OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Denizli Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli, her mevsim ziyaret edilen turistik merkezlere sahip, aynı zamanda tekstil ve tarım ürünleriyle de gelişmiş bir sanayi şehridir.

1 milyondan fazla nüfusa sahip Denizli, ülkemizin en büyük 15. şehri konumunda ve yaz aylarında turistlerle birlikte nüfus yoğunluğu iki katına çıkıyor. Karasal iklim ve Akdeniz ikliminin bir arada görüldüğü Denizli, Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen oldukça serin ve yağışlı bir şehirdir.

Denizli Tarihi

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli, onlarca medeniyete ev sahipliği yapan ve her zaman hareketli bir ticaret merkezi olan şehir, günümüzde de tüm dünyaya ihracat yapıyor. Denizli, Suriye Kralı ikinci Antiokhos tarafından kurulmuştur. Denizli ve havalisinde Türkler ilk defa 1070 yılında görüldüler. 1391 yılında Yıldırım Bayezit, Denizli’yi Osmanlı topraklarına katmıştır. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Denizli’de sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu.

Denizli'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli, turistlerin oldukça ilgisini çektiği için birçok konaklamak seçeneği mevcuttur. Denizli’de pek çok lüks, konforlu ve uygun fiyatlı konaklama tesisi yer almaktadır. Bütçenize göre hem şehir merkezinde hem de ilçelerde birçok alternatifli konaklama yeri bulabilirsiniz.

Denizli'ye Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli, hava yolu ile dünyanın ve Türkiye’nin birçok şehrinden Denizli Çardak Havalimanı’na direkt uçuş ile ulaşılabilmektedir. Bir diğer alternatif olan karayolu ile Türkiye’nin her şehrine ve pek çok ilçesine kara yolu ağıyla bağlanan Denizli’ye şehirlerarası otobüslerle de her saat ulaşma şansınız var. Denizli’ye ulaşım demiryolu ile de mevcuttur. Bazı şehirlerden trenle de ulaşabileceğiniz Denizli’de Pamukkale Express, Eskişehir ve İzmir arasında yolculara hizmet veriyor.

Denizli'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli’de şehir içi ulaşımınızı belediye otobüsleri, minibüsler ve 24 saat boyunca taksilerden sağlayabilirsiniz. Ayrıca DenizliKart alarak kullanabileceğiniz belediye otobüsleri, şehirde ulaşım için en sık kullanılan ulaşım araçlarındandır.

Denizli'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli, turistik açıdan zengin olduğu kadar meşhur yemekleriyle de bilinmektedir. Denizli’de zeytinyağlı sebze yemekleri de çok seviliyor. Şehri gezerken ilk denemeniz gereken yemekler ise kuru patlıcan dolması ve patlıcan gözlemesi. Denizli kebabı, tirit, yen böreği, kuyu kebabı, zeytinyağlı patlıcan gömme, çiğ dolma, patlıcan kaplama, tandır ve dondurmalı irmik helvası da damak tadına düşkün olanların mutlaka tatması gereken lezzetler arasındadır.

Denizli'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli’nin çarşılarında, pazarlarında veya sokaklarında alışveriş yapmak bir o kadar da eğlencelidir. Sevdiklerinize ve kendinize Denizli hatırası olması için alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; çarşılarda yer alan çeşitli dükkan ve mağazalarda satılan horoz heykellerinden ve magnetlerden, el işi havlu ve peştemallerden, Denizli’de bulunan şarküteri ve marketlerde bulabileceğiniz yanık yoğurttan, yerel pazarlarda ve marketlerde bulabileceğiniz honaz kirazından, Denizli’de bulunan hemen her markette bulabileceğiniz Çivril elmasından, Denizli’deki çarşılarda satılan Denizli tütününden, el işçiliği görmüş pek çok farklı figürlü biblo, çanak ve çömlekler, bunlar dışında lokum, helva, şekerleme, deri ayakkabı halı, kilim üzüm ve üzüm ürünlerinden alabilirsiniz.

Denizli'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli’nin gece hayatı bir hayli renklidir. Binlerce turisti ve üniversite öğrencisini ağırlayan Denizli’nin gece hayatı oldukça hareketli. Lüks gece kulüplerinden kaliteli bar ve diskolara kadar pek çok seçenek bulabileceğiniz şehirde Çamlık Caddesi, gece hayatının en yoğun yaşandığı yerlerden. Denizli’de, yüksek sesli müziğin çaldığı alkollü mekanlardan, sessiz, sakin, nezih ve aileler için uygun mekanlara kadar birçok mekân bulunmaktadır.

Denizli'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli’de hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle gelen tüm ziyaretçisini etkileyen pek çok gezilecek ve görülecek yerler vardır.

Horoz Heykeli

Şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunan horoz heykeli, Denizli şehrinin simgesi haline gelmiştir. Dünya’nın en büyük camdan yapılma horoz heykeli gören hemen herkesin dikkatini çekmeyi başarmaktadır.

Ufo Müzesi

İçerisinde, pek çok uzaylı ve uzay gemisi maketi ve ufolara ait hikayeler yer almakta olan müze, daha önceden İstanbul’da yer almış, kapatıldıktan sonra Denizli’ye taşınmış ve Denizli’de hizmet vermeye devam etmiştir.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Daha önce Roma Hamamı olarak kullanılan yerin sonradan müze olarak restore edilmesi ile hizmete açılan içerisinde heykeller, lahitler, küçük buluntular ve tiyatro kalıntıları gibi Arkeolojik buluntuların çoğunlukla yer aldığı müzedir.

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Atatürk’ün kişisel eşyalarının bulunduğu tarihi bir binadır. 19. yüzyıldan kalma binada, aynı zamanda çeşitli etnografik eserleri de inceleme imkânı sunmaktadır.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Roma hamamı, kilise, çeşme, mezarlık, amfi tiyatro ve katedral yer alan müze, aynı zamanda kentin hemen dışında da bir adet hamam bulunmaktadır.

Laodikya Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti’nin yapılış amacı, Seleukos Kralı’nın eşi, kardeşi ve annesinin rüyasında ondan kent istemesidir. Seleukos Kralı tarafından yaptırılan, pek çok sütun ve yapının bulunduğu bir tarihi mekandır.

Pamukkale Travertenleri

Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Pamukkale Travertenleri’ni ziyaret eden gezginler, sıcak sulara girerek rahatlayabilir, şifalı sulardan yararlanabilir. Pamukkale Travertenleri, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer almaktadır.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Doğal koşullarla oluşmuş, pek çok hastalığa şifa bulmak için kullanılmış bir havuzdur. Kalp, felç, sinir ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen Kleopatra Havuzu, sene boyunca binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları’nda bulunan sular, hipertermal ve hipotonik maden suyu sayesinde pek çok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır. Aynı zamanda içildikleri zaman da oldukça faydalı olmaktadır.

Işıklı Gölü

Işıklı Gölü içerisinde pek çok tatlı su balığı bulunmaktadır. Balıkların yanı sıra sakarca ve kıl ördeği gibi pek çok su kuşuna da ev sahipliği yapan Işıklı Gölü’nü ziyaret eden gezginler burada çeşitli canlı türlerini inceleyebilir, göle yakın konumda bulunan işletmelerde çeşitli balıkların tadına bakabilir.

Güney Şelalesi

20 metre yükseklikten dökülen Güney Şelalesi, yüksekten akan suyu sebebi ile pek çok yarık ve dikit oluşturmuştur. Yarık ve dikitlerin yanı sıra, yüzülebilecek büyüklükte bir gölü de bulunan Güney Şelalesi’nde, aileniz ya da arkadaş gruplarınızla beraber suya girebilir, hoş fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Bağbaşı Yaylası

Bağbaşı Yaylası’nı gezintiye çıkan gezginler, yayla içerisinde bulunan macera parkurlarında eğlenebilir, bungalov evlerde Denizli şehrinin eşsiz manzarasını seyrederek diledikleri kadar konaklayabilirler.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası içerisinde bulunan termal suyun aynı zamanda cilt hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Öte yandan Kaklık Mağarası’nı ziyaret eden tatilciler, mağaranın yakınlarında bulunan yüzme havuzu, amfi tiyatro, kafeterya ve seyir alanlarında, sevdikleri ile beraber hoş vakit geçirebilirler.

Denizli'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Denizli

Her yıl Türkiye’den ve dünyadan binlerce turistin ziyaret ettiği önemli turizm şehirlerinden biri olan Denizli, meşhur yemeklerin yanı sıra kendi iline ait coğrafi ürünleri de barındırmaktadır. Bunlar; Babadağ Kekik Balı, Buldan Bezi, Buldan Kestanesi, Kekik, Denizli Leblebisi, Denizli Taşı (Traverteni), Çalkarası Üzümü, Honaz Kirazı, Kale Biberi, Tavas Baklavası, Çameli Elmalı Bezi, Çameli Fasulyesi, Çameli Kilimi ve İsabey Çekirdeksiz Üzümü’dür

Menü