OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Eskişehir Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir, geçmişini yaşayan ama bir o kadar da yeni kalan şehirdir.

Yunus Emre’nin yurdu, Nasrettin Hoca’nın mirası olan bu şehir kurtuluştan kurtuluşa şahitlik etmiş köklü bir şehirdir. 2023 verilerine göre yaklaşık 908.000 kişilik nüfusa sahip olan Eskişehir, Anadolu’nun en modern şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Eskişehir Tarihi

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir, Antik ve Orta çağlarda Yunanca Dorylaion, Latince Dorylaeum ismi ile tanınan bir kenttir. M.Ö. 13 yüzyılda Hitit İmparatorluğu, 12. yüzyılda ise Frigya’nın merkezi olan Eskişehir, her zaman tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi oldu. Günümüze kadar İlkçağ Dönemi, Selçuklular Dönemi, Osmanlı Dönemi, Kurtuluş Savaşı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi’ne tanıklık etmiştir.

Eskişehir'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’de birçok alternatifli ve her bütçeye uygun konaklama mekanları bulabilmek mümkündür. Dilerseniz şehrin merkezinde dilerseniz de ilçelerinde konaklayabileceğiniz yerler vardır.

Eskişehir'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’e Türkiye’nin her yerinden ulaşım sağlamak mümkündür. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok şehrinden Eskişehir Anadolu Havalimanı direkt veya aktarmalı uçak seferleriyle, şehirlerarası Eskişehir Otogarı’na sefer yapan otobüslerle veya yüksek Hızlı Tren hattı ile İstanbul ile Eskişehir arası tren yolculuğu yaparak Eskişehir’e ulaşabilmeniz mümkündür.

Eskişehir'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’de ulaşım belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, minibüsler ve tramvaylar ile sağlanıyor. Toplu taşımada geçerli ekonomik açısından ulaşımı sağlayan EsKart ulaşım kartından faydalanabilirsiniz. Bunlar dışında da 7/24 hizmet veren taksiler de mevcuttur.

Eskişehir'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’de geçmişi kadar zengin bir mutfağa sahiptir. Ayrıca mutfağı, Balkan ve Kafkas göçmenlerinin etkisinde kalmış bir mutfaktır. Eskişehir mutfağında, Anadolu’nun diğer bölgelerinde olduğu gibi öne çıkan lezzetler genellikle hamur işleri, çorbalar ve sulu yemeklerdir. Eskişehir meşhur yemekleri arasında; met helvası, nuga helvası, yufkalı büryan, kıygaşa, haşhaşlı gözleme, haşhaşlı cevizli çörek, leblebi kurabiyesi, Sivrihisar baklavası, kelem dolması, gebete ve kuzu sorpa çorbası da yer almaktadır.

Eskişehir'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’in çarşılarında ve tarih kokan dükkanlarında alışveriş yapmak bir hayli keyiflidir. Eskişehir’de sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz Eskişehir hatırası kalacak hediyelik eşyalar arasında; Atlıhan Çarşısı’ndan elle oyarak dünyaca ünlü pipolardan takılara, tesbihlerden biblolara kadar pek çok lületaşı ürünleri, Sorkun Köyü’nden toprağı şekillendirerek yaptıkları çömlekler, şehrin merkezindeki tanınmış helvacılardan Met Helvası ve Nuga Helvası, Kurşunlu Külliyesi’nden işçiliğe göre değişiklik gösteren cam süs eşyaları ve şehir merkezindeki leblebi tozundan yapılan kurabiyelerden alabilirsiniz.

Eskişehir'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’in gündüzleri olduğu kadar gece hayatı öğrenci sayısının çok olması sebebiyle bir hayli renkli ve hareketlidir. Ziyaretçilerine farklı eğlence anlayışlarına uygun gece hayatı mekân seçenekleri, ünlü sanatçıların sahne aldığı konser mekanları ve sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebileceğiniz gece kulüpleri tercih edilen mekanlar arasındadır. Eskişehir’e gelindiğinde; canlı müzik, dans, fasıl, konser, rakı balık ve daha pek çok farklı eğlence anlayışına uygun mekân seçeneği bulmak da mümkündür.

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’de pek çok gezilecek ve keşfedilecek yerler vardır. Yerleşimin Bakır Çağ’a kadar uzandığı bölgeleri ile Eskişehir’e gelindiğinde, görülmeye değer çok sayıda tarihi cami, külliye, müze ve tarihi yapılar bulunmaktadır.

Odunpazarı

Odunpazarı sokaklarındaki tarihi evlerin çoğunda el sanatları dükkanları, hediyelik eşya dükkanları, küçük müzeler, sergiler ve kafeler bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Odunpazarı, gelişen yüzü ve tarihi evleriyle eski ve yeninin etkileyici birlikteliğini yansıtır. Ahşap çerçeveli tarihi konakların süslediği Arnavut kaldırımlı sokaklarında, tarihe yolculuk yapıyormuş gibi hissedilebilir.

Kurşunlu Camii

En önemli 16. yüzyıl Osmanlı dönemi eserlerinden biri olan ve 1525 yılında inşa edilen Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Matrakçı Nasuh’un çizdiği minyatürlerle ünlü. Camiyle birlikte inşa edilen çeşme önce kaybolmuş, daha sonra 1960’lı yıllarda tekrar inşa edilmiştir.

Han Yeraltı Şehri

Eskişehir’in ve Anadolu’nun gizemli arkeolojik harikalarından biri olan Han Yeraltı Şehri’nin ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmese de, 1.ve 6.yüzyıllar arasında aktif olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Dar tünelleri, buranın askeri amaçlı olarak kullanıldığını göstermektedir. Han Yeraltı Şehri’nde yapılan arkeoloji çalışmaları, tarihinin Bronz Çağı’na kadar uzandığını göstermektedir. Roma döneminde de bir yerleşim yeri olan Han Yeraltı Şehri, Bizans İmparatorluğu’nda askeri bir üs olarak kullanılmıştır.

Seyyid Battal Gazi Külliyesi

700’lü yıllarda yaşamış bir halk kahramanı olan Seyit Battal Gazi’nin adını taşıyan külliye, dönemin Selçuklu sultanı Keykubat’ın annesi tarafından inşa ettirilmiştir. Bizans İmparatorluğu’na karşı yapılan savaşlarda büyük bir kahramanlık gösteren Seyit Battal Gazi’nin adını taşıyan bu külliye hem tarihi önemi hem de etkileyici mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Yunus Emre Türbesi

Bir külliye ve türbeden oluşan bu kompleks yapı, 1970’li yıllarda ziyarete açılmıştır. Yunus Emre’nin mezarının bir çeşmenin arkasına taşınmasının ardından, aynı yere bir cami, şadırvan ve kültür evi de eklenmiştir. Yunus Emre Türbesi’nde, ünlü şairin dörtlüklerinin yazılı olduğu levhalar, eski mezar yerinden alınan bazı mimari parçalar ve çeşitli etnografik eserler de sergilenmektedir.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

2016 yılında, Cumhuriyet’in ilanının 93.yılında ziyarete açılan müze, tarihi Mestanoğlu Halil Köşkü’nde yer almaktadır. İsmet İnönü’nün kaldığı bu konaktaki müze, tarihi belge ve bilgileri ziyaretçilere sunmaktadır. Kurtuluş Savaşı ve Lozan Anlaşması olaylarının anlatıldığı bölümün dışında müzede; sunum odası, karikatür odası, strateji odası, gazetelerle Kurtuluş Savaşı gibi bölümler de vardır.

Arkeoloji Müzesi

Bu modern müzede; M.Ö 5000’li yıllardan geç Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi eserler sergilenmektedir. Müzenin alt katında, genel olarak yer mozaikleri ve lahitler gibi parçalar bulunmaktadır. Üst katında ise yerel arkeoloji alanlarında bulunan eserler ile Bronz Çağı’ndan koleksiyonlar sergilenmektedir. Müzenin bahçesini süsleyen heykeller de görülmeye değerdir.

Havacılık Müzesi

Havacılık Parkı olarak da bilinen müze, 1998 yılında restore edilerek ziyarete açılmıştır. Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre Kampüsü içerisinde yer alan Havacılık Müzesi, bir açık hava müzesidir. Toplamda 40 bin metrekarelik bir alanı kaplayan müzede; farklı tip ve modellerde savaş uçakları, sivil uçaklar, helikopterler, havacılık rozetleri, uçak motorları ve model uçaklar sergilenmektedir. Müzede, kafeye dönüştürülen kargo uçağı da görülmeye değerdir.

Eğitim Karikatürleri Müzesi

Havacılık Parkı olarak da bilinen müze, 1998 yılında restore edilerek ziyarete açılmıştır. Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre Kampüsü içerisinde yer alan Havacılık Müzesi, bir açık hava müzesidir. Toplamda 40 bin metrekarelik bir alanı kaplayan müzede; farklı tip ve modellerde savaş uçakları, sivil uçaklar, helikopterler, havacılık rozetleri, uçak motorları ve model uçaklar sergilenmektedir. Müzede, kafeye dönüştürülen kargo uçağı da görülmeye değerdir.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Müze, 2013 yılında ziyarete açılmıştır ve ülke genelinde ilk balmumu müzesidir. Toplamda 166 ünlü ismin balmumu heykelinin sergilendiği müzede, şehrin belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in eserleri sergilenmektedir. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde balmumu heykeli sergilenen isimler arasında; bazı Osmanlı padişahları, Atatürk, Hürrem Sultan, Sabiha Gökçen, Nasrettin Hoca, Cüneyt Arkın, Orhan Gencebay, Barış Manço ve Kemal Sunal yer almaktadır.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir’in en turistik yerlerinden biri. Devasa bir gölet, Nuh’un Gemisi, uzay evi, deney merkezi ve su altı dünyası gibi alanlara sahip parkta çocuklu ailelerin de keyifle zaman geçirebileceği hayvanat bahçesi, masal şatosu ve minyatür park gibi eğlenceli yerler de bulunuyor. Spor yapmak isteyenler için bisiklet, yürüyüş ve koşu parkurlarıyla donatılmış park, ülkemizdeki en büyük tematik parklarından biri konumunda.

Haller Gençlik Merkezi

İçerisinde fast food zincirleri, restoran ve kafeler bulunan ve özellikle gençlerden büyük ilgi gören Haller Gençlik Merkezi, ayrıca hediyelik eşya dükkanları, tiyatro salonu, sergi salonu ve bir kitap evine de ev sahipliği yapmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri ve bir sosyalleşme mekânı olan Haller Gençlik Merkezi’nde, Eskişehir seyahatine gelen ziyaretçiler için hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır. Buradaki bazı mekanlarda, akşam saatlerinde canlı müzik programları da düzenlenmektedir.

Porsuk Çayı

Dünyanın çoğu kentinin içinden geçen nehirler gibi, Eskişehir’de de Porsuk Çayı, şehrin cazibe merkezleri arasındadır. Çevresi kafe ve restoranlar ile dolu Porsuk Çayı, biraz keşif yapmak için kıyısında gezintiye çıkılabilir. Günün erken saatlerinde, Porsuk Çayı’nın kenarında kahvaltı da tercih edilebilir. Burası, yazın olduğu kadar kışın da ayrı bir güzeldir. Çay üzerinde tekne turu gibi olanakların da bulunduğu Porsuk Çayı’nda, gondollara binerek ya da büyük botlardaki turlara katılarak tekne turu gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Eskişehir

Tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çeken ve doğal güzellikleri ile de kendine hayran bırakan Eskişehir’in yöresel yemeklerin yanı sıra tescil almış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Lületaşı, Met Helvası, Simit, Çiğbörek, Sivrihisar Arabaşı, Sivrihisar Cebesi, Dövme Sucuğu, Sivrihisar Höşmerim Tatlısı, Sivrihisar Kelem Dolması, Sivrihisar Kilimi, Sivrihisar Muska Baklavası, Sivrihisar Sarkası, Sivrihisar İncili Küpe ve Sorkun Çömleği’dir.

Menü