OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Mardin Şehir Rehberi

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin, tarihi taş konakları, labirent şeklindeki dar sokakları, Süryanilerin merkezi olan manastır ve kiliseleri ile farklı kültür ve dinlerin yüzyıllarca barış içinde yaşadığı özel bir şehirdir. 2023 verilerine göre yaklaşık 877.000 kişilik nüfusa sahip olan Mardin, Türkiye’nin en kalabalık 26. şehri olmuştur. Mardin tarih boyunca coğrafi konumundan dolayı birçok medeniyetin hem uğrak noktası hem de yerleşim alanı olmuştur.

Mardin Tarihi

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin, Dicle ve Fırat nehirlerini seyir halindeki Mardin’in kuruluşuna dair net bir şey söylemek güç olsa da, bölgede yapılan araştırmalar sonucu bulunan en eski kalıntıların Subarlılar zamanına ait olduğu görülmüştür. Mardin yeri itibariyle dünya tarihinin en eski medeniyetlerine Eyyubiler, Anadolu Selçuklular, İlhanlılar, Karakoyunlular ve Akkoyunlular’a ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyadadır

Mardin'de Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Mardin’deki konaklama tesisleri, geleneksel ve çağdaş unsurları bir araya getiren benzersiz tasarımlarıyla göz kamaştırıyor. Şehir genelinde, ziyaretçilerini ağırlayan tarihi konaklarla birlikte 5 yıldızlı oteller de bulunmaktadır, ki bu tesisler oldukça etkileyicidir. Ayrıca, daha ekonomik bir seçenek arayan ziyaretçiler için pansiyonlar, butik oteller ve apart oteller gibi farklı konaklama seçenekleri de mevcuttur.

Mardin'e Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin’e şehirler arası Mardin Otogarı’na sefer gerçekleştiren otobüslerle, veya Mardin Havalimanı’na tarifeli uçuş gerçekleştiren uçaklarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Mardin'de Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin’de şehir içi ulaşımınızı özel halk otobüsler, minibüsler ve taksilerle gerçekleştirebilirsiniz.

Mardin'de Ne Yenir?

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin, Mezopotamya’daki varlığı ile Türk mutfağına önemli bir katkı sağlamaktadır. Doğu mutfaklarının geri kalanı gibi, Mardin mutfağında da bolca baharat kullanılır. Büyük ölçüde et ağırlıklı olan bu mutfakta, bol yağlı yemekler öne çıkmaktadır. Mardin usulü çiğ köfte, cevizli içli köfte, aya köfte, patates kebabı, soğan kebabı, kibbe, güveç, ganadir çorbası, lebeniye çorbası, işkembe dolması, irok, ikkebet, kaburga dolması, ekşi erik yahnisi, havuç türlüsü, un helvası, mahlep kurabiyesi, peynir helvası, havuç tatlısı, ceviz tatlısı, sütlaç, mırra, firkiye, kiliçe, alluciye ve harire tatlısı turistler tarafından denenen meşhur lezzetler arasındadır.

Mardin'de Alışveriş

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin’de Gümüşçüler, Bakırcılar, Ayakkabıcılar ve Kayseriye Çarşıları otantik hediye severlerin uğraması gereken yerler arasındadır. Mardin’den sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında özel motifli telkâri, bakırdan yapılan el işçiliği görmüş bakır kaplar, kahve takımları, çaydanlıklar ve cezveler, sedef, egzama, saç dökülmesine, kepeklenmesine ve sivilcelere iyi gelen bıttım sabunu, ahşap, deri, inci kabuğu ve gümüş iplikten işlenen takunya, bakır işçiliğin güzel örneği olan mırra cezvesi, Mardin’in kültür mirası olan rüşur taşı, zencefilli, damla sakızlı, tarçınlı gibi farklı çeşitleri de bulunan hayalet şeker, İçinde hurması, üzerinde bademi ve 30’un üzerindeki baharatın aromatik kombinasyonu ile harmanlanan Süryani çöreği, Arap kökeni olan kahve çeşitlerinden mırra, lezzetli atıştırmalık olan cevizli sucuk, Süryani Şarabı, Süryani Çayı ve anasonlu bir şeker olan ibzor olmalıdır. 

Mardin'de Gece Hayatı

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin’de gece hayatı genellikle fasıl ağırlıklıdır. Gece kulübü ve disko tarzında mekanların bulunmadığı şehirde, arkadaşlar ve aile ile eğlenmek için genellikle sıra geceleri, fasıl ve ocakbaşı konseptli mekanlar tercih edilmektedir.

Mardin'de Gezilecek Yerler

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin’de dini ve kültürel bir tarih ile dolu Mardin, üçüncü yüzyıla kadar uzanan tarihi, labirent gibi dar geçitlerden oluşan bir tepenin altında yayılan ve eski taş evlerin süslediği sokakları, modern ve gelenekseli birleştiren ambiyansı, zamansız cazibesi ve kültürel mirası ile görülmesi gereken tarihi ve turistik mekanlar ile doludur.

Sakıp Sabancı Mardin Müzesi

Sergileri, İngilizce çevirileri, multimedyaları, videolu röportajları, Mardin’in tarihinin ötesine geçen ve yerel el sanatlarını tanıtan eserleri ile müze, şehrin özel hikayesini anlatmaktadır. Tüm sergi odalarında bilgilendirici açıklama panelleri mevcuttur. Müzenin alt katındaki sanat eserleri de görülmeye değerdir.

Mardin Çarşı

Mardin’in dar sokaklarındaki bu labirent gibi çarşıların hepsi birbirine çıktığından, gezmesi ve keşfetmesi oldukça kolaydır. Çarşı kültürü, Mardin’de 16.yüzyıla kadar gitmektedir. Kayseriye Çarşısı ile Akkoyunlu döneminde başlayan çarşı kültürü, 17.yüzyılda Revaklı Çarşısı ile git gide gelişmiş ve birçok çarşı açılmıştır.

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi; 15.yüzyıl mimari anlayışını yansıtan yapısı, özellikle ana kapısı, iç avlusu ve süslemeleri ile son derece etkileyicidir. 15.yüzyıldan kalma bu kompleks yapının ilk dikkat çeken özelliklerinden biri de huzurlu atmosferidir. Üst katına çıkılarak, bir zamanlar Kuran öğrenen öğrencilerin çalıştıkları odaları gezebilmeniz mümkündür.

Zinciriye Medresesi

Şehrin en görkemli medreselerinden biri olan Zinciriye Medresesi, yüksek bir noktadan şehre bakan konumu ile de etkileyicidir. 1385 yılında İsa Bey tarafından inşa edilmiştir. Kubbeli bir cami, külliye, türbe ve iç avlulardan oluşmaktadır.

Deyrüzzaferan Manastırı

Ana kilise bölümünün dışında, içinde bir mezar şapeli ve etkileyici bir tavana sahip bir yeraltı odası da bulunmaktadır. Güneş Tapınağı, Meryem Ana Kilisesi ve Azizler Evi bu tarihi yapının önemli bölümleridir. 500’lü yıllarda inşa edilen manastır, etkileyici mimarisi ve tarihi önemi ile Mardin’de gezilmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Mor Behnam Kırıklar Kilisesi

Tarihi 4.yüzyıla kadar uzanan kilise, girişinin üzerindeki ince oymaları, iç mekân süslemeleri, ikonları, resimleri, sakin iç avlusu, güzel tabloları ve huzurlu atmosferi ile oldukça etkileyicidir.

Mardin Müzesi

Şehrin en görkemli 19.yüzyıl evlerinden birinde yer alan Mardin Müzesi, Güneydoğu Anadolu’nun zengin tarihini sergilemektedir. Koleksiyonu küçük olsa da oldukça iyi hazırlanmıştır. Özellikle, Tunç Çağı’ndan kalma çanak çömlek sergileri ve M.Ö 3000’li yıllardan kalma taş araba mutlaka görülmelidir.

Mardin Ulu Cami

Artuklu Hükümdarının emriyle yaptırılan bu tarihi cami, tarihi 11.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tarihi cami; geniş avlusu, minaresi ve benzersiz taş oymaları ile oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Oldukça sade bir şekilde düzenlenmiş iç kısmı da görülmeye değerdir.

Şahtana Konağı

19.yüzyıl konak mimarisinin Mardin’deki en güzel örneklerinden biri olan bu konak aynı zamanda Eski PTT Binası olmuştur. 1890 yılında bir aile evi olarak inşa edilen bu bina, 1950’li yıllardan sonra postane olarak kullanılmıştır. Günümüzde, restore edilen ana bölümü ile tarihi bir mekan olarak ziyarete açılmıştır.

Mardin Kalesi

Aynı zamanda Kartal Yuvası adıyla da bilinmekte olan Mardin Kalesi, tarihte Sümerler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular, Osmanlılar ve daha pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kalede, 300’lü yıllarda ateşe tapan bir kral yaşamış ve iyileştikten sonra 12 yıl boyunca burada kalmaya devam etmiştir.

Dara Antik Kenti

Eski bir Roma kenti olan Dara, Güneydoğu Anadolu’nun gizli hazinelerinden biridir. Ege’deki Efes ve Bergama kadar popüler olmasa da; geniş kaya mezar alanları, tarihi kalıntı bölümleri, su kemerleri, 10 bin metreküp su kapasitesine sahip yer altı sarnıçları, zindanı ve etkileyici atmosferi ile görülmeye değerdir. Burası aynı zamanda, Mezopotamya’da ilk sulama kanallarının yapıldığı yerdir.

Mor Gabriel Manastırı

Dünya üzerindeki en eski Süryani manastırı olan Mor Gabriel Manastırı’nın tarihi 300’lü yıllara kadar gitmektedir. Tur Abdin bölgesindeki iki keşiş tarafından kurulmuştur.

Midyat Mağaraları

Midyat, M.Ö. 9.yüzyılda Asur tablalarında mağaralar şehri olarak geçmektedir. Daha sonraki yıllarda Urartular, Persler, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Doğal mağaralar, tarih boyunca insanların yaşaması ve saklanması için önemli mekanlar olmuştur. Midyat mağaralarının iç mekanları, günümüzde müzeye dönüştürülerek buradaki yaşamı gözlemlemek için bolca fırsat sunmaktadır.

Beyazsu

Beyazsu, akan suyu ve serinletici havası ile özellikle yaz aylarında hem yerli halk tarafından hem de turistler tarafından büyük ilgi gören bir doğal güzelliktir. Sıcak günlerde ziyaretçiler burada yemek yiyebilir, suya ayaklarını sokarak serinleyebilir, şark köşesi şeklindeki masalarda çay içebilir, suyun üzerinde yüzen ördekleri izleyebilir, akan suyun sesi eşliğinde ve yemyeşil ağaçların gölgesinde dinlenebilir.

Derik Xanuk Mağarası

Oldukça derin bir suyun bulunduğu Xanuk Mağarası, yaz aylarında Mardinliler için günübirlik bir tatil yeridir. Piknik yapmak, serinlemek, doğayla baş başa bir gün geçirmek için ziyaret edebileceğiniz mağara, akıntısı ve derin suyu ile de dikkat çekicidir. Yaz aylarında bile buz gibi suyu ile sıcak havalarda serinlemek için de idealdir.

Gurs Vadisi

Xurs Köyü olarak da bilinen Karaman Köyü’ndeki şelale ve vadi, doğal güzelliği ile Mardin’in saklı güzelliğidir. Şelaleleri ve akan suları ile ünlü vadi, günümüzde bir piknik ve doğayla buluşma noktası olarak ziyaret edilmektedir. Ziyaretçilerine farklı bir atmosfer yaşatan Gurs Vadisi, sıcak yaz günlerinde serin sularda serinlemek, kuş sesleri eşliğinde doğayla iç içe bir gün geçirmek, ailece piknik yapmak için tercih edilebilir.

Mardin'in Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim - Şehir Rehberi - Mardin

Güneydoğu Anadolu’da tarih ve din turizmi ile öne çıkan bir şehir olsa da, etkileyici doğal güzellikleri de görülmeye değer olan Mardin meşhur yemeklerin yanı sıra tescil almaya hak kazanan ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar; Derik Halhalı Zeytinyağı, Kızıltepe Mercimeği, İmlebbes, Bulgur, Kaburga Dolması, Kibe, Kiliçe Çöreği, Semsubek, Mardin Taşı, İkkebet, Midyat Acuru, Midyat Kavunu, Midyat Tandır Ekmeği, Midyat Telkarisi, Midyat Turşusu, Midyat Zeynebi Üzümü, Midyat İnciri ve Ömerli Karfoki Üzümü vardır.

Menü