OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Erzurum Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi, güneyde Mezopotamya, doğuda İran, kuzey-doğuda Kafkasya ve batıda da Orta Anadolu bozkırı arasında yer 

alması nedeniyle bu bölgeler arasında binlerce yıl devam eden kültürlerin bir kavşak ve geçiş noktası olmuştur. 2023 tahmini verilere göre yaklaşık 750.000 kişilik nüfusa sahip olup Türkiye’nin önemli ticaret yolları üzerinde yer alır ve özellikle hayvan ticareti konusunda önemli bir merkez konumundadır. İlde yetiştirilen tarımsal ürünler ise; buğday, arpa, şeker pancarı, patates, sebze ve meyvedir.

Erzurum Tarihi

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum, şehrin bilinen ilk adı, Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius’un (408-450) ismiyle ilişkili olan Theodosiopolis’ti. Ermeniler ise burayı Karin adıyla anmaktaydı. Romalıların istilasından evvel Erzurum’un bulunduğu yerde Ermenilerin “Karin” diye adlandırdıkları bir şehir olduğu bilinir. İlk olarak Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içerisine kurulan ve zamanla Sasaniler, Kimmerler, İskitler, Medler, Bizanslılar, Persler, Urartular, Romalılar, Araplar, Moğollar, İlhanlılar, Safaviler ve Selçuklular olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Erzurum'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum farklı alternatiflerle bütçenize göre birçok konaklama imkânı sunmaktadır.

Erzurum'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum’a Türkiye’nin hemen hemen her yerinden farklı alternatiflerle gidebilmek mümkündür. Şehirlerarası otobüsle Erzurum Otogarına giderek, tarifeli uçuşlarla Erzurum Havalimanı’na veya Doğu Ekspresi demiryolu hattını kullanarak Erzurum’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Erzurum'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum’da toplu taşıma araçlarıyla şehrin birçok güzergahına ulaşım kolay ve sistemli bir şekilde sağlanmaktadır. Bununla birlikte ulaşım için minibüs veya taksileri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma da daha ekonomik ulaşım sağlamak için KardelenKart adındaki ulaşım kartını kullanabilirsiniz.

Erzurum'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum’un tescilli lezzeti cağ kebabı başta olmak üzere, yöresel otlar, baharatlar ve doğal malzemelerle hazırlanmış zengin bir köklü bir mutfak olan Erzurum mutfağı; çorbalardan hamur işlerine, etlerden tatlılara her damak zevkine hitap eden lezzetlerle doludur. Yöresel yemeklerinin arasında Erzurum Tatar böreği, Erzurum ketesi, Erzurum helvası, Erzurum kıymalısı, Erzurum kesme çorbası, Çiriş, lalanga, herse, gliko, dut çullaması, demir tatlısı, gaysefe, hasuta, Cağ Kebabı, Aşotu Çorbası, Kadayıf Dolması, Lor Dolması, Şalgam Dolması, Su Böreği, Erzurum Döneri.

Erzurum'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum, keşfedilmeye değer cazibe merkezleri ve kayak pistlerinin dışında, alışveriş çeşitliliğine sahip çarşıları ve hanları ile de ziyaretçilerine keyifli bir gezi deneyimi sunmaktadır. Erzurum’dan sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında Taşhan’dan oltu taşı ile el işlemeli eşyalar, Tebrizkapı Kültür ve Sanat Çarşısından ehram, kadın kıyafetleri, şallar, çantalar, kravatlar, kemerler ve aksesuarlar, cezvelerden kahve setlerine, bakır tencerelerden çaydanlıklara, bakırdan yapılmış çok çeşitli bakır eşyalar, yöresel yemeklerinden pekmezli baklava, çivil peyniri ve kıtlama şekeri olmalıdır.

Erzurum'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum halkı misafirperverliği ile tanınır. Keyif alarak, büyük bir özenle ağırladıkları misafirlerini eğlendirmeyi de severler. Erzurum halkı genel olarak sakin bir yaşam sürmeyi tercih etse de, yerli ve yabancı ziyaretçilere hitap eden barlar sokağında bulunan gece kulübü ve barlarında canlı müzik, dans ve eğlenceyi buluşturmaktadır. Barlar Sokağı olarak anılan Aşağı Mumcu Caddesi dışında fasıl ve meyhane konsepti ile hizmet veren mekanlar da vardır.

Erzurum'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum’un tarihi yapıları, tarih meraklıları için ön plana çıkmaktadır. Meşhur ve gizli kalmış güzellikleri de özellikle doğa severlerin ve fotoğraf meraklılarının ilgisini çekmektedir.

Erzurum Kalesi

Bizans imparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilen kale, Erzurum’un tarihsel zenginlikleri arasından kendini gösteren bir yer ve bulunduğu tepede ise hem dış hem de iç kaleden meydana geliyor. Günümüze kadar dış kalenin birçoğu yıkılmıştır, dört yöndeki kapıların sadece isimleri kalmıştır. Kalenin duvarları zaman zaman yenilense de kimler tarafından ve ne zaman yenilendiğini belgeleyen bir yazıt bulunmamaktadır.

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Bir arkeoloji müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlayan ve 1944 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır Erzurum’da arkeoloji kazılarda gün yüzüne çıkartılan, tarihi eserler, 1942 yılında çifte minareli medresede toplanmaktaydı. Sonraki yıllarda ise yetersiz kaldığından dolayı, yeni bina yapımına başlanmıştır. Arkeolojik kalıntıları görmek için mutlaka gitmelisiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum, kış sporlarının ülkemizdeki en önemli merkezlerinden olan Palandöken Kayak Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Karla kaplı manzaraları, uzun pistleri, kış sporları ile kayak tutkunları için Türkiye’de kış turizminin önemli bir merkezi olan Palandöken Kayak Merkezi, Aralık ile Nisan ayları arasında devam eden kayak sezonu ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Üç Kümbetler

Tarihi 14. yüzyıla uzanan üç türbeden oluşan Üç Kümbetler’deki en büyük türbe, efsanelere göre Saltuklu hükümdarı Emir Saltuk’a aittir. Türbelere yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır. En nefes kesici yanı, konik çatıları ve özenle dekore edilmiş yan panellerinin kendine has olmasıdır. Bu kümbetler, bu özelliği ile diğer türbelerden ayrılmaktadır.

Nene Hatun Milli Parkı

93 harbi esnasında ele geçirilen Aziziye Tabyasının geri alınması için kadın, erkek herkesin hücumuna önderlik eden Nene Hatun’un adının verildiği parktır. Milli park o dönemlerde, doğuda bulunan Mecidiye ve Aziziye Tabyalarının olduğu alandır. Erzurum’un 10 kilometrelik, bir mesafesinde yer alıyor.

Narman Peribacaları

Narman ilçesindeki bu peri bacalarının kökeni 3 milyon yıla kadar uzanmaktadır. Kırmızı rengi ve doğal olarak oluşmuş ilginç şekilleri ile oldukça etkileyici görünen ve halk arasında Kırmızı Periler Diyarı olarak da bilinen peribacaları, yüzyıllar boyunca erozyon ve rüzgârın oluşturduğu doğal ve jeolojik oluşumlardır.

Erzurum Atatürk Evi

1984 yılında ziyarete açılan bu bina, 1890 yılında yaptırılmıştır. Ev, tip olarak eski Erzurum evlerine benziyor. 1915 ila 1916 yılında Alman Konsolosluğu, 1918 yılında sonra ise Vali Konağı olarak kullanılmıştır. Millî Mücadele yıllarında, Erzurum Kongresi döneminde Atatürk’ün yaklaşık iki ay boyunca konakladığı ve bir 19.yüzyıl Osmanlı eseri olan tarihi bir konak içerisinde ziyaretçilerini ağırlar. Atatürk’ün zaman zaman konakladığı bu evde şu anda Cumhuriyet’in kurulması yıllarında evin tanık olduğu eşyalar sergilenmektedir.

Tortum Şelalesi

Erzurum’un en güzel yerlerinden biri olan Tortum, aynı zamanda Türkiye’nin en heybetli ve en görkemli şelalesidir. Aynı adı taşıyan Tortum çayından oluşmaktadır. Tortum Gölü’ne dökülen bir doğa harikası olan Tortum Şelalesi, Türkiye genelinde en güzel ve en yüksek şelaledir. Aynı zamanda, dünya genelinde de ne büyük şelalelerden biridir.

Çobandede Köprüsü

Çoban dede köprüsü, 1297- 1298 yılları arasında Veziri Salduzlu Emir Çoban Noyin tarafınca yaptırılmıştır. Selçuklu ve İlhanlı üslubunun yansıtılmış olduğu köprü Aras nehri üzerinde bulunmaktadır. Gündüz saatlerinde sıradan bir köprü gibi görünse de sabahın ilk ışıkları ile birlikte gizemli bir görüntü oluşturmaktadır. Çoban dede köprüsü, siyah, kırmızı ve gri kesme taşlardan yapılmış olup, belirli dönemlerde bakımdan geçmiştir. Köprü günümüzde kullanılmamaktadır.

Erzurum'un Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Erzurum

Anadolu’nun Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzurum’un yöresel yemeklerin dışında tescil almaya hak kazanan ürünleri; Pekmezli Baklava, Ayran Aşı Çorbası, Aşmalı Yahni, Aşotu, Civil Peyniri, Demir Tatlısı, Dut Çullaması, Ehram Dokuma Aşı, Erişte, Et Kavurması, Gliko, Hasuta, Kadayıf Dolması, Kara Fatma Çorbası, Kesme Aşı Çorbası, Göğermiş Peynir, Kıtlama Şeker, Mantı, Pekmezli Kadayıf, Peynir Helvası, Sucuk, Tel Helva, Tereyağ, Yumurta Pilavı, Çaşır Salamurası, Çiriş Yemeği, Çortulu Pancarı, Şalgam Dolması, Hasankale Lavaşı, Hınıs Fasulyesi, Karnavas Bezi, Karnavas Dut Pekmezi, Narman Şeker Faulyesi, Oltu Cağ Kebabı, Oltu Taşı, İspir Kaymağı ve İspir Kuru Fasulyesi’dir.

Menü