OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Bilecik Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Bilecik, Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer tarihi yapıları ile turistik şehirlerinden biridir.

Toplam nüfusu yaklaşık olarak 223.717 olan şehir, özellikle hafta sonu tatilleri ve günübirlik geziler için tercih edilmektedir. Yaylaları, göletleri, ormanlık alanları, kaplıcaları ve tarihi yerleri ile öne çıkan şehir, özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun talep görmektedir.

Bilecik Tarihi

Bilecik şehri, coğrafi konumunun yanında, tarihsel açıdan da çok özel bir yere sahiptir. Aynı zamanda bölgeler arası yeryüzü şekillerinin ve iklimin değiştiği bir geçiş noktasıdır. Tarihteki ilk isimleri Agrilion ve Belekome olarak geçen şehir, eski çağlarda dorukların boğaz yeri olarak bilinmektedir. Bilecik, Antik Çağ, Bizans Dönemi, Selçuklular Dönemi, Osmanlılar Dönemi, Kurtuluş Savaşı Dönemi ve Cumhuriyet dönemine tanıklık etmiştir.

Bilecik'te Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Önemli tarihi yapılara ve doğal güzelliklere sahip olan Bilecik’te konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Bilecik küçük bir şehir olduğu için oteller her nerede bulunuyor olsa da şehrin merkezine ve diğer ilçelere bu otellerden çıkarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz ve kültürel ya da tarihi geziler gerçekleştirebilirsiniz.

Bilecik'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Bilecik Otogarı her gün yüzlerce yolcuya hizmet veriyor ve Türkiye’nin her şehrinden Bilecik’e direk otobüs seferi bularak kolayca şehre ulaşabilirsiniz. Uçak ile şehre gitme için ise Bursa Yenişehir Havalimanı’na bilet alabilir ve buradan transfer servisleri, havalimanı servisleri, taksi ve araç kiralayarak Bilecik’te olabilirsiniz.

Bilecik'te Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer olan Bilecik’te şehir içi ulaşımı Belediye otobüsü ve minibüsler ile sağlayabilirsiniz. Minibüsler dışında şehri gezebilmek için taksi tutabilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Bilecik'te Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer olan Bilecik’te yemek isteyeceğiniz çok çeşitli lezzetler bulunmaktadır. Yöresel yemeklerin en popüleri hamur işi ürünlerdir. Bunun dışında Ovmaç Çorbası, Bıldırcın Kebabı, Nohutlu Kebabı, Parmak Köftesi, Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası, Yunus Erikli Ekşili Biber Dolması, Cevizli Büzme Tatlısı, Bilecik Güveci, Nohutlu Mantı, Bozüyük Mantısı, Zırz, Gök Fasile Huris Tepsi ve Nişasta Helvası ziyaret eden turistlerin sıklıkla tatmak istediği lezzetlerdendir.

Bilecik'te Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer olan Bilecik’ten sevdiklerinize ve kendinize hediye almak için birçok mekan ve alışveriş yerleri bulunmaktadır. Pazaryeri ilçesinin Kınık Köyü sakinleri geçimlerini tarım ve el sanatları ile sağlamaktadır ve hediyelik eşyalar arasında çömlekçilik de ilk sıralarında yer almaktadır. Bilecik’te ağaç oymacılığı ve dokumacılık da yaygındır ve Dereköy’ün ünlü ağızlıkları ve el dokuma Bilecik bezleri de gelen turistlerin hediye olarak almayı tercih ettiği ürünler arasındadır. Bununla birlikte İnhisar ilçesinden nar ve nar lokumu, Osmaneli ilçesinde ayva ve ayva lokumu Pazaryeri ilçesinden de helva ve boza alabilirsiniz.

Bilecik'te Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer olan Bilecik’te gece hayatı çoğunlukla şehir merkezinde yer alan eğlence mekânlarında ve cafelerde geçmektedir. Bu mekânlar haricinde otellerin içerisinde de hizmet veren barlar da gelen misafirlerine keyif dolu saatler geçirebilecekleri eğlence fırsatlarını sunmaktadır.

Bilecik'te Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer olan Bilecik’in görülmeye değer tarihi mekânların ve doğal güzelliklerin bir kısmı şehir merkezine bir kısmı da civar ilçelerde bulunmaktadır.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Doğa tutkunlarının uğrak noktalarından biri haline gelen tabiat parkı, şehrin turistik doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Gelen misafirlerini muhteşem bir doğa manzarası ile karşılayan parkın uzunluğu yaklaşık 3,5 km’liktir.

Metristepe Zafer Anıtı

İnönü Savaşı’nda mücadele ederken hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılan anıt, şehit düşen askerleri sonsuza kadar yaşatabilmek için inşa edilmiş, bölgenin önemli tarihi yapılarından biridir.

Bilecik Müzesi

İçerisinde birçok arkeolojik eser sergilenmekte olan Bilecik Müzesi, 1794 yılında inşa edilen yapı, ilk olarak jandarma binası olarak hizmet vermiş, 1921 yılından sonra ise yapıya iki kat daha eklenerek, hapishane olarak kullanılmıştır. 1995 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye çevrilmiş ve 2010 yılından itibaren de ziyaretçi almaya başlamıştır.

Kınık Şelalesi

Doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir bölge olan Kınık Şelalesi, Eşsiz şelale manzarası ile gelenleri büyüleyip doğa tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bilecik Saat Kulesi

Görkemli görüntüsü ile dikkat çeken yapının yüksekliği ortalama 15 metre olan saat kulesi, 1907 yılında Musa Kazım Bey tarafından inşa ettirilip şehrin sembolik tarihi yapılarından biri haline gelmiştir.

Bilecik Açık Hava Tiyatrosu

Toplam 510 kişilik bir kapasiteye sahip olan açık hava tiyatrosu, şehrin doğal güzellikleri arasında yer alan Pelitözü Göleti içerisinde yer almaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

Yapımında taş ve tuğla malzemeleri kullanılan kervansaray, Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa tarafından 17.yüzyılda inşa ettirilmiştir. 3008 metrekarelik geniş bir alanda yer alıp dikdörtgen formda inşa edilmiştir.

Bilecik'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Bilecik

Türkiye’nin küçük bir şehri olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları ve görülmeye değer olan Bilecik’in kendine ait patent almış ürünleri de vardır. Bunlar; Pazaryeri Helvası, Şerbetçiotu, Bozüyük Mercimekli Mantısı, Osmaneli Ayva Lokumu, Osmaneli Karpuzu ve Çukurören Biberi’dir.

Menü