OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kırşehir Şehir Rehberi

Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir, özellikle bahar aylarında turist akınına uğrarken kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Artan turist sayısı nedeniyle son yıllarda hem Kırşehir, İç Anadolu’nun cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. 2023 verilerine göre yaklaşık 250.000 kişilik nüfusa sahip olan Kırşehir, Mutasavvıf ve İslam filozofu Hacı Bektaş-ı Veli, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre gibi ülkemizin önemli şahsiyetlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Kırşehir Tarihi

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir, antik çağlarda Anadolu’nun giriş kapılarından biri olan ve onlarca medeniyetten izler bulunmuştur. Önceleri Makissos (Macissus) adıyla anılan kent, İm­parator I. Justinianus (h. 527-568) devrinde yeniden kurulmuş ve Jüstinianopolis diye anılmaya başlamıştır. Uçsuz bucaksız bozkırın ortasında yükselen bu kente Türkler ‘Kır şehri’ adını vermiş­lerdir. Kır şehri zamanla halk dilinde ‘Kırşehir’ olmuştur.

Kırşehir'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu sebeple dört mevsim boyunca yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kentte 3 yıldızlı, 4 yıldızlı hatta 5 yıldızlı oteller bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra bütçenize uygun termal oteller ve daha farklı oteller yıl boyu konaklama hizmeti vermektedir.

Kırşehir'e Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir’e gitmek isteyen ziyaretçiler, karayoluyla pek çok ilden Kırşehir Otogarı’na sefer gerçekleştiren otobüslerle, havayoluyla şehir merkezine en yakın Nevşehir Tuzköy Havalimanı’na uçuş gerçekleştiren uçaklara binip daha sonra havalimanından şehir otogarına geçerek Kırşehir otobüsleri veya minibüsleri ile şehre yaklaşık 1,5 saat içinde ulaşabilirsiniz.

Kırşehir'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir’de şehir içi ulaşımlarını sağlayan insanlar, otobüs, minibüs, dolmuş veya taksileri tercih etmektedirler. Kırşehir’de şehir içi ulaşımda otobüsler yerine daha çok dolmuşlarla ulaşım sağlanır.

Kırşehir'de Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir İç Anadolu Bölgesi’nin en zengin mutfaklarından birine sahiptir. Et ve bakliyat ağırlıklı yemeklerin yaygın olduğu şehirde sebze de çok tüketiliyor. Kırşehir’i gezerken ilk denemeniz gereken lezzetler arasında; tandırda çömlek paça, düğün çorbası, dövme, yeşil mercimek, yoğurt çorbası, keşkek, katma aşı, çullama, madımak, topalak, sütlü pilav lepe, pancar çırpması, borani, Kırşehir köftesi ve ayva dolması olmalıdır.

Kırşehir'de Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir’in Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı, Gök Medrese Atlas Yeraltı Çarşısı ve Cacabey Sarraflar ve Kuyumcular Yeraltı Çarşısı’nda doyasıya alışveriş yapabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş yaparken sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında, Kırşehir’in simgesi haline gelen onyx (oniks) taşından yapılan vazo, biblo, hayvan figürleri, satranç takımı, bardak, fincan, süs eşyaları gibi dekorasyon ürünleri, Gördes düğümü tekniği ile halı, kilim, seccadeler gibi el dokuması ürünler, bakırdan yapılan el emeği ürünler, Kaman cevizi, akılı pekmezi gibi ürünler ziyaret eden turistler tarafından tercih edilmektedir.

Kırşehir'de Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir sakin bir gece hayatına sahipken üniversite öğrencilerin etkisiyle canlı müzik dinleyebileceğiniz güzel cafelerde, bar veya DJ performansı sergileyen mekanlarda da vakit geçirebilirsiniz.

Kırşehir'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir’i tarihten bugüne mirasçısı kalmıştır. Zengin kültürel mirasa sahip olan Kırşehir, tarihi camileri, türbeler, kümbetleri, kiliseleri, kervansarayları termal sularıyla cazibe bir turistik şehirdir.

Mucur Yeraltı Şehri

Tarihi M.S. 4. yüzyıl Hristiyanlık dönemine uzanan büyüleyici Mucur Yeraltı Şehri, Hristiyanlar ve putperestler arasında yaşanan çekişmelerden dolayı düşmanlarından korunmak isteyen Hristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. 1991 yılında kamulaştırılarak ziyarete açılan ve 1. derece korunması gereken kültür varlığı ilan edilen Mucur Yeraltı Şehri’n içerisindeki kayalara oyulmuş mabetler, labirent tüneller, yaşam odaları ve havalandırma sistemleri, tüm dünyadan tarih ve kültür meraklılarının ilgisini çekmektedir.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Seyfe Gölü, oldukça yoğun bir tuz seviyesine sahip olup dünyanın en kalabalık flamingo topluluğuna ev sahipliği yaptığı için tüm dünyadan kuş gözlemcilerinin ziyaret ettiği göl, toplamda 600.000’e yakın su kuşu ve göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

Kaman Kalehöyük

1980’li yılların ortasında Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi’nin arkeologları tarafından başlatılan kazı çalışmalarıyla dünyanın ilgisini çeken Kaman Kalehöyük, Hitit ve Frig dönemine kadar uzanan onlarca paha biçilmez eserin bulunduğu kazı alanından çıkarılan eserlerin büyük bölümü Kırıkkale Müzesi’nde sergilenmektedir.

Japon Bahçesi

Japon Bahçesi, ülkemizdeki en güzel botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. Japon Bahçesi, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında Kaman ilçesindeki Kaman Kalehöyük kazı alanının hemen yanında inşa edildi. Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçesi olmasıyla onlarca çeşit egzotik bitki çeşidi, Japonya tarihi ve kültürünü simgeleyen çarpıcı heykelleri ile görülmeye değer bir mekan olmuştur.

Terme Kaplıcası

Terme Kaplıcası, 41,5 derece, pH değeri 6,5 ve bikarbonat, kalsiyum, sodyum bakımından çok zengin şifalı sularının cilt hastalıklarından yüksek tansiyon, kalp ve böbrek sorunlarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Dünyanın çok az yerinde bulunabilen karbonlu ve çelikli kaplıca suyu, içme kürü olarak da kullanılabilmektedir.

Kırşehir Müzesi

İyi düzenlenmiş müze koleksiyonlarında Asur, Hitit ve Frig döneminden başlayarak Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede sergilenen paha biçilmez eserleri ile 3000’den fazla tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Müzede Roma ve Selçuklu dönemine ait sikkeler ve heykellerin yanı sıra Ahilik Teşkilatı’nın tarihi sancaklarını da görebilmeniz mümkündür.

Cacabey Medresesi

Selçuklular döneminde gözlem evi olarak inşa edilen bu etkileyici medrese, klasik Selçuklu mimarisini yansıtan kare planlı ve kesme taşlarla inşa edilmiş, iki eyvanlı kapısıyla ilgi çeken medresenin minaresi de Anadolu’da ilk ve tek olan üç farklı tuğla örgü sistemi ile inşa edilmiştir.

Üçayak Kilisesi

Üçayak Kilisesi’nin 10. veya 11. yüzyılda Bizans döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. İmparator tarafından adak mabedi olarak yapıldığı düşünülen kilise, 1938 yılındaki büyük depremle büyük ölçüde yıkılmış ama üç ayağı sağlam kalmayı başarmıştır.

Kırşehir'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırşehir

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan, binlerce yıllık tarihi, doğal güzellikleri ve termal olanaklarıyla keşfedilecek pek çok özelliğe sahip olan Kırşehir meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Cemele Biberi, Kaman Besmeç, Karman Cevizi, Ayva Boranisi, Höşmerim Tatlısı, Süla Kabağı Yemeği, Çirleme Yemeği ve Çullama’dır.

Menü