OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Rize Bezi (Feretiko)

Rize Bezi - Coğrafi İşaretler - Otelegidelim

Ürünün hammaddesi kendir ipliğidir. Kendir ipliğinin tabii rengi mat ve koyudur. İstenirse ağartılarak beyazlatılır. Kendir ipliği esas itibariyle tek kat ve bükümlü bir özelliğe sahiptir. Günümüzde çeşitlendirilip renklendirilmektedir.

Kendir bitkisinin özellikleri:
Görünüm; Grisarı, düz, mat, lif demetleri ketenden daha uzun ve kabadır. Demet uzunluğu 2 metreye kadardır. Lif uzunluğu 1,5 cm ile 4,5 cm arasındadır.

Özellikleri; Bitkisel lifler arasında en çok sağlamlığa sahiptir. Çürümez, elastikiyeti azdır. Yakma deneyi sonucu selüloz kokar, mikroskopta görüntüsü keten ile aynıdır. Eldesi: 1,8 ile 2,4 cm uzunluğunda ketene benzer lif demetleri taranarak elde edilir. Rizede iklim az güneşli ve çok yağışlı olması nedeni ile diğer yörelere göre lifler çok ince ve esnek olmasından dolayı Rize bezi dokumada sadece bu yörenin kendirleri ile yapılan iplikler ile dokunabilmektedir. Lifleri iplik eğirmeye uygun olan kendir ipliği, kendirin erkeğinden elde edilir. Dişisi tohumluk olarak bırakılarak erkeğinden birkaç hafta sonra sökülür. Başka yerlerde su havuzlarında bırakılarak yumuşamaya terk edilen kendirler, Rize’nin ikliminin rutubetli ve yağışlı olması nedeniyle açıkta bırakılarak bekletilir.

Rize Bezi (Feretiko El dokumaları) üretimi, kendir bitkisinin Rize ili sınırları içerisinde yetiştirilmesi suretiyle, her yerde yapılabilmektedir.

Menü