OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Çorum Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum, Karadeniz ve İç Anadolu şehirleri arasında bir bağlantı noktasında konumlanan yaklaşık 600.000 nüfusu olan bulunduğu coğrafyanın da getirileri ile birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmıştır.

Bunlar hem Çorum’un yerli halkı tarafından hem Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar tarafından hem de İç Anadolu Bölgesi’nde yaşayanlar tarafından oldukça sevilmekle kalmayıp ünü dünya sınırlarını da aşarak her yıl binlerce turistin ağırlanmasına sebep olmaktadır. Çorum’da bulunan bu doğal güzellikler mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli yapılardır.

Çorum Tarihi

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum, Anadolu’nun en eski başkenti Hattuşaş’ya ev sahipliği yapmış ve 7000 yıllık uzun tarihinde birçok medeniyetin hakimiyetinde kalmıştır. Hititlerin önemli izler bıraktığı şehirde Hattuşaş Antik Kenti’nin yanı sıra Demir Çağı’na kadar uzanan hazinelerin de olduğu söyleniyor. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan tarihi yapılarla sarılıdır.

Çorum'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’un şehir merkezinde, Boğazkale, Sungurlu ve Osmancık ilçelerinde otel, termal oteli, konuk evleri ve apart otellerde elinizdeki imkanlarınıza göre size farklı konaklama alternatifleri sunmaktadır.

Çorum'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’a ulaşımınızı Türkiye’nin hemen her yerinden kara yolu ve hava yolu ile kolayca gidebilirsiniz. Karayolu ile Çorum Otogarı’na bütün şehirler ve birçok ilçeden direkt otobüs seferi ile ulaşabilirsiniz. Havayolunu tercih etmek isteyenler Amasya-Merzifon Havalimanı’na bilet alabilir ve buradan servisler, minibüsler veya taksiler ile Amasya Otogarı’na geçerek, her saat hareket eden minibüsler ve otobüslerle Çorum’a geçebilirsiniz.

Çorum'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’da belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile sağlanan Çorum içi ulaşım oldukça gelişmiş durumda. Toplu taşıma araçlarında ÇorumKart kullanarak daha rahat bir şekilde şehir içinde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Çorum'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’un birbirinden lezzetli ve iştah açıcı yiyecekleri mevcuttur. Çorum’da geleneksel Türk ve Osmanlı yemeklerinin yanı sıra Karadeniz ve İç Anadolu mutfaklarının sevilen lezzetlerini de tadabilirsiniz. Çorum’un meşhur yemekleri arasında; Kuzu Tandır, Pastırmalı Madımak, Çorum Mantısı, Keşkek, İskilip Dolması, Çatal Aşı Çorbası, Çorum Baklavası, Kuru Mantı, Tirit, Kömbe, Sırık Kebabı, Söbelik Dolması, Hingal, Haşhaşlı Çörek, Borhani, Helise, Çullama ve Kara Çuval Helvası bulunmaktadır.

Çorum'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’un sokaklarında ve çarşılarındaki mağazalarında alışveriş yapmak da bir o kadar keyiflidir. Sevdiklerinize ve kendinize Çorum hatırası kalması için; Çorum’un hemen hemen her yerinden bulabileceğiniz Çorum leblebisi ve Çorum cevizi, Osmancık ilçesinde bulabileceğiniz Osmancık pirinci, Çorum’un pazarında, köylerinde ve mağazalarında tercih edilen el emeği oyuncak, baston ve dekoratif olarak çeşitli ürünler üretilen ahşap ürünler, Çorum’un eski kültürel değerlerini yansıtan cezve ve fincan yapılan bakır ürünleri alabileceğiniz hediyeler arasındadır.  

Çorum'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’da sakin bir gece ve eğlence hayatına sahip Çorum’da canlı müzik dinleyebileceğiniz türkü barları ve kafeler hizmet veriyor. Bu mekanlar farklı saatler arasında hizmet vermekte ve Çorum’un farklı ilçelerinde bulunmaktadır. Çorum’un gece hayatı çok yoğun olmasa da birçok mekân gece geç saatlere kadar çalıştığı için Çorum’da akşam saatlerinde eğlenebilmeniz mümkündür.

Çorum'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’da birçok turistik yerler bulunmaktadır. Çorum’un hemen hemen her ilçesinde ve çoğu köyünde bulunabildiği gibi bu tarihi yapıların bazıları da Çorum’un Merkez ilçesinde bulunmaktadır.

Veli Paşa Hanı

Veli Paşa Hanı bundan yüzyıllar önce aktif olarak kullanılan bir han iken sonrasında görüntü olarak varlığını sürdürmüş ve çeşitli restorasyon çalışmalarından geçirilerek günümüze kadar gelmiştir. Hem tarihi önemi ile hem de görüntüsüyle ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır.

Kandiber Kalesi

Kandiber Kalesi’nin bilinen adı Osmancık Kalesi’dir. Çorum’un en eski ve en önemli tarihi eserleri arasında bulunmaktadır. Çorum tatilinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Kandiber Kalesi, halka açık bir alandır.

Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti, milattan öncesinden günümüze kadar kalıntılar taşımaktadır. Hem Çorum için hem de ülkemiz için önemli bir tarihi alandır. Araştırma çalışmalarında kullanılan Hattuşaş Antik Kenti içerisinde milyonlarca yıl öncesine ait kalıntılara rastlanmıştır.

Alacahöyük Müzesi

Müze iç ve dış kısımdan oluşmaktadır. Müzede Çorum’un höyüklerinden çıkarılan kalıntılar sergilenmektedir. Hem Çorum’un tarihine hem de çevre illerin tarihine ışık tutan bu eserler, Alacahöyük Müzesi’nde meraklıları ile buluşmaktadır.

Çorum Saat Kulesi

Çorum’un Saat Kulesi hem sembolik hem de tarihi bir anlam taşımaktadır. Tekerlekli sandalyeye uygun park yerine ve tekerlekli sandalyeye uygun girişe sahip olan Çorum Saat Kulesi, 24 saat boyunca açıktır. İstediğiniz her zaman ziyaret edebilirsiniz.

Koyunbaba Köprüsü

Koyunbaba Köprüsü hem tarihi hem de kültürel bir değere sahiptir. Farklı mimarisi ve sağladığı faydalar ile bilinen Koyunbaba Köprüsü, Çorum için büyük bir öneme sahiptir.

Çorum'un Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çorum

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Çorum’un meşhur yemeklerinin yanı sıra aralında tescil almış ürünler de bulunmaktadır. Bunlar; Kargı Tulum Peyniri, Oğuzlar Cevizi, Kuru Mantı, Leblebi, İskilip Dolması, İskilip Ramazan Keşkeği ve İskilip Turşusu’dur.

Menü