OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Gümüşhane Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve antik İpek Yolu rotası üzerinde tarihi boyunca önemli bir ticaret 

merkezi olmuştur. Günümüzde milli parkları, binlerce yıllık mağaraları, yemyeşil şelaleleri ve kış aylarında bölgenin önemli kış tatili noktalarından olan kayak merkeziyle tanınmaktadır. 2023 tahmini verilere göre yaklaşık 146.000 kişilik nüfusa sahip olan şehir, hem zengin tarihi kalıntıları hem de vadi boyunca uzanan doğal güzelliğiyle dikkat çekmiştir.

Gümüşhane Tarihi

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane, 1473 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Otlukbeli Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu’na katılmış ve o dönemler çok aktif olan gümüş madenlerinden dolayı bu ismi almış. Şehrin tarihi çarşılarında hala el işi gümüş eşyalar üretiliyor ve çok satılıyor. Tarih boyunca Asurlular, Urartular Medler, Pers Krallığı, Makedonyalılar, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Emeviler ve Selçuklular tarafından hüküm sürmüş ve en sonunda Fatih Sultan Mehmet tarafından Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Şehre, Romalılar döneminde ‘gümüş yeri’ anlamına gelen ‘Arjiopolis’ denirken, Evliya Çelebi ise burayı ‘Gümüşşehri’ olarak anlatmıştır.

Gümüşhane'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane’de her bütçeye uygun yıldızlı veya butik oteller tercih edilmektedir. Gümüşhane otelleri çoğunlukla şehir merkezinde yer almaktadır. Otellerin sunduğu imkanlar konumlarına göre değişiklik göstermektedir.

Gümüşhane'ye Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane’ye karayoluyla ve havayoluyla ulaşmak mümkündür. Karayolu ile gitmek isteyen Türkiye’nin hemen hemen her yerinden Gümüşhane Otogarı’na giden seferli otobüslerle ulaşımlarını sağlayabilirler. Havayolunu tercih edecek yolcular, Gümüşhane’ye en yakın olan Trabzon Havalimanı’na yolculuk ederek karayoluyla Gümüşhane’ye ulaşımlarını sağlayabilirler.

Gümüşhane'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane, şehir içi ulaşımı çoğunlukla geniş güzergâhlara sahip belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanıyor.

Gümüşhane'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane mutfağında, kendine özgü yemekleriyle bilinen Karadeniz mutfağının pek çok çeşidi yer almaktadır. Gümüşhane meşhur yemeklerinin arasında, gendime pilavı, evelik dolması, kartol yahnisi, fıtfıt haşılı, pancar kavurması, siron, fırın erişte, fasulye bulgurlusu, Asude kuymağı, ayvalı et yemeği, mantı çorbası, un herlesi çorbası, erişte tatlısı, muska tatlısı, kara helva, fışkıl tatlısı ve fındıklı un helvası bulunmaktadır.

Gümüşhane'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane’nin şehir merkezindeki dükkanlarından ve otantik pazarlarından sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz envaiçeşit hediyelik eşya vardır. Turistler tarafından tercih edilen hediyelik eşyalar arasında; dut pekmezi, pestil, köme, marmelat veya taze elma çeşitleri, Kelkit ilçesinden zilli kilimler, motifli yolluk, seccade, kese ve heybe, Kürtün ilçesinden ipek halılar ve gümüş objeler gibi el emeği işlenmiş eşyalardır.

Gümüşhane'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane’nin gece hayatında yapabileceğiniz aktiviteler arasında, canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlarda vakit geçirmek, ailenizle sakin bir ortamda bulunmak isteyenler için çay bahçelerinde sohbet edebilirsiniz.

Gümüşhane'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane doğal güzellikleri nedeniyle sıklıkla ziyaret edilen ve Türkiye’de en çok turist ağırlayan şehirlerden bir tanesidir. Genellikle yaylalar ve dağlar çoğunluktadır. Turistik yapısı ve Karadeniz’in eşsiz doğası ile misafirlerine kapılarını açan Gümüşhane, içerisinde gezip görülecek birçok alan bulunmaktadır

Limni Gölü

Limni Gölü, eşsiz bir manzaraya ve doğal ortama sahiptir. Gölün çevresi; ladin, sarıçam, ardıç, köknar, böğürtlen, mor çiçekli orman gülü ve sarı çiçekli orman gülü ile çevrilidir. Bu da göl ve çevresinde çok hoş bir kokuya ve görüntüye sebebiyet vermektedir.

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi, Gümüşhane’de mutlaka görmeniz gereken özel ve doğal bir şelaledir. Şelale yine aynı şehirde bulunan Kelkit Çayı’nın bir koludur. Manzara olarak eşsiz Gümüşhane manzarasını gözler önüne sermektedir ve aynı zamanda adını da yine Gümüşhane ve çevresinde yetişen Tomara bitkisinden almaktadır.

Karaca Mağarası

Gümüşhane’nin en önemli tabiat harikalarından biri olan ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Karaca Mağazası, 256 metre uzunluğu ve 1500 m2 alanında yer alan binlerce yılda oluşmuş sarkıtlar, dikitler ve mağara gölleriyle unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Özel olarak aydınlatılan mağaranın iç bölümlerini rehberli turlarla gezebilir ve denizden 1500 metre yüksekliği ile panoramik manzaralarını sunan mağaranın çevresinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.  Mağara içerisinde; damlataşı şekilleri, dikitler, sarkıtlar, sütunlar, mağara çiçekleri, org desenli duvarlar, mağara incileri ve traverten basamakları bulunmaktadır. Karaca Mağarası’nın bir diğer özelliği solunum yollarında sıkıntı çekenler için güzel bir hava ortamı oluşturduğunun düşünülmesidir. 

Artabel Gölleri

1998 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, buzul ve krater göllerinden oluşan etkileyici bir alan. 6000 hektara yayılan ve deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikte yer alan milli park, tertemiz havasıyla solunum yolları sorunları olanlar için oksijen seviyesi yüksek bir hava sunuyor. Karanlık Göl, Beş Göller isimli 4 göl ve Karagöller isimli 3 gölüyle ilgi çeken tabiat parkına bahar aylarında fotoğraf turları da düzenleniyor.

Zigana Dağı

Zigana Dağı, Karadeniz Bölgesi için önemli bir doğal unsur ve geçittir. Ayrıca Karadeniz Bölgesi’nin sahip olduğu en ünlü ve en önemli doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Kuzey Anadolu Dağları grubunda yer alan bir dağdır. Zigana Dağı üzerinde bir adet kayak tesisi yer almaktadır ve Karadeniz ulaşımını büyük ölçüde rahatlatan bir yol olarak da bilinmektedir.

İkizevler Kent Müzesi

İkizevler Kent Müzesi, Gümüşhane’nin en önemli gezilecek alanları arasında yer almaktadır. Müze, etnografya müzesi olarak hizmet vermektedir ve Karadeniz’in eşsiz manzarasıyla birlikte ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze, yapı olarak ise iki konağın birleşiminden oluşmuştur. Bu sebeple “İkizevler” ismi ile anılmaktadır. İçerisinde Gümüşhane’nin geçmişine dair ve kültürel öğelerine dair unsurlar içermektedir.

Örümcek Ormanı

500 yıllık ladin ve köknar ağaçlarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken ve 1998 yılında tabiat koruma alanı ilan edilen Örümcek Ormanları; güzel şelaleleri, dereleri ve yüzlerce yıllık ağaçlar arasında uzanan yürüyüş yollarıyla doğa severlerin ülkemizde kesinlikle görmesi gereken yerlerden biri.

Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane’de yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden bir tanesi olan kayağı yapabileceğiniz bir tesistir. İçerisinde ve yakınlarında yeme, içme ve konaklama adına kullanabileceğiniz çeşitli işletmeler de bulunmaktadır ve burada bir kayak tatili yapabilirsiniz.

Boyunyurt Yaylası

Boyunyurt Yaylası, bahar aylarının vazgeçilmez toplanma alanlarından bir tanesidir. İçerisinde yer alan doğası, hayvanları ve yeşillikleri ile mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken bir yerdir. Boyunyurt Yaylası eşsiz doğası ile Karadeniz’in atmosferini ziyaretçilerine doyasıya hissettirmektedir.

Gümüşhane'de Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Gümüşhane

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra geçmiş dönemlerde İpek Yolu üzerinde bulunan ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapan Gümüşhane meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanan ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Deleme Peyniri, Dut Pestili, Dölek Güveci, Gümüşhane Ekmeği, Köme, Siron, Şeker Fasulyesi, Kelkit Ketesi, Kelkit Zilli Kilimi, Kelkit Şeker Fasulyesi ve Kürtün Araköy Ekmeği’dir.

Menü