OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Manisa Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa, Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim için gönderildiği, şehzade kenti olarak adlandırılan tarihi bir şehirdir.  Binlerce yıllık tarihi ve el değmemiş doğal güzellikleri ile Ege’nin en güzel şehirlerinden biri olan Manisa, ‘Şehzadeler Şehri’ olarak da adlandırılan yerleşim; mesir macunu, sultaniye üzümü ve Manisa Tarzan’ı ile tanınır ve adına festivallerinin düzenlendiği mesir macunu ile de ünlüdür. 2023 verileri göre 1.473.000 kişilik nüfusa sahip olan Manisa, Türkiye’nin en kalabalık 14. şehridir.

Manisa Tarihi

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa, Antik Çağ’da “Magnesia”, Roma İmparatorluğu döneminde tam ismiyle “Magnesia ad Sipylum” olarak anılmıştır. Manisa’nın tarihi Yontma Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır. Manisa, geçmiş tarihten günümüze kadar sırasıyla, Hititler, Frigler, İyonyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlıların hâkimiyetinde kalmıştır.

Manisa'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa, termal turizm ve kültür turizm kapsamında Türkiye’nin önemli kentlerinden biridir. Manisa’da konaklama tesisleri genellikle şehir merkezinde ya da doğa ile iç içe konumlarda bulunmaktadır. Manisa’da kalınacak yerler arasında bütçenize uygun yarım pansiyon otel, tam pansiyon otel, apart otel ve lüks otel gibi seçenekler bulunmaktadır.

Manisa'ya Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa’ya havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. En yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Bu havalimanından İzmir Otogarı’ndan Manisa Otogarı’na giderek şehre ulaşmanız mümkündür.  Karayolundan gitmek isteyenler, ülkenin birçok şehrinden Manisa Otogarı’na yolculuk eden otobüslerle seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Demiryolunu tercih edecekler de İzmir, Denizli, Aydın ve Balıkesir gibi komşu illerden düzenli tren seferlerle gidebilmektedir.

Manisa'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa’da turistler şehir içi ulaşımlarını otobüs, minibüs ve taksilerle sağlayabilmektedir. Otobüslerde geçerli olan ManisaKart adlı ulaşım kartlarını kullanarak daha ekonomik ve rahat bir şekilde şehir içerisinde gezebilirsiniz.

Manisa'da Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa, Şehir merkezinde kolayca bulabileceğiniz kaliteli restoranda odun kebabı, ekmek dolması, şekerli pide, kapama mantı, yağlı tuzlu pide, şehzade, simit ekmeği, ekmek dolması, Kula pidesi, höşmerim, Kula güveci, sura, börülce tarator, mesir macunu, bohça kebabı, cilveli kahve, Sultaniye üzümü, Alaşehir kapaması, Akshisar köftesi, şekerli pide, mesir çayı, keşkek, Akhisar katmeri, Manisa maden suyu, Akhisar gazozu ve sinkonta gibi onlarca yöresel lezzeti tadabilirsiniz.

Manisa'da Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa’da otantik çarşı ve pazarlarından alışveriş yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş yaparken sevdiklerinize ve kendinize Manisa hatırası adına hediyelik eşya olarak, Yeni Han’dan şehri simgeleyen buzdolabı magneti, manevi değeri yüksek olan antika eşyalar, Alaşehir’den damak tadınıza uyum sağlayacak lezzetli üzüm ve şarap, şehrin birçok yerinden kolayca bulabileceğiniz içerisinde 41 çeşit baharat bulunan mesir macunu, Kula’dan el dokuması halılar, şehir merkezinden altın ve gümüş takılar ve Akhisar’dan tamamen organik zeytinyağı satın alabileceğiniz ürünler arasındadır.

Manisa'da Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa’da gece hayatı sınırlı alternatiflerle olsa da üniversite öğrencileri şehir merkezinde, gece hayatı oldukça canlı bir şekilde ilerlemektedir. Büyük bir çoğunluğu Manisa şehir merkezinde bulunan mekanlar, genellikle turistlere hitap etmektedir. Gündüz saatlerinde şehir merkezini keşfettikten sonra hem günün yorgunluğunu atabileceğiniz hem de arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz mekanlar, kafe, bar, meyhane ve gece kulüplerinden oluşmaktadır.

Manisa'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa’da ılıman bir iklime sahip olan Manisa, verimli toprakları, zengin bitki örtüsü ve özellikle zeytin ağaçları ile ünlüdür. Ayrıca ilk yerleşimlerin oldukça eski tarihlere dayandığı Manisa’da çok sayıda antik kent ve tarihi yapı yer almaktadır.

Aigai (Aiolis) Antik Kenti

M.Ö. 8. yüzyıla tarihlenen Aigai Antik Kenti, geçirdiği bir doğal afet sonucunda harabe haline gelmiş ve üzerine tekrar yeni bir şehir inşa edilmesiyle günümüze ulaşmıştır. Manisa’da yaşayan halk tarafından Nemrut Kale adıyla bilinen Aigai Antik Kenti, Heredot’un eserlerinde de geçmektedir. Özellikle Heredot’un eserlerinde bahsedilen 12 Aiol şehirlerinden biri olan Aigai Antik Kenti, oldukça yüksek bir konuma inşa edilmiştir.

Manisa Müzesi

Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan eserlerin sergilendiği müzede, Lidya, Roma, Bizans, Selçuklu, Saruhanoğulları ve Osmanlı dönemlerinden kalan eser ve belgeler de incelenebilmektedir. Oldukça zengin bir tarihe sahip olan Manisa’da tarihi ve kültürel gezileriniz bünyesinde ziyaret edebileceğiniz destinasyonlardan olan Manisa Müzesi, Muradiye Cami Külliyesi’nin medrese kısmında hizmet vermektedir.

Yeni Han

yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Karaosmanoğulları tarafından yapıldığı düşünülen han, topalmada 2 katlı bir şekilde inşa edilmiştir. Osmanlı Dönemi yapılarından olan Yeni Han’ın ne zaman inşa edildiğine dair net bir bilgi yoktur. 

Adala Kanyonu

Doğa yürüyüşleri, doğa sporları, olta balıkçılığı ve doğa fotoğrafçılığı gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Adala Kanyonu; özellikle hafta sonları bölge halkı tarafından piknik yapmak amacıyla tercih edilmektedir.

Bintepe Tümülüsleri

Türkiye’de şu ana kadar görülmüş en büyük tümülüsler arasında öne çıkan Bintepe Tümülüsleri, Lidyalılar döneminde inşa edilmiştir. Heredot’un eserlerinde de bahsettiği Bintepe Tümülüsleri’nde Lidya Kralı ve kentin zengin kişilerin mezarları bulunmaktadır.

Philadelphia Siesean Kilisesi

Ege Bölgesi’nde Hristiyanlığın ilk başladığı yerlerden biri olan kilise, İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olması sebebiyle Hristiyan dünyası tarafından oldukça kutsal olarak kabul edilmiş M.S. 40 yılında yapılmıştır. Bir kısmı yıkılmış olan kilise, Manisa’nın önemli tarihi yapıları arasında öne çıkmaktadır.

Ağlayan Kaya

Mitolojide Kral Tantalos, Niobe ve Tanrıça Leto ile ilgili bir olaya dayanan Ağlayan Kaya, özellikle hikayesiyle dikkat çekmektedir. Niobe’nin, çocuklarının öldürülmesinden sonra kendisini dış dünyaya kapatması ve sürekli olarak ağlamasından sonra Zeus, Niobe’ye bir iyilik yaparak daha fazla acı çekmemesi adına onu kayaya çevirmiştir. Bundan dolayı Ağlayan Kaya adını alan yapı, Manisa’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasındadır.

Salihli Artemis Tapınağı

Helenistik Dönem yapılarından olan Salihli Artemis Tapınağı, tanrıça Artemis’e atfedilmiştir. 4 ayrı bölümde gezilebilen tapınak sınırları içerisinde Artemis, Zeus, Antoninus ve Faustina’ya ait heykeller görülebilmektedir.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa’nın öne çıkan doğal güzellikleri arasında yer alan kaplıca, şifalı suları ile özellikle termal turizm bakımından bölgeye büyük katkıları olan kaplıcalar, doğal güzellikler ile çevrili bir alan üzerinde hizmet vermektedir.

Spil Dağı Milli Parkı

Mitolojik bakımdan da birçok hikâyeye konu olmuş olan Spil Dağı, aynı zamanda çok sayıda canlı çeşitliliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yanı sıra birçok şifalı bitkilerin de görülebildiği Spil Dağı’nın en dikkat çeken canlı çeşitlilikleri arasında meşhur Manisa Lalesi yer almaktadır. 1968 yılından beri ziyaretçi kabul etmektedir.

Divlit Yanardağı

Cüruf koni türünde bir oluşum olan Divlit Yanardağı’nın rakımı ise 750 metredir. Kayaç yaşının neojen olduğu yanardağı, Manisa’nın doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Volkanik faaliyetler sonucunda meydana gelen yanardağının çevresinde oldukça ilginç yer şekilleri görülebilmektedir. Lav konileri, peribacaları ve lav akıntılarını görebileceğiniz bölgede birçok köy terk edilmiş durumdadır. Bu köylerin sınırları içerisinde çok sayıda volkanik oluşumlar da görülebilmektedir.

Kuladokya Peri Bacaları

Kuladokya Peri Bacaları sınırları içerisinde bulunan Kula Volkanik Jeoparkı da bölgede görülmesi gereken yerler arasındadır. Jeopark, UNESCO Jeoparklar Ağı bünyesinde bulunmaktadır. Jeolojik zenginlik bakımından Manisa’nın önemli yerlerinden olan Kuladokya Peri Bacaları, yağmur, rüzgâr ve erozyon gibi doğal olaylar sonucunda meydana gelmiştir. Aynı zamanda Gediz Vadisi sınırları içerisinde yer alan Kuladokya Peri Bacaları, Kapadokya’nın meşhur Peri Bacaları’nı andıran görüntüleriyle dikkat çekmektedir.

Manisa'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Manisa

Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Manisa, yöresel lezzetlerin yanı sıra tescil almaya hak kazanan ürünleri, Akhisar Domat Zeytini, Akhisar Domat Zeytinyağı, Akhisar Köfte, Akhisar Uslu Zeytini, Akhisar Uslu Zeytinyağı, Alaşehir Asma Yaprağı, Alaşehir Ekmeği, Alaşehir Kapaması, Demirci Hünnabı, Emcelli Biberi, Gördes El Halısı, Kula El Halısı, Kula Leblebisi, Köprübaşı Çileği, Kırkağaç Kavunu, Asma Yaprağı, Mesir Macunu, Sultani Çekirdeksiz Üzümü, Taban Simidi, Salihli Kirazı, Salihli Odun Köfte, Saruhanlı Çekirdeksiz Beyaz Üzümü ve Yuntdağı El Halısı’dır.

Menü