OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Edirne Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan karayolu üzerinde yer alan sınır şehridir. Trakya’nın en büyük şehri olup Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır komşudur.

Osmanlı İmparatorluğu’na uzun yıllar başkentlik yapan Edirne, camileri, kervansarayları, tarihi çarşıları, köprüleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Türkiye’den Avrupa’ya açılan kapılarından biri olan Edirne 2023 verilerine göre yaklaşık 415.700 kişilik nüfusa sahip olup hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Edirne Tarihi

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından kuruldu ve Hadrianopolis adını aldı. Edirne, 1363’ten 1453’e kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentiydi. 1. Murat tarafından 1361 yılında fethedildikten sonra başkent ilan edilen ve İstanbul’un alınmasına kadar 90 yıl boyunca başkent olarak hizmet vermiştir. 25 Kasım 1922’de (Edirne’nin Kurtuluşu) nihai olarak Türk egemenliğine girdi. Lozan Antlaşması ile Yunanistan’dan savaş tazminatı olarak geri alınan Karaağaç’ın 15 Eylül 1923’te Türkiye’ye katılmasıyla ilin sınırı bugünkü halini aldı.

Edirne'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Edirne’de her bütçeye uygun konaklama seçeneği sunmaktadır. Gelen ziyaretçiler merkezi otelleri tercih ederken kimileri de kent otelleri, pansiyon ve ahşap evlerde konaklamayı tercih etmektedir.

Edirne'ye Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne’ye farklı alternatiflerle yolculuk edebilirsiniz. Genellikle kara yolunun kullanıldığı Edirne ulaşımında hava yolu da bulunmaktadır. Yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği hava yolu ulaşımı, rahat ve tasarruflu olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Düzenli seferlerle Edirne’ye düzenlenen otobüs seferleriyle rahatça ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bir diğer ulaşım imkânı da demiryolu ile yolculuk olanlardır. TCDD’nin düzenlediği seferler ile İstanbul Edirne arası tren ile ulaşım mümkündür.

Edirne'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne’de şehir içi ulaşım için otobüs, minibüs ve taksiler tercih edilir. Toplu taşımada ekonomik olması için KentKart kullanılmaktadır.

Edirne'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne, birbirinden yöresel yemekleriyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olması sebebiyle Edirne mutfağı ülkemizin önde gelen mutfaklarındandır. Edirne’nin başlıca yöresel yemekleri arasında; Edirne Tava Ciğeri, Elbasan Tava, Mamzana, Mutancana, Ciğer Sarma, Kabak Bastı, Rumeli Beğendisi, Kıymalı Saraypidesi, Bulgurlu Kol Böreği, Kandilli Mantı, Edirne Köftesi, Yanya Köftesi, Bademli Baklava, Badem Ezmesi, Cevizli Oturtma, Peynir Tatlısı ve Hayrabolu Tatlısı vardır.

Edirne'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne sokaklarında doyasıya alışveriş yapabilmeniz mümkündür. İster tarihi çarşılarda isterseniz çok sayıda bulunan mağaza veya dükkanlarda alışverişinizi yapabilirsiniz. Sevdiklerinize ve kendinize Edirne hatırası kalabilmesi için alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; şehrin merkezindeki hediyelik eşya dükkanlardan birbirinden faklı buzdolabı magnetleri, mis meyve sabunu, Edirnekari, aynalı süpürge, baden ezmesi, kavala kurabiyesi ve Edirne peyniri vardır.

Edirne'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne, misafirlerine ev sahipliği yaparken şehre gelenler için de eğlenebilecekleri mekân sayısı da fazladır. Gençlerin uğrak noktaları arasında bulunan eğlence mekanları gerek ekonomik yapısıyla gerekse eğlenceli aktiviteleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Saatlerce vakit geçirebileceğiniz yerler arasında bulunan eğlence mekanları, turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Alkollü içecek servisi ile ön plana çıkan eğlence mekanları, daha çok sahil kesiminde yer almaktadır. Eşsiz manzaralar eşliğinde eğlenceli bir gece geçirmeye olanak sağlar.

Edirne'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne, pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşan tarihi yapılar, yüzlerce yıllık tarihiyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca şehirde yer alan doğal güzellikler, fotoğrafçılık aktivitesi için büyük avantaj sağlamaktadır.

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın 90 yaşında yapmış olduğu ve “ustalık eserim“ diye adlandırdığı Selimiye Camii, oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. 1568 yılında inşa edilen yapı, günümüze kadar restorasyon çalışmalarıyla ulaşmıştır.

Kutsal Büyük Sinagog

Başta dini yapılar olmak üzere çeşitli tarihi ve kültürel parçaların yer aldığı mekânda ibadetler gerçekleştirilmekte ve Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 3. en büyük sinagogu olan bu yapı kütüphanesiyle de bilinmektedir.

Meriç Köprüsü

Lojistik konusunda ön plana çıkan köprü Osmanlı İmparatorluğu zamanında sıklıkla kullanılan yollar arasındaydı. Sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biri olan Meriç Köprüsü, restore çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Mimar Sinan’ın Edirne’de yaptığı önemli eserlerden bir diğeri de Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlığını yapan Rüstem Paşa için inşa edilmiş olan Rüstem Paşa Kervansarayı. 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en görkemli eserlerinden biri olarak kabul edilen kervansaray, 1554 yılından beri sağlamlığıyla ayakta durmaya devam ediyor.

Eski Ulu Cami

1403 yılında inşa ettirilmiş olan yapı, restore çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Eski Ulu Camii, fotoğrafçılık konusunda da ön plana çıkmaktadır. Avlu ve kütüphaneye sahip olan cami, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Sveti Georgi Bulgar Kilisesi

Oldukça geniş bir bölgeyi kapsayan tarihi yapı, 1880 yılında inşa ettirilmiş olan kilise, günümüze müze olarak hizmet vermektedir. Hristiyanlar açısından büyük öneme sahip olan kilise, içerisinde bulundurduğu motiflerle de ön plana çıkmaktadır.

Edirne Büyük Sinagogu

Mimari yapısıyla da ön plana çıkan sinagog, içerisinde yer alan kütüphane ve sığınak, oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen tarihi yapı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Meriç Nehri

Genellikle kamp ve piknik gibi aktivitelerin yapıldığı Meriç Nehri’nde eğlenceli bir gezi turu gerçekleştirmeniz mümkündür. Genellikle yaz aylarında tercih edilen doğal yapı, yaklaşık 20-25 metre genişliğe sahiptir. Çevresi ağaçlarla kaplı olan nehrin araç girişine de uygun bir bölgede yer aldığı bilinmektedir.

Gala Gölü

Fotoğrafçılık açısından da tercih sebebi olan Gala Gölü, çeşitli aktivitelere olanak sağlamaktadır. Kamp ve piknik gibi sosyalleşme aktiviteleri başta olmak üzere pek çok etkinliğe katılabileceğiniz bölge, sessiz ve sakin olmasıyla da bilinmektedir. Yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Gala Gölü, doğa ile iç içe olabileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır. Gala Gölü, onlarca çeşit su kuşundan göçmen kuşlara, endemik bitki türlerinden asırlık çam ve çınar ağaçlarına kadar pek çok güzelliğe sahip ve her mevsim büyüleyici doğa manzaraları sunuyor.

Tuz Gölü

Aile ziyaretleri açısından da tercih sebebi olan Tuz Gölü, başta kamp ve piknik gibi aktiviteler olmak üzere spor etkinliklerinin gerçekleştirildiği göl ve çevresi, düzlem bir alanda yayılım göstermektedir.

Edirne'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Edirne

Balkan coğrafyasına komşu olup gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alan Edirne, Osmanlı kültürüne hâkim olan yöresel yemeklerin yanı sıra tescil almış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Deva-i Misk Helvası, Badem Ezmesi, Beyaz Peynir, Ciğer Sarma, Mis Meyve Sabunu, Tava Ciğeri, Keşan Sarı Et, Keşan Siğilli Bamyası, Meriç Kara Kavunu, Meriç Yer Fıstığı ve İpsala Pirinci’dir.

Menü