OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kastamonu Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu, turistik tesisleriyle yaz kış turizme ev sahipliği yapmaktadır. Batı Karadeniz’de yer alan şehir hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Dört mevsimde yeşil kalabilen ormanlık alanları ile dikkat çeken bölgeye, yıl boyunca şehir dışından çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir. 2023 verilerine göre tahmini 379.000 kişilik nüfusa sahiptir.

Kastamonu Tarihi

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu, bir görüşe göre ismini, Hitit döneminde aynı bölge için kullanılan Kastama isminden almıştır. Kastama ismi zamanla Kastamonu’ya dönüşmüştür. Bir diğer görüşe göre ise Kastamonu şehri ismini, Gas ve Tumanna kelimelerinin birleşiminden almıştır. Gaslar ya da bilinen adıyla Kaşkalar Kastamonu’nun ilk yerleşimcilerindendir. Daha sonra yerleşimcilerden Hitiler, Paflagonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Çabanoğulları Beyliği, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu olmuştur.

Kastamonu'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu’da dört mevsim konfor sağlayan dağ otelleri, doğa ile iç içe zaman geçirmenize olanak sağlayan oteller, havuzlu oteller gibi bütçenize uygun pek çok alternatif bulunmaktadır.

Kastamonu'ya Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu’ya gelmek isteyen ziyaretçiler karayoluyla veya havayoluyla ulaşımlarını sağlayabilmektedir. Dileyen Kastamonu Otogarı’na seferine gerçekleştiren otobüslerle, dileyen de Kastamonu Havalimanı’na bilet kesip tarifeli uçuş gerçekleştirerek ulaşabilirler.

Kastamonu'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu’da şehir içi ulaşımlarınızı otobüslerle, minibüslerle, taksilerle veya araç kiralayarak sağlayabilirsiniz.

Kastamonu'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu konumu sebebiyle ilk besin kaynağı balık olmaktadır. Fakat sadece deniz mahsulleriyle kalmayıp et yemekleri, hamur işi yemekler ve değişik lezzete sahip çorbalar da gelen turistler tarafından tercih edilmektedir. Kastamonu’ya özgü yemekler arasında etli ekmek, banduma, kuyu kebabı, incir dolması, siyez bulgur pilavı, ekşili pilav, simit tiridi, cırık tatlısı, mıklama, üryani eriği hoşafı, patates paçası, İnebolu simidi gibi pek çok lezzet yer almaktadır.

Kastamonu'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu otantik çarşı ve pazarlarında alışveriş yapmak bir o kadar keyiflidir. Şehrin simgesi haline gelen pek çok hediyelik ürün bulunmaktadır. şehirde özellikle kadınların yapmış olduğu el emeği ürünler turistler tarafından satın alınmaktadır. Kastamonu’dan kendinize ve sevdiklerinize şehrin güzelliklerini anlatan buzdolabı magneti, Tosya ilçesine has olan Tosya pirinci, Kastamonu simgesi haline gelen şimşir kaşıkları, iksirli çiftlikten Taşköprü sarımsağı, Cide ilçesinden sarı yazma, Sini bezi, Hanımeller Çarşısı’ndan sarı kıvrak, El Sanatları Çarşısı’ndan el işi oyma ürünler, Selalmaz bezi ve şifa kaynağı olarak bilinen Ala Eriği alabileceğiniz hediyelik ürünler arasındadır.

Kastamonu'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu’nun gece hayatı pek hareketli olmasa da Kurşunlu Han’da belirli periyotlarda gerçekleşen fasıl gecelerine katılabilirsiniz. Kastamonu’da sınırlı sayıda eğlence mekanları bulunmaktadır. Bu mekânların çoğunda canlı müzik geceleri düzenlenmektedir.

Kastamonu'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve sahip olduğu manevi değerleri ile kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir.

Kastamonu Kalesi

Tepenin zirvesinde yer ala kale, 12. yüzyılda Kommenler Hanedanlığı tarafından inşa edilmiştir. Tarih süreçleri içerisinde farklı beylikler tarafından tadilattan geçirilmiş ve farklı mimari izler barındırmasına sebep olmuştur. Güvenlik amacıyla 15 büyük burç ve kule vardır. Yapımında ise taş, garç ve ahşap kullanılmıştır.

Gideros Koyu

Gideros Koyu, Kastamonu’nun mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri arasındadır. Sakin havası ile dikkat çeken koy, özellikle huzurlu ve sessiz bir tatil geçirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yeşil ve mavinin buluştuğu bir noktada yer alan koyda, hem doğa ile baş başa kalabilir hem de içerisinde bulunan küçük plajından denize girebilirsiniz.

Nasrullah Cami

Şehrin en eski ve en önemli tarihi camileri arasında yer alan Nasrullah Cami, 1506 yılında Kadı Yakupoğlu Nasrullah Bey tarafından yapılmıştır. Osmanlı zamanında yapılan ilk cami olma özelliğini taşımaktadır. Minare bölümü, caminin yapımından ayrı bir şekilde inşa edilmiştir. Yapıyı değerli kılan en önemli sebep ise Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı ilk okuduğu yer olmasıdır.

Saat Kulesi

Saray Üstü Tepesi’nde 1885 yılında inşa edilen Kastamonu Saat Kulesi, kesme taşlarla inşa edilmiş mimarisiyle Kastamonu’nun önemli simgesel yapılarından biri haline gelmiştir.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

1870 yılında inşa edilen ve Kastamonu’nun en güzel konaklarından biri olarak gösterilen Liva Paşa Konağı içerisinde hizmet veren Etnografya Müzesi, 3 kata yayılan koleksiyonları ve çarpıcı balmumu heykelleri ile Kastamonu’nun kültürel yapısını ve geleneklerini sergilemektedir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Dönemlere göre düzenlenmiş koleksiyonlarında Hitit, Frigya, Helen, Roma, Bizans, Selçuklu, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı dönemine uzanan binlerce eser sergilenmektedir. 32.000’den fazla tarihi eserin bulunduğu müzenin binlerce sikkelik koleksiyonu, tümülüs mezarları, heykelleri ve mezar stelleri ise en çok ilgi gören bölümler arasındadır.

Pompieipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti, M.Ö. 64. yılında Romalılar tarafından eyalet merkezi olarak inşa edilmiş, arkeoloji meraklılarının sıkça ziyaret ettiği bir antik hazine. Pek çok arkeolojik kazının yapıldığı, çıkarılan tarihi eserler ve mozaiklerin Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ilgaz Dağları Milli Parkı

Büyük Hacet Zirvesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğinden dolayı 2009 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan Ilgaz Dağları’nda endemik bitki türlerinin yanı sıra sarıçam, köknar, orman gülü ve yabani erik gibi pek çok bitki türü arasında tertemiz havada doğa gezileri de yapılmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi

Muhteşem kış manzaraları izleyebileceğiniz Ilgaz Kayak Merkezi’nde çam ormanları arasında gizlenmiş oteller, her yaş grubu için eğitim verilen kayak okulları, kayak kiralama tesisleri ve restoranları sıralanıyor. Aralık ve nisan ayları arasında hizmet veren Ilgaz Kayak Merkezi’nin güzelliklerini diğer aylarda da doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabilmeniz mümkündür.

Küre Dağları

Uluslararası turizm dergileri tarafından ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesine eklenen Küre Dağları, 157 endemik bitki türü ile dünyada korunması gereken 200 ekolojik bölge arasında yer alıyor. Milli park ilan edilerek koruma altına alınan Küre Dağları; birçok etkileyici kanyon, yayla ve dağ köylerine ev sahipliği yapıyor.

Horma Kanyonu

Horma Kanyonu; bakir doğal güzelliği, bitki çeşitliliği ve ihtişamlı kaya duvarlarıyla keşfetmeniz gereken yerler arasında. Birbirinden güzel şelaleler ile çevrili kanyonu 3 kilometre boyunca uzanan ahşap yürüyüş yolları ve köprülerle gezebilirsiniz.

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi, Kastamonu’da en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri. Yemyeşil ağaçlar arasında 15 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularıyla her mevsim çarpıcı manzaralar sunan, bahar ve yaz aylarında serin havasıyla doğa yürüyüşleri için tercih edilen Ilıca Şelalesi’nin devasa göletinde ise buz gibi şelale sularının tadını çıkarabilmeniz mümkündür.

İnebolu Evleri

İnebolu, 2 veya üç katlı olarak inşa edilmiş aşı boyalı tarihi evleri için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tüm Türkiye’den yılın her mevsiminde fotoğraf turlarının düzenlendiği, ilçeye hâkim dik yamaçlarda inşa edilmiş İnebolu evleri; mavi, beyaz, kırmızı dış boyalı ahşap ve taş mimarileri ile büyüleyici görüntüye sahiptirler.

Ilgarini Mağarası

M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan insan izleyenlerine rastlanan Ilgarini Mağarası, Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen tabiat harikalarından biri. Yamanlar Köyü’nden ortalama 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz, sarp kaya duvarları ve çam ormanları arasında gizlenmiş mağara, 858 metre uzunluk ve 250 metre derinliğe sahip.

Şapka Müzesi

Türkiye’deki ilk ve tek şapka Müzesi olan Kastamonu Şapka Müzesi, ülkemizin en ilginç müzelerinden biri olarak keyifli bir geziye çıkabilirsiniz. 2008 yılında Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde ziyarete açılan Şapka Müzesi’nde Atatürk’ün şapkalarından Bülent Ecevit’in kasketine, Süleyman Demirel’in fötr şapkasından MFÖ ve Filiz Akın gibi popüler isimlerin şapkalarına kadar pek çok ünlü ismin simgesi haline gelmiş şapkalarıyla birlikte 800’den fazla şapka sergilenmektedir.

Kastamonu'nun Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kastamonu

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu’daki en eski şehirlerden biri olan ve Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı Kastamonu yöresel yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış onlarca ürünü bulunmaktadır. Bunlar; Araç Akdene Göce Çorbası, Araç Kül Çöreği Azdavay Yöresel Giysileri,  Cide Ceviz Helvası, Daday Etli Ekmeği, Devrekani Cırık Tatlısı, Devrekani Hindi Bandurması, Evrenye Bıçağı, Eğşi, Kestane Balı, Maroon Marinace Mermeri, Pastırma, Simit, Siyez Bulguru, Siyez Buğdayı, Siyez Unu Taş Baskı Dokumasuı, Tirit, Çarşaf Bağı, Çekme Helvası Örme Fanila, Üryani Eriği, Pınarbaşı Kara Çorbası, Taş Körü Kuyu Kebabı, Taş Köprü Sarımsağı, Tosya Bıçağı, Tosya Kıl Telası, Tosya Kıstısı, Tosya Pirinci, atalzeytin Fındık Şekeri ve İhsangazi Ekşili Pilav’dır.

Menü