OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

İzmir Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında sayılmakta olan illerden bir tanesidir. 

Türkiye illeri arasında yirmi üçüncü sırada yer almakta olan İzmir 2023 tahmini verilere göre 4.487.000 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir içerisinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta olan Efes Antik Kenti’nin de yer alıyor olması insanların bu şehri görmek için arzu duymalarına neden olan ve turizm açısından da popüler bir kentimizdir.

İzmir Tarihi

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, günümüze kadar Antik Çağ, Eski Smyrna, Lidyalılar ve Pers Dönemi, Helenistik Dönem ve Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Modern Döneme ev sahipliği yapmıştır.

İzmir'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, gelen ziyaretçilerine bütçelerine göre farklı alternatiflerle birçok konaklama imkânı sunmaktadır. Genel olarak İzmir’de, sahil şeridi boyunca sıralanan çok çeşitli denize sıfır, özel plajlı ve termal tesis konseptli oteller bulunmaktadır. İzmir’e gelen ziyaretçilerin plajlardan rahatlıkla faydalanabilmesi için, konaklama tesislerinin büyük bir bölümü denize sıfır olarak konumlandırılmıştır.

İzmir'e Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir’e demir veya karayoluyla da gitmek mümkündür. Havayoluyla gidenler Adnan Menderes Havalimanı’na tarifeli uçuşlarla ulaşabilirler. Karayolunu tercih edecekler ise İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gidecek olan otobüs seferleriyle ulaşabilmektedirler.

İzmir'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir’de şehir içi ulaşım sağlayan kişiler otobüs, minibüs, taksi, tren veya araç kiralamayı tercih etmektedirler. Ayrıca toplu taşımalarda ekonomik ulaşım için İzmirKart adındaki ulaşım kartlarını kullanabilirler.

İzmir'de Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, farklı medeniyetlere kucak açması sebebiyle, mutfağına da farklı lezzetler kazandırmıştır. İzmir mutfağında Türkler, Rumlar, Boşanklar, Levanetler, Arnavutlar ve Yahudilere ait lezzetler barındırmaktadır. İzmir’e gelen turistlerin yemeden gitmek istemedikleri lezzetler arasında; boyoz, kumru, İzmir köfte, İzmir tulumu, keşkek, zerde, lokma, kol böreği, revani, midye dolma, balık ve kalamar, çöp şiş ve radika salatası vardır.

İzmir'de Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir’in renkli çarşı ve pazarlarında alışveriş yapmak keyiflidir. Günün hemen her saati canlı ve hareketli olan çarşıda, hem hesaplı hem de birbirinden güzel hediyelikler bulabilirsiniz. İzmir’den kendinize ve sevdiklerinize, Urla’dan şarap, Konak Bit Pazarı’ndan antika eşyalar, Kızlarağası Han’ından kilim, Bergama’dan tulum peyniri, Nazar Köy’den nazar boncuğu, Ödemiş ve Seferihisar’dan zeytinyağı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Kıyafet ve aksesuar, Çeşme’den damla sakızı, Alaçatı’dan plaj kıyafetleri ve antika eşyalar, Foça’dan ev yapımı reçeller, Enfes Antik Kent’ten biblo ve Şirince ilçesinden şarap alabileceğiniz alternatifler arasındadır.

İzmir'de Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir’de gecenin kalbi Alsancak ve Karşıyaka’da atıyor. Alsancak daha makul eğlence seçenekleri sunmaktadır. İzmirliler özellikle kış aylarında hafta sonları, kafe-restoranlarda başlattıkları eğlenceyi, ilerleyen saatlerde bar ve kulüplerde sürdürüyor. Bar ve kulüpler genelde saat 22.00 gibi açılıyor. Eğlencenin sabah saatlerine kadar devam ettiği bilinmektedir. Gece yürüyüşü yapmayı seven kişiler ise Kordon boyunca yürüyüş yapmaktadır.

İzmir'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, uzun zamandır Ege kıyılarındaki varlığı ile, ülkenin en büyük limanlarından biri olmuştur. Coğrafi konumu, plajları, doğal güzellikleri, gizli kalmış koyları, köyleri ve sevimli sahil kasabaları ile yaz turizminin de merkezlerinden biridir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, şehrin başlıca turistik cazibe merkezlerinden biridir ve İzmir’in bir sembolüdür. Kule, Sultan Abdülhamit’e bir teşekkür olarak dönemin İzmir valisinin emri ile inşa ettirilmiştir. Duvarları, dönemin kalıntıları ile süslenmiştir. Kulenin üzerindeki saatler de dönemin Alman İmparatoru’nun şehre hediyesiydi.

Efes Antik Kenti

Antik dünyanın 7 harikasından biri olduğuna inanılan Artemis Tapınağı da burada bulunmaktadır. Pek çok insan, Efes Antik Kenti’nin Meryem Ana’nın da evi olduğuna inanmaktadır. Burada görülmesi gereken yerler arasında ise; Celsus Kütüphanesi, Yedi Uyurlar Mağarası, Meryem Ana Evi, İsabey Cami, Aziz John Bazilikası ve Hadrian Tapınağı yer almaktadır. Tarihte Efeze adıyla anılan ve eski bir Yunan kenti olan Efes, Roma döneminde dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. O dönemlerde, dünyanın en büyük ikinci şehri olarak seçilmiştir. Burası, Doğu Akdeniz’de en iyi korunmuş antik tapınaktır.

Agora Antik Kenti

Bir zamanlar Roma şehir pazarı olarak hizmet veren Agora Antik Kenti’nde; bugün hala oldukça iyi korunmuş durumda olan antik Yunan tanrıları Poseidon, Artemis ve Demeter’in heykelleri yer almaktadır. Burada, arkeoloji kazıları hala devam etmekte ve bölgenin bir kısmı konser ve sergiler için kullanılmaktadır.

Smyrna Antik Kenti

Helenistik dönemde ve Hristiyanlık tarihi için son derece önemli bir yere sahip olan Smyrna Antik Kenti, yüzyıllar boyunca Hristiyan alemi tarafından yönetilmiştir. Roma ve ardından Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilen bu kent, günümüzde İzmir’de mutlaka görülmesi gereken turistik cazibe merkezlerinden biridir.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’i çevreleyen tarihi yerler olan Bergama, İasos, Bayraklı ve Agora’dan çıkarılan Roma öncesi ve Roma dönemine ait eserlerden oluşan nefes kesici bir koleksiyonun sergilendiği İzmir Arkeoloji Müzesi’nde; Helenistik Dönem’den kalma devasa amforalar, çanak ve çömlekler, seramikler ve 4000 yıllık bir mezar görülebilir. Burada, antik sütunların arasında dolaşırken, kendinizi eski bir prens ya da prenses gibi hissedebilirsiniz.

Tarihi Asansör

20. yüzyılın başında dönemin önemli iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılan tarihi Asansör, çok eski zamanlara ait bir tarihi yapı olmasa da İzmir’in tarihi mekanları listesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Şehir merkezinden yürüyerek kolayca ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Key Museum Otomobil Müzesi

Müze, 7000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş, geniş bir otomobil, eser ve eski model araba koleksiyonu ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. 1800 yılında yapılan ilk otomobillere ait 130’dan fazla otomobilin sergisine ev sahipliği yapan Key Museum, 2001 yılından bu yana, dünyanın her yerinden getirilen otomobil parçalarına da ev sahipliği yapmıştır.

Aziz Polikarp Kilisesi

İzmir’de yapılacak tarihi bir gezide, şehrin en kutsal alanlarından biri olan Aziz Polikarp Kilisesi mutlaka görülmelidir. 1600’lü yıllarda inşa edilen bu Katolik kilisesi, en eski ve hala ibadet edilen bir Hıristiyanlık ibadet evidir.

İzmir Sanat ve Tarih Müzesi

Müze, Türkiye genelinde en zengin antika eser merkezlerinden biridir. Kıymetli eşyaların sergilendiği müzede mücevherler, madeni paralar ve çömlekler de yer almaktadır. Üç köşk üzerine yayılmış olan müzenin heykel pavyonu; Bergama, Smyrna, Seos ve Miletos’un baş yapıtlarına sahiptir. Burada ayrıca, nehir tanrısının heykelini şaşırtıcı derecede gerçeğe yakın figürünü bulmak da mümkündür.

Kemeraltı Çarşısı

1600’lü yıllara tarihlenen ve şehrin en önemli ticaret merkezlerinden olan çarşıda; baharatçı, demirci, çivici ve kömürcü dükkanlarının yerini bugün hediyelik eşya satan mağazalar, sinema salonları, kafeteryalar almış.

Bozdağ Kayak Merkezi

Hem yaz hem de kış turizmine uygun olan Bozdağ Kayak Merkezi, hizmete açıldığı 1998 yılından bu yana her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Kayak pistlerinin dışında burada; oteller, restoranlar, kafeler ve izleme balkonları da yer almaktadır. Burası, ayrıca yamaç paraşütü yapmak isteyenler için de uygun bir ortam sağlanmaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi, İzmir genelinde en önemli ve en güzel vahşi yaşam parklarından biridir. Aynı zamanda, şehrin turistik cazibe merkezlerinden biridir. Hem gençler hem de çocuklu ailelerden büyük ilgi gören bu parkta; memeli hayvanlar, kuşlar, sürüngenler ve nesli tükenmekte olan hayvanlar dahil olmak üzere binlerce evcil ve vahşi hayvan yaşamaktadır.

Kültürpark

Şehrin dünyaya açılan kapısı ve vitrini diyebileceğimiz Kültürpark, İzmir Fuarı’nın olmadığı dönemlerde çeşitli kültür-sanat etkinliklerine evsahipliği yapıyor. İçerisinde, sergi ve konferans salonlarının dışında yürüyüş parkurları, spor alanları, lunapark, açıkhava tiyatrosu ve hayvanat bahçesi de bulunan Kültürpark, etkinliğin olmadığı zamanlarda da İzmirlilerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Dario Moreno Sokağı

Musevi asıllı bir Türk sanatkarının ismini taşıyan Dario Moreno Sokağı, sanat ve estetik duygularını birleştiren oldukça keyifli bir keşif rotasıdır. Eski tarz İtalyan evlerin hâkim olduğu bu sokakta Dario Moreno’nun yaşadığı ev ise günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Burada, sokağı süsleyen sanat okulları, küçük dükkanlar ve şirin kafeler de görülmeye değerdir.

İzmir Kuş Cenneti

Foto safari için İzmir’deki en güzel yerlerden biri olan İzmir Kuş Cenneti; Mavişehir’den başlayıp Foça tepelerine kadar uzanan Gediz Deltası’nda, oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Burada, kayıtlı 280 farklı kuş türü vardır. Ayrıca, Türkiye’de sadece birkaç yerde bulunan ve nesli tükenmekte olan bir kuş türü olan Tepeli Pelikan için de en önemli üreme ve beslenme alanlarından biridir.

İzmir'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-İzmir

Tarih boyunca farklı medeniyetlere, dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış onlarca ürünü de mevcuttur. Bunlar; Arslanlar Biberi, Bergama Graniti, Bergama Kozak Çam Fıstığı, Bergama Köftesi, Bergama Parşömeni, Bornova Kınalı Bamyası, Bornova Misket Üzümü, Bozdağ Kestane Şekeri, Ege Pamuğu, Ege Sultani Üzümü, Ege İnciri, Görece Nazar Boncuğu, Gümüldür Mandalinası, Güney Ege Zeytinyağları, Kavacık Üzümü, Kemalpaşa Kirazı, Kuzey Ege Zeytinyağları, Seferihisar Mandalinası, Tire Beledi Dokuması, Tire Şiş Köfte, Torbalı Kuru Domatesi, Urla Sakız Enginarı, Çavuşdağı Kuru Fasulyesi, Çeşme Kavunu, Ödemiş Köftesi, Ödemiş Patatesi, Ödemiş Çekişte Zeytinyağı, Ödemiş İpeği, Boyoz, Gevrek, Kumru, Lokma, Tulum Peyniri ve Şambali’dir.

Menü