OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Iğdır Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır, Türkiye’nin en doğusunda Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu bir ilimizdir. Sonradan il olmuş ve 76 nolu plakası almıştır. Iğdır’ın iklimi, Türkiye’nin doğusunda olmasına karşın ılımandır.

Yaz kış sıcaklıkları çevre illere göre farklıdır. Şehir geniş bir ovaya kurulmuştur. Şehirde bulunan Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayan Tuz Mağaraları’nın solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. 2023 tahmini verilere göre 204.280 kişilik nüfusa sahip olan Iğdır’ın en önemli geçim kaynağı tarımdır.

Iğdır Tarihi

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’da yapılan arkeolojik çalışmalar bölgede yaşamın çok öncelerde başladığını ve bölgenin birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını göstermektedir.  Iğdır, İslamiyet Dönemi, Selçuklular Dönemi, Karakoyunlular Dönemi, Akkoyunlular Dönemi, Safeviler Dönemi, Osmanlılar Dönemi, Revan Hanlığı Dönemi ve Rus Dönemi’ne ev sahipliği yapmıştır.

Iğdır'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’da konaklayabileceğiniz farklı alternatifli ve bütçenize göre oteller mevcuttur. Iğdır’da konaklayabileceğiniz birbirinden güzel konumlara sahip mekanlar bulunmaktadır.

Iğdır'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Hatay

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’a ülkenin birçok yerinden şehirlerarası Iğdır Otogarı’na sefer gerçekleştiren otobüslerle veya Kars Havalimanı’na tarifeli uçuş gerçekleştirerek ulaşmak mümkündür.

Iğdır'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’da şehir içi ulaşımınızı otobüslerle, taksilerle veya araç kiralayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Iğdır'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır yemekleri çoğunlukla et ve protein ağırlıklı olup yöresel yemekler ilçelere bağlı olan köylerde yapılmakta ve tüketilmektedir. Iğdır’a giden ziyaretçilerin tamadan geri dönmek istemeyeceği meşhur yemekleri; kuymak, patlıcan reçeli, paça, kavut, bozbaş, ekşili pilav, taş köfte, işkembe kavurma, hörre, fetir, omaç helvası, katlet, tavuk şorvadır.

Iğdır'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’dan dönerken sevdiklerinize ve kendinize Iğdır hatırası adına alabileceğiniz hediyelik eşyalar; astım, bronşit, koah gibi solunum yolu hastalıklara iyi gelen kaya tuzu lambası, el emeği yün çorap, özel baharat olan sarıkök, bakkallarda ve semp pazarlarında Iğdır’ın yöresel bir lezzeti olan nabat şekeri ve Iğdır kayısısı tercih edebileceğiniz ürünlerdendir.

Iğdır'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’da gece hayatı pek aktif ve renkli değildir. Fakat bazı mekanlara göre geç saatlerde eğlenebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Bunlardan bazıları geç saatlere kadar çalışan kafeler olsa da bazıları bar ve pub olarak hizmet veren mekanlardır.

Iğdır'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır’da gezip keşfedebileceğiniz yerler de mevcuttur.

Ejder Kervansarayı

Ejder Kervansarayı’nın diğer adı “Iğdır Kervansarayı” olarak bilinmektedir. Bu kervansaray, Selçuklular Dönemi’nden kalma bir tarihi yapıdır. Farklı taş işçilikleri ile yapılmıştır ve günümüzde hala varlığını korumaktadır.

Karakale Harabesi

Karakale Harabesi, harabeyi andıran ve eskiden yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülen eski bir yapıdır. Iğdır’ın Karakale Mahallesi’nde bulunan bu harabe, adını da buradan almıştır ve tarihi turların vazgeçilmez noktalarından bir tanesidir.

Nuh’un Gemisi Maketi

Yapımı büyük bir el emeği barındıran bu tarihi unsur, mutlaka görmeniz gereken özel bir makettir. Iğdır’da ziyarete açıktır ve incelemek için istediğiniz zaman gidebileceğiniz bir yerdedir. Mutlaka görmeniz ve öğrenmeniz gereken Iğdır’ın tarihine ışık tutmaktadır.

Şehit Türkler Anıt Mezarlığı

Şehit Türkler Anıt Mezarlığı, Ermeniler tarafından öldürülen askerlerimiz için hazırlanan özel bir mezarlıktır. Saldırılara dair özel belgeleri ve kanıtları da barındıran anıt mezarlık Iğdır’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir mekandır. Tarihi açıdan da önemi oldukça büyük bir mezarlıktır.

Ağrı Dağı

Dini turizmin de büyük ölçüde ilgi odağı haline gelen Ağrı Dağı’nın eski adı “Ararat Dağı” olarak bilinmektedir. Ağrı Dağı, tırmanıcılarına hem Iğdır’ın hem de Ağrı’nın manzarasını sunar ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin tüm coğrafik özelliklerini yansıtır. Aynı zamanda sönmüş bir volkanik dağdır. Ülkemizin en önemli turistik unsurları arasında bulunmaktadır.

Meteor Çukuru

Iğdır sınırları içerisinde yer alan Meteor Çukuru, 20 metre derinliğindedir. “Korhan Meteor Çukuru” olarak da bilinmektedir ve Korhan Yaylası’nda bulunmaktadır. 1892 yılında düşen büyük bir göktaşının oluşturduğu bu çukur dev bir şekilde turistlerin ve yerlilerin oldukça dikkatini çekmektedir. Bu mükemmel doğa harikası ayrıca Doğu’nun en güzel doğal alanlarından Korhan Yaylası’nda bulunmasıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Mutlaka görülmesi gereken bu doğal güzellik çevresinde piknik, kamp, mangal, yürüyüş ve daha birçok aktivite de yapılabilmektedir.

Gökkuşağı Tepeleri

Gökkuşağı Tepeleri’nin en büyük özelliği sağladığı eşsiz güzellikteki manzarasıdır. Fotoğrafçıların ve doğa severlerin büyük ölçüde ilgisini çeken Gökkuşağı Tepeleri, rengarenk görüntülere sahip tepelerden oluşmaktadır. Tam olarak sınırın sıfır noktasında yer aldığı için manzarasıyla da benzersiz anlar yaşatmaktadır. Doğanın tüm renklerini gözler önüne seren doğal bir oluşumdur ve yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir.

Aras Vadisi

Aras Vadisi, Iğdır’da eşsiz Aras Nehri manzarası ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Hem Ağrı hem de Iğdır halkının vadiye olan ilgisinin yanı sıra yurt dışı ve yurt içi turistler de Aras Vadisi’nde tırmanış yapma ve fotoğraf çekme faaliyetlerini düzenli olarak gerçekleştirmektedir.

Tuz Mağaraları

Tuz Mağaraları, sadece tarihi bir mekân ya da sadece doğal bir güzellik olarak hizmet vermekle kalmayıp Türkiye’nin tuz ihtiyacını da karşılamaktadır. Üstelik bu tuz ihtiyacını 100 yıl ile 200 yıl arasında karşılayabilecek kapasitede olduğu düşünülmektedir. Tam anlamıyla bir doğal güzellik olan Tuz Mağaraları, Iğdır’da mutlaka görmeniz gereken mekanlardan bir tanesidir. Faydaları bununla da kalmaz ve mağara içerisinde bulunan tünellerin solunum yollarında sıkıntı yaşayan kişilere iyi geldiği de bilinmektedir.

İrem Bağları                                                                                        

İrem Bağları, Iğdır’da mutlaka görmeniz gereken bir bahçedir ve Iğdır’ın tüm güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Iğdır için de önemi büyük olan İrem Bağları yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçi ağırlamaktadır. Iğdır’ın gezilecek yerleri arasında da İrem Bağları ilk sıralarda bulunmaktadır.

Iğdır'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ve içerisinde kültürel ve tarihi birçok öge bulunan Iğdır meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri; Beyaz Üzüm, Bozbaş Yemeği, Kayısı, Omaç Aşı Çorbası, Patlıcan Reçeli ve Taş Köfte Yemeği’dir.

Menü