OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Adana Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana, Türkiye’nin en büyük 6. şehridir. Merkezi heybetli Toros dağları ile çevrili Seyhan Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Adana, Türkiye’nin ilk sanayileşen bölgelerimizden biridir. 

Maden rezervleri bakımından 4. Bölge olarak bilinen Adana’nın en önemli ve en ünlü maden Metalik madenler içinde krom, demir ve manganez, kurşun, çinko, enerji hammaddelerinden kömür ve endüstriyel hammadde kaynaklarından kuvars ve kuvarsit, kil, barit, kireçtaşı ve kum agregası ve pomza bu zenginliklerin başında gelmektedir. Hızlıca sanayileşen Adana, bu nedenle zamanla oldukça yoğun bir nüfusa sahip olmuştur. 2023 verilerine göre yaklaşık 2.274.106 kişilik nüfusa sahip olan Adana, maden ve ekonomik açıdan güçlü bir bölge olduğu kadar tarım alanlarında da elverişli bir yapıya sahip olmasıyla da bilinmektedir. Narenciye, pamuk, buğday, soya fasulyesi, arpa ve üzüm alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri olan Adana’nın portakalı ve portakal çiçeklerinin kokusu meşhurdur.  Adana, bulunduğu bölgeden de anlaşılacağı üzere Akdeniz iklimine sahiptir. Bu iklim tipine göre kışlar ılık ve yağışlı, yaz ayları ise kurak ve sıcaktır. 

Adana Tarihi

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana’nın tarihçesi 3.000 yıl kadar öncesine dayanmaktadır; bölgedeki arkeolojik bulgular Paleolitik Çağ’a değin uzanan insan yerleşkelerini gün yüzüne çıkarmıştır. Adana’nın bulunduğu bölüm olan Çukurova’nın adı, tarihi belgelerde Klikya olarak geçmektedir. Hitit yazılı levhalarında da Uru Adania, yani Adana Ülkesi olarak gösterilmektedir. Adana bölgesi M.Ö. 1333 tarihinde Hititlerin egemenliği altına girmiştir. Hititlerden sonra Adana Bölgesi’ni, daha sonra Asurlular egemenlik altına almışlardır. Adana tarih boyunca sırasıyla Luvi Krallığı, Arzava Krallığı, Hitit İmparatorluğu, Asurlular, Pers İmparatorluğu, Helen Antik Yunan Uygarlığı (MÖ 333-323), Selevkos İmparatorluğu, Kilikya Prensliği, Romalılar, Bizans İmparatorluğu, Abbasiler, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Memlükler, Ramazanoğlu Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye’nin egemenliği altına girmiştir. Abbasiler döneminde Türkleşen Adana, zaman içerisinde gelişip büyüyerek şimdiki hâlini almıştır.

Adana'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana’da her bütçeye ve her tarza uygun ister lüks ister butik bir otel bulabilmeniz mümkündür. Her zevke uygun ve Adana’nın en popüler otellerinde kalmak isteyenler için ziyaretçilere uygun olacak otelleri bulmak mümkündür.

Her bütçeye ve her zevke hitap eden otel seçeneklerine sahip Adana’da konaklama tesislerinden bütçenize en uygun olanı seçerek, şimdiden rezervasyon yaptırabilir ve harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Adana'ya Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana, Türkiye’nin 6. büyük şehri olduğu için şehre otobüsle ve uçakla gelmek isteyen yolcular Türkiye’nin her yerinden şehirlerarası otobüs ve uçak seferlerini kullanarak ulaşımlarını sağlayabilirler.

Havayolu ile gelecek olan yolcular, şehirde bulunan Şakirpaşa Havalimanı’na tarifeli uçuşları tercih ederek ulaşabilirler.

Adana'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, taksi ve metro ağıyla sağlanıyor. Otobüsler belediye ve özel halk otobüsleri olarak ayrılmış durumdadır. Şehirde Kentkart kullanılmaktadır. Öğrenci ve sivil olmak üzere iki tür ödeme türü vardır. Adana metrosu 13 durak ile hizmet vermektedir.

Adana'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana, mutfağıyla ünlü bir kentimizdir. Şehrin ismiyle anılan Adana kebabı en meşhur yemeğidir. Lezzetli yemekleri ile gelen misafirlerini ağırlayan şehirde, kültürel çeşitlilik mutfağına da yansımış ve ortaya harika yemekler çıkmıştır. Adana’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında Adana kebabı, şırdan, lahmacun, içli köfte, çorba, bici bici gibi farklı tatlar bulunmaktadır.

Adana'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana’da yöresel bir şeyler satın almak istiyorsanız, adresiniz Bakırcılar Çarşısı, Adana Çakmak Caddesi, Amerikan Pazarı ve Turgut Özal Bulvarı olmalıdır. El yapımı her türlü bakır ürünü burada bulabilirsiniz. Onun dışında Türkiye’nin önde gelen markalarının mağazalarını Gazipaşa Bulvarı’nda bulabilirsiniz. Ayrıca Adana’da kuruyemiş ve türevleri çok yaygındır. Şehre özgü şalgam suyu, cezerye tatlısı gibi gıda ürünleri de alabilirsiniz.

Adana'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana’da eğlence hayatı Gazipaşa, Turgut Özal ve Baraj Yolu üzerinde toplanmıştır. Gazipaşa Adana’nın nezih semtlerinden birisidir. Cadde üzerinde kaliteli, kafe ve  barlar bulunur. Son yıllarda Turgut Özal Bulvarı’nda da yeni yeni mekanlar açılmıştır.

Adana'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana tarihi mekânları, turistik yerleri, yemekleri ve festivalleriyle ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Adana, pek çok tarihi ve kültürel mekâna ev sahipliği yapmaktadır.

Taş Köprü

Adana fotoğraflarını süsleyen Seyhan Nehri üzerinde simge yapıdır. Romalılardan kalma köprünün bugün 14 gözü ayakta kalmıştır. Adana’nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir. Köprünün altından geçen nehir suyunun, barajı beslemesi nedeniyle zaman zaman kuruduğu oluyor. Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde, Adana (Seyhan) ve Karşıyaka (Yüreğir) yakalarını birleştiren köprüdür. Bu köprü araçlara kapalıdır, bu nedenle eğer bir araçla yolculuk ediyorsanız Taş Köprüyü ziyaret etmeden önce bir yere park etmenizi

Varda (Alman) Köprüsü 

Varda (Alman) Köprüsü de görülmesi gereken yerlerden biridir. Alman Köprüsü olarak da anılmaktadır. Doğal güzellikler, yeşillikler arasında kurulmuş olan Varda Köprüsü, Adana merkezinin biraz dışında kalmaktadır.

Şahmeran Kalesi

Şahmeran Kalesi, bir diğer bilinen adıyla Yılankale Misis, Ceyhan arasındaki ovaya hâkim olan bir tepenin üzerinde konumlanmış ve Kilikya Ermeni Krallığı döneminde Kral I. Levon tarafından yaptırılmış tarihi kalelerden biridir. İpek Yolu’na uzun zaman bekçilik yapmış kalenin biçimi yılan gibidir. Bu nedenle yöre halkı tarafından Şahmeran olarak bilinmektedir. 12. Yüzyıldan günümüze kadar gelmiştir. 

Feke Kalesi

Feke Kalesi de diğer kaleler gibi tarihin uzun zamanı boyunca İpek Yolu’nun koruculuğunu yapmıştır. Feke Kalesi’nin hem kendisi hem de manzarası etkileyicidir ve sizleri de geçmişin izleriyle etkileyecektir.

Ayaş Antik Kenti

Ayaş Antik Kenti, Büyük İskender ve Pers Kralının savaşı sonunda, Büyük İskender’in savaştan zaferle ayrılması sonucu Makedon komutanların bölgeye yerleşip bir liman kenti kurmaları sonucu oluşmuştur. 

Adana Merkez Camii

Biraz daha modern yapılara bakacak olursak öncelikle Adana Merkez Camii yani bir diğer adıyla Razamanoğulları Cami veya Adana Ulu Cami, Adana’nın sembolleşmiş yapılarından biridir. Adana’da mimarisiyle en çok bilinen ve en çok turist çeken camilerinden biridir. Ramazanoğluları beyliği tarafından yapılmış bir camidir. Külliyesi Selçuk, Memluk ve Osmanlı mimari yapılarının etkisini barındırmaktadır.  Adana Merkez Sabancı Camii Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak geçmektedir.

Ağca Mescit

Ağca Mescit, Adana’da bilinen en eski Türk yapıtıdır. Ağca Bey adıyla bilinen bir Türkmen tarafından yapılmıştır. Eski (Yağ) Cami ve Medresesi, Adana’nın merkezinde bulunan bu cami Ramazanoğluları tarafından yapılmış ve Osmanlı döneminde de ciddi anlamda bir bakım görmüştür. Görülmesi gereken diğer camilere Alemdar Mescidi, Mestanzade Cami, Şeyhoğlu Camii, Şefika Hatun Cami, Memiş Paşa Cami, Cuma Fakih Cami, Ali Dede Mescidi, Ceyhan-Ulu Cami, Ceyhan Kurt Kulağı Cami ve Kozan Hoşkadem Cami olarak örnek verebiliriz.

Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi Adana’nın Yüreğir ilçesinde bulunan bir mozaik müzesidir. Müze içinde Hitit, Roma, Bizans, Arap, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Misis Antik Kenti’nde yapılan kazılarda gün yüzüne çıkartılan mozaikleri sergilemek amacıyla kurulmuştur.

Adana Merkez Parkı

Adana’da gezilecek yerler arasında Adana Merkez Parkı, Açık bir alanda, Çin usulü bahçe ve iki kafesiyle çok sayıda ağaç ve bitki türlerine ev sahipliği yapan parkın manzarası büyük ilgi çekmektedir.

Dilberler Sekisi

Dilberler Sekisi yeni kullanılmaya sunulmuş, bisiklet ve yürüyüş alanları da bulunan rahatlatıcı bir atmosfere sahip olan Seyhan Nehri kıyısındaki alandır. Adana’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük saat kulesi unvanına sahip Büyük Saat’i de mutlaka görmelisiniz. Sekide, yosun kokusuyla karışık Seyhan’ın kokusunu hissederek sabah yürüyüşleri ve akşam gezileri yapılabilmektedir. Ayrıca köprünün kolonlarında kim olduğu bilinmeyen Grafiti sanatçıları tarafından yapılan imzalar bulunmaktadır.

Adana Çarşı Hamamı

Adana Çarşı Hamamı da, 1529’da Ramazanoğluları döneminde Piri Paşa tarafından kalma, yarım gün kadınlara, yarım gün erkeklere hizmet veren Adana’daki en büyük tarihi bir hamamdır.

Adana'nın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Coğrafi İşaretler-Adana

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra dört mevsim de ziyaret edilebilen oldukça popüler bir şehir olan Adana, yöresel yemeklerinin yanı sıra tescil almaya hak kazanmış ürünleri de bulunmaktadır. 

Bunlar; Kuytucak Narı, Karataş Kıddesi, İçli köfte, Taş Kadayıf, Kol Böreği, Karakuş Tatlısı, Halka Tatlısı, Aşlama, Şırdan, Analı Kızlı, Bici Bici, Kozan Portakalı, Feke Tapan Bıçağı, Çukurova Pamuğu, Şalgam ve Kebap’tır.

Menü