OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Fethiye Kaya İnciri

Coğrafi İşaretler - Muğla

Fethiye Kaya İnciri (Ficus carica L.), siyah renkli, ince kabuklu, küçük, içi kırmızı renkte çok tatlı bir meyvedir. Hem yaş hem de kurutulmuş hali piyasaya verilir. Hasadı genellikle ağustos ve eylül aylarında olur. Hasat sırasında dalında bekletilerek kurutulan Fethiye Kaya İnciri, çoğunlukla ikinci bir işleme tabi tutulur. Mersin dalı ve kekik yapraklarıyla kaynatılan suya batırılıp çıkarılan incirler tekrar kurutulur ve mersin yapraklarıyla birlikte muhafaza edilir.

Fethiye Kaya İnciri ağaçları, birçok gövdenin gelişmesiyle oluşan ocak şeklinde yetiştirildiğinden her ocakta yaşları birbirinden farklı gövdeler bulunur ve böylece çok uzun yıllar aynı yeri muhafaza ederek yetiştirilir.

Fethiye Kaya inciri; Akdeniz iklimi görülen coğrafi sınırda yıllık ortalama sıcaklığın 18-20°C olduğu, sıcaklığı 9°C’nin altına düşmeyen yerlerde yetişir. Kurutma döneminde (ağustos – eylül) 30°C’ye kadar çıkan ortalama sıcaklık ister. Yazları kurak, uzun ve sıcak, kışlar ise yağışlı, ılık ve kısa olan coğrafi sınırda; yazın 3040°C kışın ise genellikle 10 °C’nin üzerinde olan sıcaklıklar, incir yetiştiriciliğine çok uygundur. Ayrıca yağışların kasım-haziran aylarında olması, kurutma mevsimi olan ağustos-eylül aylarının yağışsız ve bulutsuz geçmesi büyük avantaj sağlar.

Yazın sıcak olması, kaya inciri meyvesinin gelişimi, meyvenin olgunlaşma dönemindeki gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olması ise incir meyvesinin kabuk ve iç renginin oluşmasında etkili olur. Ayrıca bu özellikler, Fethiye Kaya İncirinin şeker miktarını ve aroma oluşumunu etkiler. Fethiye Kaya İncirinde hakim şeker glikoz ve fruktoz olup çok düşük oranlarda sakkaroz bulunabilir. Toplam şeker miktarı yaklaşık olarak yaş Fethiye Kaya İncirinde 12 g/100 g, kuru Fethiye Kaya İncirinde ise 40 g/100 g’dır. Fethiye Kaya İnciri ağacı; 1-1,5 m derinlikte, alüvyal, kumlu-killi, yeterli organik materyal, potasyum ve kirece sahip, pH’ı 6-7,8 olan nötr veya nötre yakın topraklarda yetiştirilir.

Menü