OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Erzincan Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan, kış ayları boyunca kar ve soğuğun eksik olmadığı Erzincan’da yaz aylarında ise sıcaklık yüksek derecelere ulaşır.

2023 verilerine göre yaklaşık 240.000 kişilik nüfusa sahip olan Erzincan her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Tarım ve hayvancılık açısından ön plana çıkan Erzincan yüzölçümü olarak geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Erzincan, pek çok tarihi ve turistik yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı turistlerin ilgisini çeken Erzincan şehri, gezginler açısından ön plana çıkan bir kenttir.

Erzincan Tarihi

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan adının, Strabon’un İlkçağ’da bu bölgede bulunduğunu belirttiği Eriza şehrinden geldiği söylenir. Şehrin adı Ermeni kaynaklarında Erez, Erzng ve Erznga; Bizans kaynaklarında Aringam (Arıngan), Arsingan, Erzingan; Arap kaynaklarında ise Erzencân şeklinde geçer. Türk fetihlerinden sonra şehrin adı önce Erzingan, Ezirgân olarak söylenmiş, ardından da bugünkü şeklini almıştır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Erzincan günümüze kadar Hititler Dönemi, Urartular Dönemi, Persler Dönemi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olmak üzere birçok döneme tanıklık etmiştir.

Erzincan'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’da pek çok alternatifli konaklama mevcuttur. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla hizmet aldığı konaklama tesislerinde günlerce konaklama hizmeti alabilirsiniz. Genellikle şehir merkezinde ve turistik bölgelerde yayılış gösteren konaklama tesisleri her bütçeye uygun olmasıyla da tercih sebebidir. Modern tesislerin ön plana çıktığı şehirde pek çok konaklama tesisi yer almaktadır. Dağ evlerinin de zamanla tercih edildiği Erzincan’da konforlu bir şekilde konaklama hizmeti alınmasına olanak sağlanmaktadır.

Erzincan'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’a ulaşım sağlamak için 3 alternatif vardır. Karayolu ile gitmeyi tercih edenler kendi şahsi araçlarıyla veya şehrin her yerinden Erzincan Otogarına giden seferli otobüslerle gidebilirsiniz. Havayolu ile gitmek isteyenler için şehir merkezinde yer alan Erzincan Havalimanı sayesinde şehre ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Demiryolunu kullananlar Ankara-Kars arasında sefer düzenleyen Doğu Ekspresi ile Erzincan’a ulaşabilirsiniz.

Erzincan'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’da şehir içi ulaşımı için, halk otobüsleri, minibüsler ve taksilerle sağlanmaktadır. Ayrıca ekonomik ulaşım için CanKart adında otobüs kartları kullanılmaktadır.

Erzincan'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Elazığ

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’da yabancı turistlerin beğenisini kazanan Erzincan mutfağı çeşitli pek çok yemeğiyle zengin bir mutfağa sahiptir. Etli yemeklerden sulu yemeklere fazlasıyla çeşitte sahip olan Erzincan mutfağında doğal ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Erzincan mutfağının popüler yemekleri arasında Yaprak Döner, Yaprak Sarma, Kesme Çorbası, Su Böreği, Kuzu Dolması, Gendime Çorbası, Kaburga, Kasefe Tatlısı, Sırın Tatlısı, Erzincan Üzümü, Tatar Böreği, Kete Tulum Peyniri ve Tava Leblebisi bulunmaktadır.

Erzincan'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’da alışveriş daha çok doğal ürünlerin tercih edildiği hediyelik eşya alabileceğiniz pek çok dükkan bulunmaktadır. Şehir simgelerinden pek çok yapının işlendiği el yapımı ürünlerden yöresel yemeklere çeşitli hediyelik eşyaların bulunduğu şehir turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelikler arasında Semaver, Tulum Peyniri, Karakovan Balı, Kemah Tuzu, Cimin, İşlemeli Darbuka ve Tava Leblebisi bulunmaktadır.

Erzincan'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’da gece hayatı açısından da aktif bir kent olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Yerli turistlerle birlikte yabancı turistlerin ilgisini çeken şehrin özellikle bar ve pub gibi eğlence mekanları gençler tarafından sık sık tercih edilmektedir.

Erzincan'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan, kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra kendisine hayran bırakan doğal güzellikleri ile de Doğu Anadolu’nun önde gelen şehirlerden biridir. Son yıllarda turizm alanında önemli ilerlemeler kaydeden Erzincan, genellikle yaz aylarında ziyaretlerin gerçekleştirildiği ve yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği görülmektedir.

Mama Hatun Kervansarayı

Yarım tarihi kesin olmamakla birlikte 1200’llü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Saltuklu Prensesi Mama Hatun’un adına yaptırılan bu türbede hamam ve kervansaray yer almaktadır. Mama Hatun Külliyesi’nin hemen yanında benzersiz bir mimarisiyle dikkat çeken Mama Hatun Türbesi. 1192 ile 1202 yılları arasında külliyeyle birlikte inşa edilen türbe, Anadolu’daki dikdörtgen ve kare planlı türbelerden farklı olarak yuvarlak biçimli tasarlanmış.

Sultan Melik Türbesi

Kesme taşlarla inşa edilmiş 2 katlı yapısı ve 5 silindir siyah kubbesiyle dikkat çeken tarihi türbenin 1071 ile 1228 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. 1991 yılında aslına uygun olarak restore edilen Sultan Melik Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra Fırat Nehri’nde panoramik manzaralarını da inceleyebilirsiniz.

Gülabibey Cami

Kesme taşlarla tek katlı olarak inşa edilen cami, kitabeye sahip olmamasından dolayı ne zaman yapıldığı hala tam olarak bilinmiyor. Etkileyici taş ve ahşap işçiliklerini yakından görebileceğiniz Gülabibey Camii, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. İç mekanlarını süsleyen dini motiflerin yanı sıra çarpıcı Barok süslemeleriyle de dikkat çeken Gülabibey Camii’ni Kemah Kalesi gezilerinde de ziyaret edebilirsiniz.

Erzincan Müzesi

1986 yılında hizmete başlayan Erzincan Müzesi, zengin arkeolojik ve etnografik koleksiyonlarıyla şehrin binlerce yıllık tarihiyle ilgili bilgileri almak için ideal bir yer. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan müze, 19. yüzyıl başlarında inşa edilmiş etkileyici bir Osmanlı binasının restore edilmesiyle hizmete açıldı.

Otlukbeli Gölü

Sadece Erzincan’ın değil, Türkiye’nin de en büyüleyici tabiat harikalarından biri olan Otlukbeli Gölü ile tüm dünyadan doğa tutkunlarını kendine çeken Otlukbeli Gölü, 7500 metrelik geniş bir alanı kapsayan ve çevresini fışkıran demir bakımından zengin kaynak sularından dolayı kızıl rengi alan travertenleriyle dünyanın tek traverten set gölüdür.

Girlevik Şelalesi

Türkiye’nin en büyük şelalelerinden biri olan ve 13 farklı şelalenin birleşmesinden oluşan Girlevik Şelalesi, 3 katlı olarak sarp kayalar arasından dökülerek büyüleyici bir manzara oluşturuyor. Oldukça yakın bir konumda bulunan şelalelerde bahar aylarında yeşilin her tonunu görebilirsiniz.

Erzincan'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzincan

Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biri olan ve büyüleyici doğal güzellikleriyle turizm şehri olan Erzincan’ın meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Cimin Üzümü, Bakır İmalat ve İşlemeciliği Sanatı, Kesme Kadayıf, Tulum Peyniri, Kemah Doğal Kaynak Tuzu, Kemaliye Eğin Dutu ve Refahiye Balı’dır.

Menü