OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Isparta Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın hemen arkasında etrafı dağlarla çevrili bir ilimizdir. Özellikle son yıllarda popüler turizm merkezi haline gelmiştir.

Gül yetiştiriciliği ve el dokuması halılarıyla ünlüdür. Isparta’ya gelen misafirler, gülden yapılan ve reçelden kozmetik ürününe kadar birçok envaiçeşit ürünleri görüp satın alma fırsatı da bulmaktadırlar. 2023 tahmini verilere göre yaklaşık 447.000 kişilik nüfusa sahiptir. Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Kışları serin ve yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Isparta Tarihi

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta ve çevresindeki yerleşim tarihi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Isparta’ya ilk yerleşen topluluk Arzava topluluğu olmuştur. Hemen ardından sırasıyla Frigler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalılar, Seleukos, Bergama Krallığı ve sonrasında Roma İmparatorluğu olmuştur. Roma ve sonrasında Bizans topraklarında bulunan bölge, 1204 yılında Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına katılmış ve 1391 yılından sonra da Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ayrıca Prof. Louis’in yaptığı kazılarda, Mezolitik çağına ait “Mikrolit” adı verilen çakmaktaşlarına rastlanmıştır. 

Isparta'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta’da bütçenize göre farklı alternatiflerle sunmaktadır. Isparta’ya gelen ziyaretçiler hem göl kenarında hem de kayak merkezlerinde konaklama seçeneklerinden yararlanabilir.

Isparta'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta’ya hem havayolu hem de karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havayolunu tercih edecekler, Süleyman Demirel Havaalanı’na uçuş gerçekleştirebilir, karayolundan gitmek isteyenler de kendi şahsi araçlarıyla veya Isparta Otogarı’na otobüs seferini gerçekleştirerek ulaşımlarını sağlayabilirler.

Isparta'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta’da şehir içi ulaşımlarınızı sağlamak için halk otobüslerini, taksi veya minibüsleri tercih edebilirsiniz. Dileyenler de araç kiralayarak daha rahat ulaşımlarını sağlayabilirler.

Isparta'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta yerlileri, geleneksel ve yöresel yemeklerini kahvaltıdan akşam yemeğine günün her saatinde tüketebilmektedir. Isparta’ya gelindiğinde mutlaka denenmesi gereken yemeklerin başında ise; yufka ekmeği, bakla borani, banak, şalgam aşı, sazan dolması, Tatar mantısı, dirgit, zıplak, Yalvaç keşkeği ve Yalvaç güllacı gelmektedir.

Isparta'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta’da alışveriş yapmak güller açısından hem renkli hem de gülden yapılan çeşitli ürünler olduğu için zevklidir. Isparta’dan sevdiklerinize ve kendinize anı kalacak hediyelik ürünler arasında; gül gül suyu, gül sepeti, gül mumları, gül yağı, gül lokumu ve gül reçeli gibi gül ürünlerini, serpme güllü, Gülistan, Çin, naklemeli, üzümlü, köşe göbek gibi farklı isimlerin verildiği Isparta halılarını, Yalvaç’ta atölyelerde yapılan dekoratif keçe ürünlerini, Isparta şehir merkezinden gül kokulu seccade gibi ürünlerini veya gül kokulu tespih, gül suyu, kolonya veya parfüm gibi ürünleri veya Dündar Bey Çarşısı içerisinde, geleneksel el sanatları, Isparta ve gül temalı dekoratif objeler, gül ürünleri, antika eşyalar ve daha fazlasını bulabilir satın alabilirsiniz.

Isparta'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta’da gece hayatı eylül ve haziran aylarında oldukça renkli ve haraketli geçmektedir. Isparta’da da hem gençler hem de aileler için eğlenceli ve kaliteli mekân seçenekleri bulmak mümkündür.

Isparta'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Iğdır

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta’da muhteşem göl manzaraları, bol oksijenli bir doğa, akarsular, kanyonlar, dereler, yaylalar, dağlar ve sayısız doğal güzellikle, antik kentler, müzeler, tarihi kervansaray ve camiler ve daha birçok tarihi cazibe merkezine de sahiptir.

Isparta Müzesi

1971 yılında temelleri atılan Isparta Müzesi, 1977 yılında yeni binasına taşınarak tarihi eserlerin toplanması başlanmıştır. Toplamda 17.976 eser sergilenen müzede Arkeoloji, Hazine, Etnografya ve Halı olmak üzere 4 ayrı kategori bulunmaktadır.

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

Süleyman Demirel’in adını taşıyan müzede; eski cumhurbaşkanına verilmiş hediyeler, kişisel eşyalar, fotoğraflar, plaketler, çeşitli karikatürler ve daha pek çok eser sergilenmektedir. Ana müze binasına ek olarak; depo binaları, kütüphane, külliye, cami ve lojmanın da bulunduğu kompleks bir alan üzerinde yer alan müze, binlerce eserin sergilendiği, kütüphane ve arşiv bölümleri ile oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Yapılan arkeoloji çalışmaları ile gladyatör savaşlarının yapıldığı anlaşılan bu antik kentin, Roma döneminde bir gladyatör okuluna sahip olabileceği de düşünülmektedir. Ayrıca Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Akdeniz’de günümüze kadar ulaşmayı başarmış en önemli antik kentlerden biridir.

Firdevs Bey Cami

Şehrin en eski camilerinden biri olarak Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen bu cami, tek kubbeli ve kare planlı bir yapıya sahiptir. Bir Mimar Sinan eseri olarak, Isparta’da görülmeye değer tarihi yapılardan da biridir. Firdevs Bey tarafından 1500’lü yıllarda inşa edilen cami, Mimar Sinan Cami, Firdevs Paşa Cami gibi isimlerle de anılmaktadır.

Isparta Gül Bahçeleri

Isparta, dünyanın dört bir yanına gül ihraç etmektedir ve 200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bitkilere ve doğaya karşı ilginiz varsa, gül hasadı zamanlarında, Mayıs ve Haziran aylarında Isparta’yı ziyaret edebilirsiniz. Bu dönemlerde Isparta’ya giderseniz, her yerde gül ve lavanta çiçekleri bulabilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi

Kayak ve kış sporları için Isparta’da popüler bir destinasyon olan Davraz Kayak Merkezi, hem profesyonel kayakçılar hem de amatör sporcular tarafından ziyaret edilmektedir. Farklı büyüklükte kayak pistlerinin bulunduğu kayak merkezinde, ziyaretçiler için teleski ve teleferik gibi olanaklar da bulunmaktadır.

Eğirdir

Eğirdir Gölü’nün yanı başında küçük bir göl kasabası olan Eğirdir; adacıkları, sakin mavi göl suları ve tarihi mirası ile yoğun şehir hayatından uzaklaşıp tatlı su balıklarının tadına bakıp birkaç gece konaklayabileceğiniz bir yerdir. Gölde yüzme, tekneyle gezme ve Davraz Dağı’nın yamaçlarında yürüyüş yapma gibi çok çeşitli aktivite seçenekleri de sunan Eğirdir’de, tarih meraklıları için ilgi çekici tarihi yapılar da vardır.

Lavanta Bahçeleri

Mor renkli lavanta tarlaları ile Isparta’nın Lavanta Kokulu Köy’ü; güzel manzaralara ilgi duyanlar yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Kuyucak, Türkiye genelinde en önemli lavanta üreticisi konumundadır. Bu köyün yerli halkı için önemli bir gelir kaynağı olmasının dışında, çarpıcı bir doğal ortamda olmak için de harikadır. Lavantanın yatıştırıcı etkilerinin keyfini çıkarabileceğiniz Kuyucak’a gidildiğinde bol bol fotoğraf çekmek de ihmal edilmemelidir.

Firdevs Bey Bedesten Kapalı Çarşısı

Isparta’da bir alışveriş merkezi olarak hizmet veren kapalı çarşı, tarihi 1500’lü yıllara kadar uzanan bir çarşıdır. Mimar Sinan üslubunu yansıtan bu tarihi çarşı, zaman içerisinde restorasyon çalışmalarından geçerek günümüze gelmiştir. İçerisinde giyim mağazaları ve çeşitli dükkanların bulunduğu Firdevs Bey Bedesten Kapalı Çarşısı, şehir merkezinde alışveriş için popüler bir duraktır.

Melikler Yaylası

Yayla, her yıl dağcıların gelip çadır kurdukları ve dağcılık şenlikleri gerçekleştirdikleri bir yer olup içme suyu olarak kullanılabilen bir çeşme de bulunmaktadır. Bitki örtüsü oldukça zengin, oksijeni bol bir yer olan Melikler Yaylası’nda dağcılık şenlikleri her yıl Mayıs- Haziran aylarında gerçekleştirilmektedir. Geceleri yıldızlara daha yakın olmak isteyen ziyaretçiler bu zamanlamada kamp yapmayı tercih ederler.

Gölcük Tabiat Parkı

Toplamda 58.880 dekarlık bir alan üzerine kurulu olan Gölcük Tabiat Parkı, sahip olduğu bitki türleri ve gölü ile Isparta’da gizli kalmış bir doğa harikasıdır. Şehrin yerlileri tarafından genellikle piknik ve doğa yürüyüşleri için tercih edilen bu park, doğal güzellikleri ve sunduğu manzaraları ile Isparta’nın en popüler dinlenme yerleri arasındadır.

Pınargözü Mağarası

Mağara içerisinde farklı boyutlarda damlataş birikintileri, damlataş havuzları, şelaleler ve gölcükler görülebilir. Türkiye genelinde en uzun doğal mağara olan Pınargözü Mağarası, sahip olduğu bitki örtüsü ile de ilgi çekicidir.

Yazılı Kanyon Milli Parkı

Antik Yunan sanatçılarından Epiktetos’un bir şiirinin de yer alması nedeniyle Yazılı Kanyon ismi verilen kanyonu da oldukça etkileyicidir. Isparta ve Türkiye genelinde saklı cennetlerden biri olan Yazılı Kanyon Milli Parkı, doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp için tercih edilebilir. Bu park, aynı zamanda Tarihi Kral Yolu üzerinde de bulunmaktadır.

Zindan Mağarası

Aksu Çayı üzerinde bulunan Zindan Mağarası, denizden 1,3 km yükseklikte yer almaktadır. Mağara içerisine girildiğinde damlataş, kenartaş ve sarkıt ve derenin oluşturduğu aşınımlar gözlemlenebilir. Mağaradaki kalsit kristalleri de görülmeye değerdir. Burada yapılan çalışmalar, mağarada akan suyun çeşitli mineraller yönünden oldukça zengin olduğu anlaşılmıştır. Zindan Mağarası’nın girişinde bulunan yunus ve erkek motifleri de görülmeye değerdir.

Isparta'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Isparta

Dünyaca ünlü gülleri, lavanta tarlaları ve köklü tarihi ile Akdeniz’in turistik şehri olan Isparta, meşhur yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri; Gelendost Çaltı Sarımsağı, Gül Suyu, Gül Yağı, Gül, Kabune Pilavı, Senirkent Banağı, Senirkent Dimrit Üzümü, Senirkent Gelin Fesi, Senirkent Sarma Tatlısı, Senirkent Üzüm Pekmezi, Uluborlu Kirazı, Uluborlu Çeki Oyası ve Yalvaç Hamursuzu’dur.

Menü