OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Düzce Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, gelen ziyaretçilerine hem doğa hem de deniz tatili yapma fırsatını sunmaktadır.

Masmavi denize sahip plajları, yaylaları, tabiat parkları, şelaleleri ile dikkat çeken şehirde yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. 2023 verilerine göre 405.140 kişilik nüfusa sahip olan Düzce, Yıl boyunca şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.  

Düzce Tarihi

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce, M.Ö. 1390-800 yılları arasında Hitilerin yüküm sürdüğü bir coğrafya olmuştur. Tarihi boyunca Britanyalılar Devri, Roma ve Bizans Devri, Osmanlı Devri ve Cumhuriyet Devri olmak üzere günümüze kadar dört devre ev sahipliği yapmıştır. Britanyalılar Devri’nde Düzce neredeyse ortada yokmuş. Roma ve Bizans Devri’nde ise ilk döneme göre gelişmeler görülmeye başlanmış. Britanyalılar Devri’nde mevcut olan bataklıklar Romalıların eliyle ıslah edilmiş. Romalılardan sonra Bizanslılar gelip Düzce’nin parlak devrini başlatmıştır. 1323 yılında Osmanlı Devrinde Düzce’ye Konsopa adı verilmiş. 1871’de ilçe merkezi konumuna verilmiştir

Düzce'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce’de yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist, şehre tatil amaçlı gelmektedir.  Merkez sahil taraflarında 3,4 veya 5 yıldızlı oteller mevcuttur. Bunların dışında Fenerbahçe’ye ait sosyal tesisler, pansiyonlar, apart otellerde ve kamp alanlarında da konaklayabilirsiniz.

Düzce'ye Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce’ye şehir dışından birçok yerli ve yabancı turist tatil amaçlı gelmektedir. Düzce’ye ulaşım yalnızca kara yolu ile yapılmaktadır. Kara yolu ile ulaşımda özel araç ve Düzce Otogarı’na giden şehirlerarası otobüsler yer almaktadır. Kara yolu harici havayolu ile aktarmalı olarak ulaşım mümkündür.

Düzce'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce’de şehir içi ulaşımı sağlamak için birçok alternatif bulunmaktadır. Düzce tatiliniz süresince özel araca sahip olmanız hem ulaşım hem de ekonomik açıdan büyük avantaj sağlamaktadır. Fakat bunun dışında Düzce’de özel halk otobüsler, dolmuş ve taksilerle de ulaşım sağlamak mümkündür.

Düzce'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple oldukça geniş yemek kültürüne sahiptir. Düzce’ye özgü yemekler arasında Boşnak böreği, mamursa, Çerkez tavuğu, isli balık, kiremitte palamut, bazlama, mamalika, sebzeli kaygana, hamsili börek, Arnavut böreği, şıl börek, göbete, höşmerim, tavuklu keşkeği, sarı burma, su böreği, kara lahana yemeği, gözleme, katlama gibi pek çok lezzet yer almaktadır.

Düzce'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce’nin sokaklarında alışveriş yapmak da zevklidir. Tatilinizi sonlandırmadan kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelikler arasında şehir merkezi ve ilçelerden buzdolabı magneti, yöresel pazarlardan Düzce fındığı, şehir merkezinden meşhur tütün kolonyası, Adil Seven Çarşısından havlu ve el işi dokumaları, yöresel pazarlardan kestane balı, dağ çiçeği ve dağ çiçeği reçeli gibi ürünler yer almaktadır.

Düzce'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce’de sıklıkla sakin ve huzurlu tatil geçirmek isteyenler tarafından tercih edildiği için gece hayatı çok aktif değildir. Fakat sohbet edip çayınızı, kahvenizi içebileceğiniz güzel kafeler mevcuttur. Arkadaşlarınızla birlikte keyifli sohbetler eşliğinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz mekânlar da bulunmaktadır.

Düzce'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce’de gezip görülecek pek çok yer mevcuttur. Yaz ve kış turizmin merkezlerinden biri olan Düzce her mevsim doğa ile baş başa kalıp şehrin gürültü ve kalabalığından uzaklaşmak için tercih edilen yerler arasındadır.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, şehrin en popüler doğal güzelliklerinden biridir. Yaklaşık 22 hektarlık bir alanda yer alan şelalenin çevresi tamamen ormanlıktır. Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olmasının yanı sıra gürgen, köknar, kestane, kayın, ıhlamur, orman gülü, arap sümbülü, sarıçam, karaçam gibi birçok doğa harikası bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı

Ülkemizde tabiat parkı olarak tescil edilen ilk bölge olma özelliğini taşımaktadır. Şehrin en popüler doğal güzelliklerindendir. Doğa tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği noktalar arasında yer alan şelale, gelen misafirlerine eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır. Bölgede yapabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur.

Melen Çayı

Melen Çayı, yemyeşil alanları ve eşsiz görüntüsü ile dikkat çeken doğal güzelliklerden biri olan bölge, özellikle rafting sporunu yapmak için oldukça elverişlidir. Macera severlerin tercih ettiği noktalardan biri olan Melen Çayı’nı şehir dışından gelen birçok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Bölgeyi ziyaret ederek, rafting sporunu deneyebilir ve eşsiz doğa manzarası fotoğrafları çekebilirsiniz.

Efteni Gölü

Efteni Gölü, şehrin en popüler doğal güzellik alanlarından biridir. Muhteşem manzarası ile dikkat çeken bölgede, gözlem kulesi bulunmaktadır. Bölge, birbirinden farklı kuş türüme ev sahipliği yapmaktadır. Gözlem kulesine çıkarak hem çevreyi hem de kuşları gözlemleyebilirsiniz. Bölgede, bir şeyler yiyip içebileceğiniz işletme mevcuttur. Ayrıca göl kenarında piknik yapmanıza olanak sağlayan alanlar bulunmaktadır. Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte bölgeyi ziyaret ederek, kuş gözlemciliği yapabilir, muhteşem manzarayı izleyebilir, piknik yapabilir ve doğa ile baş başa huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası, toplam 1020 m uzunluğa sahiptir. Birinci derece sit alanı ilan ederek, koruma altına alınmıştır. Mağaranın yalnızca 350 m’lik bir bölümü dışarıdan ziyarete açıktır. Mağara içerisinde yer alan sarkıtlar, dikitler, damlataşları oldukça büyüleyicidir. Beyaz odası ile öne çıkan mağaranın içerisinde ayrıca galeriler bulunmaktadır.

Balıklı Yaylası

Balık Yaylası, gelen ziyaretçilerini yemyeşil bir doğa manzarası ile karşılamaktadır. Yayla çevresinde kayın, gürgen, çam gibi birçok ağaç türüne rastlamanız mümkündür. Yaylada birbirinden farklı olarak inşa edilmiş birçok yayla evi bulunmaktadır. Huzurlu atmosferi ile dikkat çeken yaylada, yapabileceğiniz çok sayıda aktivite mevcuttur.

Sarıkaya Mağarası

Sarıkaya Mağarası, birinci derece sit alanı ilan edilerek, koruma altına alınmıştır. Yaklaşık olarak 717 m uzunluğuna sahip olan Batı Karadeniz’in en büyük mağarasıdır. Mağara içerisinde yer alan dikitler ve sarkıtlar oldukça büyüleyicidir. Özellikle macera sporlarından biri olan kaya tırmanışı için oldukça uygun bir bölgedir.

Düzce'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Düzce

Antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıklarıyla gezip görülmeye değer olan Düzce, meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Akçakoca Mancarlı Pide, Akçakoca Melengücceği Tatlısı, Akçakoca Sarı Fındığı, Acıka, Fındıklı Tahin Helvası, Kestane Balı, Kestane Kabağı, Kestane, Köfte, Şeker Kamışı Pekmezi, Şıra, Konuralp Pirinci ve Yufkalı Konuralp Pilavı’dır.

Menü