OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Osmaniye Şehir Rehberi

Osmaniye Şehir Rehberi

Osmaniye, Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. ilidir. 1933’e kadar il olan Osmaniye’nin eski adı Cebelibereket’tir. O tarihte Adana iline bağlanmış, 24 Ekim 1996 tarihinde yapılan yasal düzenlemeyle tekrar il olmuştur. Akdeniz Bölgesi’nde, Çukurova’nın en doğusunda yer alır. 3.767 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Osmaniye topraklarının %42’si ormanlık alan, %39’u ekili dikili tarım alanı, %17’si tarıma elverişsiz arazi ve %2’si diğer arazilerden oluşmaktadır. 2020 sonu itibarıyla nüfusu 553.012’dir. İdari olarak 7 ilçeye ayrılmıştır. 2023 Kahramanmaraş Depremlerinde ağır hasar alan Osmaniye’de 1021 kişi hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi yaralanmıştır. Deprem nedeniyle nüfusu 1700’den fazla azalmıştır. TÜİK 2023 son verisine göre nüfusu 557.666 olmuştur.

Osmaniye Tarihi

Osmaniye, Çukurova bölgesinin coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle Hitit, Pers ve Roma gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’ya Türk akınları Abbasiler döneminde Harun Reşit zamanında başlamış ve 1071 Malazgirt Zaferi’yle hız kazanmıştır. Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın komutanı Afşin Bey’in liderliğinde bölgeye yerleşen Ulaşlı aşireti, Nur Dağları ve Haraz bölgesinde hayvancılık yapmıştır. 1517’de İpek Yolu üzerinde Kınık adlı önemli bir ticaret merkezi ortaya çıkmıştır. Osmanlı’nın duraklama döneminde Celali İsyanları sırasında Derviş Paşa, 1865’te Fırka-i Islahiye askerleriyle bölgeye düzen getirmiş ve Osmaniye’yi yerleşim merkezi olarak düzenlemiştir. 1866’da Hacıosmanlı merkezli kurulan Osmaniye, Payas merkezli Üzeyir sancağına bağlanmış ve daha sonra Cebeli Bereket Sancağı adını almıştır. 1924’te il olmuş, 1933’te ilçeye dönmüş ve 1996’da tekrar il statüsüne kavuşmuştur, ancak sınır sorunları devam etmiştir.

Osmaniye'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Osmaniye tatilinizi eğlenceli ve konforlu bir şekilde geçirmenize olanak sağlayan birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu konaklama tesislerinin tamamı hem ekonomik hem de her kesime uygundur. Ayrıca, konaklama süreciniz boyunca tesisin sunduğu birçok hizmetten de yararlanabilirsiniz.

Osmaniye’de en sık tercih edilen popüler konaklama tesisleri arasında çeşitli oteller yer almaktadır. Bu konaklama tesisleri arasından kendinize en uygun olanı seçerek, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilir ve eğlence dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Osmaniye'ye Ulaşım

Osmaniye - Şehir Rehberi

Osmaniye’ye ulaşım seçenekleri arasında karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım bulunmaktadır. Karayolu ile ulaşımda özel araç ve otobüsler yer almaktadır. Demir yolu ile ulaşım direkt olarak sağlayabiliyor iken denizyolu ve havayolu ile ulaşım ise aktarmalı olarak gerçekleşmektedir.

Osmaniye'de Şehir İçi Ulaşım

Osmaniye - Şehir Rehberi

Osmaniye tatiliniz süresince özel araca sahip olmanız, hem ekonomik hem de konforlu ulaşım açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Özel aracınız varsa gitmek istediğiniz her yere daha hızlı ve kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Özel araç dışında ulaşımda tercih edebileceğiniz diğer alternatifler ise özel araç, motor ve bisiklet kiralama, özel halk otobüsleri, dolmuş ve taksi hizmetleridir.

Osmaniye'de Ne Yenir?

Osmaniye - Şehir Rehberi

Türkiye’nin kaleler şehri olarak bilinen Osmaniye, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor. Kültür turizminin doğa turizmi ile birleştiği bu şehirde, tarihi çok eskilere dayanan yapılarıyla göz kamaştırıyor. Osmaniye’nin tarihi dokusu ve doğal güzellikleri kadar yemekleri de meşhur. Önceden Adana’ya bağlı olan Osmaniye, il olması ile birlikte yöresel lezzetlerini daha da ön plana çıkarmaya gayret ediyor. Birçok yöresel lezzete ev sahipliği yapan Osmaniye’de, özellikle et yemekleri geniş bir yer kaplıyor. Etli Kömbe, Yer Fıstıklı Pilav, Tutmaç Çorbası, Ekşili Köfte, Bayram Kömbesi ve Zorkun Tava bu yemeklerden bazılarıdır.

Osmaniye'de Alışveriş

Osmaniye’nin en önemli gelir kaynağı, bereketli topraklarında yetişen yer fıstığıdır. Şehre gelenler, yer fıstığı almadan dönmezler. Osmaniye, Türkiye’nin yer fıstığı üretiminin %40’ını karşılayarak yılda yaklaşık 35.000 ton yer fıstığı üretmektedir. Osmaniye’ye gittiğinizde bu lezzetli yer fıstıklarının tadına bakabilir ve yanınızda götürebilirsiniz. Şehir merkezinde yer fıstığı alabileceğiniz birçok dükkân bulunmaktadır.

Bunun dışında, şehir merkezindeki çarşılarda ahşap oymacılığından örnekler sunan biblolar, kaşıklar, yöreye özgü topaç (kiriştek) ve meşhur Osmaniye bıçaklarından da alabilirsiniz. Ancak unutmayın ki Osmaniye denilince ilk akla gelen kök boya ile boyanan Karatepe kilimidir. Hediyelik ya da kullanım amaçlı, her boyda kilimi Osmaniye’de bulabilirsiniz. Alışveriş için Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan alışveriş merkezine uğrayabilirsiniz. Bu merkezde her bütçeye uygun ürünleri ve pek çok markayı bir arada bulabilirsiniz. Meşhur el dokuma Karatepe kilimlerini ise Kadirli ilçesinde bulabilirsiniz.

Osmaniye'de Gece Hayatı

Osmaniye, gece hayatı açısından çok hareketli değildir. İl merkezindeki otellerin barları ve ana cadde üzerindeki kafeler, şehrin gecesini yaşamak için başlıca seçeneklerdir. Bunun dışında son yıllarda popüler olan nargile kafeler ve türkü barlar da mevcuttur. Şehirdeki eğlence mekanları arasında çeşitli restoranlar, kafeler ve publar bulunmaktadır. Bu mekanlarda hem eğlenebilir hem de lezzetli yemekler tadabilirsiniz.

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Osmaniye - Şehir Rehberi

Keşfedilecek güzellikleri ile Osmaniye alternatif seyahat rotaları arayanlar için ideal bir seçenek oluyor. Çukurova’nın ilk yerleşim yerlerinden olan ve Roma, Hitit, Pers gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Osmaniye’de gezilecek yerler arasında ise birçok tarihi ve doğal güzellik yer alıyor. Osmaniye’yi henüz keşfetmediyseniz hadi gelin keyifli bir yolculuğa çıkalım.

Osmaniye Masal Parkı

Osmaniye’de 2018 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan Masal Parkı, Türkiye’nin dört bir yanından popüler ve ilgi çekici destinasyonların, tarihi eserlerin ve doğa harikalarının yanında, kültürümüzün tarihi kişiliklerini de barındırıyor. İçerisinde İzmir Saat Kulesi, Peri Bacaları, Truva Atı gibi yerlerin; Barbaros Hayrettin ve Nasrettin Hoca ve daha birçok tarihi figürün heykelleri bulunurken, bir yandan da oyuncaklar da ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor. Van Gölü Canavarı temalı hızlı tren, Nuh’un Gemisi temalı Gondol ve benzeri orijinal tematik oyuncaklarla keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. İçerisindeki havuzlar da ülkemizin gölleri ve denizlerini temsil edecek şekilde oluşturulmuş olan Masal Parkı’nda hem sizin hem de sevdiklerinizin eğlenceli, aynı zamanda çocukların da öğretici bir vakit geçireceğinizi tahmin ediyoruz.

 

Kastabala Antik Kenti

Eski bir adının da Hierapolis olduğu, içerisinde bulunan eski yazıtlardan anlaşılan Kastabala Antik Kenti, Osmaniye’nin 12 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Yüzey buluntularının bazılarının Roma’nın geç dönemlerine de karşılık geldiği görülüyor. Ancak 2009’da başlatılmış olan ve günümüzde hâlâ devam eden kazı çalışmaları, birçok farklı tarih aralığından kalıntıları ortaya çıkartmış ve Kastabala Antik Kenti’nin tarihsel katmanlarını daha derinleştirmiş. Kastabala Antik Kenti’ni ziyaret etmek isteyenlerin bölgede varlığını sürdürmüş olan Roma ve diğer uygarlıkların somut bir kanıtıyla karşılaşacaklarını belirtmemiz gerek. Antik sütunlar, amfi tiyatro ve diğer kalıntılar, tarihe ve arkeolojiye meraklıysanız sizin de ilginizi çekecek.

 

Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinin Kızyusuflu Köyü’nün sınırları içerisinde bulunan Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi, şehir merkezinin 30 kilometre uzağında yer alıyor. Aynı zamanda ülkemizin en büyük ve ilk açık hava müzesi unvanını da taşıyan bu yer, yerel tarih açısından ciddi bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Milattan önce 8. yüzyılda bölgenin hükümdarı Asativatas tarafından savunma amaçlı bir sınır kalesi olarak inşa ettirilmiş olan Karatepe-Aslantaş, ilk adını kurucusundan almış ve Asativadaya olmuş. İçerisinde yıkılmış sur ve bina kalıntıları, planı hâlâ bakınca anlaşılabilen yapılar ve aslan heykelleri bulunuyor. 1946 yılında Alman bir arkeolog önderliğinde gerçekleştirilmiş olan kazı çalışmalarıyla birlikte içerisinden eski çivi yazısından oluşan bir dil anahtarıyla birlikte bulunan Hitit yazıları çözülmüş, birçok antik tarihi yazıtlar ortaya çıkartılmış.

 

Zorkun Yaylası

Osmaniye ilinin en büyük yaylası olma özelliğini taşıyan Zorkun Yaylası, sedir, köknar ve çam gibi ağaç türlerinin de ev sahipliğini yapıyor. 1650 olan rakımıyla Osmaniye’nin en yüksek noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor Zorkun Yaylası. İçerisinde konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmasa da kullanıma uygun kamp alanları ve sosyal tesisleri bulunan Zorkun Yaylası’na Osmaniyeliler de yoğun bir şekilde rağbet ediyorlar. Türlü ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerel işletmelerin bulunduğu yaylada hem doğal güzelliklerin içerisinde bulunmanın zevkine varacak hem de şehirdeymişçesine imkanlardan uzakta kalmayacaksınız.

 

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı

Yazımızın Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi maddesinde belirttiğimiz tarihi eserlerin bulunduğu bu değerli alan bir milli park. 7715 hektarlık bir alanı kapsayan bu değerli milli park, hem Orman Yasası’nın verdiği milli park özelliğiyle birlikte doğasını koruyor, hem de ziyaretçilerine yerel bölge tarihi açısından değerli bir kaynak sunuyor. Eğer siz de Osmaniye’nin yerel Hitit tarihi konusunda meraklıysanız, Osmaniye’ye geldiğinizde bu milli parkı kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bölgeyi daha rahat keşfetmeniz için araç kiralama seçeneklerini de araştırmanızı öneririz.

 

Toprakkale Kalesi

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesi içerisinde bulunan Toprakkale Kalesi’nin tarihi, milattan önce 2000’li yıllara kadar gidiyor. Tarihi açıdan Osmaniye ilinin de değerini gözler önüne seren kale, eski günlerdeki ihtişamını hala koruyor. Osmanlı döneminde de adı Kınık Kalesi olarak değiştirildiği bilinen Toprakkale Kalesi’nin 8. yüzyılda Abbasi Halifesi Harun Reşit tarafından yeniden yapılandırıldığı da biliniyor. Osmaniye’nin yerel tarihine tanıklık etmiş Toprakkale Kalesi’ni ziyaret etmenin şehrin tarihi hakkında daha derin bir bilgiye sahip olabilmenize fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

 

Ala Camii

Orijinalinde 2. yüzyılın erken dönemlerinde Romalılar tarafından bir manastır olarak inşa edilmiş olan Ala Camii’ye tam 300 yıl sonra bir kilise eklentisi de yapılmış. Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu olan Kasım Bey ise, bu kiliseyi babasının adına camiye çevirmiş ve adını da “Alaüddevle Mescidi” koymuş. Ardından da üzeri kurşunla kaplanmış olan caminin 1865’ten 1921’e kadar cami ve medrese olarak hizmet verdiği biliniyor. Osmaniye’nin Roma, Bizans ve Selçuklu motiflerinin yerel bir kanıtı olarak bulunan Ala Camii, ziyaretçilerinin tarihi değişim ve devinim konusundaki ufuklarını genişletecek bir yapı.

 

Karaçay Şelalesi

Osmaniye’nin merkezinden yaklaşık 8 kilometre uzakta bulunan Karaçay Şelalesi, Karaçay mesire alanının sonunda bulunuyor. 25 metre yüksekliğindeki şelale, gürül gürül akışıyla Osmaniye’nin nadide doğal güzelliklerinin birisi. Kendisine ulaşmak için aşılması gereken patika da güzel bir doğa yürüyüşünün bahanesi oluyor diyebiliriz.

 

Çiftmazı Tabiat Parkı

2011 yılında tabiat parkı ilan edilen Çiftmazı Tabiat Parkı, yaklaşık olarak 50000 hektarlık dev bir alana sahip. Kampçılık, karavan gibi ilgi alanlarınız varsa sizin için çok uygun bir alan sunacak olan Çiftmazı Tabiat Parkı, içerisindeki alanda saymakla bitmeyen çeşitli bitki türlerini de barındırıyor. İçerisindeki tesislerin ayrıca sunduğu çadır ve karavan kiralama hizmetleri de bulunan Çiftmazı Tabiat Parkı, şehrin karmaşasından hafta sonunda kaçmak için güzel bir fırsat. Ek olarak trekking ve doğa yürüyüşleri gibi sportif faaliyetler de gerçekleştirilebilen Çiftmaz Tabiat Parkı pikniklerinizi de yapabileceğiniz ferah ve bir o kadar da doğayla iç içe bir destinasyon.

 

Berke Barajı

Osmaniye’deki Düldül Dağı’nın eteğinde bulunan Berke Barajı, 1995-1999 yılları arasında inşa edilmiş barajlardan biri. Özel araçla ulaşabileceğiniz Berke Barajı, seyir teraslarından olağanüstü büyüklüğünü ve görkemini gözlemleyebilmenizi sağlıyor. Dağ eteğinde bulunması sebebiyle ayrıca bir heybeti bulunan barajla birlikte, Ceyhan Nehri’nin oluşturduğu vadiyi de seyredebilirsiniz.

 

Harun Reşit Kalesi

Düziçi ilçesindeki Dumanlı Yaylası’nda bulunan Harun Reşit Kalesi, 785-786 yıllarında inşa edilmiş. Konumu ve bina tipinin de bir sonucu olarak coğrafi bölgedeki stratejik bir noktayı tutan kale, günümüze hala eski ihtişamını koruyor. Yüzyıllar içerisinde birçok farklı medeniyetin eline geçmiş olup her biri tarafından da iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılmış fakat bulunduğu coğrafyada sürekli olarak gerçekleşen muharebeler sebebiyle tam bir sabit sahibi olamamış. Manzarası da kendisi gibi güzel olan kale, maalesef hazine avcılarının tahribatına uğramış fakat bu durum kalenin güzelliğinden pek bir şey götürmemiş. Günümüzde hem tarihi değerinden hem de harika manzarasından ötürü gezilip görülecek ve aynı zamanda günübirlik gezilerde de değerlendirilebilecek bir yer olarak bulunan Harun Reşit Kalesi, Osmaniye’deki en önemli destinasyonlardan biri.

 

Sabun Çayı Şelalesi

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde bulunan Düldül Dağı’nın eteklerindeki Sabun Çayı Şelalesi, il sınırları içerisinde bulunan en ferah ortamlardan bir tanesini sunuyor. Zaman içerisinde suyun akışıyla şekillenmiş olan kayaçları ve gürül gürül akan sularıyla Osmaniyelilerin özellikle yaz aylarında tercih ettiği destinasyonlardan biri haline geliyor. Aynı zamanda piknik yapmak için de gayet makul bir yer olan Sabun Çayı Şelalesi, ziyaretçilerinin piknikle birlikte doğa yürüyüşü de yapabileceği bir alan.

 

Osmaniye Kent Müzesi

Önceleri sosyal tesis ve düğün salonu olarak kullanılan bir binanın tarihi değerlere olan sadakatle birlikte gerçekleştirilmiş Selçuklu mimarisi çizgisindeki restorasyonuyla ortaya Osmaniye Kent Müzesi çıkarılmış. Müze, Osmaniye’ye dair hemen her türlü tarihi özelliği ve güzelliği içerisinde barındırıyor. Özellikle şehri ilk kez gezenlerin ziyaret etmeyi tercih ettiği, yani yüzlerce kişiden oluşan ziyaretçiler, Osmaniye’yi her yönüyle tanıma fırsatını bu müzede bulabiliyor. İçerisinde Osmaniye’ye ait el işçilikleri, kılık-kıyafet örnekleri, günlük hayattan enstantanelerin ve çeşitli objelerin, eşyaların bulunduğu müzeye her ne kadar yeni ziyaretçiler rağbet etseler de Osmaniyelilerin de kültürel bilgi tazelemek için ziyarette bulunduklarını söyleyebiliriz.

Osmaniye'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Osmaniye - Şehir Rehberi

Kadirli Turpu, Karatepe Kilimi, Osmaniye Yer Fıstığı, Osmaniye yoğurtlu Kömbesi, Osmaniye Zeytinyağı ve  Zorkun Tava Osmaniye’nin kendine özgü coğrafi tescilli ürünleri arasındadır.

Menü