OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Niğde Şehir Rehberi

Niğde - Şehir Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Niğde; Nevşehir, Aksaray ve Kayseri gibi Kapadokya bölgesinin turistik şehirlerine komşu, tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir şehir. 10.000 yıldan uzun bir tarihe sahip ve Kabartma Taş Devri’nden beri yerleşim olduğu bilinen Niğde, ilk Hristiyanların kayalara oyduğu manastırlar ve kiliseler, volkanik patlamadan oluşmuş ve binlerce yılda doğa tarafından şekillenmiş peribacaları gibi keşfedilmesi gereken birçok zenginliğe sahip.

Niğde Tarihi

Niğde ilinin en eski adının “Nahita” ya da “Nakita” olduğu öne sürülmektedir. Bu ada ilk kez İbn Bidi’nin eserlerinde rastlanmıştır.

Nakida adı kimi zaman Nekide olarak da kullanılmış, 14. yüzyılda aynı sözcük Arap harfleriyle Nîkde, daha sonra da nîkde olarak okunacak biçimde yazılmıştır. Cumhuriyet’ten sonra bu ad, Niğde’ye dönüştürülmüştür.

Niğde'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Niğde’de konaklamak isteyenler için kent otelleri, butik oteller ve pansiyonlar yıl boyunca hizmet vermektedir. Eğer Niğde’nin tarihî güzelliklerini yakından görmek ve kültür gezisi yapmak isterseniz Niğde merkezde konaklamanızı tavsiye ederiz. Niğde otellerinin büyük bir kısmı merkezde olmakla birlikte her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri mevcuttur.

Niğde'ye Ulaşım

Niğde - Şehir Rehberi

Türkiye’nin her bölgesinden Niğde’ye özel aracınız, otobüs ve uçakla ulaşmak mümkün. Şehir merkezinde güzel bir konumda bulunan Niğde Otogarı’na Türkiye’nin her şehrinden direkt otobüs seferi ile rahatça ulaşabilirsiniz. Uçak ile Niğde’ye gitmek için ise şehre en yakın havalimanı olan, 113 kilometre uzaklıktaki Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na hem Türkiye’nin hem de dünyanın birçok şehrinden direkt veya aktarmalı uçuşla ulaşabilir, havalimanından ise minibüsler ve şehirler arası otobüsler ile 1,5 saatlik bir yolculukla Niğde’ye geçebilirsiniz.

Niğde'de Şehir İçi Ulaşım

Niğde - Şehir Rehberi

Niğde şehir içi ulaşım halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. 2014 yılında Niğde otobüslerinde Kentkart uygulamasına geçilmiştir. Hızlı, güvenilir ve kolay ulaşım için Kentkart’ınıza şehrin birçok noktasında bulunan dolum merkezlerinden bakiye yükleyebilir, dilerseniz internetten dolum seçeneğini kullanabilirsiniz.

Niğde'de Ne Yenir?

Niğde - Şehir Rehberi

Zengin tarım alanlarına sahip şehirde özellikle sebze yemekleri çok seviliyor. Anadolu mutfağının en sevilen lezzetlerini tatma şansı da bulabileceğiniz Niğde’de sütlü pancar çorbası, toprak güveçte hazırlanan Niğde tavası, mazaklı köftesi, Ramazan aylarında değişmez lezzetlerinden söğürme ve kahvaltı sofralarını süsleyen kuymak, şehrin en sevilen yöresel yemekleri arasında.

Niğde'de Alışveriş

Organik bal ve pekmezlerin yanı sıra, Niğde gazozu, misket elması, kiraz ve tahinli ekmek gibi yöresel lezzetleri ile de ünlü şehirde bu yöresel ürünler en çok satılan hediyelik eşyalar arasında. Yüzlerce yıldır yapılan el dokuması halılar ve kilimlerin özellikle yabancı turistler tarafından çok ilgi gördüğü Niğde’de her gün farklı noktada kurulan semt pazarlarında da çevre köylerden getirilen organik ürünleri satın alabilirsiniz.

Esenbey bölgesinde bulunan Mısır Çarşısı, el yapımı bakır ve ahşap ürünler almak için mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. Onlarca mağazasıyla hizmet veren Yaşam Park Niğde AVM ise şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biri.

Niğde'de Gece Hayatı

İç Anadolu Bölgesi’nin tarihî ve doğal güzellikleri ile öne çıkan şehri Niğde’de aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Şehirde yer alan az sayıda eğlence mekânı keyifli vakit geçirmek isteyenleri ağırlamaktadır.

Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde - Şehir Rehberi

İç Anadolu’nun Kapadokya Bölgesi içerisinde yer alan Niğde ören yerleri, doğal güzellikleri, dağ ve kültür turizmi ile öne çıkan şehirlerimizden biridir. Yılın her mevsiminde ziyaretçilerini ağırlayan Niğde zengin tarihî geçmişi ile birçok tarihî esere ev sahipliği yapmaktadır.

Niğde Müzesi

Niğde müzesi hakkında bilgiler vermek gerekirse, binlerce yıllık kültür birikiminden günümüze ulaşan eserleri sergilemekte. 1957 yılında açılan müze, 6 salona sahip. Niğde müzesi’ndeki eserler oldukça değerli. Müze; sikkeler, mumyalar, etnografik eserler, Hitit-Frig dönemine ait buluntular ve Roma-Bizans dönemi kalıntıları gibi birçok esere ev sahipliği yapmakta.

Köşk Höyük

Köşk Höyük hakkında bilgi olarak buraya M.Ö.6050–4911 yıllarında yerleşim yapıldığını söyleyebiliriz. Geç Neolitik ve Erken Kalkolitik dönem arasında burası yerleşim için tercih edilmiş.

 

Niğde Kayardı Bağları

Kayardı bağları için yeşil alanı ile Niğde’nin oksijen depolama alanı diyebiliriz. Söğüt ağaçlarının altında bir yaz akşamı yürüyüş yapmak… Özellikle büyük şehirlerden kaçanlar için harika. Kayardı bağları; kaos, gürültü ve karmaşadan uzak bir şekilde nefes alabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir yer. Bu yüzden Niğde gezilecek yerler listenize burayı eklemenizi öneririz.

 

Niğde Aleaddin Camii

Niğde Alaaddin cami yapılma amacı inanç. Niğde gezilecek yerler listenize inanç turizmi kapsamında burayı ekleyebilirsiniz. Niğde Alaaddin cami planı ise tek şerefeli minare olarak inşa edilmiş. Niğde Alaaddin cami hikayesi ise yapının ustası bir kadın aşıkmış. Bu kadın ise Niğde Sancak beyinin kızıymış. Bu kızla hiç evlenemeyeceğini bildiği için ona duyduğu aşkı kapı süslemesinde ki taşa işlemiş. Bu resmetmeye Taçlı Kadın Başı denmekte. 1223 yılında yaptırılan Niğde Alaaddin cami mimarı ise üstad Sıddık ve kendisi gibi üstad olan kardeşi Gazi.

 

Tyana Ören Yeri / Tyana Antik Kenti

Ören yeri içerisinde çıkartılan eserler Niğde müzesinde sergilenmekte. Bahçeli kasabası içinde bulunan Roma havuzu adıyla adlandırılan antik havuza hayat veren kaynak suyunu kemerlerle taşıdığı için kasaba Ke­merhisar olarak adlandırılmış. Su kemerleri 2. ve 3. yüzyıla ait yapılar.

 

Karatlı Kuş Kayası ve Kaya Mezarları

15 adet mağaradan oluşan yapı da iki katlı olan tek mezar var. Bu mezar Kızlar Mağarası olarak bilinmekte. Diğer mezarlar ise tek katlı. Kaya mezarları özellikleri arasında hepsinin üzerinde delik olması gösterilebilir. Kuşkayası mezarlığı, Niğde gezilecek yerler arasında en ilginç yerlerden biri diyebiliriz.

 

Sungurbey Camii

İlhanlı döneminde 1335 yılında yaptırıldığı düşünülen caminin mimarı bilinmemekte. Yapının kapıları üzerinde oğlak, at, panter, kuş, antilop, ejder, sıçan, boğa, tavşan, fil gibi hayvan figürleri yer almakta.

Niğde'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Niğde - Şehir Rehberi

Niğde, tarımsal ürünleriyle ünlü bir şehirdir. Özellikle Mut ilçesi, kendine özgü çilekleriyle dikkat çeker. Mut çileği, bölgenin verimli topraklarında yetişen, tatlı ve sulu bir meyvedir. İklim koşullarının etkisiyle oluşan özel aroma, bu çileğe benzersiz bir lezzet kazandırır. Niğde Mut çileği, hem taze olarak tüketilir hem de reçel, marmelat gibi ürünlerde değerlendirilir.

Menü