OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Rize Şehir Rehberi

Rize - Otelegidelim

Rize, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Rize ilinin merkezidir. Tarihi Pontus bölgesinin doğusunda kalan Rize, Osmanlı döneminde Lazistan Sancağı’nda yer almıştır ve günümüzde Türkiye’ye bağlıdır. Doğuda Çayeli ve Güneysu, güneyde İkizdere, batıda Derepazarı ve Kalkandere, kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. Şehrin nüfusu 2009 yılında 96.503’tür ve nüfusu 1927’de 14.000 iken, 1990’da 52.743’e, 2000’de 78.144’e, 2007’de ise 94.800’e yükselmiştir.

Rize Tarihi

Rize, Kolhislilerin yaşadığı eski dönemlerden başlayarak, 1204’te Trabzon İmparatorluğu’na katılmış ve 1470’te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. 19. yüzyılda kaynaklarda bahsedilen Rize’de, Tuzcuoğulları ailesi derebeylik yapmış ve II. Mahmud’a karşı 1832’de isyan etmiştir. Bu aileyle rekabet halinde olan Memişoğulları da ayaklanmış, iki aile arasında kan davaları yaşanmış ve sonunda Tuzcuoğulları’nın başlıca üyeleri sürgün edilmiştir. Gezgin P. Minas Bijişkyan, bölgede portakal ve limon yetiştirildiğini belirtmiştir. Rize, Batum’un Ruslara bırakılmasının ardından Trabzon Vilayetine bağlı Lazistan Sancağının merkezi olmuş ve Cumhuriyet döneminde il merkezi olarak çay ekimi sayesinde önemli gelişme göstermiştir.

Rize'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Turizm açısından Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Rize, muhteşem doğasıyla tatilseverlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Yılın on iki ayı boyunca ziyaretçilerine farklı güzellikler sunan Rize, yayla ve doğa turizmi denince akla gelen ilk şehirlerden biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olan Rize’de, konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Şehir merkezinde veya yaylalarda konaklayarak, Rize’de tatilinizi dilediğiniz gibi geçirebilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Rize'ye Ulaşım

Rize - Otelegidelim

Kara ve havayolu ile ulaşım ağına sahip Rize’ye uçak yolculuğu ile gitmek için; Rize- Artvin Havalimanı kullanılabilir. Şehirlerarası otobüs yolculuğu ile şehir merkezindeki Rize Otogarı’nda indikten sonra, merkezi ilçelere ve köylere aktarma yapan özel servisler ve otobüsler kullanılabilir.

Rize’ye karayolu ile ulaşım da hem çevre illerden hem de büyük şehirlerden oldukça kolaydır. Karadeniz’in yanı başında doğa ile iç içe bir tatil yapmak için Rize’yi tercih eden ziyaretçiler de bu ulaşım seçeneklerinden yararlanabilir.

Rize'de Şehir İçi Ulaşım

Rize - Otelegidelim

Rize’de şehir içi ulaşım dolmuş ve otobüslerle sağlanmaktadır, ayrıca taksiler de 24 saat hizmet vermektedir. Rize’yi detaylı gezmek ve yaylalara çıkmak isterseniz, kendi aracınızla gelmenizi veya Rize’den araç kiralamanızı öneririz. Şehrin birçok noktasında araç kiralama firmaları bulunmaktadır.

Rize'de Ne Yenir?

Rize - Otelegidelim

Yemyeşil doğasıyla gözlerinizi doyuran Rize, birbirinden lezzetli yemekleriyle de mide ziyafeti sunan şehirlerden biridir. Sebze yemeklerinden et yemeklerine, salatalardan tatlılara kadar Karadeniz mutfağının baş döndüren lezzetlerini deneyebileceğiniz Rize’de balıkçılık oldukça gelişmiştir. Bu nedenle balık, sofraların vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle hamsi, Trabzon gibi Rize’de de en çok tüketilen deniz ürünüdür. Rize’ye geldiğinizde denemenizi önerdiğimiz ilk lezzet hamsili pilavdır. Hamsi ekmeği olarak da bilinen hamsikoli, Rize’nin yöresel yemeklerinden biridir. Köfteye benzeyen hamsi çığırtası ve hamsi çorbası da Rize sofralarını süsleyen yemekler arasındadır. Rize denince akla gelen bir diğer lezzet ise karalahanadır. Oldukça faydalı olan karalahana çorbası, karalahana dolması ve kavurması Rize’de deneyebileceğiniz yemeklerdendir.

Rize'de Alışveriş

Rize seyahatinizde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için şehrin birbirinden lezzetli yöresel ürünlerinden satın alabilirsiniz. Rize’den alışveriş yapacaklar için ilk seçenek elbette çay olmalıdır. Türkiye’nin çay üretiminin neredeyse tamamını karşılayan Rize’den çay almadan dönmemelisiniz. Birçok çeşidi bulunan Rize çayları arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Siyah, yeşil, beyaz ve organik çaylardan dilediğinizi seçebilir ve kahvaltılarınıza lezzet katabilirsiniz.

Rize'de Gece Hayatı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden biri olan Rize’de gece hayatı çok hareketli olmasa da kendine özgü bir eğlence kültürü bulunmaktadır. Barlar ve canlı müzik mekânları, keyifli vakit geçirmek isteyenleri ağırlamaktadır. Rize barlarının çoğunda Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenebilir ve bol bol horon tepebilirsiniz.

Rize'de Gezilecek Yerler

Rize - Otelegidelim

Doğu Karadeniz’in gözbebeği olan Rize, yemyeşil yaylalarıyla ünlüdür. Doğayla iç içe bir gezi yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan bu şehir, her mevsim bol yağış alır. Çay üretimiyle geçimini sağlayan Rize, turizm açısından da sembol haline gelmiş birçok farklı gezilecek yere sahiptir.

Rize Kalesi

Şehir merkezinde Kale Sokak’ta bulunan Rize Kalesi’ne ulaşım Piri Reis Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Rize Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan kaleye, yürüyerek ve taksi ile ulaşım da rahattır. Merkezden taksi ile ulaşım ücreti 15 TL civarındadır.

İç kale kısmının 1200’lü yıllarda inşa edildiği belirtilen Rize Kalesi, bulunduğu tepe ile şehri izlemek için en güzel noktalardan biridir. Toplamda beş kulesi bulunan kalenin çevresi, günümüzde çay bahçesi olarak hizmet vermektedir.

İç Kale, Aşağı Kale, dış kale kalıntıları ve surlardan oluşan Rize Kalesi’nin restorasyon çalışmaları günümüzde hala devam etmektedir.

 

Rize Müzesi

Rize Müzesi, şehir merkezinde Piriçelebi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Çarşıya oldukça yakın bir konumda bulunan müzeye ulaşım Atatürk Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Taksi ve yürüyerek ulaşım da oldukça rahattır.

19. yüzyılda inşa edilen Tuzcuoğlu Konağı ya da halk arasında Sarı Ev olarak da bilinen bir konakta hizmet veren Rize Müzesi, bir etnografya müzesidir. 19. yüzyılın mimari özelliklerini yansıtan konakta müze, 1998 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Rize tarihine ışık tutan Rize Müzesi’nde sikkeler, el yazmaları, arkeolojik eserler ve etnografik eserler sergilenmektedir. Müze, oldukça zengin koleksiyonu ile Rize tarihi ve kültürünü gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemektedir.

 

Ziraat Çay Bahçesi

Rize şehir merkezinde bulunan Ziraat Çay Bahçesi, Atmeydanı mevkiinde yer almaktadır. Ulaşım, Zihni Derin Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Rize merkez dolmuşları ve taksiler ile de kolayca ulaşım sağlanabilir.

Rize Kalesi ve Rize’nin muhteşem doğa manzaralarına hakim olan Ziraat Çay Bahçesi, keyifli seyir manzaraları arayanlar ve lezzetli bir çay deneyimi yaşamak isteyenler için idealdir. Çiçekler ve ağaç düzenlemeleri ile oldukça keyifli bir gezi noktası olmasının dışında, hediyelik çay alışverişi için de ziyaret edilebilir.

 

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Şehir merkezine 75 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 ve Ardeşen-Çamlıhemşin Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Merkezden kalkan Çamlıhemşin otobüsleri ile de gidilebilir.

Muhteşem doğası ve manzaraları ile Fırtına Deresi, geleneksel Hemşin yaşamını deneyimleyebileceğiniz oldukça keyifli bir doğa harikasıdır. Erken Osmanlı döneminde yapılan tarihi taş köprüleri, Fırtına Deresi’nin kafe terasından izlenebilir.

Fırtına Deresi, Rizelilerin ve ziyaretçilerin trekking, rafting ve zipline gibi aktivite seçenekleri için de sıklıkla tercih edilen bir yerdir.

 

Zilkale

Rize’nin bir diğer tarihi kalesi Zilkale, Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır ve şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Araba ile ulaşım, E-70 Karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Merkezden kalkan Çamlıhemşin otobüsleri ile de ulaşım sağlanabilir.

Fırtına Vadisi’nde bulunan ve Ortaçağ’da inşa edilen bu tarihi kale, gizemli ve romantik kalesi ile oldukça ilgi çekicidir. Çevresinde şelaleler, ormanlar ve tepe manzaraları ile dolu Zilkale, 750 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde bulunmaktadır.

Tarihi geçmişi ve eşsiz manzarası ile Zilkale, Türkiye genelinde en güzel 15 kalenin içinde gösterilmektedir. Kaleye gidildiğinde, yakınlardaki Palovit Şelalesi ve Ayder Yaylası da ziyaret edilebilir.

 

Ayder Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan ve Rize’nin en çok ziyaretçi ağırlayan yaylalarından biri olan Ayder Yaylası, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

Bal ormanı olarak da anılan ve balı ile ünlü olan Ayder Yaylası, yeşilin tüm tonlarını bulabileceğiniz etkileyici bir yayladır. Şirin ahşap evleri, kahvaltı yapabileceğiniz yerleri, yazın bile serin akşamları ile kıyı tatilinden çok daha farklı bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Yaylanın merkezinde çay bahçeleri ve restoranlar bulunmaktadır. Bu alan, özellikle bahar ayları ile birlikte kalabalıklaşmaktadır.

Ayder Yaylası’nda ayrıca; Ayder Kaplıcaları’nın şifalı sularına girilebilir, Fırtına Deresi’nde rafting yapılabilir, doğa yürüyüşü turlarına katılabilir, Gelintülü Şelalesi izlenebilir, kamp ve doğa içindeki otellerde konaklama yapılabilir.

 

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Anzer Yaylası, şehri en popüler yaylarından biridir. Şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktadır ve ulaşım Rize- İspir Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Çiçeklerin diyarı, doğa ile başbaşa tatil rotası ve bol oksijenli Anzer Yaylası, eşsiz manzaraları ve güzellikleri ile oldukça etkileyicidir. Ballı Köy ve Çiçekli Köy adı verilen iki bölgeden oluşan yayla, bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Anzer balı, yaylanın en popüler ürünüdür. Burada ayrıca yayla peyniri, tereyağı, kaymak ve minzi de satın alınabilir. Anzer Yaylası’na gidildiğinde, yayladaki tesislerden birinde kahvaltı yapmak da mümkündür.

 

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Elevit Yaylası, şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

1884 metre yükseklikte bulunan yayla, yaz aylarında artan turist nüfusu ile oldukça kalabalık olabilmektedir. Geleneksel yayla evleri ile de oldukça etkileyici olan Elevit Yaylası, her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen yayla şenlikleri ile de dikkat çekicidir.

Elevit Yaylası’na gidildiğinde; yakınlardaki Fırtına Vadisi, Palovit Şelalesi, Zilkale, Şimşir Ormanları ve Çat Köprüsü de ziyaret edilebilir.

 

Sal Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Sal Yaylası, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayou üzerinden sağlanmaktadır.

Karadeniz’in en güzel manzaralarından bazılarını sunan Sal Yaylası, 2050 rakımlı oldukça güzel, sakin ve huzurlu bir yayladır. Çinçiva Köyü yerlileri tarafından kullanılan yayla, Temmuz ve Ekim ayları arasında daha kalabalıktır.

Hemşin mimarisini yansıtan tarihi ahşap evlerin hakim olduğu yayla; doğa yürüyüşleri, piknik, yayla şenlikleri ve kamp gibi aktiviteler için tercih edilebilir.

 

Gito Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Gito Yaylası, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayolu ve Kantarlı Köyü Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Kendinizi bulutların üzerinde hissedebileceğiniz bir diğer yayla olan Gito Yaylası, ayaklarınızın altına serilmiş beyaz bir örtü gibi akan bulutların etkileyici görüntüsü sizi heyecanlandıracaktır. Burada, ziyaretçiler için hizmet veren dağ evlerinde konaklama seçeneği de bulunmaktadır.

 

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı, şehir merkezine 110 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

Sahip olduğu ormanları, yabani hayvanları, nadir bulunan bitkileri, buzul gölleri ile etkileyici manzaralar sunan Kaçkar Dağları Milli Parkı, özellikle doğa severlerin ilgisini çekmektedir.

3937 metre yükseklikteki bu milli park, toplamda 53 bin hektarlık bir alan üzerinde kuruludur. Güzel yaylaları, zengin bitki örtüsü, sarp kayalık tepeleri ve dağ gölleri ile bu parkta; doğa yürüyüşleri, dağcılık, helikopter kayağı ve kampçılık gibi olanaklar sunulmaktadır.

 

Kıble Dağı Cami

Rize’de Güneysu mevkiinde bulunan Kıble Dağı Cami, şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Ulaşım, Rize- Güneysu Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

1130 metrelik bir dağın tepesinde bulunan Kıble Dağı Cami, yeşilin her tonundan manzaraları ile oldukça etkileyici bir noktadadır. Buradaki cami, 1800’lü yıllarda inşa edilmiştir. Daha sonra, 1950’li yıllarda çıkan bir yangında büyük zarar görmüştür. 2010 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ardından, 2016 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

Cami çevresinde, Rize çayını deneyimleyebilir, alışveriş yapabilir, muhteşem manzaralara tanıklık edebilirsiniz.

 

Gelin Tülü Şelalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Gelin Tülü Şelalesi, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

Ayder Yaylası’nda rengarenk doğası ile büyüleyici Gelin Tülü Şelalesi, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça keyiflidir.

Kaçkar Dağları ve Kavrun Çayı eteklerindeki şelale, doğanın benzersiz bir hazinesidir. Şelale akarken gelin duvağına benzemesi nedeniyle gelin tülü adını almıştır.

Karadeniz ve Türkiye genelinde en uzun şelaleler arasında yer alan Gelin Tülü Şelalesi, hayranlık uyandıran güzelliği ile izlemesi oldukça keyiflidir.

 

Pokut Yaylası

Çamlıhemşin ilçe sınırlarında bulunan Pokut Yaylası, şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-70 Karayolu üzerinden sağlanmaktadır. Engebeli yolları nedeniyle, ulaşım 2 saat civarında sürebilmektedir.

2200 metre yüksekliğindeki Pokut Yaylası, çarpıcı güzelliği ve bazıları 250 yaşında olan ahşap evleri ile oldukça etkileyicidir. Rize’nin en çok turist ağırlayan yaylalarından biri olan Pokut, yeşil alanları ve manzaraları ile tipik Karadeniz güzelliğini keşfetmek için harikadır.

Rize'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Rize - Otelegidelim

Rize’nin kendine özgü coğrafi ve tescilli ürünleri arasında birçok lezzet ve el sanatı bulunmaktadır. Ayder Balı, bölgenin doğal zenginliğinden elde edilen ve eşsiz lezzetiyle bilinen bir baldır. Cimil Çorabı, yerel el işçiliğinin güzel bir örneği olarak dikkat çeker. Çayeli Koloti Peyniri, Rize’nin peynir çeşitleri arasında özel bir yere sahiptir. Yine Çayeli Kuru Fasulye Yemeği, damak çatlatan lezzetiyle ünlüdür ve mutlaka denenmesi gereken bir yemektir. Derepazarı Pidesi, bölgenin fırıncılık kültürünün bir yansıması olarak beğeni toplar. Hemşin Çorabı ise el örgüsüyle yapılan, sıcak tutan ve estetik görünüme sahip bir üründür. Bu ürünler, Rize’nin zengin kültürel mirasını ve coğrafi özelliklerini yansıtan önemli değerlerdir.

Menü