OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Ankara Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ilidir. Türkiye’nin ikinci en büyük kenti olan Ankara’da yaklaşık 6 milyon nüfus bulunmaktadır. Ankara’nın iklimi, Ankara’da sonbahar aylarında da yoğun yağmurlar görülebilir.

Şehir gezmek için en güzel zamanlar ise serin ilkbahar ve sıcak yaz aylarıdır. Kış aylarında da şehri keyifle gezebilir ve harika kar manzaraları görebilirsiniz. Kalabalık nüfusu ile Ankara, yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistleri de ağırlamaktadır. Özellikle milli bayramlarda, Anıtkabir’e yapılan ziyaretler nedeniyle turistlerin nüfusu da artmaktadır.

Ankara Tarihi

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Ankara ilinde keşfedilmiş en eski tarih öncesi kalıntılar Eski Taş Çağına kadar uzanmaktadır. Ankara, sırasıyla Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Pesler, Makedonyalılar, Galatla, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve en son olarak Türkiye Cumhuriyeti medeniyetine şahit olmuştur. 

Ankara'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Güzel ülkemizin başkenti ve cumhuriyetin temellerinin atıldığı, merkezi ilçeleri ve kaplıcaları ile ünlü ilçeleri, turizm açısından yıl boyunca oldukça hareketli olan Ankara’da konaklamanız için tercih edebileceğiniz oteller tatilinizi daha konforlu hale getirmektedir. Ankara otellerine göz atabilir, bütçenize ve zevkinize uygun seçenekleri bulabilirsiniz.

Ankara'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Türkiye’nin başkenti olan ve ülkenin ortasında güzel bir konumda yer alan Ankara, hem Türkiye’nin her şehrine hem de dünyanın birçok ülkesine gelişmiş hava yolu ve kara yolu ve demir yolu ağlarıyla bağlanıyor. Havayolu ile gelmek isteyen ziyaretçiler, Havalimanından seferli uçuşlarla Esenboğa Havalimanı’na gelebilirler. Hızlı trenle gelmek isteyenler için, Pendik tren istasyonundan kalkıp Ankara’ya 4 saatte ulaşabilirler. Karayolu ile gelmek isteyenler, kendi özel araçlarıyla veya şehrin dört bir yanından gelen seferli otobüslerle gelebilirler.

Ankara'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ikinci en büyük kenti haline gelerek ulaşım konusundan pratik hale gelmeye başlamıştır. Hemen hemen her mahallede durakları bulunan belediye otobüslerin ve minibüslerin yanı sıra hizmet veren metro, saat 06:00 ile 24:00 arasında çalışan Ankaray hafif raylı sistem ve 24 saat hizmet veren taksilerden de faydalanabilirsiniz.

Ankara'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Her ilin kendine has mutfağı bulunmakta. Ankara ili de eşsiz mutfağı ile insanları kendine hayran bırakmaktadır. Genel olarak Türk milleti olarak mutfak konusunda oldukça ileri bir aşamadadır. Gelen yerli ve yabancı turistlerin denemesi gereken lezzetlerden bazıları; Ankara Tavası, Aspava, Kokoreç, Ankara Kebabı, İneceğiz Çorbası, Beypazarı Güveci, Ankara Simidi, Lokum, Tamtak Tiridi, Çoban Kavurma, Kapama, Orman Kebabı, Patlıcanlı Et, Efelek Dolması, Ebem Ekmeği, Kömbe ve Kete’dir.

Ankara'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Ankara’da alışveriş ise oldukça basit ve zevklidir. Ankara’nın en popüler yerlerinden biri de Kızılay Meydanı ve çeviresinde bulunan dükkanlardır. Şık ve modern kıyafet almak isteyen ziyaretçiler de Tunalı Hilmi Caddesi’ni ziyaret edebilirler. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan biri, Ulus’ta bulunan Çıkrıkçılar Yokuşu’nda el yapımı hediyelik eşyalar, lokum ve baklava gibi tatlılar, baharatlar, kıyafetler ve şık mücevher gibi pek çok farklı seçeneği bir arada bulmak mümkündür. Ankara Beypazarı’nda Beypazarı Kurusunu ve havuç lokumunu, Hamamönü’nden dekoratif eşyaları, Anıtkabir’den Atatürk maketi ve rozeti, Samanpazarı Çarşısı’ndan geleneksel el sanatlarını, Atatürk Orman Çiftliği’nden balı, Ayaş’tan dutu, Kalecik’ten şarabı ve Leblebiciler Sokağı’ndan da güdül leblebisini rahatlıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz. Bunlar dışında marka içeren alışveriş merkezlerine gitmek isterseniz de CEPA Shoppping Center, Ankuva Shopping Center, 365 AVM, Kızılay AVM, Park Vera AVM ve daha birçok AVM veya Outlet merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.

Ankara'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Ankara’da gece hayatı oldukça renkli ve canlı geçmektedir. Bunun başlıca sebebi de Ankara’da bulunan öğrencilerdir. Çoğunlukla cuma ve cumartesi günleri sabaha kadar eğlence mekanlarında kalmak isteyen öğrenciler gecenin bir hayli renkli ve eğlenceli geçmesini sağlamaktadır. Ankara’nın en çok tercih edilen eğlence fasıl eşliğinde rakı veya alkol tüketmektir. Ankara’ya gelen turistlerin gitmeyi tercih ettiği yerler, Kızılay Meydanı’nda, Sakarya Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi, Azerbaycan Caddesi, Filistin Caddesi ve 7. Cadde’de bulunan mekanlardır.

Ankara'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Stratejik ve merkezi konumu ile Ankara, Anadolu’yu keşfetmeye başlamak için ideal bir destinasyondur. Burada görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

1921 yılında açılan ve Anadolu’da insanlık tarihinin anlaşılabilmesi için ülke genelindeki en önemli yerlerden biri olan müze, ünlü bereket tanrıçası ve dünyanın ilk şehir haritası gibi eserler de dahil olmak üzere, pek çok önemli tarihi eser bu müzede sergilenmektedir. Her yıl Ankara ve şehir dışından gelen yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayarak Mısırlılar, Babiller, Hititliler de dahil olmak üzere farklı medeniyetlerin kabartmalarının da sergilemektedir.

Anıtkabir

Ülke genelinde en önemli tarihi yer alan Anıtkabir, başkentin en çok ziyaretçi alan turistik merkezidir. Büyük bir müze kompleksine de ev sahipliği yapan Anıtkabir’de anıt mezarları, Atatürk’ün hayatına odaklanan sergi odaları da bulunmaktadır. Anıtkabir’in etrafını çevreleyen ve Ankara’nın etkileyici manzarası sunulmaktadır.

Kale Mahallesi

Ankara’da tarihi bir gezi için Bizans Dönemi’nden kalan Kale Mahallesi’nin sokaklarını dolaşmak etkileyici şeylerden biridir. Kale Mahallesi’nde Arnavut kaldırımlı sokakları, eski ahşap evleri, Sark Kulesi görebilmeniz mümkündür.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Antik Roma ve Yunan dönemlerinde yaşamı daha yakından gözlemlemek için ideal olan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, modern hikaye anlatımlarının yapıldığı sergilere ve özel koleksiyonlara sahiptir. Bunların yanı sıra Türk kültürünü farklı açılardan yansıtan çeşitli dönemsel sergiler ve bazı akşamlarda klasik müzik konseri gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Roma Hamamı

Günümüzde Roma Hamamı olarak bilinen ve ören yerinde bulunan bu bölgede kalıntılar arasında tabletler, mini parçalar ve mezar taşları da olmak üzere Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok tarihi kalıntı görülebilir.

Hacı Bayram-ı Veli Cami

Tarihi 1600’lü yıllara kadar uzanan Hacı Bayram-ı Veli Cami, Ankara’da önemli bir ibadet merkezi olup Bayramiye Derviş Kurucusu olan Hacı Bayram Veli anısına inşa edilmiştir. Caminin yakınlarında Roma Tapınağı bulunup, caminin çevresinde, Osmanlı döneminden kalma tarihi konaklar ve güzel bir şekilde düzenlenmiş bahçeleri görülmeye değerdir.

Gordion Antik Kenti

Ankara’da tarihi bir gezi için en iyi cazibe merkezlerinden biri olan antik kent, Frigyalılar döneminde önemli bir başkenttir. Frig kralının mezarının bulunduğu bir alan ve bazı kalıntıların sergilendiği küçük bir müze ve Kral Midas’ın evinin bulunduğu ve Büyük İskender’in de bulunduğu yerdir.

Ankara Kalesi

Ankara genelinde farklı medeniyetlerden izler taşıyan bir mimari örneği olan ve en eski topraklardan birinin üzerinde yer alan Ankara Kalesi, Ulus’taki bir tepenin üzerine kurulup ve tarihi Galatlar’a kadar uzanır. Ayrıca çevresinde bulunan restoran, kafe, butik ve dükkanları ve tarihi atmosferi ile görülmeye değerdir.

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’nın tarihi bir kervansarayı olan Çengel Han içerisinde yer alan müze, şehrin ilk sanayi müzesi olma unvanına sahiptir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar uzanan müzede Çengel Han ve Safran Han olmak üzere iki bölümden oluşur. 2005 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan bina içerisinde; denizcilik, otomobil, havacılık, tip gibi çok çeşitli alanlardan eserler sergilenmektedir.

Aslanhane Cami

Üzerindeki ahşap sütunların bulunduğu seramikler de görülmeye değer olan ev adını aslan heykelinden alan  Aslanhane Cami, ibadet etmek isteyenlere adanmış, Selçuklu İmparatorluğu mimarisinin etkileyici bir örneğidir.

Augustus Tapınağı

Roma mimari anlayışının etkileyici bir örneği olan ve içerisinde Augustus’un bıraktığı dört belgeden biri de bulunan Augustus Tapınağı, M.Ö. 25 yılında Caesar Augustus adına inşa edilmiştir.

Ankara'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Ankara

Ankara’nın geçmişten günümüze kadar gelen ve hala varlığını devam ettiren tescil almış onlarca ürüne sahiptir. Bunlar; Akyurt Fıtı Çorbası, Akyurt    Homaçası, Akyuırt Soğuk Çorbası, Akyurt Tandır Böreği, Akyurt Toyga Çorbası, Akyurt Tutmaç Çorbası, Andezit Taşı, Ankara Döneri, Erkeç Pastırması, Ankara Tavası, Seymen Kıyafeti, Ankara Simidi, Ankara Tiftiği, Ayaş Domatesi, Ayaş Dutu, Beypazarı Cevizli Tatlı Sucuk, Beypazarı Dolması, Beypazarı Havuç Lokumu, Beypazarı Höşmerim Tatlısı, Beypazarı Kurusu, Gölbaşı Sevgi Çiçeği, Kalecik Ekmeği, Kalecik Karası Üzümü, Kalecik Çöreği, Kazan Kavunu, Kazan Kavurması, Kızılcahamam Bazlaması, Mamak Kutludüğün Ekşi Maya Ekmeği, Mamak Ravak Yoğurdu, Nallıhan Örtmesi, Nallıhan İğne Oyası, Polatlı Soğanı, Çamlıdere Höşmerim Tatlısı, Çubuk Agat Taşı, Çubuk Homaçası, Çubuj Turşusu, Çubuk Vişnesi, Şereflikoçhisar Tahinli Pidesi

Menü