OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Çankırı Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı, Türkiye’nin en önemli kaya tuzu rezervine sahip aynı adlı ilin merkezidir. Kentin eski adı Gangra’dır. Fakat batılı gezginler şehrin adını Çangırı ya da Çengiri biçiminde yazmışlardır.

Yaklaşık iki yüz binlik nüfusa sahip olan Çankırı, Ilgaz Dağı Milli Parkı gibi ülkemizin en önemli doğa cennetlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi ve doğal zenginlikleriyle Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen, turizm değeri yüksek şehirlerinden biri.

Çankırı Tarihi

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı tarihi boyunca günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çankırı’da Hititlerden Friglere, Romalılardan Selçuklular ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyetten izler görebilirsiniz. Paphlagonia’ya bağlı olan kent, sonraları Pontus devletine, ardından da Galatia’ya bağlanmıştır. Bu dönemlerde merkez kabul edilen şehir, M.Ö. 25’te Roma İmparatorluğu’na katılmıştır. Bizanslılar zamanında bir ara sürgün yeri olmuştur. Emeviler zamanında birkaç kez İslam ordularının saldırısına uğramış, fakat kaleyi ele geçirememiştir.

Çankırı'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’nın seyahatinde hem il merkezinde hem de Ilgaz Dağı ve çevre ilçelerde konaklama için tercih edilebilecek şehir otelleri ve dağ otelleri bulunmaktadır. Merkezde iki, üç veya dört yıldızlı oteller bulunmaktadır. Çankırı’nın mistik ve tarih kokan havasını yaşamak isteyenler ise butik otelleri tercih edebilirler.

Çankırı'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’ya Türkiye’nin her şehrinden direkt otobüs seferi bularak kolaylıkla Çankırı Otogarı’na ulaşabilirsiniz. Hava yolu ile gitmek isteyenler şehre en yakın havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanı’na bilet alabilir ve buradan Ankara Otogarı’na geçerek şehirler arası otobüsler ile Çankırı’ya ulaşabilirsiniz. Trenle gitmek isteyenler ise Ankara, Karabük ve Zonguldak arasında uzanan Karaelmas Ekspresi hattı güzergâhız üzerinde bulunan Çankırı’ya Ankara’dan tren seferleri ile ulaşmak mümkün.

Çankırı'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’nın şehir içi ulaşımı son yıllarda yenilenen belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanıyor. Çankırı’da toplu taşıma araçlarının sayısı kısıtlı olduğundan, ziyaretçiler merkezde ve çevre ilçelerde bulunan taksiler ile seyahat edebilir. Şehrin pek çok noktasında taksi durağı bulmak mümkündür.

Çankırı'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’nın yöresel yemekleri, Orta Doğu özelliklerini taşımaktadır. Çankırı’da yerel halk, buğday ve buğday ürünlerinin yer aldığı tarhana, keşkek, bulgur, yarma gibi tahılları kendisi üretmektedir. Çankırı’nın bir diğer yöresel yemekleri bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama ve pıhtı gibi hamur ürünleridir. Bunların yanı sıra Cimcik Hamur Çorbası, Yaren Güveci, İnce Ekmek Muskası, Sarımsaklı Et, Yazma Çöreği, Tatar Hamuru Çorbası, Mıkla, Hameyli, Kül Böreği, Çizlembeç, Çankırı Kıymalısı, Efelek Sarması, Yumurta Tatlısı ve Nokul gibi lezzetler bulunmaktadır.

Çankırı'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’da turistler tarafından en çok satın alınan ürün tuz lambasıdır. 5000 yıllık tarihi ile Hititlerden kalma Tuz Mağarası’ndan çıkarılan Çankırı kaya tuzunun içine lamba yerleştirilerek yapılan ve değişik şekillerde satılan lambalar negatif iyon yayarak bulundukları ortamın kalitesini arttırırlar. Zengin ürün çeşitliliği ile Buğday Pazarı’nda bollukla bulabileceğiniz tuz lambası, Havanın vitamini olarak da anılan tuz lambası, nem dengesini sağlamasının dışında; kas ve eklem ağrılarını azaltmak, nefes darlığı ve alerji sorunlarını iyileştirmek, uyku kalitesini arttırmak, pozitif duyguları harekete geçirmek ve odaklanmayı arttırmak gibi faydaları da vardır. Bunun yanı sıra Çankırı Kaya Tuzu, Çerkeş Baklavası, Kızılcık Marmelatı Şurubu, ibrik, taş, sini, çanta ve çarık gibi bakır eşyalar, el işi gören Yaren giysili biblo bebekler, ahşap el işçiliği görmüş çeşitli biblolar, çarık veya ipek böceği kozasına şekil verilerek yapılan yaka çiçekleri, nişan tepsileri, çanta ve toka gibi ürünler de alabileceğiniz hediyelik ürün alternatifler arasındadır.

Çankırı'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’nın gece hayatı canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar, türkü evleri ve kafeler hizmet veriyor. Bunun dışında Çankırı halkının en sevdiği eğlence olan ve Orta Asya geleneklerine dayanan yaren meclisleri, özellikle cumartesi günleri akşam ezanından sonra toplanıyor ve sabah namazına kadar söyleşiler, müzikler ve orta oyunları gibi pek çok etkinlikle devam ediyor. UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne de eklenen yaren etkinliklerine Çankırı gezinizde mutlaka katılmanızı öneririz.

Çankırı'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı, tarihte Roma, Bizans ve Osmanlı gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Çankırı ilinin tarihi, aslında Hitit İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve turistik cazibe merkezleri ile Çankırı seyahatinde gezilmesi gereken pek çok yer, görülmesi gereken pek çok yapı ve güzellik bulunmaktadır. Bunun dışında her mevsim ziyaretçilerine sunacağı pek çok doğal güzelliğe sahiptir.

Çankırı Müzesi

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzede; toplamda 1280 adet etnografik, 2500 arkeolojik eser ile 16 bin sikke sergilenmektedir. 1990’lı yılların sonlarında yapılan çalışmalarda, 8 milyon yaşında olduğu tahmin edilen fosillere de rastlanmıştır.

Ferit Akalın Radyo ve iletişim Müzesi

İki katlı olan müze, 19. yüzyılda inşa edilen tarihi bir konakta hizmet verip giriş katında, iletişim aletlerinin tarihsel yolculuğunu gösteren çok çeşitli aletler, Üst katta ise telefon ve radyo gibi daha gelişmiş iletişim aletleri sergilemektedir.

Tarihi Çamaşırhane Müzesi

Kendine has otantik havası ile müze, 1980’li yıllardan başlayarak 2000’li yıllara kadar çamaşırhane olarak kullanılan tarihi bir yapının içerisinde hizmet verip 2006 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Osman Gölü

Ilgaz ve çevre ilçelerde yaşayanların yayla olarak kullandıkları bir yaylada bulunan Osman Gölü; her mevsim doğa yürüyüşleri ve doğa içinde kamp gibi olanakları için tercih edilmektedir. Zengin bitki örtüsü ve gölü ile, mavi ve yeşili buluşturan muhteşem manzaraları ile de oldukça etkileyicidir.

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Başlangıç, orta ve profesyonel seviyedeki kayakçılar için farklı düzeylere uygun pistlerin yer aldığı kayak merkezinde, toplamda üç farklı pist bulunmaktadır. Türkiye’de son yıllarda kış turizminde öne çıkan merkezlerden biri olan Yıldıztepe Kayak Merkezi, konum olarak Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın içerisindedir.

Cam Seyir Terası

Şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Cam Seyir Terası, Çankırı Kalesi’nin bulunduğu tepe üzerinde yer almaktadır. Şehir geneline hâkim manzarası ile tarihi ve turistik bir Çankırı seyahatinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Çankırı'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Çankırı

İç Anadolu Bölgesi’nde tarihi ve turistik bir yerleşim yeri olan Çankırı’nın birbirinden lezzetli damak tadınıza uyacak tescilli ürünleri bulunmaktadır. Bunlar; Eldivan Yağlı Çöreği, Cimcik Hamuru Çorbası, Höşmerim Tatlısı, Küpecik Peynriri, Kapalı Pide, Pıhtı, Sarımsaklı Et, Tutmaç Çorbası ve Yoka Ekmek Muskası’dır.

Menü