaktadır.

Bolu'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’dan kendinize ve sevdiklerinize Bolu hatırası için alabileceğiniz çeşitli hediyelik ürünler vardır. Bolu ziyaretine gelen turistlerin aldığı popüler hediyeler arasında Gerede Bakırcılar Çarşısından el yapımı kazan, tepsi, güğüm ve sini gibi bakır ürünleri, Mudurnu semt pazarlarından el emeği ve el işçiliği gören iğne oyası ürünler, yine Gerede’den el işçiliği ile deriden yapılan cüzdan, ceket ve çanta gibi ürünler, tercihini yemekten yana kullanmak isteyenler Mudurnu ilesinden Saray Helvası, Bolu’nun birçok yerinde bulunan Bolu Çikolatası, Kozalak Reçelleri ve Çam Balı bulunmaktadır.

Bolu'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’da gece hayatı şehir içinde otellerin ve Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki otellerin içindeki barları, gece kulüpleri ve kafeleri çok popüler. Türkü evlerinden her tarz canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlara kadar birçok seçenek bulabileceğiniz Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan ve konserlerle eğlenebileceğiniz eğlence mekanları vardır. Ayrıca Bolu’da yüksek sesli gece kulüplerinin yanı sıra sessiz, sakin ve nezih mekanların da yer aldığı bilinmektedir.

Bolu'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’da Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiş ve sayısız tarihi ve turistik yeri bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı

Seringöl, Deringöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Büyükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl olmak üzere toplamda yedi gölü olan milli park, eşsiz manzarası nedeni ile genel olarak kış ve sonbahar aylarında sıklıkla ziyaret edilmektedir. Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan herkesin mutlaka uğraması gereken doğal güzellikler arasında gösterilen Yedigöller Milli Parkı’nda aynı zamanda piknik, kamp ve doğa sporları yapmak da mümkündür.

Abant Tabiat Parkı

Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin ilgisini çeken Abant Tabiat Parkı’na gelen ziyaretçiler dilerlerse, parkta bulunan bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayıp aileleri ya da arkadaş gruplarıyla birlikte bisiklet turlarına da çıkabilir. Ayrıca göl kenarında balık tutabilir ya da kamp ve piknik gibi aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri’nde bulunan ve tamamen doğal olarak oluşan havuzlarda aynı zamanda doğal maden suyu olarak oluşmuştur. Ayrıca dünyanın en yumuşak içimli sodası özelliği de taşımaktadır.

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi

Günümüze kadar varlığını sürdüren yapı, 1915 yılında inşa edilip tek katlı dikdörtgen bir yapıdır. Ahşap saçakları ve göz alıcı mimarisi ile dikkat çeken Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi aktif bir şekilde sanat merkezi olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bolu Müzesi

Neolitik Dönem’den, Bizans Dönemi’nden ve Roma Dönemi’nden de önemli tarihi eserleri bünyesinde bulunduran Bolu Müzesi, gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkartılan arkeolojik eserlerin yanı sıra çeşitli etnografik eserler de yer almaktadır.

Göynük Zafer Kulesi

1923’te Millî Mücadele Dönemi’nde, Sakarya Meydan Muharebesi zamanından bu yana hiçbir hasar almadan gelmiştir. Toplam üç kattan oluşan Zafer Kulesi, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında vefat eden şehitlerin anısına yapılmış tarihi bir yapıdır.

Bolu'nun Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bolu

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Bolu’da envaiçeşit tescilli ürün bulunmaktadır. Bunlar; Dağ Fındığı, Fındık Şekeri, Göynük Uğut Tatlısı, Kabaklı Gözleme, Kanlıca Mantarı, Kara Kabağı, Keş, Kıbrıscık Pirinci, Kızılcık Tarhanası, Manda Kaymağı, Patatesli Ekmek, Sarı Patates, Çivril Fasulyesi, Gerede Keşi, Gerede Şakşak Helvası, Göynük Bombay Fasulye, Göynük Oklava Tatlısı, Kabaklı Yufka Tatlısı, Göynük Tokalı Örtme, Mengen Höşmerim, Mengen Kaldırık Dolması, Mengen Kedibatmaz, Mudurnu Bal Kabaklı Gözlemesi, Mudurnu Basma Helva, Mudurnu Kaşık Sapı’dır.

Menü