OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Diyarbakır Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır, yaklaşık 1.820.000 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 12. şehri olmuştur.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında yer alan Diyarbakır, yaz aylarında sıcaklığın 46 dereceye kadar çıkması nedeniyle şehrin mimari yapısını etkilemiş, düz damlı evleriyle farklı bir görüntü oluşmasını sağlamıştır. Diyarbakır çok köklü bir geçmişe sahip olduğundan, Diyarbakır’da gezerken dar ve çıkmaz sokaklar göze çarpar. Geleneksel Diyarbakır evleri işlemesi zor olan bazalt taşlarından yapılmıştır. Taşların arasını cest denilen harçlarla süslerler.

Diyarbakır Tarihi

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır, yaklaşık 9000 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir. Yontma Taş ve Mezolitik devirlerinde şehrin çevresindeki bazı mağaralarda yaşanmış olduğu, yapılan arkeolojik araştırmalar ile anlaşılmıştır. Şehrin kent merkezinde, MÖ 3000 civarında Hitit ve Hurri-Mittani egemenliği yaşanmıştır. MÖ 1260 yılına kadar süren bu egemenlikten sonra sırasıyla Asurlular, Aramiler, Urartular, İskitler, İran’daki Medler, yine Antik İran’daki Ahamenişler (Persler), Büyük İskender’in komutasındaki Makedonyalılar, Selevkoslar, Partlar, Ermeniler, Roma İmparatorluğu, Sasani İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu şehre hâkim olmuşlardır. İslam’ın doğuşundan ve Peygamber Muhammed’in ölümünden sonra, Ömer döneminde İslam ordusu Diyarbakır’ı ve çevresini fethetmiş ve Halid bin Velid, Diyarbakır’a giren ilk Müslüman kumandan olmuştur.

Diyarbakır'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’da konaklamak için birçok alternatif mevcuttur. Şehir merkezinde 3,4 veya 5 yıldızlı pek çok yeni ve modern oteller hizmet vermektedir. Ayrıca verilen hizmet, sunduğu imkanlar ve konuma göre otel fiyatlarında değişiklik göstermektedir. Diyarbakır’ın kent otelleri, lüks otelleri ve pansiyonlarında rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Diyarbakır'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’a havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Haftanın hemen hemen her gününde Diyarbakır Havalimanı’na tarifeli uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Karayolunu tercih edenler için Türkiye’nin her yerinden otobüs seferleriyle Diyarbakır Otogarı’na yolculuk yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Demiryolu ile gitmek isteyenler Diyarbakır Tren İstasyonu’ndan geçen ile Adana-Elâzığ arasında giden Fırat Ekspres seferiyle ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’daki ziyaretçiler şehir içi ulaşımlarını, yaya olarak gezebileceği gibi, toplu taşıma aracı olarak, otobüs, minibüs, dolmuş ve taksilerle sağlayabilirler. Otobüs kullanmayı tercih edecek misafirler, indirimli yolculuğu sağlayan DiyarKart otobüs kartını kullanabilirler. Son alternatif olarak da Diyarbakır’da araç kiralamak da oldukça yaygındır.

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’da meşhur yemekleri açısından da bir o kadar zengindir. Diyarbakır tarih boyunca Süryani, Arap, Yahudi, Türk, Kürt birçok halktan insanları bünyesinde ağırladığı için mutfağı hem önem hem de çeşitlilik arz ediyor. Diyarbakır’da yemeden gitmek istemeyeceğiniz lezzetler arasında; Karpuz, Nardanaşı, Duvaklı Pilav, Pıçık, Meftune, Ayva Kebabı, Paluze Tatlısı, Mahlepli Diyarbakır Çöreği, Mumbar Dolması, Patlıcan Dizme, Cartlak Kebabı, Kaburga Dolması, Gevre, Ciğer Kebabı, Serbizer Çorbası, Pilav Üstü Tandır, Kuzu Haşlama, Kelle Paça, Bostana Salatası, İçli Köfte, Gözleme, Acılı Ezme, Fıstıklı Kadayıf, Cevizli Burma Kadayıf, Fıstıklı Burma ve Elma Düzmesi olmalıdır.

Diyarbakır'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’da alışveriş yapmak oldukça zevklidir. Kuyumculuk, ipekçilik ve bakırcılık açısından gelişmiş olan Diyarbakır’da bilezik, kişniş, gerdanlık ve gümüş işlemeli ilgi çekici el sanatı yöresel ürünler büyük ilgi görmektedir. Diyarbakır’dan sevdiklerinize ve kendinize şehir merkezinden burma kadayıf, Peynirciler Pazarı’ndan örgü peyniri, Bakırcılar Çarşısı’ndan farklı motifler işlenen el emeği güldanlık, ibrik, değişik kaplar, kazanlar, siniler, kildanlar, kapaklı kaplar, sürahiler, semaverler, şerbetlikler ve bardak gibi bakırdan yapılan ürünler, turistik bölgelerin işlendiği buzdolabı magnetleri ve Hasır bilezik gibi birçok hediye satın alabilirsiniz.

Diyarbakır'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’da gece hayatı da bir hayli renklidir. Kentte türkü cafe, bar veya 4-5 yıldızlı otellerin sunduğu diskoların dışında sıra gecesi dinlemek isteyenler için de restoranlar bulunmaktadır. Yöresel aktivitelerin ön plana çıktığı Diyarbakır eğlence mekanlarında gece boyunca eğlenmeniz mümkündür.

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’da keşfedilecek ve gezip görülecek pek çok yer ve mekân mevcuttur. Mezopotamya ve Anadolu arası geçiş noktasında bulunan Diyarbakır, keşfedilmeye değer tarih kokan bir şehir. Mezopotamya’nın kuzey kısmında bulunan Diyarbakır, Bizans, Asurlular, Romalılar gibi çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Tarihi camiler, müzeler, kaleler, köprüler, han ve kervansaray gibi gezginlerin uğrak noktası olabileceği onlarca yer vardır. Bu mekanların kimisi şehir merkezinde kimisi şehir dışında konumlanmaktadır.

Diyarbakır Surları

Oldukça güçlü bir yapıya sahip olan 82 burç ve 4 kapıdan oluşan surlar M.S 4.yy da yapılan Diyarbakır Surları, yüzlerce yıllık geçmişiyle ön plana çıkmayı başarmıştır. Yabancı turistlerin ilgisini çeken surlar her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Hasan Paşa Hanı

Medrese, cami ve kütüphane gibi çeşitli mekanların yer aldığı Hasan Paşa Hanı, pek çok mekâna sahiptir. Yaklaşık 1 kilometrekare genişliğe sahip olan Hasan Paşa Hanı’nda saatlerce vakit geçirmenize olanak sağlanmaktadır.

Kervansaray

Genellikle ticaret yolları üzerinde yer alan kervansarayların restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaştığı bilinmekte olan Kervansaray, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Yabancı turistler tarafından da dikkat çeken yapının mimarisi de sıklıkla konuşulmaktadır.

Sülüklü Han

Siyah bazalttan yapılan Han, girişinde 5 dilde “1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve onun kız kardeşi Atike Hatun tarafından han olarak yaptırılmıştır.” yazan büyük bir kitabe bulunmaktadır. tarihi atmosfer severlerin muhakkak gidip görmesi gereken yerlerden biri olan Sülüklü Han’da menengiç kahvesi de ziyaret edenler tarafından çok tercih edilmektedir

Asur Kalesi

Asur medeniyetine ait olan kale, Asur kral mezarlarını ve birtakım tünelleri içinde barındırmakta ve tünellerin savaş zamanlarında kaçış yolu olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Yabancı turistlerin beğenisini kazanan Asur Kalesi, yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahiptir. Sessizce sakin bir bölgede yer alan kalenin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Meryem Ana Kilisesi

3.yüzyıldan kalma ve Diyarbakır’da Ortodoks Süryanilere ait faal durumda olan kilise, Geç Roma dönemine ait kapısı ve mihrabıyla dikkat çeker. Kilisenin ahşap işçiliği, sütunları, sütun başlıkları, parmakları, kürsüleri ve ikonları ünlüdür. Yüzlerce yıl önce inşa edilmiş olan kilise restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Genellikle yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Çayönü Kalıntıları

Çayönü Kalıntıları, günümüzden 9000 yıl öncesi olan Cilalı Taş Devri’ne ait izler taşımaktadır. Diyarbakır Ergani ovasında 1963 yılında ilk bulgularına rastlanan Çayönü kalıntıları, zamanımızda hala rastlanan taş kerpiç evlerin o dönemde de inşa edildiğine rastlanmıştır.

On Gözlü Köprü

Diğer isimleri Silvan, Mervani, Dicle köprüsü olarak anılan köprünün yapımının 6. Yy da kayıtlara geçildiği düşünülmektedir. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında bulunan On Gözlü Köprü, mimari yapısıyla da dikkat çekmektedir.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır’ın ilk müzesi olan Arkeoloji Müzesi, 1934 yılında açılmıştır. Neolitik Çağ’dan itibaren Eski Tunç, Asur, Urartu, Helenistik, Roma, Bizans, Artuklu, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserler bu müzede sergilenmektedir.

Hevsel Bahçeleri

Doğa ile iç içe olabileceğiniz Hevsel Bahçeleri içerisinde saatlerce vakit geçirmeniz mümkündür. Yılın her günü ziyarete açık olan bahçelerin herhangi bir giriş kısıtlaması uygulaması söz konusu değildir.

Diyarbakır Kalesi

Sur ilçesinde yer alan bu tarihi yapı, İç Kale ve Dış Kale olmak üzere iki bölümden oluşmakta ve Çin Seddi’nin ardından dünyadaki en uzun ve en geniş savunma duvarı olarak kabul edilmektedir. Diyarbakır Kalesi 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescillenmiştir.

Şeyhandede Şelalesi

Kamp ve piknik gibi aktiviteler açısından da tercih edebileceğiniz Şeyhandede Şelalesi, doğa ile iç içe olabileceğiniz yerlerden biridir. Fotoğraf çekmek isteyen turistlerin uğrak noktaları arasında bulunan şelalenin dağlık ve engebeli bir bölgede yer aldığı görülmektedir.

Hilar Mağarası

Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercihi olan Hilar Mağarası, yaklaşık 1 kilometre uzunluğa sahip olan mağaranın dar geçit ve tünellere sahip olduğu görülmektedir. Serinlemek içinde tercih edilen mağaranın fotoğraf çekimleri açısından popülerlik kazandığı bilinmektedir.

Dicle Nehri

Basra Körfezine kadar uzanan nehrin çeşitli aktiviteler açısından da ön plana çıktığı görülmektedir. Nehir kenarında piknik ve kamp gibi aktiviteler gerçekleştirmeniz mümkündür. Yaklaşık 1.900 kilometre uzunluğa sahip olan Dicle Nehri, 375.000 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Birkleyn Mağaraları

Yabancı turistlerin ilgisini çeken bu mağaraların fotoğraf çekimleri açısından ön plana çıktığı görülen mağara, günübirlik ziyaretler açısından tercih edebileceğiniz, herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir. Araç girişine uygun bir bölgede yer alan mağarayı yılın her günü ziyaret etmeniz mümkündür.

Diyarbakır'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetten geçiş yapmış, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran turistik bir şehir olan Diyarbakır’da meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış onlarca ürünü de vardır. Bunlar; Armut Tatlısı, Ayvalı Kavurma, Ayvalı Köfte, Babaganuç, Badem Ezmesi, Boğazkere Üzümü, Burma Kadayıfı, Cimili Tatlısı, Ciğer Kebabı, Dalak Dolması, Duvaklı Pilav, Ekşili Dolma, Erikli Yaz Türlüsü, Et Eşkenesi Yemeği, Gendüme Aşı, Habenisk Çorbası, Hedik Yemeği, Hırçikli Meftune, Kabak Meftunesi, Kaburga Dolması, Karpuz, Kemikli Kebap, Kenger Boranisi, Kengerli Bulgur Pilavı, Kibe Mumbar, Kulak Çorbası, Kuru Dolma, Kürt Mustafa Çorbası, Lebeni, Mastava Aşı, Meyir Çorbası, Nardan Aşı, Pencegoşt Pilavı, Perdeli Ciğer Kebabı, Simindirik Çorbası, Tavuk Eşkenesi, Tirit Yemeği, Örgü Peyniri, Üsküre Kebabı, İncaz Hoşafı, İçli Köfte, Şehriye, Şırdanlı Bastırma, Karacadağ Pirinci ve Çermik Biberi’dir.

Menü