OTL Wolrd Travel Seyahat Acentesi Belge No:14122

Afyonkarahisar Şehir Rehberi

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Doğa gezileri ve sporları sevenler için cennet olan ve Frig Vadisi’nin geçiş noktasında yer alan Afyonkarahisar, Kapadokya’daki büyüleyici peribacaları ve kaya oluşumlarıyla yıllar içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Şehirde doğa yürüyüşleri, kampçılık, kaya tırmanma, mağaracılık ve dağcılık gibi pek çok aktivite yapmak isteyenlerin en çok uğrak yerleri, Akdağ Tabiat Parkı, Eber Gölü ve 26 Ağustos Tabiat Parkı gibi birçok el değmemiş yerler bulunmaktadır. Zengin yöresel mutfağı ve turizm ile hızlı gelişen şehirlerden biri olan Afyonkarahisar, şifalı termal sularıyla da dünya çapında ilgi görmüş olan Gazlıgöl, Hüdai Kaplıcaları ve Ömer Kaplıcaları gibi onlarca tarihi kaplıcalarla gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

Afyonkarahisar Tarihi

Türkiye’nin termal cenneti olarak bilinen Afyonkarahisar, Ege Bölgesi’nde yer alıyor. M.Ö. 3000 yıllardaki eski adıyla Karahisâr-ı Sâhib; Hattiler, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar ve Bizanslar tarafından inşa edilmiştir. Afyonkarahisar termal cenneti olmasının yanı sıra etkileyici antik kentler, hamalar ve tarih yapılar ile tüm dünyadaki tarih tutkunlarının ilgisini çekiyor. Mermercilik ve gıda sektöründe de isim yapmış bir şehirdir. 2005’ten önceki adı olan Afyon, 2005 yılında Afyonkarahisar adını aldı.

Afyonkarahisar'da Nerede Kalınır?

2 Yetişkin

Termal turizmin ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biri olan ve termal otelleri ile turistleri kendine çeken Afyon, yüzbinlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Afyonkarahisar’da şifalı sularla termal otelleri pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekerken konaklama tercihlerinin çoğunlukla şehir merkezine yakın olan konaklamalarda kalmayı isterler.

Afyonkarahisar'a Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Şehre havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Havayolu ile gitmek isterseniz, ülkenin birçok şehrinden direkt uçuş sağlayabilmeniz için NATO’nun 2. ve Türkiye’nin en büyük askeri havaalanı olan Zafer Havalimanına bilet almanız gerekmektedir. Eğer karayolu alternatifini seçmek isterseniz şehirlerarası otobüs ile Afyonkarahisar’a ulaşabilirsiniz. Son olarak demiryolu alternatifi için de Türkiye’nin belirli yerlerinde bulunan demiryolu garından biletinizi alarak seferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Afyonkarahisar'da Şehir İçi Ulaşım

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da dokuz ayrı bölgesine hizmet eden onlarca minibüs, yüzlerce minibüs ve taksilerle gitmek isteyeceğiniz her yere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Afyonkarahisar'da Ne Yenir?

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Anadolu’nun en zengin mutfaklarından birine sahip olan Afyonkarahisar, yüzlerce çeşit yöresel yemeği ile ilgi görüyor. Bunun yanı sıra haşhaşlı hamur işleri ve sütlü tatlılar da çok sevilip tercih ediliyor. Yemek konusunda dikkat çeken kısım, yalnızca patlıcan kullanarak 22 çeşit yemek yapıldığı söylenmektedir.

Yalnızca kuzu tandır ve ekmek kadayıfını tatmakla kalmayıp Afyonkarahisar’ın simgesi olan Afyon sucuğu, haşhaşlı katmer, Afyon köy ekmeği ve patlıcanlı börekleri de mutlaka tatmanız gereken ve kentte tatlı severler ise Afyon kaymağı, Afyon lokumu ve haşhaşlı irmik tatlısını deneyebilirler.

Afyonkarahisar'da Alışveriş

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da yemeklerinin haricinde yaygın olarak mermeri ile de meşhurdur. Alışveriş yapmak isteyenlerin satın almak istediği hediyelik ürünler genellikle mermerden yapılmış el sanatı ürünleridir. Bunlar satranç takımı, abajur, büro malzemeleri, fincan, saksı, aplik, çerçeve, vazo, şekerlik, likör takımları gibi ürünlerdir.

Bunların yanı sıra semt pazarlarında görebileceğiniz sucuk, lokum, kaymak, haşhaş, geleneksel motiflerin hâkim olduğu mermer biblo, bakır süs eşyaları, ipek kilimler, dokumalar, keçe, altın tercih edilen ürünler arasındadır.

Eğer seçiminizi alışveriş merkezlerinden yana kullanmak istiyorsanız, Afium Avm & Outlet ve Park Afyon alışveriş merkezi içerisinde de pek çok farklı markaların ürünlerini bulabilirsiniz.

Afyonkarahisar'da Gece Hayatı

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Gündüzleri tarihi yerli gezdikten sonra geceleri güzel bir eğlence mekanlarında zaman geçirmek isteyenlerin uğrayabileceği pek çok eğlence mekanları vardır. Tarihi, turistik ve doğal yapı yerleri ile her geçen gün binlerce turiste ev sahipliği yapan Afyonkarahisar, turistik ve eğlence mekanlar açısından da oldukça zengindir.

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Afyonkarahisar çok sayıda tarihi yapı, müzeler ve doğal güzelliklerin yanı sıra termal merkezleri ve kaplıca tesisleri de bulunmaktadır. Termal suların tadını çıkarırken Afyonkarahisar’ın eşsiz güzelliklerine hayran kalacaksınız.

Frig Vadisi Tabiat Parkı

Önemli kaynak değerleri bulundurması ile bilimsel ve eğitsel açıdan çok önemli bir yere sahip olan Frig Vadisi Tabiat Parkı, içerisinde kaya anıtları ve kaya yerleşimleri, Roma ve Bizans dönemine ait mezar odaları ve kilise de bulundurmaktadır.

26 Ağustos Tabiat Parkı

İçerisinde bulundurduğu göl sebebi ile yılın farklı zamanlarında çok sayıda hayvana da ev sahipliği yapan 26 Ağustos Tabiat Parkı yaklaşık 90 adet bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. 29 Ağustos Tabiat Parkı’na gelen ziyaretçiler sevdikleri ile piknik yapabilmektedir.

Eber Gölü

Derin sessizliğe sahip olan Eber Gölü, içerisinde bulundurduğu kuşları, sazlıkları, balıkları, çiçekleri ve yüzen adacıkları ile pek çok hayvana ve bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Eber Gölü’nde kamp yapma, kayıkla gezme, yürüyüş yapma imkânı da vardır.

Acıgöl Kuş Cenneti

Kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları başta olmak üzere herkesin dikkatini çekmeyi başaran ve yaklaşık 176 kuş türü bulunduran Kuş Cenneti, flamingo, martı, karabatak, turna, yaban ördeği, pelikan ve leylekleri keşfetme olanağına da sahiptir. Ayrıca Türkiye’de Tuz Gölü’nden sonra sodyum sülfat oranıyla ikinci sırada yer almaktadır.

Afyon Buzluk Mağarası

Özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla ziyaret edilen mağara da yaz aylarında bile erimeyen buzlar bulundurmaktadır.

Tokalı Kanyonu

Kanyonun içinden geçmesi 7-8 saat süren bu kanyon yaklaşık 20 kilometre uzunluğundadır.

Afyonkarahisar Kaplıcaları

Şifalı sularıyla pek çok hastalığa tedavi olan bu kaplıcalar arasında Hüdai, Gazlıgöl, Heybeti (Kızılkirse), Gecek ve Ömer Kaplıcaları yer almaktadır. Kaplıcalar konaklama hizmeti de sunmaktadır. Ayrıca Bu banyo türünün romatizmal hastalıklar, çocuk felci ve pek çok kadın hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Afyonkarahisar Kalesi

Görkemli duruşu ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Afyonkarahisar Kalesi, yüksekliği yaklaşık 226 metreyi bulmaktadır. Bu kaya volkanik bir kayadır. Kalenin içerisinde Anadolu’da yaşamış Frigler zamanına ait yazılar ve kültür izlerine rastlayabilirsiniz.

Afyonkarahisar Arkeolojik Müzesi

Ülkemizin ilk kazı alanlarından biri olan Sandıklı Kusura höyük kazısı ve buluntuları ile 1935 yılında dünyaya adını ilk duyuranlardan olmuştur. Zaman içinde kazılar sonucunda çıkan tarihi eserlerin çokluğu sebebiyle önemi daha çok artmıştır. Müze, Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Roma ve Bizans dönemi eserleri bakımından oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir.

Afyon Ulu Cami

1272-1277 yılları arasında yapıldığı düşünülen cami 40 ahşap sütun üzerine oturulmuş çatısı nedeniyle Kırık Direkli Camii olarak da anılmaktadır. Cami, sırlı tuğlalı ve baklava dilimli mimarisi ile Anadolu Selçuklu Dönemi’nin eşsiz örneklerinden biridir.

Büyük Taarruz Şehitliği

Şehitlik, 26-29 Ağustos 1922 tarihlerinde şehit düşen 275 subay ve 2150 Mehmetçik hatırasına yaptırılan sembolik bir şehitliktir. Şehitliğin girişinde 8 metre yüksekliğinde kemerli bir kapı bulunmaktadır. Hemen arka tarafında ise 18 metre yüksekliğinde olan bir Mustafa Kemal Atatürk heykeli bulunmaktadır.

Sultan Divanı Mevlihanesi

Kuruluşu 13. Yüzyıla kadar dayan Sultan Divani Mevlihanesi Anadolu’nun ilk kurulan Mevlevihanelerinden biridir. Birçok mevlevihaneye buradan yayılmıştır. Günümüzde hala geleneği devam ettiren tek mevlevihanedir.30 Aralık 2008’de “Sultan Divani Mevlevihane Müzesi” adıyla ziyaretçilerine ve sahipliği yapmaktadır.

İscehisar Peribacaları

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken İscehisar Peribacaları volkanik arazide yer alır ve sellenme suların neden olduğu aşınma süreci sebebiyle yer şekilleri oluşmaktadır

Afyonkarahisar'ın Kendine Özgü Coğrafi ve Tescilli Ürünleri

Otelegidelim-Şehir Rehberi-Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’ın çeşitli ve kendine özgü çok sayıda tescilli ve patentli ürünü bulunmaktadır. Bunlar; Ağzıaçığı, Afyon Bükme, Kaymaklı Ekmek Kadayıfı, Afyon Kaymağı, Afyon Kebabı, Afyon Keçesi, Afyon Lokumu, Afyon Manda Yoğurdu, Afyon Mermeri, Afyon Pastırması, Afyon Patlıcan Böreği, Afyon Sucuğu, Afyon Velense Hamur Aşı, İlibada Sarması, Göce Köftesi, Hamur Baklavası, Mercimekli Pilav, Patatesli Ekmek, Çullama Köfte, Afyon Övmesi, Bayat Türkmen Kilimi, Dazkırı Halısı, Dinar Taplama Köfte, Emirdağ Dolgulu Köfte, Emirdağ Güveci, Emirdağ Kilimi, Emirdağ Koyun Yoğurdu, Emirdağ Yumurtalı Pidesi, Pazırık El Halısı, Sandıklı Haşhaş Ezmesi, Sandıklı Kapama Yemeği, Sandıklı Kürek Helvası, Sandıklı Leblebisi, Sandıklı Saç Eti, Sultandağı Gılli Kirazı, Sultandağı Kirazı, Süper İnce Kilim,Türkmen El Halısı, Çay İlçesi Vişnesi, Şuhut Keşkeği, Şuhut Patatesi

Menü