OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Karaman Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman, İç Anadolu Bölgesi’nde bir alana konumlanmıştır. 2023 verilerine göre tahmini 263.000 kişilik nüfusa sahip olan Karaman, tarihin her döneminde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Anadolu’nun tarih ve kültür bakımından en zengin şehirleri arasında olan Karaman; binlerce yıllık yeraltı şehirleri, volkanik kayalara oyulmuş büyüleyici mağaraları, doğal güzellikleriyle bilinmektedir.

Karaman Tarihi

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman şehri adını Karamanoğulları Beyliği’nden almaktadır. Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan çok eski çağlardan beri yerleşim izlerine rastlanmıştır. M.Ö. 8000’li yıllarda başlayarak Hititlerden Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar uzanan binlerce yıllık ticaret ve kültür merkezi olduğu ortaya çıkmıştır.

Karaman'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’da bütçenize göre farklı alternatiflerle konaklamayabilmeniz mümkündür. Merkezde 3 veya 4 yıldızlı oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bunun dışında ilçelerde yöresel ve otantik evlerde de konaklayabilirsiniz.

Karaman'a Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’a ulaşımınızı havayolu, karayolu veya demiryolu ile sağlayabilirsiniz. Havaalanı olmayan Karaman’a uçakla gitmek için ise şehre en yakın havaalanı olan Konya Havaalanı’na bilet alabilir ve buradan transfer servisleri, otobüsler, minibüsler veya taksiler ile Karaman’a geçebilirsiniz. Karayolunu tercih edecekler ise Türkiye’nin her şehrinden ve pek çok ilçesinden Karaman Otogarı’na düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Demiryolunu tercih edecekler ise Toros Ekspresi veya TCDD’nin Konya-Karaman arası sefer yapan trenleriyle de güzel bir yolculukla Karaman’a ulaşabilirler.

Karaman'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’da şehir içi ulaşımlarınızı halk otobüsleri, minibüsler ve taksilerle sağlayabilirsiniz. Mesafelerin yakın olması sebebiyle turistler ve Karaman halkı çoğunlukla yürüyerek dolaşmayı tercih ederler.

Karaman'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’da tarımsal üretimin fazla olması sebebiyle yemeklerin çoğunluğu tahıl ağırlıklıdır. Bunlar haricinde Karaman mutfağında et yemekleri, çorbalar ve birçok çeşitte dolma bulunur. Karaman yemekleri arasında en meşhur olanları; arabaşı çorbası, calla yemeği, gılan böreği, guymak, çullama, zülbiye, batırık, zerde tatlısı, palize, elma tatlısı, kuzu kavurması, bıldırcın dolması, töğmeken, zeyve kebabı, eğey dolması, domates dolması, kabak çiçeği dolması, ilisıra dolması, toyga çorbası, lokur tatlısı, kuymak tatlısı ve Ermenek helvasıdır.

Karaman'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’ın farklı illerinden farklı çarşılardan doyasıya alışveriş yapabilirsiniz. Karaman hatırası kalmasını istediğiniz kendinize ve sevdikleriniz alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında obruk peyniri, Ermenek helvası, Karaman sembollü ev süsleri, Taş Kale hatırası, lokur, divle peyniri, el emeği ahşap ürünler, Karaman elması, Taş Kale halısı, kiltre bebek olmalıdır.

Karaman'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’ın gece hayatı yoğun olmasa da eğlenebileceğiniz birçok mekân barındırmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğu bar olarak hizmet verirken şehirde geç saatlere kadar faaliyet gösteren çay evleri ve kafeler de vardır.

Karaman'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’ın günümüze kadar yalnızca ufak restorasyonlar ile dayanan tarihi yapılar arasında, mesire alanları ve yaylalar gibi doğal güzelliklerde de vakit geçirebilirsiniz.

Taşkale Manazan Mağaraları

Tarihleri 6. ve 7. yüzyıla kadar uzanan ve yerleşim amaçlı yapılmış etkileyici mağaralarda mabetler ve iç odalar bulunmaktadır. Karaman’ın en önemli simgelerinden biri olan, volkanik kireçten oluşan kayalara oyulmuş Manazan Mağaraları, günümüzün apartman sisteminin ilk örneklerini yansıttığı için özel bir öneme sahiptir.

Ermenek Vadisi

Vahşi yaşam zenginliğinin yanı sıra çok sayıda endemik bitki türüne de ev sahipliği yapan vadide dünyada sadece burada görebileceğiniz 15’ten fazla bitki çeşidi vardır. Yaz aylarında turistler tarafından vadinin büyüleyici manzaraları eşliğinde Ermenek Çayı’nda rafting ve kano gezilerine de çıkmaktadırlar.

Karaman Kalesi

Şehrin en önemli tarihi sembolü olan ve 11. yüzyıl Roma dönemine ait izler taşıyan Karaman Kalesi’nde Bronz Çağı’ndan Osmanlı dönemine kadar uzanan tarihi eserler de bulunmaktadır. Dördü yuvarlak ve beş tanesi de dörtgen olarak dokuz ana kuleden oluşmuştur. 1945 yılında restorasyona uğrayan kalede özellikle kitabeler ve mimari parçalar onarılmıştır.

Meraspolis Mağarası

Dünyanın keşfedilen en eski üç mağazasından biri ve dünyanın en büyük mağara içi su kaynağına sahip olan ünlü Meraspolis Mağarası, iki ayrı girişe sahiptir ve birkaç katlı bir yapıdır. İçeride sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağaranın orijinalinde bir katlı bir yapı olmasına karşılık daha sonrasında ikinci bir kat da eklenmiştir.

İncesu Mağarası

Büyüleyici traverten havuzları ile ünlü mağara, içerisinde binlerce yılda oluşmuş sarkıtlar, dikitler ve göletler ile mağaracılık konusunda ülkemizin önemli yerleri arasında. Mağaranın göletindeki kaynak sularının ve mağara içindeki havanın solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Bölgede Roma döneminde inşa edilmiş kaya sığınakları ve yerleşim yerlerini de gezebilirsiniz.

Karaman Müzesi

Taş Devri’nden Doğu Roma İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, Anadolu beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan binlerce önemli eserin sergilendiği müzenin bahçesinde ise Roma döneminin etkileyici mezar stelleri ve heykelleri sergilenmektedir. Ayrıca 1961 yılında hizmete başlayan ve zengin arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği koleksiyonlarını da görebilmeniz mümkündür.

Binbir Kilise

Binbir Kilise bölgesinde kullanılan yapılar düzgün kesme taşlar kullanılarak kireç harcı ile inşa edilmiştir. Bu kilise içerisinde yer alan dini yapılar çok fazla olması ile bilinmektedir. Dini yapıların fazlalığının yanında sarnıçlar, manastırlar, askeri yapılar, konutlar ve mezar yapıları da kilisede dikkat çeken noktalardandır.

Ermenek Vadisi

Ermenek Vadisi, mükemmel doğası ile fotoğraf tutkunlarının ve manzara severlerin dikkatini çekiyor. Uzun yıllardır sadece Ermenek Vadisi’ni görmek için Karaman’a gelen turistlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıca vadi altında bulunan ağaçları, ormanları, gölleri ve diğer doğal güzellikleri de çıplak bir gözle görülebilir. Vadi çevresinde kamp, piknik, yürüyüş, mangal ve daha birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz

Karadağ

Karadağ, hem Karaman’ın hem de Türkiye’nin önemli doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Volkanik dağlar arasında bulunan Karadağ, 3 yüksek tepenin birleşmesinden oluşmuştur. Yürüyüş, kamp, gezi, dağcılık ve fotoğrafçılık gibi faaliyetler için oldukça uygun bir alandır.

Karaman'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Karaman

Hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından zengin olup yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaman’ın meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Ekşikara Üzümü, Divle Obruğu Tulum Peyniri ve Ermenek Helvası’dır.

Menü