OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Kütahya Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya, tarihi, doğal güzellikleri, müzeleri, el işçiliği ve yemekleri ile kendine hayran bırakan, her insanın bir kez dahi olsa gidip görmesi gereken yerler arasındadır. 2023 verilerine göre 581.000 kişilik nüfusa sahip olan Kütahya, çini ve seramikleriyle ünlüdür. İklimi, Ege Bölgesi’nde yer alan diğer illerin aksine Akdeniz ikliminden daha çok karasal iklim egemendir.

Kütahya Tarihi

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya, milattan önce yaşamın başladığı kentlerdendir. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Kütahya’nın antik çağlardaki adı Kotiaeon, Cotiaeum ve Koti şeklinde geçmektedir. En eski yerleşim halkı Frigliler olup daha sonra Hitililer, Ki mmerler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar olmuştur.

Kütahya'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya’da birçok yerinde bulunan konaklama yerlerini kullanarak bütçenize uygun farklı alternatiflere sahip en iyi hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca termal otellerini kullanarak güzel bir deneyim ve aynı zamanda sağlığınıza da yardımcı olabilirsiniz.

Kütahya'ya Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya’ya havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Zafer Havalimanı’na uçuş gerçekleştirerek, Kütahya Otogarı’na seferlli otobüs ile yolculuk ederek veya Kütahya Garı’na gidecek olan trenlerle yolculuk edip Kütahya’ya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kütahya'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya’da şehir içi ulaşımlarınız için özel halk otobüsleri, minibüsleri veya taksileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca otobüslerde geçerli olan Kart43 adlı ulaşım kartlarını kullanıp daha rahat ve ekonomik bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.

Kütahya'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve bu zenginliğini mutfağına da yansıtmaya başarmıştır. Çinileriyle dünyaca ün salmış bu şehir, yöresel lezzetleri ile turistleri büyülemektedir. Yemeden dönülmemesi gereken meşhur lezzetler; Sini mantısı, cimcik, ıspanaklı şibit, dolamber böreği, haşhaşlı gözleme, İlibada dolması, tirit, gökçümen hamursuzu, tosunum böreği, sıkıcık çorbası, kızılcık tarhanası, küp kebabı, Kütahya usulü güveç, sütlü incir tatlısı, yufka tatlısı, hekmane erik hoşafı’dır.

Kütahya'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya, çinicilikte sadece ülkemizin değil dünyanın önde gelen merkezlerinden biridir. En önemli alışveriş mekânı olan Çiniler Çarşısı’nda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kütahya’dan sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında, Çiniciler Çarşısı’ndan çiniden yapılan bardak, kahve fincan takımları, vazo ve tabaklar gibi el yapımı eşyalar, Tavşanlı leblebisi ve Gediz tarhanası olmalıdır.

Kütahya'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya’nın gece hayatı pek aktif değildir. Fakat yine de gece vakit geçirebileceğiniz cafe ve publar da mevcuttur.

Kütahya'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya, gezip görülmesi gereken yerler vardır. Birbirinden güzel etkileyici tarihi miraslarla dolu olan bu şehrimiz ziyaretçilerini her zaman büyüleyen bir yer olmaya devam etmektedir.

Aizanoi Antik Kenti

Frigyalıların öncüsü olarak antik kaynaklarda adı geçen Azan adlı mitoloji kahramanının su perisi Erato ile efsanevi kral Arkas’ın birleşiminden Aizanoi şehrinin ortaya çıktığı düşünülmektedir. Antik Frigya’ya ait olarak yaşayan Aizanitis’lerin yerleşim yerlerinin ana merkezidir. Zeus tapınağının çevresinde gerçekleştirilen kazılarda, M.Ö. 3 bin yıllarına ait olan yerleşim izleri ortaya çıkmıştır. Roma imparatorluğunun döneminde şarap ve yün üretimi, tahıl ekimi sayesinde zenginlik elde etmiş ve ünü bölge sınırlarının dışına kadar ulaşmıştır. Aynı zamanda ilk sikkelerin bu dönemde basıldığı bilinmektedir. Roma döneminde Antik kentte yaklaşık olarak 80.000 kişinin yaşamış olduğu düşünülmektedir. Kalıntılar arasında 15.000 kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik 13.500 kişi kapasiteli stadyum, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, iki hamam, sütunlu cadde, dünyadaki ilk ticaret borsa binası, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta duran beş köprü, Meter Steunene kutsal alanı, iki agora, gymnasium, nekropoller, antik bir bent, kapı yapıları ve su yolları bulunmaktadır. Aizanoi Antik Kenti Efes, Bergama, Side gibi kentlerle aynı çağda yer almıştır.

Kütahya Kalesi

Tarihi 1400’lü yıllara dayanan Hisar Kalesi Bizans dönemine ait olan önemli bir yapıdır. Günümüze ulaşana kadar; Geç Doğu Roma, Germiyanoğlu ve Osmanlı Devleti döneminde kale kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu bulunan buluntular Kütahya müzesinde sergilenmeye başlanmıştır.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya Arkeoloji Müzesi içinde; Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Bizans, Roma, Helenistik, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti dönemlerine ait önemli eserler bulunmaktadır. Burdur Hacılar’dan gelen Geç Kalkolitik Dönemine ait boyalı seramikler müzenin en eski eserleridir. Eski Tunç ve Frig dönemlerine ait Frig çocuk oyuncakları, Ana Tanrıça, Kybele, rahipler, Satyr ve Hekate heykelleri de dikkat bulunmakta ve oldukça dikkat çekmektedir.

Çini Müzesi

Çini üzerine açılan ilk müze olma özelliği taşıyan bir müzedir. 14. Yüzyıldan bu yana yapılan çini eserler bulunmaktadır. Müzedeki vitrinlerde, 14. yüzyıldan günümüze kadar Kütahya ve İznik’te üretilen çini mimari elemanlar, çini kitabeler, tabak, çini vazo, pano ve çiniden yapılma ev gereçleri tarihine göre sırayla dizilmiş bir şekilde sergilenmektedir.

Frig Vadisi

MÖ 11. Yüzyılda Makendonya‘dan geldikleri düşünülen Friglerin yerleşim yeri olarak bilinir. 3000 yıl öncesine dayanan ve Friglerin yerleşim yeri olan bu vadide kayalara Frigler tarafından yapılan evler, anıtlar ve kaleler bulunmaktadır. Tarihin doğayla harmanlandığı bu vadi yüzyıllar öncesi yaşayan medeniyetlerin varlığını ve yaptıkları tarihi yapıları en büyük vadi olarak bilinen Frig vadisinde göreceksiniz.

Domaniç Ormanları

Yeşilin en güzel tonlarını bir arada görebileceğiniz bu orman, ülkemizin en güzel doğal varlıklarından biri haline gelmiştir. Domaniç Ormanları’nda piknik yapabilir, sevdiklerinizle yürüyüş yaparak eşsiz manzara eşliğinde resimler çekinebilirsiniz.

Kütahya'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Kütahya

Ege bölgesinin iç batı Anadolu bölümünde yer alan, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini huzur ve temiz havasıyla buluşturan Kütahya meşhur yemeklerin yanı sıra kendine özgü tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Emet Kebabı, Emet Pidesi, Gediz Güveci, Gediz Höşmerimi, Gediz Tarhanası, Kütahya Bitli Helva, Kütahya Cimcik Aşı, Kütahya Köpük Helvası, Kütahya Kızılcık Tarhanası, Kütahya Pazarlar Kirazı, Kütahya Çinisi, Paşa Helvası, Simav El Halısı, Simav Eynal Domatesi, Simav Kestanesi, Tavşanlı Güveci, Tavşanlı Leblebisi ve Şaphane Vişnesi’dir.

Menü