OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Hatay Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde, Akdeniz’in doğu ucunda kıyıları olan bir ilidir.

Hatay ilinin merkezi Antakya’dır. 2023 verilerine göre yaklaşık 1.660.000 kişilik nüfusa sahip olan Hatay, ülkemizin en kalabalık on üçüncü şehridir.

Hatay Tarihi

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay, 1930’larda ortaya atılmış bir yer adıdır. Osmanlı döneminde bugünkü Hatay’ın kapsadığı topraklar İskenderun veya Antakya olarak adlandırılıyordu. Kesin olmayan bir bilgiye göre, Çin’in kuzeyinden gelen ve “Hatay Türkleri” olarak anılan Türklerin daha sonra buraya yerleştiğini, bundan dolayı da bu yörenin Hatay olarak adlandırılmıştır. Birçok dönemden geçen Hatay, Antik Çağ, Ortaçağ, Osmanlı İmparatorluğu, Hatay Devleti ve Cumhuriyet’e tanıklık etmiştir. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Hatay’da sınırları il mülki sınırları olan Büyükşehir Belediyesi kuruldu.

Hatay'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay il sınırları içerisinde tercih edilebilecek pek çok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden bazıları 5 yıldızlı ve lüks otellerden bazıları ise küçük ve şirin pansiyonlardan oluşmaktadır. Beklentilerinize ve bütçenize uygun bir otel seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Hatay'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’a karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Hatay’a Antakya Otogarı’na giden birçok şehirden düzenlenen otobüs seferleriyle ulaşmak, İskenderun’un Limanı’na denizyolu ile ulaşmak ve son olarak Hatay Havalimanı’na tarifeli uçuşlarla gidebilmek mümkündür.

Hatay'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’da şehir içi ulaşımı sağlamak isteyenler otobüs, minibüs ve taksileri tercih etmektedir. Ekonomik ulaşım için KentKart adındaki ulaşım kartı kullanabilirsiniz.

Hatay'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’a gelen ziyaretçilerin yemek isteyeceği meşhur yemeklerinin arasında, kâğıt kebabı, tepsi kebabı, künefe, biberliekmek, kömbe, mütebbel, muhammara, humus, fellah köftesi, küflü çökelek, pirzolalı yaprak sarması, haytalı, tuzlama tavuk ve ağızlı kadayıf vardır.

Hatay'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’a gelen ziyaretçilerin alışveriş yapabileceği mekanlar mevcuttur.

Hatay'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’a gelen ziyaretçilerin gece hayatına dair geçirebileceği pek çok mekan bulunmaktadır.

Hatay'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’a gelen ziyaretçilerin gezebileceği pek çok tarihi ve doğal güzelliklerle dolu yerler vardır.

Hatay'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının dışında Akdeniz ile bulunan komşuluğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen ve yaz turizmi açısından hareketli noktalara sahip olan Hatay’ın meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanan ürünleri; Altınözü Cimemi, Antakya Carra Peyniri, Antakya Kağıt Kebabı, Antakya Küflü Sürkü, Antakya Künefelik Peynir, Antakya Künefesi, Antakya Sürkü, Antakya Tuzlu Yoğurdu, Belen Kömürçukuru Pekmezi, Dörtyol Mandarini, Ceviz Reçeli, Defne Sabunu, Kabak Tatlısı, Kaytaz Böreği, Köbe, Oruk, İpek, Kırıkhan Kavunu, Samandağ Biberi ve Samandağ Neyi’dir.

Menü