OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Hakkari Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. 2023 verilerine göre tahmini 280.000 kişilik nüfusa sahip olan Hakkâri, ülkemizin 47. büyük şehri olup ülkemizin en kalabalık 62. şehridir. 

İrili ufaklı birçok dağı bulunan Hakkâri karasal iklime sahiptir. Yılın neredeyse 7 ayı kar yağışı devam edip gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı oldukça fazladır. Şehirde en çok yetiştirilen tarım ürünü buğdaydır. Bunun yanında arpa, mısır, çavdar, pirinç, fasulye, patates, mercimek ve soğan da yetiştirilmektedir. Hakkâri ili balcılık alanında ülke geneline katkı sağlamaktadır. Ayrıca şehir merkezine yakın mesafede kayak merkezi bulunmaktadır.

Hakkari Tarihi

Hakkâri konumu ve coğrafi yapısı itibarıyla pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hakkâri; Med, Pers, Selevkos, Abbâsi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hâkimiyetini görmüştür. UNESCO tarafından dünya mirası içine alınan Hakkâri, Ters Lalesi ile ünlüdür.

Hakkari'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri’de konaklamak için şehir merkezindeki oteller ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Hakkâri’de bütçe dostu konaklama seçeneklerinden biri de öğretmenevidir.

Hakkari'ye Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri’ye karayolu ve havayolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla veya şehirlerarası otobüs ile Hakkâri Otogarı’na gidecek olan seferlerle ulaşabilirsiniz. Havayolunu tercih etmek isteyenler ise Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na giden tarifeli uçuşlarla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkari'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri’deki şehir içi ulaşımınızı sağlamak için halk otobüsleri, minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır.

Hakkari'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri, coğrafi konum sebebiyle birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapıp köklü bir mutfak kültürüne sahiptir. Hakkâri sofralarında çorba olmazsa olmazıdır. Genellikle buğday, yoğurt ve yöresel otlar kullanılan çorbalar tüketilir. Hakkari’nin çok tüketilen yiyeceklerin arasında; gulul çorbası, ayran çorbası, Yüksekova kebabı, jajik, sütlaç, kabak tatlısı, keşkek ve aside vardır.

Hakkari'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri’de el sanatları oldukça gelişmiştir. Hayvanlardan elde edilen yünler el işçiliği görerek farklı ürünler ortaya çıkmıştır. Hakkâri’den sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz ürünler arasında, farklı motiflerle işlenen canbezar, kesneger, gulhezar, luleper ve gevdan modelli kilimleri, yün çorapları Bulvar Caddesi ve Çölemerk Caddesi’nde alabilirsiniz. Yüksekova ilçesinden karakovan balı, otlu peynir, pancar otu, mende, siyabo ve pik bitkilerinden satın alabilirsiniz.

Hakkari'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri, kent merkezinde birkaç tane bar dışında akşamları cafelerde ve çay bahçelerinde vakit geçirirler. Bunların dışında, türkü evlerinde, nadir bulunan barlarda vakit geçirmek mümkündür.

Hakkari'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri, köklü geçmişi ile öne çıkmış, camileri, kaleleri, sarayları, kiliseleri ve köprüleri ile görülmeye değer şehirler arasındadır.

Seyithan Gölü

Eşsiz bir doğaya ve muhteşem manzaraya ev sahipliği yapan göl, yaz aylarında halk tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Ayrıca köy halkı hayvanlarını otlatmak için de bu göl kıyılarına gelmektedir. Seyithan Gölü son zamanlarda dağcılık ve kayak sporuyla ilgilenen doğaseverlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Meydan Medresesi

Dikdörtgen planlı olup iç avluya sahip iki kanatlı, iki katlı ve düz damlı bir medresedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait izler taşımaktadır. 2006 yılında restorasyon çalışmaları olup yerli halkın ve şehri ziyaret eden turistlerin ilgisini çekmektedir.

Cennet Cehennem Vadisi

Hakkari’nin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan, bir tarafı dev buzlarla kaplı diğer tarafı ise rengarenk çiçeklere ev sahipliği yapan vadi, adını bu özelliğinden almıştır. Bölgede yetişen mantarların oldukça lezzetli olduğu söylenmektedir.

Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli Deresi üzerine inşa edilen bu köprü, kimler tarafından ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır ancak farklı kaynaklara göre Seyyit Mehmet Sıddık tarafından 1898 yılında yapıldığı söylenmektedir.

Merga Bütan Kayak Merkezi

Merga Bütan Kayak Merkezi amatörler ve profesyonel kayakçılar için oldukça elverişli pistlerle ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizde en erken kayak sezonu burada açılmaktadır.

Hakkari'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hakkari

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hakkâri, yöresel yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri; Girara Huluga, Gulol, Kade, Kepaye, Doleme, Doğaba, Kıris ve Yüksekova Çirek Peyniri’dir.

Menü