OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kırklareli Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli, Marmara Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Kırklareli, Anadolu ve Avrupa arasında geçiş konumunda bulunduğu için pek çok arkeolojik, doğal ve tarihi sit alanlarına sahiptir. Tarihi camileri, çeşmeleri, köprüleri, tümülüsleri, anıtları ve kaleleri ile, çok çeşitli bitki ve hayvan türlerinin yer aldığı ve çadır kurabileceğiniz, kuş gözlemciliği, piknik ve fotoğrafçılık yapabileceğiniz doğası ile Kırklareli mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi yazıtlarda Kırk Kilise olarak anılan şehirin nüfusu 2023 tahmini verilerine göre 371.000 kişiliktir.

Kırklareli Tarihi

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli ya da eski adıyla Kırk Kilise, tarih öncesi çağlardan yerleşime sahne olmuş önemli şehirlerden biri olmuştur. İnsanların Trakya’ya ilk olarak yaklaşık 1.000.000 yıl önce geldiği düşünülmektedir. Bu uzun geçmişli süreç ‘Eski Taş Çağı’ ya da ‘Avcılık ve Toplayıcılık Dönemi’ olarak adlandırılmaktadır. Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar yaşamını sürdüren Kırklareli, avcılık ve toplayıcılık dönemi, ilk tarımcı köy toplulukları dönemi, gelişkin köy toplulukları dönemi, kent toplulukları dönemi, siyasi yapılanma ve devletin ortaya çıkışı, siyasi yapılanma ve trak beylikler dönemi, klasik ve Helenistik dönem ve son olarak Osmanlı dönemine şahit olmuştur.

Kırklareli'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli, gelen ziyaretçilerine farklı alternatifler sunarak bütçelerine göre birçok konaklama imkânı sunmaktadır. Bölgede hem doğal güzelliklere hem de tarihi yapılara yakın konumda yer alan konaklama tesislerini tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan tesisler, denize yakın yerlere göre daha uygun fiyatlıdır. Bu muhteşem şehri keşfe çıkmadan önce bütçenize en uygun olan tesisi seçebilir ve erken rezervasyon yaptırarak, harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz

Kırklareli'ne Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli’ne havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Dileyen Çorlu Havaalanı’na uçuş gerçekleştiren uçakla, dileyen Kırklareli Otogarı’na sefer gerçekleştiren otobüslerle, dileyen ise İstanbul-Edirne seferini gerçekleştiren trenle yolculuk edebilirler.

Kırklareli'nde Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli’nde şehir içi ulaşımlarını sağlayan insanlar özel halk otobüslerini, minibüs ve taksileri tercih ederler.

Kırklareli'nde Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli, konumu bakımından denize yakın olduğu için hem hayvancılıkta et ve süt hem de alığın sıkça tüketildiği bir mutfağa sahiptir. Kırklareli, enfes yemekleri ile gezginleri tekrar tekrar şehre gelmeye ikna eden zengin bir mutfağa sahiptir. Her ilçesinde ayrı bir lezzeti tadabileceğiniz şehrin meşhur yemekleri arasında işkembe çorbası, umaç, borani, toyga, manca, soğan aşı, yahni, papaz yahnisi, tas kebabı, kuzu kapama, höşmel, bakla çorbası, Kırklareli köftesi, labada borani, kuzu kapama, kupriva, pekmezli kaçamak, Sini mantısı, papara, kaymaçina, kalkan balığı ve soğan pidesi yer almaktadır. 

Kırklareli'nde Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli turistler tarafından çoğunlukla ziyaret edilen yerler arasında Hızırbey Bedesteni bulunmaktadır. Bu rengarenk pazarda keyifli vakit geçirebilir dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Kırklareli’nden sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; beyaz peynir, kaşar peyniri, tahin helvası, nuga helvalar, hardaliye, kavala kurabiyesi, Poyralı köyü pekmezi, badem ezmesi, mis sabunu, aynalı süpürgeler, buzdolabı magneti, pancar pekmezi ve Hayrabolu tatlısı alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır.

Kırklareli'nde Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli gece hayatı son zamanlarda zenginleşmeye başlamıştır. Yeni mekanların açılmasıyla daha hareketli hale gelmiştir. Dileyen belirli mekanlarda sevdikleriyle karaoke, canlı müzik ve çeşitli aktiviteler yaparken dileyen ziyaretçiler de publarda vakit geçirebilirler.

Kırklareli'nde Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli, hem batı hem de doğu kültürünün etkisinde kaldığı için gezilecek yerler, tarihi, yapılar bir hayli fazladır. Gezginlerin uğrak noktası olacak yerlerin kimisi şehir merkezinde konumlanırken kimisi de şehir dışındaki ilçelerde bulunmaktadır.

Dupnisa Mağarası

Mağara iki kata ve üç girişe sahiptir. Trakya’nın turizme açılmış tek mağarası olma özelliğine sahip olan Dupnisa Mağarası Kırklareli’ne geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri haline gelmiştir. Mağaranın üst katında Kuru ve Kız Mağaraları bulunmaktadır. Bu mağaraların 50-60 m aşağısında ise Sulu Mağarası yer almaktadır. Her sene çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan mağarada sürekli akan bir yeraltı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği 2 metreyi aşan göller bulunmaktadır. Bu yeraltı nehri, gelen ziyaretçilerine harika bir manzara sunmaktadır.

İğneada Longoz Ormanları

Kış aylarında tamamen su altında kalan bölgede 184 farklı kuş türü bulunmaktadır. Organik bakımdan zengin topraklara sahip olan bölgede birbirinden farklı ağaç, bitki ve kuş türlerini yakından görebilirsiniz. Ayrıca Çok farklı ağaç türleri ve beş adet doğal gölü ile dikkat çeken İğneada Longoz Ormanları, mükemmel manzaraları ile gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Yemyeşil alan ve bol oksijenli bir ortamda doğa ile baş başa kalmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Cehennem Şelaleleri

İsmini kanyonlar ve sarp kayalıklar arasında akan sulardan almış olan Cehennem Şelaleleri, Kırklareli ormanlarının ve dik kayalıkların arasında bulunmaktadır. Özellikle doğa tutkunlarının uğrak noktaları arasında yer alan bölge, yemyeşil alanları ile gelen ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Babaeski Köprüsü

1633 senesinde 4. Murat döneminde yapılan köprü, şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Anadolu’dan Balkanlara giden askeri ve ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır. Kesme taşlar ile yapılmış olan köprü, toplamda 6 kemerden oluşmaktadır. Kemerlerin altında bulunan büyük delikler nehir taşmasını önlemek maksadıyla yapılmıştır.

Kırklareli'nin Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kırklareli

Zengin doğası ve kültürüyle turizm açısından öne çıkan Kırklareli, yöresel ve meşhur yemeklerinin yanı sıra az da olsa tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Beyaz Peynir, Hardaliye, Kıvırcık Kuzu Eti ve Meşe Balı vardır.

Menü